آسوشیتدپرس: تحرکات دیپلماتیک احتمال حمله به ایران را منتفی کرده است

- هر چند در کنفرانس عراق، نمایندگان ایران و عراق با لحن تندی با هم صحبت کردند اما راه را برای انجام مذاکرات دیگر باز کردند و به احتمال زیاد در آینده شاهد کمتر شدن تنش های میان تهران و واشنگتن خواهیم بود.
- کنار گذاشتن نقشه حمله به تهران از سوی کاخ سفید تا حد زیادی مربوط به تحرکاتی است که در داخل ایران انجام می شود و باید گفت با کم شدن شدت حملات لفظی مقامات ایرانی علیه غرب، آمریکا نیز تا اندازه ای در مقابل ایران کوتاه آمده و به نظر می رسد دو طرف در اندیشه حل مسالمت آمیز اختلافات خود هستند.

March 14, 2007 09:39 PM

سايت جمهوری - گروه خبر:

حضور ایران و آمریکا در اجلاس امنیتی عراق در شنبه گذشته رویارویی این دو کشور را وارد مرحله جدیدی کرده و به نظر می رسد تهران و واشنگتن به هیچ وجه قصد مواجه نظامی با یکدیگر را ندارند.
آسوشیتدپرس در تحلیل های امروز خود به تحلیل رویارویی ایران و آمریکا در عرصه سیاسی پرداخته و عنوان داشته تحرکات جدید که درسطح جهان و منطقه انجام شد، نشان می دهد تهران و واشنگتن تا اندازه ای به هم نزدیک شده اند و دیگر احتمال حمله آمریکا به ایران وجود ندارد.

بر اساس این گزارش، حضور نمایندگان ایران و آمریکا درعراق و گفتگو در مورد بحران عراق سبب شد تا تهران و واشنگتن به صورت رو در رو از نقطه نظرات هم آگاه شوند؛ علاوه بر آن به نظر می رسد آمریکا خواهان مدیریت بحران بوجود آمده در مسئله هسته ای ایران است و با پشتیبانی روسیه از ایران، آمریکا دیگر در اندیشه استفاده از اهرم "جنگ و حمله" در قبال ایران نیست.

آسوشیتد پرس در ادامه می نویسد : آمریکا درحالی در اندیشه مدیریت مسئله هسته ای ایران است که باید برای این موضوع راه حل اندیشده شود و مدیریت تنها نمی تواند در روند این موضوع تغییری را ایجاد کند و این در حالی است که به نظر می رسد ایران نیز در اندیشه حل مسالمت آمیز پرونده هسته ای خود است.

درهمین رابطه برخی از کارشناسان سیاسی معتقدند: هر چند در کنفرانس عراق، نمایندگان ایران و عراق با لحن تندی با هم صحبت کردند اما راه را برای انجام مذاکرات دیگر باز کردند و به احتمال زیاد در آینده شاهد کمتر شدن تنش های میان تهران و واشنگتن خواهیم بود.

به اعتقاد این کارشناسان هر چند روسیه اخیرا از اقدام ایران مبنی بر پیروی نکردن از قعطنامه شورای امنیت انتقاد کرده و اعلام داشته راه اندازی نیروگاه بوشهر را به تاخیر می اندازد اما آمریکا این نکته را به خوبی می داند که کرملین هیچگاه با حمله نظامی به تهران موافقت نخواهد کرد.

بگزارش مهر به نقل از آسويشيتدپرس می نويسد: کنار گذاشتن نقشه حمله به تهران از سوی کاخ سفید تا حد زیادی مربوط به تحرکاتی است که در داخل ایران انجام می شود و باید گفت با کم شدن شدت حملات لفظی مقامات ایرانی علیه غرب، آمریکا نیز تا اندازه ای در مقابل ایران کوتاه آمده و به نظر می رسد دو طرف در اندیشه حل مسالمت آمیز اختلافات خود هستند.