تجمع اعتراضی فرهنگیان در ده‌ها شهر ایران؛ حمله ماموران به معلمان در البرز

تجمع معلمان در سقز و زیویه در استان کردستان

امروز با فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، معلمان در ده‌ها شهر دست به تجمع اعتراضی زدند. معلمان معترض از جمله خواهان “همسان‌سازی بازنشستگی مبتنی بر قانون مدیریت خدمات کشوری” و “رتبه‌بندی شاغلان در سطح حداقل ۸۰ درصد حقوق هیات علمی” هستند.

بنابر گزارش‌ها این تجمع‌ها در شهرهای یزد، اراک، کرمانشاه، سنندج، همدان، اهواز، لنگرود، کرمان، لنده، کوهدشت، قیر و کارزین، زرین دشت، سمیرم، شوشتر، اردبیل، اصفهان، شهرکرد، جوانرود، سقز و زیویه، ایلام، شوش دانیال، لرستان، مریوان، بابلسر و البرز در مقابل دفتر‌های استانی و شهرستانی اداره کل آموزش و پرورش برگزار شده.

تجمع امروز معلمان در مقابل دفتر آموزش و پرورش کرمانشاه
توضیح تصویر، تجمع امروز معلمان در مقابل دفتر آموزش و پرورش کرمانشاه

کانال تلگرامی شورای هماهنگی تشکل‌های فرهنگی معلمان همچنین از حمله نیروهای امنیتی به تجمع معلمان در البرز خبر داده و نوشته تعدادی از معلمان معترض زن و مرد بازداشت شده‌اند که “تعداد بازداشت‌ها بالای ۱۵ نفر برآورد شده” است.

بنابر این گزارش، در تجمع امروز روح‌الله مردانی، معلم و فعال صنفی فرهنگیان در مقابل اداره آموزش و پرورش شهرستان دلفا در استان لرستان نیز توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.

تجمع امروز معلمان در مقابل دفتر آموزش و پرورش استان مرکزی
توضیح تصویر، تجمع امروز معلمان در مقابل دفتر آموزش و پرورش استان مرکزی

این چندمین تجمع معلمان و فرهنگیان بازنشسته در ماه‌های اخیر است و آنها در همه این تجمع‌ها خواسته‌های ثابتی جهت برآورده شدن توسط دولت و مجلس مطرح کرده‌اند که علی‌رغم قول‌های متعدد مسئولان اجرایی حکومت، هیچکدام از آنان تا به امروز اجرایی نشده و همین امر موجب ادامه اعتراضات و تجمع‌های معلمان شده است.

در قطعنامه پایانی تجمع امروز آمده است “در حالی بهمن را به پایان می‌رسانیم و وارد آخرین ماه سال می‌شویم که حاکمیت به یک سال مطالبه‌گری مستمر و قانونی فرهنگیان شاغل و بازنشسته کمترین توجهی‌ ننموده‌ است.”

معلمان معترض گفته‌اند که “بازنشستگان شریف و عزیز سال‌هاست که با تمام وجود از تمام راه‌های ممکن فریاد زده‌اند که این سطح از حقوق کفاف زندگی آنان را نمی‌دهد.”

تجمع امروز معلمان در مقابل دفتر آموزش و پرورش اهواز
توضیح تصویر، تجمع امروز معلمان در مقابل دفتر آموزش و پرورش اهواز

به اعتقاد این معلمان “لایحه رتبه‌بندی شاغلان بعد از فراز و فرود فراوان، هیچ تغییری در زندگی و معیشت معلمان ایجاد نخواهد کرد.”

در ادامه با اشاره به معلمان زندانی آمده است: “ادامه حبس ظالمانه اسماعیل عبدی، اجرای حکم زندان لطیف روزیخواه طی روزهای گذشته در شرایط کرونایی که منجر به بیماری وی شده‌است. صدور حکم ۴ سال و ۶ ماه زندان برای جعفر ابراهیمی و تشدید فشار بر شعبان محمدی و ادامه حبس سایر معلمان دربند نشان دهنده ادامه سیاست سرکوب و ارعاب است.”

شورای هماهنگی‌ تشکل‌های صنفی فرهنگیان می‌گوید که ماموران امنیتی در مریوان مانع دیدار فعالان صنفی سراسر کشور با خانواده شعبان محمدی و مسئولان شهرستان شده و “به صورت تحت الحفظ فعالان صنفی را مجبور به ترک کردستان می‌کنند و به این هم بسنده نکرده آنها را مجبور می‌کنند از استان همدان هم خارج شوند”.

تجمع امروز معلمان در مقابل دفتر آموزش و پرورش لنگرود
توضیح تصویر، تجمع امروز معلمان در مقابل دفتر آموزش و پرورش لنگرود

در پایان معلمان گفته‌اند که اگر ۶ خواسته آنها از جمله اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، اجرای لایحه رتبه‌بندی مطابق با خواسته اکثریت معلمان در سال ۱۴۰۰، پذیرش معلمان به عنوان صاحبان صندوق ذخیره فرهنگیان، تامین امنیت شغلی نیروهای غیررسمی و خرید خدماتی و خدمتگزاران و پرداخت پاداش بازنشستگان در ۱۴۰۰ تامین نشود، معلمان “اعتراضات خود را به اشکال متفاوت و گسترده‌تر ادامه خواهند داد”.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان گفته است در صورت نرسیدن به خواسته‌های خود مجددا در روز سوم اسفند از معلمان دعوت می‌کند تا دست به تجمع اعتراضی بزنند.

تجمع معلمان در همدان
توضیح تصویر، تجمع معلمان در همدان
تجمع معلمان زرین‌دشت در استان فارس
توضیح تصویر، تجمع معلمان زرین‌دشت در استان فارس

بی بی سی

*****

قطعنامه پایانی تجمع اعتراضی سراسری فرهنگیان،
در روز شنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۰

در حالی بهمن را به پایان می‌رسانیم و وارد آخرین ماه سال می‌شویم که حاکمیت به یکسال مطالبه‌گری مستمر و قانونی فرهنگیان شاغل و بازنشسته کمترین توجهی‌ ننموده‌است.
بازنشستگان شریف و عزیز سال‌هاست که با تمام وجود از تمام راه‌های ممکن فریاد زده‌اند که این سطح از حقوق کفاف زندگی آنان را نمی‌دهد. آنان جان و زندگی خود را برای تعلیم و تربیت فرزندان این سرزمین گذاشته‌ اما امروز به جای تکریم و حرمت و آسودگی‌خاطر، در تامین ضروریات زندگی شرافتمندانه مانده‌اند. قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به محاق رفته‌ و هیچ‌ مسئولی پاسخگوی این همه ظلم نیست

از سوی دیگر مشخص شده است که لایحه رتبه‌بندی شاغلان بعد از فراز و فرود فراوان، هیچ تغییری در زندگی و معیشت معلمان ایجاد نخواهد کرد. دولت نه تنها حاضر نیست ۱۲.۵ هزار میلیارد تومان رتبه‌بندی در سال ۱۴۰۰ را تامین کند بلکه آخرین موضع‌گیری‌های رسمی نشان می‌دهد که وعده اجرای رتبه‌بندی در سال آینده سراب و فریبی بیش نیست
دولت نه تنها به فکر بازنشستگان و شاغلان نیست بلکه به فکر آن افتاده که سهم مالکانه فرهنگیان در صندوق ذخیره را نیز غارت کند. این صندوق که تا دیروز تحت تاثیر منافع جناحی دولت قبلی مورد تاراج بود امروز به محل رانت‌خواری در دولت جدید تبدیل شده‌است.
اما ظلم و ستم حاکمیت در عرصه آموزش و پرورش محدود به فرهنگیان نیست بلکه امروز سیاست‌های ویرانگر خصوصی‌سازی و پولی‌سازی آموزش باعث ایجاد تبعیض آموزشی شده‌است خانواده‌های معلمان، کارگران و تمام زحمتکشان قادر به تامین هزینه‌های آموزش فرزندان خود نیستند. بیش از هر زمان آموزش بازاری شده‌ و تهیدستان بیش از گذشته از تحصیل محروم می‌شوند.

افزایش کودکان طرد شده از مدرسه ،کودکان کار و خیابان و نادیده گرفتن حق تحصیل رایگان برای تمام کودکان در این سرزمین محصول تعطیلی اصل ۳۰ قانون اساسی است.
در این شرایط طبیعی است شورای هماهنگی متشکل از کانون‌ها و انجمن‌های صنفی در مقابل این همه ظلم حاکمیت سکوت نکنند. ماهیت حرفه معلمی ایجاب می‌کند معلمان در حالی که از حقوق خود دفاع می‌کنند به جامعه برای تحقق حقوق خود آگاهی بدهند. کار معلم روشنگری است وقتی هم فعالان صنفی به رسالت خود عمل می‌کنند و به این وضعیت اعتراض می‌کنند پاسخی جز زندان و بازداشت نصیبشان نمی‌شود.

ادامه حبس ظالمانه اسماعیل عبدی، اجرای حکم زندان لطیف روزیخواه طی روزهای گذشته در شرایط کرونایی که منجر به بیماری وی شده‌است. صدور حکم ۴ سال و ۶ ماه زندان برای جعفر ابراهیمی و تشدید فشار بر شعبان محمدی و ادامه حبس سایر معلمان دربند نشان دهنده ادامه سیاست سرکوب و ارعاب است.

تا جایی که نیروهای امنیتی و انتظامی مانع دیدار فعالان صنفی از سراسر کشور با مسئولان شهرستان مریوان و خانواده شعبان محمدی می‌شوند و به صورت تحت الحفظ فعالان صنفی را مجبور به ترک کردستان می‌کنند و به این هم بسنده نکرده آنها را مجبور می‌کنند از استان همدان هم خارج شوند. بی‌شک این حرکت سرکوبگرانه از روی استیصال است آنان گمان می‌کنند که می‌توانند جنبش معلمان را مرعوب کنند غافل از اینکه همان زمانی که آنان تعدادی از فعالان صنفی را مجبور می‌کردند کردستان را ترک کنند معلمان از راه‌های مختلف خود را به مریوان رساندند هم با خانواده معلم زندانی دیدار و اعلام همبستگی کردند هم به فرماندار مریوان پیام رساندند که ما در هیچ شرایطی مرعوب نمی‌شویم و هر نوع بازداشت و صدور حکم زندان و احضار و پرونده‌سازی مانع مطالبه‌گری ما نخواهد شد. چرا که شورای هماهنگی بر عهد و پیمان خود با معلمان استوار است.


در پایان رو به حاکمیت می‌گوییم :

۱. اگر قانون مدیریت خدمات کشوری و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اجرا نگردد.

۲. اگر لایجه رتبه‌بندی مطابق با خواسته اکثریت معلمان در سال ۱۴۰۰ عملیاتی نشود و بودجه آن برای سال آینده مشخص و معین نگردد.

۳. اگر دولت و مجلس به دنبال برنامه‌های غارتگرانه برای صندوق ذخیره فرهنگیان باشند و مالکیت معلمان به صندوق را نپذیرند.

۴. اگر امنیت شغلی نیروهای غیررسمی، خریدخدماتی و خدمتگزاران تامین نگردد و پاداش بازنشستگان ۱۴۰۰ پرداخت نشود.

۵. اگر همچنان سیاست‌های پولی‌سازی ادامه یابد و دست حاکمیت در جیب والدین دانش‌آموزان باشد و حقوق دانش‌آموزان تامین نگردد.

۶. اگر معلمان زندانی آزاد نشده و معلمان اخراجی بر سر کار خود بر نگردند و احکام صادر شده علیه معلمان لغو نگردد و احضار فعالان صنفی و پرونده‌سازی‌ها ادامه داشته باشد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران اعتراضات خود را به اشکال متفاوت و گسترده‌تر ادامه خواهد داد. ما از تمام ارکان قدرت می‌خواهیم بیش از این در مقابل اراده جنبش معلمان نایستند و به مطالبات معلمان بازنشسته و شاغل تن دهند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

شنبه، ۳۰ بهمن۱۴۰۰

عصرنو

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *