کمیته حقوق بشر سازمان ملل خواستار تضمین انتخابات شفاف در ایران شد

entekhabat_img2کمیته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه ای را تصویب کرده که در آن بار دیگر نسبت به وضعیت حقوق بشر ایران عمیقا ابراز نگرانی شده است.

این کمیته در قطعنامه خود قویا دولت ایران را ترغیب کرده است که از “برگزاری یک انتخابات معتبر، شفاف و همه‌شمول پارلمانی در سال جاری اطمینان حاصل کند و به همه کاندیداها اجازه دهد براساس اعلامیه جهانی حقوق بشر و کنوانسیون حقوق مدنی و سیاسی رقابت کنند تا تبلور آزادانه اراده مردم ایران تضمین شود.”

این قطعنامه همچنین از ایران خواسته در این راستا اجازه نظارت مستقل ملی و بین المللی بر انتخابات را بدهد.

این کمیته با ۷۶ رای مثبت در مقابل ۳۵ رای منفی و ۶۸ رای ممتنع قطعنامه را تصویب کرد.

پیش نویس این قطعنامه غیرالزام آور را کانادا تنظیم کرده بود که اکنون به مجمع عمومی خواهد رفت.

قطعنامه چند هفته دیگر در مجمع عمومی هم به رای گذاشته خواهد شد که انتظار می رود با همین آرا به تصویب برسد.

حسین دهقانی معاون سفیر ایران در سازمان ملل روز پنجشنبه به این کمیته گفت که قطعنامه “نمایانگر تحریف گزینشی واقعیت ها با انگیزه سیاسی است.”

او همچنین گفت که این رای در زمانی انجام می شود که توافق اتمی اخیر با ایران “افق تازه ای برای همکاری” با جامعه جهانی را گشوده است.

این قطعنامه بر گزارش گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل استوار است که می گوید اعدام ها در ایران از سال ۲۰۰۵ “به طور تصاعدی درحال افزایش” بوده است و امسال ممکن است به هزار نفر برسد.

این قطعنامه از محدودیت آزادی تفکر و بیان توسط قوه قضاییه و نیروهای امنیتی ایران انتقاد می کند.

اما در عین حال از بعضی تحولات در ایران استقبال شده است.

در این قطعنامه از قول حسن روحانی رئيس جمهور ایران در ارتباط با بعضی مسائل مهم حقوق بشر به خصوص برطرف کردن تبعیض علیه زنان و اقلیت های قومی استقبال شده است.

از دیگر مواردی که از آن استقبال شده اعلامیه دولت ایران برای افزایش خدمات برای قربانیان خشونت های خانوادگی و همچنین پیش نویس مصوبه ای برای افزایش مجازات مرتکبان خشونت علیه زنان است.

بی بی سی

ایران: برای قطعنامه‌های حقوق بشری سیاسی ارزشی قائل نیستیم

حسین جابر انصاری، سخنگوی وزارت خارجه ایران، می‌گوید جمهوری اسلامی برای قطعنامه‌های حقوق بشری سازمان ملل که با انگیزه‌های سیاسی و “لابی‌های پنهان” تهیه و تصویب می‌شوند ارزشی قائل نیست.

آقای جابر انصاری در واکنش به تصویب قطعنامه‌ای در کمیته حقوق بشر سازمان ملل، که وضع حقوق بشر در ایران را مایه نگرانی می‌داند، گفته است: “جمهوری اسلامی ایران بر اساس سیاست اصولی خود مخالف هرگونه استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق بشر علیه کشورهای مستقل است و از این که مکانیسم‌ها و ابزارهای حقوق بشری سازمان ملل یک بار دیگر دستاویز سیاست گزینشی برخی کشورها قرار گرفته است ابراز تاسف می‌کند.”

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته ایران از “حمایت واقعی” از حقوق بشر استقبال می‌کند و مطابق ارزش‌های انسانی، اسلامی و قوانین ایران ارتقای حقوق بشر را یکی از وظایف دولت در قبال شهروندان می‌داند. با این حال او اضافه کرده است: “اما برای قطعنامه‌هایی که با انگیزه‌های سیاسی ارائه و تصویب آن نه بر اساس محتوا بلکه بر اساس جبهه بندی سیاسی کشورها و لابی‌های پنهان انجام می‌شود، ارزشی قائل نیست.”

پنجشنبه، ۲۸ آبان/۱۹ نوامبر، کمیته حقوق بشر سازمان ملل در قطعنامه‌ای از محدودیت آزادی اندیشه و بیان و افزایش اعدام‌ها در ایران انتقاد کرد و خواهان برگزاری یک انتخابات شفاف و آزاد در ایران شد.

این قطعنامه با تکیه بر گزارش‌های گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل و با ۷۶ رای مثبت در مقابل ۳۵ رای منفی و ۶۸ رای ممتنع در کمیته حقوق بشر سازمان ملل تصویب شد و انتظار می‌‎رود مجمع عمومی سازمان ملل هم آن را در هفته‌های آتی با آرای مشابه تایید کند.

مقام‌های ایرانی همواره می‌گویند که انتقادات حقوق بشری از این کشور با انگیزه‌های سیاسی انجام می‌گیرد. حسن روحانی، رئیس جمهور، سال گذشته گفت در ایران کسی به خاطر روزنامه‌نگاری یا فعالیت رسانه‌ای بازداشت نمی‌شود.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم چند ماه پیش گفت: “ما افراد را به خاطر عقایدشان زندانی نمی‌کنیم.”

اين قسمت در حال حاضر بسته است.