اعتراضات معلمان در بیش از ۴۰ شهر ایران

تجمع امروز معلمان در اهواز در استان خوزستان

به‌دعوت «شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان»،‌ معلمان ایران روز پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ در بیش از ۴۰ شهر کشور  در مقابل اداره‌های آموزش‌وپرورش تجمع کرده و  به تصویب و اجرا نشدن رتبه‌بندی معلمان اعتراض کردند. آنها هم‌چنین خواستار آزادی معلمان زندانی شدند.

حاضران در تجمع امروز، خواسته های خود را اجرای کامل رتبه‌بندی بر مبنای هشتاد درصد حقوق هیات علمی‌های دانشگاه و بهبود وضعیت معیشتی خود عنوان کردند. این معلمان می‌گویند: برای تدریس باکیفیت، دستمزد معلم باید بالاتر از خط فقر باشد.

گزارش‌های تصویری، گستره این اعتراضات را در شهرهای کرمانشاه، بروجرد، شیراز، پل‌دختر، ساری، اصفهان، مریوان، خرمشهر، تهران، ملایر، قم، بهبهان، سقز، جوانرود، سلسله، زنجان، نورآباد ممسنی، اراک، همدان، قزوین، اندیمشک، خرم‌آباد، ایلام، شیروان، اردبیل، فریدون‌کنار، سنندج، اهواز، الیگودرز، یاسوج، بندرعباس، داراب، بوشهر، کرمان، همدان، تاکستان، تبریز، جهرم، جلفا، و رشت، نشان می‌دهد.

در برخی شهرها، بازنشستگان فرهنگی نیز در تجمع حضور داشتند؛ این بازنشستگان خواستار تصویب دائمی شدن همسان‌سازی و بهبود معیشت مستمری بگیران شدند.

قطعنامه پایانی تجمع سراسری فرهنگیان ایران

ما امروز در حالی بنابر فراخوان شورای هماهنگی، همسو با سایر فرهنگیان شاغل و بازنشسته‌، کشور تجمع کرده‌ایم که بیش از هر زمان دیگر زندگی و معیشت معلمان در تنگناست، وضعیت آموزش فرزندان این سرزمین به انحراف رفته است. تعلیم و تربیت فرزندان این سرزمین قربانی چپاول و غارت منابع ثروت این کشور شده است.

ما اینجا گرد آمده‌ایم که بگوییم لایحه رتبه‌بندی بارگذاری شده در مجلس مورد قبول ما نیست و همانطور که در نامه‌ی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران به نمایندگان مجلس آمده‌است، خواستار تغییر آن هستیم. بایستی حقوق و مزایای هر فرهنگی حداقل هشتاد درصد حقوق و مزایای اعضای هیئت علمی دانشگاه باشد. ما با افرایش ساعت کار موظف از ۲۴ ساعت به ۳۰ ساعت شدیدا مخالفیم.

همچنین ما در اینجا گرد‌هم آمده‌ایم تا از حقوق بازنشستگان دفاع کنیم. ما خواستار اجرای کامل قانون مدیریت خدمات کشوری هستیم و تاکید می‌کنیم همسان‌سازی بازنشستگان باید به صورت کامل اجرا گردد و بدهکاری دولت به آنان پرداخت شود.

ما درحالی بر حق قانونی بازنشستگان تاکید می‌کنیم که متاسفانه با توجه به نرخ روزافزون تورم، و کاهش ارزش پول، بازنشستگان سال ۹۹ هنوز پاداش پایان خدمت خود را دریافت نکرده‌اند.

از دیگر خواسته‌های ما، دفاع از حقوق دانش‌آموزان با تاکید بر آموزش رایگان، عادلانه و باکیفیت است. اسناندارد تراکم هر کلاس ۱۶ دانش‌آموز است، تهیه‌ی واکسن مورد تایید سازمان بهداشت جهانی و توزیع ماسک و الکل، حق دانش‌آموزان است.

بنابر گفته‌ی مسئولان حداقل ۳ میلیون کودک از آموزش مجازی محروم بوده‌اند از آنجایی که این محرومیت ناشی ازعدم دسترسی به امکاناتی مانند تبلت و گوشی هوشمند و اینترنت مناسب است ما خواهان تامین رایگان این ملزومات برای همه از جمله دانش‌آموزان مناطق محروم هستیم. از طرفی وظیفه دولت است که امکانات آموزش مجازی را برای تمام معلمان فراهم نماید.

افسوس که در طی روزهای گذشته با افزایش اعتراضات و تجمعات معلمان، نیروهای امنیتی و قضایی روند نادرست گذشته را ادامه داده، اقدام به احضار، پرونده‌سازی، بازداشت و اخراج فعالان صنفی نمودنده‌اند. شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکوم نمودن این اقدامات غیر مسئولانه، خواهان توقف احضارها، بسته‌شدن پرونده‌ها، آزادی معلمان دربند و بازگشت به کار معلمان اخراجی است. مسیری که کانون‌های صنفی و انجمن‌های صنفی عضو شورای هماهنگی و فعالان صنفی انتخاب نموده‌اند، مسیر مطالبه‌گری قانونی و برحق است.

ازنظر ما حاکمیت به جای بگیروببندها و تهدیدها باید در قبال فرهنگیان شاغل و بازنشسته پاسخگو باشد و مطالبات معلمان رامحقق نمایدوبداند این مطالبه‌گری متکی به فردنیست ونمی‌توان بااحضار،پرونده ‌سازی،زندان و اخراج آن رامتوقف نمود.

ماآمده‌ایم فریاد بزنیم که ستم بر مردم و اقشار مختلف جامعه خلاف اخلاق انسانی بوده و پایدار نمی‌ماند، ظلم به زیان همه ملت است، ما آمده‌ایم صدای بی‌صدایان باشیم، مربیان پیش دبستانی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی امنیت شغلی ندارند، برابر قانون اساسی اشتغال حق همه‌ی شهروندان است. دست از استثمار معلمان خرید خدمات آموزشی بردارید، جو فعالیت‌های مسالمت‌آمیز و دلسورانه‌ی اصناف را بیش از این امنیتی نکنید. آنان فقط در مقابل کار و خدمت خالصانه‌ی خود، مزد شایسته‌ی یک زندگی آبرومند را می‌خواهند. اعتراض حق مردم است و سرکوب معترضین، جامعه را به سمت خشونت می‌کشاند.

در پایان با سپاس از همه‌ی کسانی که در فراخوانها، شورای هماهنگی را همراهی می‌کنند، از همه‌ی فرهنگیان، درخواست می‌کنیم نسبت به حقوق خود بی‌تفاوت نباشند و پیگیرانه تا تحقق کامل همه‌ی مطالبات، کوشش نمایند.

پیام ما فرهنگیان به مردم شریف ایران این است که تعلیم و تربیت فرزندان شما سالهاست تعطیل شده است، دانش‌آموزان شما به حال خود رها شده‌اند. دولت همواره جیب شما را خالی می‌کند و برای ارتقای سطح علمی فرزندان شما هیچ تلاشی نمی‌کند.

پیام مابه دیگر اقشار و اصناف این است که تنها راه رهایی از فقر و بدبختی و انحطاط اخلاقی، اقتصادی، اجتماعی و برون رفت از انزوای بین‌المللی همبستگی و هم‌صدایی است.

پایان سخن اینکه در صورت بی‌توجهی حاکمیت به خواسته‌های فرهنگیان، زمان و شیوه‌ی برگزاری اعتراضات گسترده تر در فراخوان بعدی به آگاهی خواهد رسید.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

ایران امروز

تجمع در الیگودرز استان لرستان
تجمع امروز در کرمانشاه
تجمع امروز معلمان در شیراز
تجمع در بندرعباس مرکز استان هرمزگان

عکسها از بی بی سی

دیدگاه شما؟

Your email address will not be published.