بحران داخلی لبنان به روزهای پایانی خود نزدیک شده است

-وزیر رسانه های لبنان و یکی از رهبران حزب سوسیالیست پیشتاز لبنان در این باره گفت؛ برخلاف آنچه رسانه ها مخابره می کنند، حزب الله و حزب سوسیالیست پیشتاز دشمن یکدیگر نیستند و بارها در مقابل دشمن در کنار یکدیگر ایستاده اند. وی با اشاره به ملاقات های «سعد حریری» و «نبیه بری» در یک هفته گذشته در ادامه افزود؛ در همین راستا ما نیز آمادگی داریم با رهبران جنبش حزب الله ملاقات کنیم و برای رفع سوءتفاهم ها با آنها به گفت وگو بنشینیم.
- «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل، گزارش «سزر پرایتز» قاضی بلژیکی و رئیس گروه تحقیقاتی ترور رفیق حریری را دریافت کرد. پیش بینی می شود این گزارش در 21 مارس در جلسه ویژه شورای امنیت مورد بررسی قرار گیرد. به گزارش رادیو سوا، در این گزارش ضمن تاکید بر تشکیل دادگاه بین المللی ترور رفیق حریری از اعضای شورای امنیت خواسته شده یک سال دیگر برای تکمیل تحقیقات به این گروه فرصت داده شود.
- می توان امید داشت که طرحی یا راهکاری برای حل بحران کنونی لبنان ارائه شود. از سوی دیگر، رئیس جمهور لبنان هم با اشاره به ضرورت بازگشت مهاجران فلسطینی به فلسطین اعلام کرد؛ نشست آینده رهبران کشورهای عربی باید به صورت جدی تری این موضوع را بررسی و بر حق بازگشت مهاجران فلسطینی تاکید کند.

March 16, 2007 07:25 AM

سايت جمهوری - گروه خبر:

بگزارش خبرگزاری ها، بسياری از کارشناسان مسائل خاورميانه ارزيابی می کنند که بحران داخلی لبنان به روزهای پایانی خود نزدیک شده است. پس از ملاقات های پیاپی «سعید حریری» رهبر طیف المستقبل با «نبیه بری» رئیس مجلس لبنان و یکی از رهبران مخالف دولت سنیوره، حزب سوسیالیست پیشتاز لبنان به رهبری «ولید جنبلاط» نیز اعلام کرد، حاضر است با نمایندگان و رهبران جنبش حزب الله در جهت حمایت از وحدت لبنان و حفظ یکپارچگی کشور ملاقات کند.
«غازی العریضی» وزیر رسانه های لبنان و یکی از رهبران حزب سوسیالیست پیشتاز لبنان در این باره گفت؛ برخلاف آنچه رسانه ها مخابره می کنند، حزب الله و حزب سوسیالیست پیشتاز دشمن یکدیگر نیستند و بارها در مقابل دشمن در کنار یکدیگر ایستاده اند. وی با اشاره به ملاقات های «سعد حریری» و «نبیه بری» در یک هفته گذشته در ادامه افزود؛ در همین راستا ما نیز آمادگی داریم با رهبران جنبش حزب الله ملاقات کنیم و برای رفع سوءتفاهم ها با آنها به گفت وگو بنشینیم.
از سوی دیگر «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل، گزارش «سزر پرایتز» قاضی بلژیکی و رئیس گروه تحقیقاتی ترور رفیق حریری را دریافت کرد. پیش بینی می شود این گزارش در 21 مارس در جلسه ویژه شورای امنیت مورد بررسی قرار گیرد. به گزارش رادیو سوا، در این گزارش ضمن تاکید بر تشکیل دادگاه بین المللی ترور رفیق حریری از اعضای شورای امنیت خواسته شده یک سال دیگر برای تکمیل تحقیقات به این گروه فرصت داده شود.
در همین حال عبدالعزیز خوجه، سفیر عربستان در لبنان نیز با اشاره به نتایج دیدار نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان با سعد حریری، رئیس حزب 14 مارس گفت؛ نتایج این دیدار مثبت بوده و همگان را امیدوار به حل بحران لبنان کرده است.

عمر کرامی، نخست وزیر سابق لبنان نیز تاکید کرد؛ نتایج گفت وگوی بری و حریری نه امیدوار کننده و نه تاییدکننده بوده است و در آینده نتایج قطع این گفت وگوها بیشتر مشخص خواهد شد. این در حالی است که حزب الله لبنان با ملاحظاتی چند به استقبال نتایج گفت وگوهای بری و حریری رفت. حسین حاج حسن، نماینده رئیس حزب الله لبنان در این باره اظهار داشت؛ گروه های معارض لبنان در محقق ساختن خواسته های خود بسیار جدی هستند و با حفظ تمامی حقوق خود به سوی حل بحران لبنان و انجام گفت وگوها می روند.
وی تاکید کرد؛ می توان امید داشت که طرحی یا راهکاری برای حل بحران کنونی لبنان ارائه شود. از سوی دیگر، رئیس جمهور لبنان هم با اشاره به ضرورت بازگشت مهاجران فلسطینی به فلسطین اعلام کرد؛ نشست آینده رهبران کشورهای عربی باید به صورت جدی تری این موضوع را بررسی و بر حق بازگشت مهاجران فلسطینی تاکید کند.

لحود افزود؛ کشورهای عربی باید به صورت جدی تری نسبت به حق بازگشت مهاجران فلسطینی به فلسطین تاکید کنند، زیرا لبنان تحت هیچ شرایطی با استقرار مهاجران فلسطینی در خاک خود موافقت نخواهد کرد. دولت لبنان باید در اتخاذ چنین موضع گیری و سیاستی یکصدا و متحد عمل کند. لحود همچنین درباره بحران فعلی لبنان گفت؛ تنها راه حل موجود برای حل بحران لبنان تشکیل دولت متحد ملی در این کشور است.
دولتی که پس از تشکیل بتواند موضوع دادگاه بین المللی ترور عاملان رفیق حریری، نخست وزیر فقید لبنان را دنبال کند و قانون انتخابات پارلمانی آینده این کشور و تعیین زمان مشخص برگزاری انتخابات را به بررسی و ارزیابی گذارد.

لحود گفت؛ باید هر چه سریع تر قانون عادلانه برای انتخابات لبنان وضع گردد و زمان مشخصی برای به اجرا درآوردن این قانون و برگزاری انتخابات پارلمانی جدید در لبنان تعیین شود.