حمایت بی‌قید و شرط اتحادیه اروپا از دولت انگلیس در جریان منازعه میان تهران و لندن

- شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بیانیه شديداللحنی علیه جمهوری اسلامی خواستار آزادی فوری نظامیان بریتانیایی شد. دربيانيه يادآوری شده که در صورت اجتناب از آزادی آنان، اتحاديه به اقدامات عملی دست خواهد زد.
- شوراى امنیت سازمان ملل متحد نيز بیانیه‌اى را علیه ایران تصویب كرد که در آن به خاطر عدم اجازه تماس این ملوانان با کنسول انگلیس ابراز نگرانی شده و از ایران خواسته شده است تا به کنسول بریتانیا برای تماس با این افراد اجازه داده شود.
- مجلس سنای آمریکا نیز عصر پنجشنبه قطعنامه‌ای را صادر کرد که در آن، ایران به خاطر بازداشت 15 ملوان انگلیسی محکوم شده و از تهران خواسته شده است که نظامیان بریتانیایی را «بلافاصله» آزاد کند.

March 31, 2007 02:53 AM

سايت جمهوری - گروه خبر:

شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بیانیه شديداللحنی علیه جمهوری اسلامی خواستار آزادی فوری نظامیان بریتانیایی شد. دربيانيه يادآوری شده که در صورت اجتناب از آزادی آنان، اتحاديه به اقدامات عملی دست خواهد زد.

در این بیانیه که شامگاه جمعه ۳۰ مارس صادر شد از اقدام تهران برای بازداشت ملوان‌های بریتانیایی شدیداً ابراز تاسف شده و این اقدام جمهوری اسلامی «نقض قوانین بین‌المللی» خوانده شده است. وزرای خارجه اتحادیه اروپا همچنین حمایت بی‌قید و شرط خود را از دولت انگلیس در جریان منازعه موجود میان تهران و لندن ابراز داشته‌ و از ایران خواسته‌اند «بی درنگ دولت بریتانیا را از وضعیت ملوانان آگاه سازد».
پيش از اين نيز عصر پنج‌شنبه، شوراى امنیت سازمان ملل متحد پس از بحث‌هاى طولانى بیانیه‌اى را علیه ایران تصویب كرد که در آن به خاطر عدم اجازه تماس این ملوانان با کنسول انگلیس ابراز نگرانی شده و از ایران خواسته شده است تا به کنسول بریتانیا برای تماس با این افراد اجازه داده شود. در بیانیه شورای امنیت آمده است: «اعضای شورای امنیت نسبت به بازداشت 15 خدمه نیروی دریایی بریتانیا توسط پاسداران انقلاب و ادامه بازداشت آنها توسط دولت ایران عمیقا ابراز نگرانی می‌كند و از دولت ایران می‌خواهد اجازه دسترسی كنسولی براساس قوانین مربوطه بین المللی را بدهد».

مجلس سنای آمریکا نیز عصر پنجشنبه قطعنامه‌ای را صادر کرد که در آن، ایران به خاطر بازداشت 15 ملوان انگلیسی محکوم شده و از تهران خواسته شده است که نظامیان بریتانیایی را «بلافاصله» آزاد کند.

بحران ملوان‌ها جمعه گذشته در پی ورود یک قایق گشتی انگلیسی به آب‌های سرزمینی ایران و بازداشت آنان توسط گارد ساحلی جمهوری اسلامی آغاز شد که طی یک هفته گذشته به سرعت به یک مناقشه تمام عیار تبدیل گشت. تهران در آخرین اقدامات، آزادی تنها زن انگلیسی را که وعده آزادی او از زبان منوچهر متکی منتشر شده بود به دلیل «درشت‌گویی و فضاسازی تبلیغاتی انگلستان» ملغی و تاکید کرد خواهان عذرخواهی رسمی بریتانیا و اعطای تضمین‌های لازم برای عدم تکرار چنین وقایعی است.

بگزارش آفتاب، در بیانیه مشترك وزیران خارجه اتحادیه اروپا همچنین نسبت به ادامه بازداشت ملوانان انگلیسی توسط ایران ابراز تاسف و ادعا شده است كه «تمام شواهد به روشنی نشان می‌دهند كه ملوانان مزبور هنگام بازداشت در آب های عراق سرگرم انجام ماموریت‌های محوله طبق قطعنامه ‪ ۱۷۲۳‬شورای امنیت سازمان ملل بوده‌اند».

اتحادیه اروپا از تهران خواسته است که «بی درنگ» دولت بریتانیا را از محل نگهداری بازداشت شدگان آگاه سازد و به دیپلمات های بریتانیایی، اجازه دیدار با آنها را بدهد. این بیانیه سپس تهران را تهدید کرده است که اتحادیه اروپا در صورت آزاد نشدن ملوانان مزبور در آینده نزدیك به اقدام مناسب و عملی دست خواهد زد.

فرانک اشتاین‌مایر وزیر خارجه آلمان که کشورش هم‌اکنون ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد پس از صدور این بیانیه به خبرنگاران اروپایی یادآور شد که اتحادیه اروپا از کنار چنین مساله مهمی به سادگی نخواهد گذشت.

برخی رسانه‌ها در چند روز گذشته گفته اند که تهران قصد دارد این ملوان‌ها را با دیپلمات‌های ایرانی‌ای که توسط ارتش آمریکا در اربیل عراق بازداشت شده‌اند، معاوضه کند. اما این مطلب تلویحاً توسط سخنگوی وزارت خارجه ايران رد شده ، و «شان مك كورمك» سخنگوی وزارت خارجه آمریكا نيز روز جمعه تاکید کرد آمریکا حاضر به چنین مبادله‌ای نخواهد شد.