محمود عباس برای شرکت در اجلاس غیر متعهد‌ها به تهران می‌رود

رادیو فردا  ۱۳۹۱/۰۴/۱۹

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی قرار است برای حضور در اجلاس سران جنبش غیر متعهد‌ها، شهریورماه آینده به تهران برود.
سفر عباس به تهران در پاسخ به دعوت محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران صورت می‌گیرد.
به گزارش خبرگزاری دولتی فلسطین، محمود عباس دعوتنامه احمدی‌نژاد را برای مشارکت در اجلاس آینده سران کشورهای جنبش غیر متعهد‌ها که قرار است روزهای ۹ و ۱۰ شهریورماه آینده در تهران برگزار شود، دریافت کرده است.
این گزارش یادآور شده است که حسین امیر عبد اللهیان معاون وزیر امور خارجه ایران در امور خاورمیانه در دیدار روز یکشنبه با عباس در اردن، دعوتنامه را تسلیم او کرده است.
این نخستین بار است که محمود عباس از زمان آغاز ریاستش بر تشکیلات خودگردان فلسطینی در سال ۱۳۸۳، به تهران می‌رود.
روابط تهران و سازمان آزادیبخش فلسطین که هم اکنون رهبری آن به دست محمود عباس است، در جریان جنگ ایران و عراق تیره شد. در آن هنگام این سازمان که ریاست آن را یاسر عرفات بر عهده داشت، از عراق در جنگ حمایت کرد.
از سال ۱۳۷۳ پس از آنکه یاسر عرفات پیمان صلح با اسرائیل منعقد کرد و تشکیلات خودگردان فلسطینی تاسیس شد، روابط تهران با سازمان آزادیبخش فلسطین به اوج تیرگی رسید.
مقام‌های ایرانی در آن هنگام یاسر عرفات را «خائن» توصیف کردند.
بشار اسد رئیس جمهور سوریه و محمد مرسی رئیس جمهور مصر از دیگر سرانی هستند که برای حضور در اجلاس تهران دعوت شده‌اند.
عبد الله بن عبد العزیز پادشاه عربستان سعودی هم برای حضور در اجلاس سران جنبش غیر متعهد‌ها دعوت شده است. پس از اعدام پنج ایرانی در عربستان سعودی، مقام‌های ایران گفته بودند که ملک عبد الله را برای حضور در اجلاس تهران دعوت نخواهند کرد. پس از آن اما معاون وزیر امور خارجه ایران به ریاض رفت و پادشاه عربستان را برای حضور در اجلاس تهران دعوت کرد.

اين قسمت در حال حاضر بسته است.