بیانیه جبهه ملی ایران درباره اعتراضات هفته آخر آبان

در هفته آخر آبانماه در ایران چه گذشت؟

تسلیت به ملّت بزرگ ایران

در نیمه‌شب ۲۴ آبانماه ۹۸ به طور ناگهانی و بدون هیچ مقدمه‌ای اعلام شد که بنابر تصمیم سران قوای سه‌گانه، اولاً بنزین در کشور سهمیه‌بندی شده و ثانیاً قیمت بنزین سهمیه‌ای به ۱/۵ برابر و بنزین آزاد به سه برابر افزایش یافته است. این اقدام ناگهانی هیأت حاکمه جمهوری اسلامی به مثابه یک شوک سنگین جامعه ایران را به حالت التهاب و هیجان درآورد. زیرا همه آگاهی دارند که قیمت بنزین به عنوان یک کالای اساسی و استراتژیک، روی قیمت تمام کالاها و مایحتاج مردم اثر مستقیم و فوری و همچنین تأثیر غیرمستقیم و طولانی مدت خواهد داشت. همه ایرانیان نسبت به این تصمیم ناگهانی، متحیر و متعجب شدند و بسیاری از آحاد ملت به ویژه شهروندانی که در شرایط سخت‌تری از نظر اقتصادی و معیشتی قرار دارند، خشمگینانه به حالت عصیان درآمدند و از صبح روز ۲۵ آبان موجی از اعتراض از شمال تا جنوب و از غرب تا شرق کشور را فراگرفت.

ممکن است بالا بردن بهای بنزین در یک شرایط عادی، از لحاظ موازین اقتصادی و محیط زیستی و جلوگیری از قاچاق آن به بیرون از مرزها موضوعی باشد که باید مورد بررسی و توجه قرار گیرد. که البته این شرایط عادی اکنون با توجه به تحری‌ها و تنگناهای اقتصادی ناشی از آ‌ن‌ها وجود ندارد. اما این موضوع درخور توجه باید با بررسی و تحلیل همه‌جانبه و نظرخواهی از کارشناسان و با برنامه‌ریزی منطقی انجام شود، باید عموم مردم این نظرخواهی‌ها و بررسی‌ها را مشاهده کنند و باید کوشش شود تا یک اقناع اجتماعی تحقق پیدا کند. و بالاتر از همه باید این مسئله در دستور کار همین مجلس انتصابی متولد شده تحت نظارت استصوابی شورای نگهبان، با همه‌ی اما و اگرهای آن قرار می‌گرفت و قانوناً و به طور قطع باید مجلس در جریان این تصمیم کلان و مهم که بر زندگی و معیشت آحاد ملت ایران اثرگذار است، قرار داشت و شکل اجرا و زمان‌بندی آن و مرحله‌ای کردن افزایش بهای بنزین را مورد تصویب قرار می‌داد. اما همه این مراحل قانونی نادیده انگاشته شد و متأسفانه نه نظر مردم، نه مجلس و نه شوک ناشی از افزایش قیمت‌ها دیده نشدند. و در شرایطی که هم‌اکنون هم بحران معیشتی، گرانی، تورم و بیکاری تسمه از گرده مردم این سرزمین کشیده، افزایش مجدد قیمت‌ها و گرانی مضاعفی را به آنان تحمیل نمود. اقدام نسنجیده و نابهنگام و برنامه‌ریزی نشده‌ای صورت گرفت که اعتراض سراسری مردم را به دنبال داشت و سپس با کمال تأسف جنبش اعتراضی مردم با خشونت کامل سرکوب شد. بدیهی است که در فضای سیاسی بسته و عدم امکان برگزاری اجتماعات مدنی قانونمند از طرف جمعیت‌های سیاسی شناخته شده، اعتراضات ممکن است به صورت خودجوش و انفجارگونه صورت پذیرد. در طول این اعتراضات چندروزه، صدها تن از مردم به ویژه جوانان این کشور، جان خود را از دست دادند و صدها نفر مجروح و معلول گشتند و هزاران نفر به زندان‌های سراسر کشور گسیل شدند. چندین شعبه بانک و چندین پمپ بنزین و ساختمان‌های دولتی به گونه‌ای سؤال برانگیز به آتش کشیده شده و منهدم شد و میلیاردها تومان خسارت به اموال عمومی، یعنی اموال متعلق به مردم این سرزمین وارد گردید. مسلماً تهاجم به بانک‌ها وآتش زدن پمپ بنزین‌ها و تخریب اموال عمومی نمی‌تواند کار افراد آگاه و وطن‌دوست باشد و این گونه اقدامات که برای همگان سؤال‌ها وتردیدهای بسیاری را ایجاد کرده از نظر ملت ایران محکوم است.

جبهه ملی ایران مصیبت‌های عظیم پیش آمده را به ملت بزرگ ایران به ویژه به خانواده‌هایی که عزیزان خود را از دست داده‌اند تسلیت می‌گوید و خواهان آزادی فوری زندانیان سیاسی به خصوص هزاران زندانی اعتراضات اخیر می‌باشد. جبهه ملی ایران اعمال خشونت را به هر شکل و از طرف هر نهاد یا گروه و یا هر شخصی تقبیح و محکوم می‌کند. و امیدوار است که با رعایت قانون و بها دادن به مردم و در نظر گرفتن مصالح و منافع ملی و پرهیز از خشونت، میهن عزیزمان از گرفتاری‌ها و صدمات بزرگ‌تر محفوظ بماند. هیأت حاکمه جمهوری اسلامی باید توجه داشته باشد که ملت ایران صاحبان واقعی و حتمی این کشورند باید به نظرات آن‌ها گوش فراداده و به عقاید آن‌ها احترام بگذارد. تشبث به سرکوب و استفاده از نیروی قهریه راه به جایی نمی‌برد. تنها فراهم کردن فضای باز سیاسی و رعایت آزادی‌های اساسی و اولیه ملت ایران مانند آزادی احزاب، آزادی اجتماعات، آزادی بیان و قلم، آزادی تشکیل اتحادیه‌ها وسندیکاها، آزادی بهره‌گیری از تمام رسانه‌ها ی ارتباط جمعی و آزادی انتخابات درمان دردهای جامعه ایران است.

رفع مشکلات اقتصادی را باید در اتخاذ سیاست خارجی مستقل ایرانی و رفع تنش با جامعه جهانی و هزینه کردن منابع مالی کشور در راه توسعه و افزایش تولید و اشتغال و مبارزه واقعی با فساد گسترده و حیرت‌انگیز و به هدر ندادن منابع مالی کشور در خارج از مرزها و در مناقشات منطقه‌ای به دور از منافع ملی ایران، جستجو نمود. آنچه که مورد تأیید و تأکید جبهه ملی ایران است توجه ویژه به دموکراسی، منافع ملی، استقلال و حفظ تمامیت ارضی کشور است.

شورای مرکزی جبهه ملی ایران
تهران –دهم آذر ماه ۱۳۹۸

اين قسمت در حال حاضر بسته است.