فراخوان ها به مناسبت چهلمین روز درگذشت مهسا امینی

مدارس و دانشگاه های کردستان فردا تعطیل اعلام شد

گزارش های سی و نهمین روز اعتراضات سراسری

نمونه ی یکی از این فراخوان ها که منتشر شده است:

ایران خود را برای چهلمین روز درگذشت مهسا امینی آماده می کند. روز گذشته گزارش هایی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که نیروهای امنیتی خانواده ی ژینا را در سقز به شدت تهدید کرده اند که هیچ گونه فراخوانی برای روز چهارشبنه که چهلمین روز مرگ اوست اعلام نکنند. گزارش ها می گویند سقز برای این روز آماده می شود. اما این آمادگی فقط در سقز نیست، در سرتاسر ایران است. از چندین روز پیش فراخوان های متعددی منتشر شده است که مردم را دعوت کرده اند روز چهارشنبه بار دیگر به خیابان ها بیایند، اعتراض کنند و خیزش انقلابی خود را گام دیگری به جلو ببرند. :

«جمعی از فعالان حقوق زنان ایران» فراخوانی برای اعتراض در خیابان شریعتی منتشر کرده اند. در این بیانیه آمده است: روز چهار‌شنبه به مناسبت چهلمین روز قتل ژینا و اعتراضات سراسری به احترام خون‌های ریخته‌شده و عزیزان دربندمان همچون ۴۰ روز گذشته و علیه هرگونه دیکتاتوری اعم از شیخ و شاه و برای همه خواسته‌هایمان بدون هیچ اولویت‌بندی، برای رهایی زنان از مردسالاری؛ برای رهایی کارگران، معلمان، پرستاران و … از بهره‌کشی طبقاتی، برای رهایی دانش آموزان و دانش‌جویان از استبداد آموزشی، برای رهایی ملت‌های تحت ستم از این نظام مرکزگرا، و برای تعیین سرنوشت خودمان به دست خودمان؛ برای برابری، عدالت و برای زن زندگی آزادی خیابان ها را فتح می‌کنیم. (مشروح این خبر در ستون خبر اخبار روز منتشر شده است).

جمعی از پزشکان تجمعی را برای روز چهارشنبه در تهران اعام کرده اند. در فراخوانی که به این مناسبت منتشر شده آمده است: تاریخ تجمع بزرگ صنفی اعضای نظام پزشکی: چهارشنبه ۴ آبان ساعت ۱۱ صبح در برابر سازمان نظام پزشکی تهران در خیابان کارگر.

این فراخوان نیز در سیستان و بلوچستان منتشر شده است

مدارس و دانشگاه های کردستان فردا تعطیل اعلام شد

کلیه ی مدارس و دانشگاه های کردستان فردا – چهلمین روز جان باختن مهسا امینی – تعطیل اعلام شد. علت این تعطیلی «شیوع بیماری آنفول آنزا اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری های دولتی با توجه به اعلام مراکز آموزشی مبنی بر افزایش موارد ابتلا به علائم تنفسی و به استناد دستورالعمل پیشگیری و مقابله با بیماری‌های تنفسی و آنفلوآنزا، ابلاغی از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دانشگاه‌های علوم پزشکی و با هدف حفظ سلامتی دانش‌آموزان و دانشجویان عزیز به دستور استاندار محترم کردستان فردا چهارشنبه چهارم آبان‌ماه تمامی مدارس و دانشگاه‌های سطح استان تعطیل می‌باشد!


گزارش های سی و نهمین روز اعتراضات سراسری :

اعتراضات خیابانی

اعتراضاتی در میدان امام حسین تهران گزارش شده که منجر به مسدود شدن کامل این میدان گردیده است. تصاویر بعدی نشان می دهد که این تظاهرات گسترده تر شده است.

شب گذشته مبارزان در شهرستان بهبهان مجسمه ی غدیر را به آتش کشیدند.

در مشهد دانش آموزان یک خیابان دخترانه به خیابان آمده و شعار آزادی آزادی آزادی داده اند.

در شهر رشت دانش آموزان مدارس به خیابان آمده و راهپیمایی کرده، شعارهای ضدحکومتی داده اند.

در سقز دانش آموزان مدارس به خیابان آمده و شعار ضدحکومتی داده اند.

دانش آموزان در بندرانزلی بعد از تعطیلی مدرس در چهارراه چراغ برق تظاهرات کرده اند.

لاهیجان، رقص دختر بی حجاب در خیابان همراه با تشویق مردم.

دانشگاه؛ فریاد «نه این وری، نه اون وری، آزادی و برابری» در دانشگاه اصفهان

دانشگاه بهشتی، دانشجویان دختر و پسر به صورت مشترک در سلف – ۳ آبان ۱۴۰۱

دانشجویان روز سه شبنه اعتراضات خود از سر گرفته اند. بسیاری از این اعتراضات در مقابله با تبعیض و تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها صورت می گیرد. دانشجویان با مقاومت و ایستادگی قابل تحسین خود سنگرهای حکومت در دانشگاه را فرو می ریزند.

مطابق گزارش ها امروز دانشجویان در دانشگاه حکیم سبزواری، دانشکده ی علوم اجتماعی علامه، دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه تهران، دانشگاه بهشتی، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه قم، دانشگاه چمران اهواز، دانشگاه الزهرا تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، دانشکده فنی دانشگاه تهران، دانشگاه سوره، دانشگاه آزاد کرمان، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، دانشکده ی هنرهای زیبای تهران، دانشگاه خوراسان اصفهان، دانشگاه آزاد تهران واحد پونک، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه نوشیروانی بابل، دانشکده حقوق دانشگاه خوارزمی، دانشگاه دامغان، دانشگاه سنندج، دانشگاه سراسری اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی همدان، دانشگاه شیراز؛ دانشگاه دخترانه فنی حرفه ای ۱۷شهریور کرج، دانشگاه علم و هنر یزد، دانشکده دندانپزشکی مشهد، دانشگاه شهرکرد، دانشگاه اراک با تجمع، راهپیمایی، شکستن تفکیک جنسیت غذاخوری ها به اعتراضات خود ادامه داده اند.

در دانشگاه قم، امروز نماینده رئیسی در دانشگاه حضور یافته و دانشجویان در جریان سخنرانی او شعارهای ضدحکومتی داده اند. دانشجویان این دانشگاه همچنین به حضور مجری ۲۰:۳۰ تلویزیون در دانشگاه خود اعتراض کرده و شعار دادند: ننگ ما، ننگ ما، صدا و سیمای ما. حراست و لباس شخصی ها در این دانشگاه با دانشجویان درگیر شده اند. دانشجویان همچنین شعار داده اند: مهمون قاتل نمی خوایم، سیستم فاصد نمی خوایم.

تظاهرات دانشجویان دانشگاه آزاد تهران مرکز به خیابان کشیده شد و آنها خیابان را بستند.

در جریان تجمع دانشجویان دانشکده پزشکی دانشگاه بوعلی همدان، بسیج به دختران دانشجویی که روسری از سر برداشتند حمله کرده است. همچنین در مقابل درب دانشگاه نیز یگان ویژه به دانشجویان یورش برده و تا بدین لحظه بازداشت یکی از دانشجویان گزارش شده است.

در دانشگاه اصفهان دانشجویان سلف خود را آزاد کرده و به تفکیک جنسیتی پایان دادند شعارهای پرطنینی شنیده می شد: مرگ بر دیکتاتور، نه اینوری نه اونوری آزادی و برابری، توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه و همخوانی آهنگ “برای”.

در دانشگاه علم و صنعت، دانشجویان به مناسبت چهلمین روز جان باختن مهسا امینی نام پارک بانوان را به پارک ژینا تغییر دادند. آن ها شعار دادند: «مهسای ما نیکای ما، ندای آزادی ما»

در دانشگاه یزد دانشجویان دختر و پسر با شعار «زن زندگی آزادی» توانستند برای اولین بار از سلف دانشگاه خود رفع تفکیک جنسیتی کنند.

در دانشگاه بهشتی سلف پسرانه بار دیگر مختلط شد. دانشجویان گزارش دادند با مقاومت سنگین بسیجی ها مواجه شدند ولی تفکیک جنسیتی را شکستند.


سایر گزارش های سی و نهمین روز خیزش سراسری

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو اعلام کرده که بیانیه خانواده مهسا امینی درباره برگزار نکردن مراسم چهلم دخترشان تحت فشار نهادهای امنیتی صادر شده است.
به نوشته هه‌نگاو، نهادهای امنیتی برای صدور این بیانیه خانواده مهسا را تهدید کرده‌اند که پسرشان، اشکان امینی بازداشت خواهد شد.
امروز، ۳ آبان، بیانیه‌ای منتسب به خانواده مهسا امینی منتشر شده که در آن گفته شده است، «جهت پیشگیری از هرگونه مسئله ناگوار» برای چهلمین روز کشته شدن مهسا مراسمی برگزار نخواهند کرد.
این در حالی است، که امروز اشکان امینی، برادر مهسا امینی، ویدیویی از مزار خواهرش را در اینستاگرام خود منتشر کرده بود. عکس بالا را نیز امشب مادر مهسا در صفحه ی اینستاگرام خود منتشر کرده است.

دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه تهران به مناسبت چهلمین روز جان باختن مهسا امینی بیانیه ی مشترکی منتشر کرده و بر ادامه ی مبارزه ی خود در خیزش سراسری مردم ایران تاکید کردند. (مشروح این خبر در گزارش های خبری امروز اخبار روز منتشر شده است).

امروز سه‌شنبه ۳ آبان‌ماه کارگران تراکتورسازی تبریز دست به اعتصاب زدند. به گفته کارکنان، دلیل این اعتصاب، عدم تحقق وعده‌های مسئولین در راستای تقاضای کارکنان برای افزایش حقوق و طبقه بندی مشاغل و افزایش بهره وری و درخواست تشکیل شورای اسلامی کار می باشد. گفتنی است؛ سال گذشته نیز کارگران شرکت موتورسازان تراکتورسازی تبریز به مدت ۹ روز اعتصاب کرده بودند که با قول مساعد کارفرما، کارگران به سر کار بازگشتند، اما به گفته کارگران هیچ کدام از وعده‌های مسئولین کارخانه محقق نشده و به همین دلیل مجدد دست به اعتصاب زده‌اند.

کسبه بازار کامپیوتر تهران با انتشار فراخوانی اعلام کردند به اعتصابات می پیوندند. در این اطلاعیه آمده است: برای دفاع از خون های به ناحق ریخته شده خواهران و برادرانمان، برای یک زندگی معمولی، برای آزادی و صلح، برای برابری، برای ارومیه، برای محیط زیست و هزاران برای دیگر به اطلاع می رسانیم صنف بازار کامپیوتر تهران من جمله پاساژهای (ایران، ایرانیان، نور و بازار رضا، پایتخت) و شرکت های وابسته به این صنف در تاریخ ۴ و ۵ آبان ماه به اعتصابات سراسری می پیوندند و ساعت ۱۲ ظهر روز چهارشنبه به نشانه ی اعتراض جلو پاساژهای خود تجمع کرده، بدون هر گونه شعار و یا تحریک. به امید صلح و آزادی ایران.

شورای فرهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در اطلاعیه ای خواهان افشای عوامل همکار در مدارس با نیروهای امنیتی شده است. در این اطلاعیه آمده است: همکاران گرامی، در صورتی که اطلاعات موثقی در مورد مشخصات و اسامی مدیران و معاونینی که در جهت سرکوب و بازداشت دانش آموزان، با نیروهای نظامی و امنیتی همکاری کرده‌اند و همچنین اسامی معلمان متحصن را جهت برخورد تحویل آموزش و پرورش و دیگر نهادها داده اند، در اختیار دارید، اطلاعات خود را جهت روشنگری به اطلاع فعالین صنفی برسانید تا این افراد نتوانند به راحتی به معلمین، دانش آموزان و مردم خیانت بکنند.

شورای صنفی کل دانشجویان دانشگاه تهران پیرو بی‌قانونی‌ها و اقدامات اسف‌بار مسئولین حراست و دانشگاه در طی یک نامه از مسئولین خاطی به هیات رئیسهٔ دانشگاه شکایت کرد.

آتش نشانان مشهد در اعتراض به وضعیت بد حقوقی و معیشتی در برابر شهرداری دست به تجمع زدند.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران،‌ از مرگ یک سرهنگ سپاه به نام مهدی ملاشاهی و یک بسیجی سپاه سلمان به نام جواد کیخا در سیستان و بلوچستان خبر داد. بر اساس این گزارش، آن‌ها در میدان تامین اجتماعی زاهدان هدف گلوله قرار گرفتند.

جوانان مبارز مشهد نام بلوار حجاب در این شهر را به بلوار «مهسا امینی» تغییر دادند:

بازداشت ها

محمود میرزایی، آهنگساز که حدود دو هفته پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد، به زندان تهران بزرگ منتقل شده است.

اخبارروز

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *