با درود و سلامی دوباره بر شما (متن سخنرانی در همایش)

متن سخنرانی شهلا انتصاری در همآیش اتحاد جمهوری خواهان ایران در برلین، ۸ تا ۱۰ ژانویه ۲۰۰۴


شهلا انتصاری

ژانویه ۲۰۰۴

با درود و سلامی دوباره بر شما


من شهلا انتصاری از ایران به این کنگره آمده ام و به ایران باز می گردم

دوستان عزیز
در این سه روزی که موفق به حضور در کنار شما عزیزان بودم تصور نمیکنم که سخنی در این جمع ناگفته مانده باشد که من به عنوان نوبرانه سیاسی بتوانم تقدیم کنم. گفتنی ها شاید بیشتر از آنچه ضرور بود گفته شد. چرا که در جمع هوشیاران " سبابه ای و اشاره ای".از آنجا که مهمانم و عذرم خواسته است جسارتا خدمت برخی از دوستانی که در اینجا پیرامون اوضاع کنونی ایران بیان نظر کردند و یا در گفتگوهای بس طولانی تر و بی ریاتر در حاشیه این جلسات بر این بیانات افزوده اند میخواهم من هم به نوبه خود نکاتی را به عرض حضار محترم برسانم:

دوستان:

من و یارانم در ایران پس از بررسی و مطالعه علل ناکامی های مکرر مبارزات مردم ایران به این درک مشترک رسیدیم، در کشوری که دمکراسی در آن نهادینه نشده باشد، دستاوردهای مبارزات مردم به راحتی و در شرایط معینی از آنها بازپس گرفته شده و دوباره بایستی از صفر شروع کرد. تجربه تاریخی نشان داده است که ما میتوانیم در یک شرایط دمکراتیک رشد کنیم و حرفهای مان را به گوش همه جهانیان برسانیم, در این حال آموزش و پرورش انسان دمکرات مطرح می شود: پرورش انسان دمکرات نیاز به جامعه دمکراتیک دارد که نسبیت را مطرح می کند و آن بسیار مشکل و در عین حال امکان پذیر است.
ما پس از مشورتها و بحث های فراوان با اکثر فعالین سیاسی و اجتماعی در ایران ،" اتحاد دمکراسی خواهان ایران" را به عنوان جریانی در موازات "اتحاد جمهوری خواهان ایران" بنا نهادیم. از همان ابتدا به دوستان هیئت اجرائی موقت اعلام کردیم "اتحاد دمکراسی خواهان" بدیل جمهوری خواهان نیست بلکه همانطور که گفتم متحد آنها است. بیانیه ای تهیه کردیم و در روند بررسی بندهای آن بیانیه محافل سیاسی ایران طی ساعتها و شبها و روزهای متمادی به تفاهم و همدلی رسیدند. ما معتقدیم کانون اصلی مبارزه در کشورمان ایران است . تلاشهای جمهوری خواهان در صورت پیوند با فعالین سیاسی داخل کشور به اهداف خود نزدیک می شود.
همه تلاش ما در ایران برای این است که فضایی آماده کنیم تا شورای هماهنگی آینده درتهران به کار خود ادامه دهد. یکی از دوستان مجری مراسم اعلام کردند که شاید اجلاس جمهوری خواهان در سال آینده در کانادا و یا آمریکا باشد، ما آرزو می کنیم و تلاش می کنیم تا این اجلاس در تهران برگزار شود.
دوستان ممکن است در این رابطه کمی ناباورانه نگاه کنیم، شما حق دارید، در ایران نیز این بحث ها وجود داشت، البته در داخل کشور روندی برای فعالیت علنی آغازشده است که بطور نمونه میتوان به برگزاری مراسم بزرگداشت صفر خان اشاره کرد .
دوستان ! ما در ایران تصمیم گرفتیم که از بسیاری از نخبگان و مبارزینی که سالها عمر و زندگی شان را در راه تحول جامعه گذاشته اند در زمان حیات شان قدردانی کنیم، مثل صفر خان قهرمانیان، قهرمان مبارزه با ستم و نماد مقاومت ملی، برای بزرگداشت شخصیت او قرار شد مراسمی در تالار حرکت، وابسته به شهرداری تهران برگزار شود که نهایتا به بهانه حضور جمعیت بیش از ظرفیت سالن و احتمال تبدیل شدن به میتینگ، چرا که از همه ایران مردم برای بزرگداشت این شخصیت 32 سال زندانی کشیده در زندان های ستم شاهی، گرد آمده بودند و مقامات امنیتی بدلیل عدم توانایی در کنترل چنین جمعیت گسترده ای که از سالن بیرون می ماندند اقدام به تلاش برای تعطیل مراسم نمودند که با هماهنگی وکیل برجسته مدافع حقوق بشر، دکتر ناصر زرافشان وبا وجود گفتکوهای طولانی، مراسم تعطیل شد اما جمعیت تا بیش از 2 ساعت در پیاده رو خیابان حضور داشتند و در همانجا به همت دکتر ناصر زرافشان و دکتر فریبرز رییس دانا طوماری جهت ارائه به کمیسیون مدافع حقوق بشر تهیه و به امضا حاضرین رسید و به همین شیوه مراسم بزرگداشت زنده یادان محمد حعفر پوینده ومحمد مختاری برگزار شد امامزاده طاهر کرج طی سال های اخیر شاهد چندین مراسم بزرگداشت سیاسیون – نویسندگان- شاعران و بزرگان معاصر ایران بوده است ، همچون زنده یادان احمد شاملو و احمد محمود و دیگران .....
در مراسم تشییع جنازه صفر خان از بیمارستان ایران مهر در خیابان شریعتی تا اول بزرگراه همت که هزاران نفر در آن شرکت داشتند که جلب توجه مردم تهران را به خود نمود و فیلم این مراسم نیز موجود است. همچنین برگزاری مراسم سالگرد مهندس بازرگان- آقای طالقانی- دکتر شریعتی آقای سحابی و دیگر عزیزان از هر اندیشه و مسلک و بزرگداشت یکسان آنها توسط ایرانیان که در سال های اخیر هر چه با شکوه تر و با حمایت قانونی وزارت کشور و تلاش نیروی انتظامی در حفظ امنیت این بزرگداشت ها به عمل آمده است که آخرین آن بزرگداشت مراسم زنده یادان داریوش فروهر و پروانه اسکندری و محمد جعفر پوینده و محمد مختاری بود که در مراسم دو زنده یاد اخیر،افراد خانواده دیگر کشته شدگان پرونده قتل های زنجیره ای ( سیاسی ) بنام های مجید شریف- پیروز دوانی و دیگر زنده یادان در امام زاده طاهر سخنرانی کردند و فرزند شهید مختاری، سیاوش مختاری و صفا پوینده خواهر زنده یاد پوینده خواهان اعلام آمرین این قتل ها تحت عنوان سر اختاپوس اشاره جدی نموده و خواستار رسیدگی و محکوم کردن این آمرین از لحاظ حقوقی گردیدند. مجموع این حرکات به استقبال پر شکوه از خانم شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل انجامید که در آن نیروهای مختلف اتحاد دمکراسی خواهان ایران تحت پوشش کمیته استقبال از شیرین عبادی و سازمانهای غیر دولتی ( NGO ) های مربوط به زنان و کودکان و کارگران نقش جدی و مهم داشتند.همانطور که گفتم مجموعه تلاشهای به هم پیوسته دمکراسی خواهان به تهیه اطلاعیه ای در تیر ماه سال جاری انجامید که مورد تایید نیروهای مختلف از اصلاح طلبان، دمکراسی خواهان ، در درون و بیرون حکومت انجامید که در اختیار دوستان و علاقه مندان قرار گرفت و در حول این محور و بدون هیچ مرکزیت سانترالیستی این اتحاد به موازات اتحاد جمهوری خواهان ایران و در جهت دستیابی مردم ایران به دمکراسی، صلح و پیشرفت اجتماعی با نگاهی عدالت جویانه نسبت به تامین حقوق اولیه محرومان و زحمتکشان جامعه به پیش می رود.

اگر روزگاری ما خانواده زندانیان سیاسی مظلوم ترین و بی پناه ترین خانواده در برابر زندان ها بودیم امروز شاهد همگرائی و مقاومت مادران و زنان و دختران زندانیان سیاسی مذهبی و غیر مذهبی در کنار هم هستیم .
در تجربیات بعدی , مادر هاشم آقاجری همسر علیرضا جباری و همسر مهربان و شریف ناصر زرافشان امروز شانه به شانه هم داده اند .
اتحاد دموکراسی خواهان با اعتصاب غذا از روزه سیاسی اصلاح طلبان به منظور دفاع از آزادی همه زندانیان سیاسی حمایت نمودند .
دوستان ما در مورد تبعیض و ستم مضاعف همت کردند امروز این با دگرگونی هائی همراه شد که تاریخ ایران آن را به یاد ندارد چنانکه بزرگترین و مشهورترین حقوقدانان مستقل از قوه قضائیه را که در جمع آنها روحانی شریف مانند " رهامی" قرار دارد یک زن در جامعه ایران رهبری می کند :خانم شیرین عبادی را می گویم .
همه اینها حاصل درکی نو از همگرائی و تفکر در جامعه ایرانند و نماینده آن جوشش و تحولی که در بطن جامعه جریان دارد . آنها برآمد و نمونه این تحول اند . تمام نگرانی ما آنست که این روند نوشدن به میدان درآمدن و رنسانس ملی ، با حرکت های کودتائی چه از نوع نظامی و چه از نوع پارلمانی آن متوقف شود .
امید و انتظار ما آنست که همین جمع نیز با چنین نگرانی به حوادث ایران بنگرند وبه سنگر دفاع از این دستاورد بپیوندد .
از هرآنچه داریم و بدست آورده ایم دفاع کنیم و دفاع را سازمان دهیم با تحکیم این سنگر ، به فتح سنگرهای بعدی برویم .

ما اعتقاد داریم گفتمان حقوق بشر، دمکراسی و جمهوری خواهی سه محور اصلی جنبش دمکراسی خواهی داخل کشور هستند.