بازداشت‌ فعالین مدنی در استان گیلان

شمار بازداشت‌شدگان استان گیلان به ۱۱ تن رسید

چهار تن دیگر از فعالان مدنی دیگر در استان گیلان روز چهارشنبه بیست و پنجم مرداد، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.  با احتساب این افراد، شمار بازداشت شدگان روز گذشته در استان گیلان به دستکم یازده تن افزایش پیدا کرد.

اسامی این چهار تن شیوا شاه‌سیاه، واحده خوش‌سیرت، هومن طاهری و سارا جهانی اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، بازداشت خانم خوش سیرت، فعال حقوق زنان در منزل شخصی خود در لاهیجان صورت گرفته است. همزمان خانم شاه سیاه، از دیگر فعالان حقوق زن در این شهر بازداشت شد. تاکنون پیگیری خانواده خانم شاه سیاه جهت کسب اطلاع از سرنوشت فرزندانشان به نتیجه ای نرسیده است.

بر اساس گزارشاتی که به دست هرانا رسیده است، در جریان بازداشت های گسترده روز گذشته در گیلان، هومن طاهری و سارا جهانی نیز توسط نیروهای امنیتی به صورت جداگانه در شهر رشت بازداشت شده اند.

لازم به ذکر است، روز گذشته هرانا از بازداشت دستکم هفت فعال حقوق زنان به نام های زهرا دادرس، زهره دادرس، نگین رضایی، متین یزدانی، فروغ سمیع نیا، جلوه جواهری و یاسمین حشدری به صورت جداگانه در شهرهای رشت، انزلی و فومن خبر داده بود.

تا لحظه تنظیم این گزارش از دلایل بازداشت، محل نگهداری و اتهامات مطروحه علیه این یازده شهروند بازداشتی اطلاعی حاصل نشده است.

بلاتکلیفی خانواده‌های بازداشت‌شدگان استان گیلان در دادسرای عمومی و انقلاب رشت

صبح امروز ۲۶ مردادماه، خانواده‌های بازداشت‌شدگان استان گیلان جهت پیگیری وضعیت آنان به دادسرای عمومی و انقلاب رشت مراجعه کردند.

به گزارش کانال تلگرام بیدارزنی، صبح روز گذشته، جمع کثیری از فعالان حقوق زنان شامل جلوه جواهری، فروغ سمیع‌نیا، متین یزدانی، یاسمین حشدری، نگین رضایی، زهرا دادرس، زهره دادرس، واحده خوش‌سیرت، شیوا شاه‌سیاه، سارا جهانی، همراه با هومن طاهری از فعالان سیاسی ساکن استان گیلان در منازل شخصی خود در شهرهای رشت، انزلی، لاهیجان و فومن بازداشت شدند.

دادسرای عمومی و انقلاب رشت، با عدم پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان، از ارائه‌ی هر گونه توضیحی پیرامون نهاد بازداشت‌کننده و محل نگهداری آنها خودداری کرده و از خانواده‌ها خواسته است روز شنبه به دادسرا مراجعه کنند.

فعالان سیاسی و فعالان حقوق زنان بازداشت شده، با محرومیت از حق تماس تلفنی و عدم اطلاع از محل نگهداری خود، دومین روز بازداشت توسط نهادهای امنیتی را از سر می‌گذرانند. بدیهی است که این تضییع حقوق اساسی بازداشت‌شدگان، نگرانی‌ها بابت سلامت و امنیت جانی آنان را افزایش می‌دهد.

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *