اعلام جرم علیه مطهری به دلیل اظهاراتش درباره «کاباره»

مردمک  ۱۳۹۱/۰۴/۱۸

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران اعلام کرد که این نهاد به دلیل اظهارات علی مطهری درباره «تاسیس کاباره و کلوپ» در مجلس علیه او اعلام جرم کرده است.

دادستان تهران روز یکشنبه، ۱۸ تیرماه تاکید کرد که اعلام جرم علیه این نماینده مجلس نهم بعد از گوش دادن به تمام صحبت‌های او در مجلس صورت گرفته است.

به گفته آقای دولت‌آبادی بخش‌هایی از اظهارات علی مطهری که به «بحث كاباره و …» می‌پرداخت از نظر دادستانی جنبه‌ مجرمانه داشت که در نتیجه آن دادستانی درخصوص آن اعلام جرم كرد.

دادستانی تهران درحالی علیه آقای مطهری اعلام جردم کرده که او ۱۳ تیرماه نیز بار دیگر از سیاست‌های فرهنگی دولت انتقاد کرد.

علی مطهری در صحن علنی مجلس گفت که دولت نگاه خاصی در مسائل فرهنگی دارد که از آقای مشایی ناشی می‌شود و رئیس جمهوری هم تابع آن است و وزارت ارشاد هم استقلالی در برابر این نگاه خاص ندارد.

او همچنین فیلم‌های «شبانه‌روز»، «آتشکار» و «عصر جمعه» را از فیلم‌های مشکل‌دار و فاسد خواند و در عین حال از پوشش هنرمندان در مراسم پایانی جشنواره فجر انتقاد کرد.

اما اعلام جرم دادستانی به نطق جنجالی علی مطهری، نماینده اصولگرا و منتقد دولت در ۳۱ اردیبهشت برمی‌گردد که تا امروز با حواشی زیادی مواجه بوده است.

او در این سخنرانی به انتقاد از مشی دولت محمود احمدی‌نژاد در ارتباط با «حجاب» پرداخت وگفت محمود احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر او مساله حجاب را قبول ندارند و مخالف نظریه اسلام در مورد حجاب هستند.

این نماینده اصولگرا نگاه دولت به مساله حجاب را باعث آزاد شدن مسایل جنسی در جامعه ارزیابی و تاکید کرد این مساله موجب پدید آمدن عقده‌های روانی در میان جوانان شده است پس اینان باید به فکر ایجاد کاباره‌ و کلوپ‌ باشند.

به زعم علی مطهری «دولتی‌ها حجاب را با الهم عجل لولیک الفرج و با چهره دینی و حزب‌اللهی از بین می‌برند.»

در همان روز این نماینده مجلس به مصطفی محمد نجار، وزیر کشور هم هشدار داد که اگر همچنان در مساله حجاب تعلل کند و بهانه بیاورد که احمدی‌نژاد و مشایی اجازه کار را از او گرفته‌اند در مجلس نهم استیضاح می‌شود.

شماری از نمایندگان عضو کمیسیون فرهنگی مجلس و رسانه‌های اصولگرای نزدیک دولت در همان روزها به انتقاد از اظهارات علی مطهری پرداخته و «روزنامه جوان» نزدیک به سپاه پاسداران خواستار پیگرد حقوقی مطهری به دلیل بیان این صحبت‌ها شد.

فاطمه آجرلو، عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هم با انتقاد از اظهارات علی مطهری گفت که هر چند ممکن است او از اظهاراتش مقصود خاصی نداشته باشد اما همان «حرف‌هایی را می‌زند كه دشمنان جمهوری اسلامی ایران دوست دارند.»

او اظهارات مطهری را باعث تضعیف نظام ارزیابی کرد و گفت گفته‌های او در ارتباط با نگاه رئیس جمهوری به مقوله حجاب ضد فرهنگی است.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات، با انتقاد از عملکر کمیسیون فرهنگی مجلس که علی مطهری عضو آن است و همچنین مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح کرد که این مراکز در زمینه «عفاف و حجاب» فعالیت خاصی نداشته‌اند.

پیش از این رسانه‌ها از شکایت سپاه پاسداران از علی مطهری، به دلیل بخش‌های دیگری از نطقش در همین روز خبر داده بودند.

مسعود جزایری، معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد كل نیروهای مسلح ۲۸ خرداد خبر داد که سپاه پاسداران از علی مطهری به دلیل اظهاراتش درباره دخالت سپاه در انتخابات نهمین دوره مجلس شکایت کرده است.

این در حالی بود که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اول خردادماه با انتقاد از اظهارات علی مطهری تاکید کرد که سپاه این فرد را تحت پیگرد قضایی قرار می‌دهد.

اظهارات علی مطهری همچنین با واکنش مخالف و موافق شماری از نمایندگان مجلس مواجه شد. این نماینده مجلس یک هفته پس از نطق جنجالی‌ خود در مجلس گفت که تذکر به سپاه باید امری عادی باشد و بزرگ جلوه داده نشود.

در سال‌های گذشته مخالفان جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به دخالت آشکار در انتخابات متهم کرده‌اند. اعتراض به دخالت سپاه در انتخابات ریاست‌جمهوری مناقشه‌برانگیز سال ۸۸ به اوج خود رسید.

با وجود سخت‌گیری‌ها در خیابان‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها و اداره‌هایی دولتی برای زنان گروهی از اصول‌گرایان منتقد محمود احمدی‌نژاد در سال‌های گذشته دولت را متهم کرده‌اند که قانون حجاب و عفاف را به ویژه در سطح جامعه به خوبی اجرا نکرده است.

محمود احمدی‌نژاد اواخر اسفند، در جلسه طرح سوال از رئیس‌جمهوری در مجلس گفته بود که اجرای قانون حجاب و عفاف، با برخورد و بگیر و ببند، شدنی نیست. این اظهارات با واکنش تند شماری از روحانیون و نمایندگان مجلس مواجه شد.

اين قسمت در حال حاضر بسته است.