پیام نوروزی به مناسبت فرارسیدن سال ۱۳۹۵ خورشیدی

etehade-jomhourikhahanفرارسیدن عید نوروز ۱۳۹۵ و سال نو را به همه هم میهنان تبریک می گوئیم. در کشور ما و بسیاری دیگر از نقاط جهان نوروز، روز اول بهار به نشانه استقبال از نوشدن طبیعت در پس زمستانی دیگر جشن گرفته می شود. استقبال از زایش طبیعت، رویش و شکفتن و آغازی دیگر در چرخۀ زندگی طبیعت. نوروز یادگاری دیرین از تاریخ کهن میهن ما و سنتی پایدار در بزرگذاشت این دگردیسی طبیعت در قرون و اعصار است. جشن نوروز در عین حال، جشن نو شدن و شکفتن آرزوهای مردمان این مرز و بوم نیز هست و در آغاز هر سال نو، امید به پایان سیاهی ها را زنده می کند و گذر از رنج ها و یاس ها را هم چون گذر از زمستان طبیعت نوید می دهد. مردم کشور ما با هر نوروز و همراه با شکفتن طبیعت، امید به رهایی از استبداد و بی حقوقی را زنده می کنند و پایان خشونت، زندان، شکنجه، دستیابی به آزادی، امنیت و عدالت، در یک کلام زندگی در محیطی مناسب با شان انسانی خود را، آرزو می کنند.

امسال نوروز در واقعیت زندگی نیز با امید همراه است. سال ۱۳۹۴ با همه دشواری ها، سال نوید بخشی بود. سال به نتیجه رسیدن مذاکرات اتمی، سال امضای «برجام»، سال آغاز لغو تحریم های اقتصادی، سال امید به پایان دادن به تنش با جهان خارج و گشایش در مناسبات بین المللی بود. هر چند هنوز انبوهی از موانع در همۀ این زمینه ها چه در داخل و چه در خارج وجود دارد، اما گام مهمی در این مسیر برداشته شده است. اهمیت این گام آن چنان است که شرائط حاکم بر جامعه ما را به دو دوره کاملا متفاوت تقسیم کرده است. دوران پسا برجام، آغاز جدیدی بر گسست از سیاست خارجی «تهاجمی» ویرانگری است که در عرض چند سال کشور ما را در معرض بی سابقه ترین تحریم های اقتصادی، تهدیدهای نظامی و انزوای بین المللی قرار داد. اقتصاد کشور را فلج و فشار بر زندگی روزمره مردم را بیش از پیش افزایش داد. اکنون افق دیگری به روی کشور ما باز شده است. هر چند هنوز فشار مخالفان سرسخت برجام از دلواپسان داخلی، تا مخالفان خارجی، از دولت نتیانیاهو در اسرائیل، دولت عربستان در منطقه و اکثریت جمهوریخواه در کنگره ایالات متحده آمریکا هم چنان پابرجاست. اما منطق دیپلماسی و دیالوگ موفق شده است گام جدیدی در مناسبات بین المللی کشورمان به سوی عادی سازی مناسبات با جهان و همسایگان بردارد.

هم چنین سال ۱۳۹۴ با انتخابات ۷ اسفند ماه به پایان رسید. انتخاباتی که خود پیام آور امید به تغییر و بیان اراده و خواست مردم برای آن بود. در این انتخابات شورای نگهبان و نهادهای پشتیبان آن، با تائید رهبری جمهوری اسلامی، تقریبا اکثریت قریب به اتفاق کاندیداهای اصلاح طلب و میانه رو را حذف کردند تا در میدان بی رقیب، مجلس دلخواه خود را از صندوق های رای بیرون بیاورند. اما علیرغم این، مردم کشور ما در پای صندوق های رای نتیجه دیگری را رقم زدند. مخالفان برجام، نمایندگان ضد زن و برخی چهره های شاخص ذوب شده در ولایت را از ورود به مجلس و خبرگان محروم ساختند. نقشه های کانون های قدرت برای حذف رقبای خود را در هم ریختند.

در سال ۱۳۹۴ اما اوضاع اقتصادی کشور علیرغم لغو تحریم ها و چشم انداز بهتر اقتصادی، تغییر محسوسی نکرده است. مشکلات اقتصادی کشور، قدیمی تر از تحریم ها و ریشه در ساختار و سیاست های حاکم بر اقتصاد کشور دارند. تلاش ها در این عرصه با موانع متعددی از جمله با مقابله ارگان های نظامی، بنیادها و نهادهای شبه دولتی مواجه است که بخش مهمی از اقتصاد کشور را در زیر سلطه خود دارند و درعین برخورداری از امکانات دولتی، خارج از کنترل دولت هستند و هم چون دولتی در دولت عمل می کنند. امید آن که سال ۹۵، سال گام برداشتن کشور در جهت رهائی از اقتصاد رانتی و افتادن در مسیر توسعه اقتصادی و سالم سازی آن باشد.

نوروز امسال نیز با توجه به گسترش فقر در کشور، سفره بسیاری از مردم زحمتکش کشور ما خالی خواهد ماند. در ایام عید نوروز، علیرغم تلاش دولت برای مهار نرخ تورم، قیمت مایحتاج عمومی مردم هم چنان در مقایسه با درآمد ها بسیار بالاست. افزایش ۱۴ درصدی حداقل دستمزد و تعیین ۸۱۱ هزار و ۶۸۰ تومان با توجه به هزینه های سرسام آور زندگی، کفاف یک زندگی بخور و نمیر را هم نمی دهد. این در حالی است که خط فقر به مراتب چندین برابر این رقم اعلام شده است. کارگران کشور ما از امکان قانونی برخورداری از تشکل های مستقل و دفاع متشکل از حق حیات خود محروم هستند. فعالان جنبش کارگری و اعضای کانون صنفی معلمان به خاطر دفاع از حقوق صنفی خود همواره در معرض بازداشت و زندان هستند.

در سال ۹۴ نیز در حوزه سیاسی و فعالیت های مدنی و تامین حقوق شهروندی، گشایش چندانی رخ نداد. سال ۹۴ نیز سال بازداشت ها، سال محکومیت های طویل المدت برای فعالان مدنی، فرهنگی و سیاسی، سال افزایش باز هم بیشتر اعدام ها از طرف قوه قضائیه و بدون توجه به درخواست های ملی و بین المللی بود. نوروز امسال در شرائطی فرارسیده است که هم چنان حصر رهبران جبش سبز ادامه دارد. تلاش برای پایان دادن به حبس خانگی خانم رهنورد و آقای میرحسین موسوی و مهدی کروبی تاکنون بی نتیجه مانده است. نهادهای صنفی و احزاب سیاسی با محدودیت فعالیت و فشار نهادهای امنیتی مواجه اند. روزنامه نگاران به عناوین مختلف از جمله «نفوذی» و «عامل دشمن» بازداشت و شکنجه می شوند، تا سناریوهای ساختگی بازجویان نهادهای امنیتی را مورد تائید قراردهند. فشار بر اقلیت های مذهبی، فعالان مناطق قومی ادامه دارد. ما امیدواریم که سال ۹۵ سال پیشرفت در عرصه تضمین حقوق شهروندی و گسترش آزادی های مدنی، سیاسی و سال عقب نشینی نیروهای مدافع استبداد باشد.

عید نوروز را با ارجگذاری بر مبارزات خستگی ناپذیر زنان و مردان آزاده ای که برای ایجاد جامعه ای متکی بر اراده جمهور مردم تلاش می کنند، با درود به فعالان سیاسی، مدنی و مطبوعاتی در بند و همدردی با خانواده های آنان و با ادای احترام به خاطره جانباختگان راه آزادی، دمکراسی و عدالت اجتماعی، به همگان شادباش می گوئیم و برای همۀ هموطنان، نوروزی شاد و نوبهاری خجسته آرزو می کنیم.

هیات سیاسی اجرائی
اتحاد جمهوریخواهان ایران

۲۹ اسفند ۱۳۹۴ – ۲۰ مارس

اين قسمت در حال حاضر بسته است.