ادای احترام به عباس کیارستمی سینماگر نامی کشورمان

etehade-jomhourikhahanچهاردهم تیرماه جاری، عباس کیارستمی کارگردان و فیلمنامه نویس برجسته کشورمان درگذشت.

با درگذشت عباس کیارستمی  نه تنها ایران  که سینمای جهان یکی ازبرجسته ترین هنرمندان خود را از دست داد.

او  با ساختن چهل فیلم سینمائی، مستند و کوتاه و کسب ده ها جایزه داخلی و بیش از هشتاد جایزه بین المللی از جمله نخل طلائی جشنواره فیلم کن، به عنوان یکی از تاثیرگذارترین چهره ها در تاریخ سینمای جهان شناخته شده است. فیلم های او در عین سادگی، با سبک و بیانی ویژه، مفاهیم عمیق انسانی را به ساده ترین وجه بازتاب می دهند. کیارستمی  زبان و بیان خاص خود را داشت. همین هم حضور او را در جهان سینما به عنوان یک فیلمساز مؤلف و صاحب سبک بر جسته نموده است.

کیارستمی  که به عنوان یک  سینماگر مستقل، همانند دیگر هنرمندان برجسته ی میهن ما، در کشور خود با سدها و موانع متعدد مواجه بود، توانست با نبوغ و استعداد هنری خود مهر سینمای خویش را که بر زیبایی شناسی و انسان دوستی ویژه او استوار بود، به سینمای ایران و جهان بزند. ساخته های او از تولیدات داخلی هم چون «خانه دوست کجاست»، «طعم گیلاس»، «کلوزآپ» تا «کپی برابر اصل» و «همچون یک عاشق» که از حضور برجستگان سینمای جهان برخوردار بودند، در زمره ی  برجسته ترین کارهای سینمای جهان ستوده شده اند.

کیارستمی با فیلم‌های خویش که حاوی پیام‌هایی در تاکید بر ارزش‌های انسانی  و ستایش از زندگی بود، به سهم خود کمک کرد که تصویر پر خشم و خشونتی که از  ایران از رهگذر رویکردهای حکومت در سال‌های پس از انقلاب  در ذهن جهانیان جا افتاده بود خدشه بردارد و سیمای متفاوت و مقبول‌تری از میهن ما در جهان جا باز کند.

اتحاد جمهوریخواهان ایران درگذشت عباس کیارستمی را به جامعه هنری کشورمان و خانواده ارجمند ایشان تسلیت می گوید. نام و آوازه او با نگاه انسانی اش  به مسائل اجتماعی جهان امروز و تاثیری که در تغییر زبان و بیان سینمای ایران و جهان گذاشته است، همواره زنده خواهد ماند.

هیات سیاسی اجرائی

اتحاد جمهوریخواهان ایران

۱۶ تیر ماه ۱۳۹۵ – ۶ ژوئیه ۲۰۱۵

اين قسمت در حال حاضر بسته است.