خشک شدن دریاچه ارومیه نتیجه توسعه کشاورزی است

رای حفاظت از محیط زیست باید اقتصاد کشور را تعطیل کنیم. مشکلات موجود آب کشور به دلیل کشاورزی است از ۹۰ درصد آبی که در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، ۶۰ صد هدر می‌رود. فکر کردیم آزادی و قدرت کشور در خودکفایی گندم است. راه غلط را پیمودیم و با حمله به مراتع، خاک و مراتع را نابود کردیم. تقریبا همه رودخانه‌های کشور خشک شده است…

گزیده‌ای از سخنان کلانتری در گفتگو با ایرنا را می‌خوانیم:

* این چه کاری است که قانونگذار می‌گویند صنایع آلاینده یک درصد تولیدات خود را بابت آلایندگی جریمه دهند آیا این یک راهکار برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست محسوب می‌شود.

* از نظر قوانین محیط زیستی عسلویه باید همین امروز تعطیل شود و اگر بخواهیم استاندارد‌های بین المللی در حوزه محیط زیست را رعایت کنیم می‌بایست ۸۰ درصد از صنایع کشور امروز تعطیل شوند. این صنایع شامل نیروگاه ها، پالایشگاه‌ها و حتی صنایع تولید مواد غذایی است، باید تأکید کرد که همین امروز به عنوان مثال پالایشگاه تهران باید تعطیل شود.

* حرف زدن آسان است، اما عمل به قوانین همه مسائل اقتصادی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، زیرا در بسیاری از مسائل صنعتی و اقتصادی ارزیابی‌های محیط زیستی انجام نشده است.

* اصفهان آبی برای خوردن و شرب ندارد و در این زمینه مشکل دارد، اما صنایعی در اصفهان مشغول فعالیت هستند که میزان مصرف آب آن‌ها بسیار بالا است.

* تقریبا همه رودخانه‌های کشور خشک شده است و میزان متوسط آب در ۳۰ سال گذشته از ۱.۶ میلیارد مترمکعب امروز به ۶ میلیون مترمکعب رسیده است.

* وقتی دچار سیاست‌های کوتاه‌مدت هستیم و این سیاست‌ها بر روند توسعه پایدار غلبه کرده است و وزارت نیرو سد‌های متعددی را ایجاد می‌کنند شاهد هستیم که منابع آب در معرض بحران و نابودی قرار می‌گیرد.

* وقتی همه چیز را با پول و اقتصاد به صورت ناپایدار ناقص عوض می‌کنیم این اتفاقات در حوزه محیط زیست رخ می‌دهد. واقعیت‌های موجود در حوزه محیط زیست به مردم گفته شود تا مردم هم در این زمینه آگاهی‌های خود را در حیطه محیط زیست افزایش دهند. خودشان هم برای کنترل آلودگی‌ها اقدام کنند و دولت هم بر اساس تعهدات قانونی اقدامات خود را انجام دهد.

* در مصرف آب و منابع آبی باید مصرف به سمت واقعی شدن کشانده شود و در این حوزه باید دقت‌های لازم انجام شود. اینکه در سطح تهران آلودگی‌هایی داریم باید تاکید شود که همه مسئول هستند و هر کس خودش نیز برای کنترل آلودگی‌های آب و هوا باید اقدام و رعایت کند.

* اعتقاد داریم که باید آلودگی‌ها را کم کنیم، اما باید تاکید شود که تولیدات ما در حوزه‌های صنعتی و کشاورزی نیز باید بر اساس حفظ محیط زیست انجام شود.

* مردم وقتی که بفهمند مشکل کجاست حاکمیت هم ناچار به اصلاح می‌شود و تن به اقدامات اصلاحی می‌دهد.  مصرف آب از ۹۰ میلیارد متر مکعب مترمکعب که ذخایر آبی ما است به ۵۰ میلیارد متر مکعب رسیده است بنابراین باید فرهنگ مردم در مصرف آب اصلاح شود.

* همه بخش‌ها باید در مصرف و صرفه جویی آب کمک بکنند، اما اولویت محیط زیست مصرف آب در همه بخش‌هاست.

* باید واقعیت‌ها را به مردم بگوییم و نترسیم این واقعیت‌ها را به مردم بگوییم. خودمان دچار کم آبی شده ایم چه برسد به اینکه ذخایری از نظر آبی برای نسل‌های آینده باقی نماند. همه کشور درگیر کم آبی شده است از مردم کمک بخواهیم و خودمان هم اقدام کنیم.

* عربستان از عمق زمین آب‌ها را به سطح می‌کشاند و صرف کشاورزی می‌کرد، اما اکنون به این نتیجه رسیده است که مواد غذایی و کشاورزی خود را از خارج وارد کند و آب شرب را هم می‌تواند از طریق دریا تامین کند.

* موضوع جنگ آب را کنار بگذاریم باید قبول کنیم که در زمینه منابع آبی با بحران مواجه هستیم و در بخش‌هایی از دنیا با مشکل کم آبی مواجه نیستیم بنابراین باید آب و مصرف آن را مدیریت کنیم هر چند که تحریم‌های ناجوانمردانه موجب شده است که مدیریت منابع آبی و کمبود آب بدتر شود.

* خشک شدن دریاچه ارومیه نتیجه توسعه کشاورزی است و مانند دریاچه ارومیه هم دریاچه‌های بختگان قم و همین طور دریاچه پریشان فارس و هورالعظیم خوزستان و جازموریان را هم داریم که به دلیل افزایش مصرف آب در بخش کشاورزی با خشکی، کمبود آب و شوری آب مواجه هستند.

* عامل ریزگرد‌های خوزستان شامل دو عامل خارجی و داخلی است. در بخش عامل خارجی نمی‌توانیم کاری کنیم، اما در بخش منشاء داخلی کار‌هایی را شروع کرده ایم که ۴ تا ۵ سال زمان می‌برد.

* اولویت اصلی ما در منابع آب در محیط زیست این است که اعتقاد داریم که محیط زیست باید در بحث منابع آب جلوتر از بخش کشاورزی باشد، زیرا نیاز‌های محیط زیست در جامعه جا نیفتاده است، نیابد زمانی اقدام کنیم که دیگر دیر شده باشد و دیگر چاره‌ای نداشته باشیم.

* بر اساس سیاست‌های ناپایدار، محیط زیست در کشورمان از بین رفته است و مردم مقصر آن نیستند، بر همین اساس اولین قربانی سیاست‌های ناپایدار محیط زیست بود.

* فکر کردیم آزادی و قدرت کشور در خودکفایی گندم است. راه غلط را پیمودیم و با حمله به مراتع، خاک و مراتع را نابود کردیم.

* سالیانه بیش از ۱۲ تن در هر هکتار فرسایش خاک داریم که ربطی به آمریکا و رژیم اسرائیل ندارد، بلکه تقاص سیاست‌های غلط چهار دهه گذشته را می‌دهیم.

* در آن زمان به حرف کارشناسان متخصص عمل نکردیم و آنان را طاغوتی قلمداد کردیم، نتیجه این امر آن است که در حال حاضر رتبه یک در فرسایش آب، خاک و مواد ژنتیکی در جهان متعلق به ایران است.

* محیط زیست امانت نسل‌های بعدی است و ارث پدری ما نیست. بدترین امانتدار طی ۷ هزار سال قدمت این مملکت ما بودیم که چیزی برای نسل‌های بعد باقی نگذاشتیم.

* از ۵۰ سال پیش به مردم گفته شد که ۱۳۲ میلیارد مترمکعب آب داریم و مردم بر همین اساس مصرف کردند. زمانی هم آقای چیت‌چیان این عدد را شکافت و گفت: ۸۸ میلیارد متر مکعب آب موجود است.

* شاغلان در عسلویه هیچ جایی برای فرار ندارند، چرا که شهر‌ها بین پالایشگاه‌ها احاطه شدند و به دلیل اینکه باید هزینه‌هایی صورت می‌گرفت، این پالایشگاه‌ها جابجا نشدند.  ۱۲۰ میلیارد دلار در عسلویه سرمایه گذاری شده است و در حالی که برای جابجایی پالایشگاه‌ها تنها یک میلیارد دلار هزینه لازم بود، اما بر اساس کوتا‌هی‌های صورت گرفته مردم عسلویه یا باید بمیرند و یا جابجا شوند و یا صنعت گاز و پتروشیمی ما تعطیل شود.

* صنعت گاز و پتروشیمی سالیانه ۴۵۰ میلیارد تومان جریمه به استانداری پرداخت می‌کند و استانداری به جای اختصاص این رقم به عسلویه آن را بین شهر‌های اطراف مانند بوشهر تقسیم می‌کند که این نقض قانون است.

* آیا می‌توانید صف‌های چند کیلومتری پمپ بنزین را تحمل کنید؟ حرف زدن آسان است، اما در مرحله اجرا با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستیم، چرا که از ابتدا مسائل زیست محیطی در هیچ طرحی بررسی نشده است.

* برای حفاظت از محیط زیست باید اقتصاد کشور را تعطیل کنیم، در همین راستا باید کشاورزی نیز تعطیل شود. مشکلات موجود آب کشور به دلیل کشاورزی است از ۹۰ درصد آبی که در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، ۶۰ صد هدر می‌رود.

* در حال حاضر وزارت نیرو علاوه بر سد درودزن، دو سد دیگر برای تأمین آب برنج کاری احداث کرده است. هنگامی که همه چیز را با پول و اقتصاد تعویض می‌کنیم، مردم دشمن اصلی کشورمان می‌شوند و هیچ چیز برای نسل‌های آتی باقی نمی‌ماند. امروزه شهرداری‌ها و شورا‌ها به سازمان محیط زیست فشار می‌آورند تا درآمد بیشتری داشته باشند.

* مدیر عامل، صنعتی را به دلیل آن که آلاینده نیست اخراج می‌کنند، چرا که منبع درآمدشان قطع شده است.

* اولین تهدید محیط زیست بحران آب است، سرانه آب امروز ما به کمتر از هزار مترمکعب در سال رسیده است، این در حالی است که به تولیدات کشاورزی افتخار می‌کنیم و این عوامل با هم سازگاری ندارند.

* در کشور ایران اگر رقم ۸۸ را میزان آب تجدیدپذیر در نظر بگیریم، مصرف ما ۹۷ است، این یعنی ۱۱۰ درصد مصرف آب‌های تجدیدپذیر. در این شرایط می‌خواهید محیط زیستی باقی بماند و آیا می‌توان جنگل‌ها را حفظ کرد؟ امروزه بسیاری از حیوانات به علت کم آبی به روستا‌ها پناه برده‌اند.

* در ۴ روز از تیر سال جاری «ازن» موجود در هوا بیش از PPM ۱۵۰ بود، این یعنی مردم سم خالص استشمام می‌کردند، اما به دلیل آنکه هیچ کس نمی‌بیند، شهر تعطیل نشد.

* اگر سوخت مصرفی گران نشود، وزارت نفت نمی‌تواند سوخت موجود را بهبود بخشد.

* در شمال کشور جایی برای دفن زباله نیست و در این مناطق مشکل اصلی مردم دفن پسماند است. هیچ ارگانی برای سوزاندن پسماند اقدام نمی‌کند و در حال حاضر رودخانه‌های شمال کشور جانوری به عنوان آبزی ندارند.

* نماینده مجلس در شمال کشور چیزی می‌گوید و در تهران موضوع دیگری را مطرح می‌کند و در نهایت چیز دیگری تصویب می‌شود.

* آب موجود در تالاب‌ها را به مکان دیگری انتقال دادیم و همه رودخانه‌ها را بستیم. باید کسانی که مصرف کننده هستند برای احیای تالاب‌ها، آب را بازگردانند.

* طبق بررسی‌های انجام شده، ۱۸ درصد دریاچه ارومیه به دلیل شرایط اقلیمی و ۸۲ درصد آن نیز به دلیل مدیریت غلط انسانی خشک شده است.

* استان گیلان ۹۰۰ میلی متر بارش دارد. این در حالی است که برای آبیاری شالیزار‌های شمال از استان‌های کردستان، قزوین، آذربایجان شرقی و زنجان آب به شمال کشور منتقل می‌شود. لازم به ذکر است، در این استان‌ها تنها ۲۳۰ میلی‌متر بارش رخ می‌دهد.

* با آب دریاچه ارومیه قله‌های تبریز را آبیاری کردیم. همچنین با آب شهریار و کرج فضای سبز تهران را توسعه دادیم، این‌ها با هم همخوانی ندارد، در حال حاضر در شهر اصفهان که مانند شهر فیلیپس در آریزونا است، کشاورزی و گاو خونی تعطیل است.

* در ظاهر فضای سبز تهران خوب است و به این موضوع افتخار می‌کنیم، اما به چه قیمتی؟ فضای سبز تهران به قیمت خشک کردن شهر‌های اطراف تامین شده است.

* حق‌آبه زیست محیطی برای استان خوزستان تعریف نکردیم، حال اگر رودخانه کارون ۱۰۰ متر مکعب آب کمتری داشته باشد، بوی تعفن در آن محل می‌پیچد، چرا که ۲۰ متر مکعب فاضلاب وارد آن می‌شود.

* ۸۰ درصد مدیران موجود باید روانه زندان شوند، اگر قوانین محیط زیست را اجرا کنند، مدیر پالایشگاه تهران و همه نیروگاه‌ها و خودروساز‌ها باید زندانی شوند.

* اتوبان تهران- قم ۲۵ سال پیش افتتاح شده است، همواره ۳۰ کیلومتر ابتدایی این اتوبان بوی بد می‌داد. حل این معضل در دستور کار قرار گرفت و در حال حاضر بیش از ۶۹ آلاینده در این محل موجود است. دو کشتارگاه در کنار اتوبان است که در صورت تعطیل آن، مردم تهران گرسنه می‌مانند و همچنین ۵ آلاینده لبنیاتی تهران، ۲۲ دامداری و ۸ کارخانه آلاینده در آن محل باید تعطیل شوند و به آن‌ها تا نوروز ۹۸ فرصت داده‌ایم. در صورت تعطیل این صنایع، ۶ هزار کارکنان آن‌ها بیکار می‌شوند که این موضوع در حیطه کاری من نیست و وظیفه من مبارزه با آلایندگی است.

* در حال حاضر با پیامد‌های یک برنامه‌ریزی اشتباه مواجه هستیم و مسائل زیست محیطی تنها در حرف مطرح می‌شود، هنگامی که طرح توسعه کشور بر مبنای استراتژی‌های زیست محیطی را به مجلس ارائه کردیم، تمام وزرا اعتراض کردند و حتی یک رأی به این طرح داده نشد، چرا که باید برای اجرای آن هزینه‌هایی صورت می‌گرفت.

* به ازای هر ۵ قوچ ماده یک قوچ نر کافی است و به همین دلیل در برخی از زیستگاه‌هایی که توان تغذیه گله را ندارند، مجوز شکار داده می‌شود، اما از آنجایی که در کشور عده‌ای هستند که ضد دولت عمل می‌کنند، این موضوع را بزرگ می‌کنند، گویا که همه مشکلات زیست محیطی کشور در ۱۰۵ قوچ خلاصه شده است.

* مهار گرد و غبار، احیای تالاب، هوای پاک و بهبود پسماند مسائل مد نظر رئیس جمهوری بود و تنها برای حل مشکل پسماند، ۱.۳ میلیارد دلار (۵ هزار میلیارد تومان) بودجه اختصاص داده شد که نمایندگان اعتراض کردند و این پول در بخش‌های دیگری هزینه شد.

* ۱۰۰ درصد این آتش‌سوزی‌ها عمدی بوده و مردم هویزه، سوسنگرد و اهواز باید قربانی آتش‌سوزی‌های عراق باشند.  ۱۳ روز طول کشید تا دولت عراق اجازه ورود بالگرد ایران را برای مهار آتش صادر کند، لازم به ذکر است آن منطقه مین‌روبی نشده بود و ماشین‌آلات نمی‌توانستند وارد آن منطقه شوند.

* اگر بارش ۳۰ درصد کاهش یابد، حق آبه کشاورزی، محیط زیست و شهری نیز باید ۳۰ درصد کاهش یابد، این در حالی است که به علت سیاست‌های نادرست در زابل ۸۵۰ میلیون دلار برای انتقال آب سرمایه‌گذاری شد تا کشاورزی صورت گیرد، به همین علت آب منطقه دیگر خشک شد، آیا در زابل اولویت مهار گرد و غبار است یا کشاورزی که وجود ندارد؟ وقتی زابل آب ندارد، باید صنایع دیگری در آن منطقه توسعه یابد.

* در نهاد‌های دیگر، محیط زیست اولویت محسوب نمی‌شود، اگر شورا‌ها به فکر محیط زیست نباشند، سازمان محیط زیست نمی‌تواند معجزه کند و اگر در این زمینه کم‌توجهی‌ها ادامه یابد، تا چند سال آینده محیط زیست تمام ایران از بین می‌رود.

* برنامه ششم توسعه به شدت علیه محیط زیست است، در این برنامه خودکفایی ۹۵ درصدی در محصولات کشاورزی مطرح شده است که این یعنی ۳۶ میلیون متر مکعب آب اضافی مصرف می‌شود، مصرف آبی که وجود ندارد.

* در تمام سازمان محیط زیست فقط ۶ هزار پرسنل فعالیت دارند. از شورا‌ها خواهشمندم برنامه ریزی‌های بلند مدت‌تری نسبت به دولت و حاکمیت انجام دهند و اگر مردم به فکر محیط زیست نباشند، دولت به تنهایی نمی‌تواند کاری از پیش ببرد.

* مسئله محیط زیست در تمام دنیا و به خصوص در ایران بحرانی است، امروز دمای قطب شمال ۳۴ درجه سانتی‌گراد است، در حالی که باید ۱۷ درجه سانتی‌گراد باشد، دمای هوا در شمال اروپا هفته گذشته به ۵۰ درجه رسید، تغییر اقلیم، افزایش مصرف، توسعه و تکنولوژی و روحیه مصرف‌گرایی در جهان باعث پیشرفت در تخریب محیط زیست شده است.

اين قسمت در حال حاضر بسته است.