رئيس مجلس نمايندگان آمريکا برای گفتگو با اسد و مقامات سوری بزودی به دمشق می رود

- باوجود مخالفت کاخ سفيد، نانسی پلوسی اعلام کرد که در ماه آينده برای ديدار و تبادل نظر با مقامات سوريه، به دمشق سفر خواهد کرد. در همین حال، خبرگزاری "آ.ک.ای" ایتالیا گزارش داد که سه نماینده جمهوریخواه امروز جمعه برای اجرای مذاکره با مقام های سوریه به عنوان مقدمه ای برای سفر پلوسی وارد دمشق خواهند شد.
- سفر پلوسی به سوریه بر اساس درخواست وزارت امور خارجه آمریکا نیست بلکه براساس تصمیم خود وی به عنوان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا صورت خواهد گرفت. پلوسی که شمار دیگری از نمایندگان آمریکا وی را در سفرش به سوریه همراهی خواهد کرد با "بشار اسد" رئیس جمهوری سوریه و مقام های بلندپایه این کشور درباره برخی مسائل منطقه ای به تبادل نظر خواهد پرداخت.

March 31, 2007 10:42 AM

سايت جمهوری - گروه خبر:

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بزودی برای دیدار و گفتگو با مقام های بلندپایه سوریه به دمشق می رود.
یک مسئول ارشد وزارت امور خارجه آمریکا به رادیو "سوا" گفت: "نانسی پلوسی" رئیس مجلس نمایندگان آمریکا ماه آینده میلادی (آوریل) به سوریه سفر خواهد کرد.

این مسئول افزود : سفر پلوسی به سوریه بر اساس درخواست وزارت امور خارجه آمریکا نیست بلکه براساس تصمیم خود وی به عنوان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا صورت خواهد گرفت.

وی افزود که رئیس مجلس نمایندگان آمریکا وزارت خارجه را از این سفر آگاه کرده وسفارت آمریکا دردمشق به پلوسی کمک و حمایت لازم را خواهد داد.

رادیو سوا افزود: این مسئول ارشد وزارت امور خارجه آمریکا ابراز اطمینان کرد که پلوسی در این سفر پیامی قوی به مسئولان سوریه درخصوص تقویت دموکراسی واقعی در این کشور منتقل خواهد کرد.

برپایه این گزارش، مسئول مزبور همچنین ابراز عقیده کرد: پلوسی نگرانی دولت آمریکا درقبال مداخله سوریه در لبنان و همچنین عدم اتخاذ تدابیر لازم سوریه برای کنترل مرزهای خود با عراق و حمایت دمشق از تروریسم را به مقام های سوری ابراز خواهد داشت.

در همین حال، خبرگزاری "آ.ک.ای" ایتالیا گزارش داد که سه نماینده جمهوریخواه امروز جمعه برای اجرای مذاکره با مقام های سوریه به عنوان مقدمه ای برای سفر پلوسی وارد دمشق خواهند شد.

این خبرگزاری افزود: پلوسی که شمار دیگری از نمایندگان آمریکا وی را در سفرش به سوریه همراهی خواهد کرد با "بشار اسد" رئیس جمهوری سوریه و مقام های بلندپایه این کشور درباره برخی مسائل منطقه ای به تبادل نظر خواهد پرداخت.

در همین حال، بگزارش مهر، برخی محافل رسمی سوریه از سفر پلوسی استقبال کرده اند و خبرگزاری "آ.ک.ای" ایتالیا به نقل از "محسن بلال" وزیر اطلاع رسانی سوریه گفت : سفر رئیس مجلس نمایندگان سوریه به منزله فروپاشی قطع تماس ها بین دمشق و واشنگتن به شمار می رود.

سفررئیس مجلس نمایندگان آمریکا به سوریه کمتر از یک ماه از سفر "ایلین سوربری" معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور پناهندگان و مهاجرت به دمشق برای بحث و گفتگو درباره مسئله پناهندگان عراقی ساکن در سوریه به شمار می رود.

خبرگزاری "آ.ک.ای" ایتالیا نوشت: برخی ناظران بعید نمی دانند که سفر پلوسی نشانه ای درخصوص احتمال ذوب شدن یخ میان واشنگتن و دمشق باشد.