مهدی یراحی به دو سال و هشت ماه زندان و ٧۴ ضربه شلاق محکوم شد

وکیل مهدی یراحی، خواننده‌ای که به دلیل یکی از ترانه‌هایش تحت پیگرد قضایی قرار گرفت، اعلام کرد که موکلش به دو سال و هشت ماه حبس تعزیری و ٧۴ ضربه شلاق تعزيری محکوم شده است.

زهرا مینویی وکیل دادگستری روز سه‌شنبه، ۱۹ دی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که این حکم از سوی شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب تهران صادر شده و بر اساس ماده ١٣۴ قانون مجازات اسلامی یک سال حبس برای یراحی قابل اجرا است.

این وکیل افزود که یراحی در حال حاضر با وثیقه ۱۵ میلیارد تومانی به طور موقت آزاد است.

ششم شهریور امسال و به دنبال انتشار ترانه‌ای با عنوان «روسریتو»، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی این خواننده را بازداشت و او را به «تشویش اذهان عمومی و تبلیغ علیه نظام» متهم کرد.

یراحی در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ نیز چند ترانه در همراهی با معترضان منتشر کرد و در شبکه‌های اجتماعی فعال بود.

پیشتر نرگس محمدی برنده جایزه نوبل صلح در پیامی از زندان نوشت: «مهدی یراحی با خواندن “روسریتو دربیار” ، “توطئه سکوت” و “دسیسه وحشت” [از طرف] حکومت دینی استبدادی را بر سر [خود] حکومت آوار کرد.»

سپیده قلیان، فعال مدنی زندانی، نیز در پیامی از زندان از آقای یراحی حمایت کرد و نوشت: «وقتی تمام تلاش دستگاه سرکوب مُسری کردن ترس و سکوت بود، تو سکوت را شکستی و از حیات “زن، زندگی، آزادی” خواندی تا به یاد همه بیاوری که “زن، زندگی، آزادی” نه فقط لحظه و برشی از تاریخ که جنبشی همچنان مداوم است.»

مهدی یراحی پیشتر هم در سال ۱۳۹۸ بابت ترانه‌هایش، با تشکیل پرونده قضایی و اتهاماتی چون «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی» روبه‌رو شده بود.

رادیو فردا

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *