اعتراض به اعدام‌ها؛اعتصاب غذای زندانیان سیاسی اوین و قزلحصار

زندانیان سیاسی قزلحصار در اعتراض به اعدام‌‌‌های اخیر اعتصاب غذا می‌کنند. به گفته نرگس محمدی زندانیان بند زنان اوین نیز به این اعتصاب می‌پیوندند. علیه یک خبرنگار به خاطر همدلی با چهار فعال کرد اعدام شده، اعلام جرم شد.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و برنده جایزه نوبل صلح در زندان اوین در اینستاگرام خود نوشت که زندانیان سیاسی بند زنان زندان اوین مطلع شدند که ۱۰ تن از زندانیان سیاسی قزلحصار در اعتراض به اعدام و برای توقف آن، در روز سه‌شنبه اعتصاب غذا خواهند کرد.

آنها صبح امروز (سه‌شنبه ۱۰ دی) از این اعتصاب غذا مطلع شدند و اعلام کردند که به آن می‌پیوندند. نرگس محمدی نوشت: «همه زنان زندانی در زندان اوین در اعتراض به اعدام چهار زندانی سیاسی کرد وفا آذربار محمد فرامرزی، پژمان فاتحی، محسن مظلوم و توقف اعدام ده‌ها زندانی دیگر، ضمن اعلام همبستگی با اعتصاب کنندگان زندان قزل حصار، امروز سه شنبه دهم بهمن ماه ۱۴۰۲ در اعتصاب غذا هستند.»

این دومین اعتصاب غذای بند زنان زندان اوین در یک هفته اخیر است. ۶۱ نفر از آنها به نشانه اعتراض به اعدام محمد قبادلو و فرهاد سلیمی روز پنج شنبه پنجم بهمن نیز اعتصاب غذا کردند. این حرکت اعتراضی با حمایت  جامعه مدنی در داخل و خارج ایران روبرو شد و انعکاسی گسترده یافت. 

عالیه مطلب‌زاده عکاس، فعال سیاسی و حقوق زنان، توماج صالحی خوانننده رپ اعتراضی که در زندان به سر می‌برد، زینب جلالیان، زندانی سیاسی در زندان یزد و خانواده سپیده قلیان، یکی دیگر از زندانیان سیاسی به این اعتصاب پیوستند. 

به دنبال اعدام پژمان فاتحی، محسن مظلوم، محمد فرامرزی و وفا آذربار در زندان قزلحصار کرج در روز دوشنبه نهم دی، موجی از حرکت‌های اعتراضی در داخل و خارج از ایران نسبت به اعدام‌های گسترده در جمهوری اسلامی به راه افتاد. امروز مردم در شهرهای مختلف کردستان اعتصاب عمومی کردند. 

اعلام جرم علیه شهرزاد همتی، انتقاد از روزنامه شرق

دادستانی تهران، روز دوشنبه ٩ بهمن (٢٩ ژانویه) اعلام کرد کە بە علت “انتشار محتوایی در حمایت” از چهار شهروند کرد اعدام‌شدە توسط جمهوری اسلامی، علیه یک روزنامە‌نگار اعلام جرم شدە است.

در بیانیەای کە این نهاد قضایی منتشر کرد، بدون آوردن نام این روزنامه‌نگار گفته شد که برای او پرونده قضایی تشکیل شده و او باید در مهلت قانونی مقرر “نسبت به محتوای منتشره نزد مقام قضایی از خود دفاع کند.”

در یک گزارش دیگر که در خبرگزاری فارس، وابسته بە سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منتشر شد، ادعا شد که  اشاره دادستانی تهران به شهرزاد همتی، دبیر اجتماعی روزنامه شرق است.

فارس تصویری از یک استوری صفحه اینستاگرام منسوب به شهرزاد همتی منتشر کرد کە احتمالا زمان انتشار آن بە ساعاتی قبل از اعدام زندانیان سیاسی کرد بر می‌گردد و در آن نوشتە شدە است: «خوابم نمی‌بره … یعنی چند دقیقهٔ دیگه چهار نفر از ما کم می‌شن؟».


پیام زندانیان سیاسی زندان قزلحصار به عموم مردم ایران

صدای ما و خانواده‌هایمان باشید

زندانیان زندان قزلحصار، با اشاره به اینکه هرلحظه جانشان در معرض خطر قرار دارد، در پیامی از به آحاد مردم در سراسر ایران خواستند از هم‌بندی‌ها و خانواده‌هایشان حمایت کنند.

این زندانیان، روز جاری را با دو هدف اعتراض به اجرای حکم اعدام وفا آذربار، محمد فرامرزی، پژمان فاتحی و محسن مظلوم و همچنین، لغو حکم غیرانسانی اعدام در اعتصاب به سر بردند.

آن‌ها اعلام کردند که سه‌شنبه هر هفته را در اعتراض به موج اعدام‌ها و در راستای توقف آن، در اعتصاب غذا سپری خواهند کرد.

زندانیان معترض، می‌گویند به دلیل روز سه‌شنبه را برای اعتصاب و اعتراض خود انتخاب کرده‌اند که بیشتر اعدام‌ها در زندان قزلحصار در سحرگاه این روز هفته اجرا می‌شود.

زندانیان سیاسی زندان قزلحصار
جعفر ابراهیمی، زرتشت احمدی راغب، سپهر امام جمعه، لقمان امین پور، احمد رضاحائری، میثم دهبانزاده، رضا سلمان زاده، حمزه سواری، سعید ماسوری، رضا محمدحسینی

#نه_به_اعدام
#عادی_سازی_خیابان
#خیابان_از_آن_ماست
#ما_خاموش_شدنی_نیستیم

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *