تبعیض علیه بهائیان را محکوم می کنیم


۱۵ مهر ماه ۱۳۸۶

اتحاد جمهوریخواهان ایران:
تبعیض علیه بهائیان را محکوم می کنیم!
ما خواستار برسمیت شناختن جامعه بهائیت ایران هستیم

بر طبق اخباری که از سوی سازمان بین المللی بهائیان و دانشجویان بهایی منتتشر شده است، مقامات مسئول سازمان سنجش آموزش کشور، طی یک اقدام بی سابقه صد ها نفر از دانش آموز بهایی را از امکان دسترسی به نتایج کنکور سراسری دانشگاه های دولتی محروم کرده اند. بر اساس این خبر، دانش آموزان در مراجعه فردی به سایت رسمی سازمان سنجش و آموزش کشور با این اطلاعیه مواجه شده اند که هنوز پرونده آن ها ناقص است و تکمیل نشده است. تعدادی از این دانشجویان تلاش نموده اند که با مراجعه به مسئولان بدانند که به چه دلیل نتایج کنکور آنان قابل دسترسی نیست و آنها نمی توانند نمرات شان را دریافت کنند. از قرار معلوم تمامی این تلاش ها بی حاصل بوده است.
بنا به گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر، تعداد این دانش آموزان حدود ۸۰۰ نفر است. بنا به این گزارش، دو تن از دانش آموزانی که شخصا به دفتر سازمان سنجش و آموزش کشور در تهران مراجعه کرده اند، گفته اند که: « به وضوح معلوم بود که اعتقاد آنها به آئین بهائیت دلیل عدم دسترسی به نتایج» است. یکی دیگر از این دانش آموزان اظهار داشته است که: «یک مقام مسئول به وی گفته است آن ها دستوراتی از مقامات بالا داشته اند تا امتحانات دانش آموزان بهایی را مورد ارزیابی و سنجش قرار ندهند.» و دانش آموز دیگری گفته است که: «یکی از مقامات سازمان سنجش آموزش کشور به وی پیشنهاد کرده است: وی می تواند نتایجش را دریافت کند به شرط این که خانواده اش، اعتقاد به بهائیت را انکار کنند.»
در طول نزدیک به سی سال گذشته، پیگرد، محاکمه و آزار و اذیت بهائیان همواره در دستور کار دستگاه سرکوب رژیم بوده است. بهائی بودن خود به خود جرم بوده و بهائیان در قاموس حکومتگران ایران متهم محسوب شده اند. دولت جمهوری اسلامی تا کنون جامعه بهائیت ایران را به عنوان یک اقلیت مذهبی به رسمیت نشناخته است و رهبران جمهوری اسلامی با خصومت نسبت به آئین بهائیت و تبدیل آن به ارتداد و انحراف از اسلام، همه پیروان آن را در معرض بی رحمانه ترین فشار ها و تعرضات قرار داده اند.
اتحاد جمهوریخواهان ایران خواستار رفع تبعیض علیه شهروندان کشور بر اساس جنسیت، مذهب و قومیت و نژاد بوده و خواستار ایجاد فرصت های برابر برای همه مردم فارغ از تعلقات قومی، زبانی و مذهبی آنان است.
ما خواستار به رسمیت شناختن جامعه بهائیت ایران به عنوان یک اقلیت مذهبی، دارای حقوق برابر با جوامع مذهبی دیگر و پایان دادن به پیگرد و اذیت و آزار بهائیان به دلیل مذهب و اعتقادات آنان هستیم.

هیات سیاسی اجرائی
اتحاد جمهوریخواهان ایران
۱۵ مهر ماه ۱۳۸۶
۷ اکتبر ۲۰۰۷