ورود یک ناو آمریکایی به خلیج فارس همزمان با تهدیدهای ایران

مردمک  ۱۳۹۱/۰۴/۱۹

هم‌زمان با تشدید تهدیدهای ایران پیرامون بستن تنگه هرمز، یک ناو نیروی دریایی آمریکا وارد خلیج فارس شده تا به ناوگان پنجم آمریکا در بحرین ملحق و به عملیات مین‌روبی در این منطقه کمک کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک سخنگوی این ناوگان در منامه روز یکشنبه، ۱۸ تیر گفت که ناو «یو اس اس پونس» از روز پنجشنبه با پایان تعمیرات و بازسازی‌اش، برای ماموریت جدید خود به منطقه اعزام شده است.

پیش‌تر یک مقام وزارت دفاع آمریکا گفته بود که قرار است این ناو که یک کشتی آبی-خاکی و ساخت کشتیرانی «لاکهید» آمریکا است، میزبان بالگردهای ضدمین، قایق‌های تندرو و احتمالا گروه‌های کماندو در خلیج فارس باشد.

در این زمینه، دریاسالار جان میلر، فرمانده نیروهای منطقه‌ای نیروی دریایی ایالات متحده گفته است که ناو پونس می‌تواند با امکاناتش، در عملیات امنیت دریایی از این نیرو‌ها بیشتر حمایت کند.

ناو پونس یک پایگاه شناور است که هواپیماهای جنگنده می‌توانند روی آن جای گیرند و علاوه بر کمک در پاکسازی منطقه خلیج‌فارس از مین، به تعمیر و نگهداری از واحدهای مستقر در منطقه نیز کمک خواهد کرد.

از ماه گذشته، چهار کشتی مین‎روب نیروی دریایی آمریکا برای کمک به ناوگان پنجم ایالات متحده به خلیج فارس آمده‌اند تا امنیت تنگه‌ای را که روزانه از آن ۱۶ میلیون بشکه نفت می‌گذرد، تامین کنند.

برخی مقام‌های سیاسی و نظامی ایران از ماه‌های گذشته در واکنش به تحریم نفت این کشور تهدید کرده‌اند که تنگه استراتژیک هرمز را خواهند بست و طی روزهای گذشته که تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا به اجرا گذاشته شده، بار دیگر تهدید‌ها شدت گرفته است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفته است نیروهای مسلح برای بستن تنگه هرمز طرح دارند چرا که یک نظامی باید برای همه امور برنامه داشته باشد اما ایران تنگه هرمز را مسدود نمی‌کند مگر آنکه منافع‌اش به صورت جدی دچار مشکل شود.

در پی بی‌نتیجه ماندن سه دور از مذاکرات اتمی ایران و غرب و اجرای تحریم‌ها، از طرف دیگر، مجلس ایران طرح «بستن تنگه هرمز» را به امضای بیش از ۱۰۰ نماینده رسانده تا بعد از تعطیلات دو هفته‌ای مجلس به هیئت رییسه ارائه دهد. هرچند علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران گفته است که این طرح هنوز رسمی نشده است.

پیش از این، تهدید ایران به بستن تنگه هرمز با واکنش منفی کشور‌ها روبه‌رو شده بود و خبرگزاری‌ها گزارش کردند که ایالات متحده در نامه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هشدار داد که بستن این تنگه، عبور از خط قرمز آمریکا است.

در ماه آوریل، نیروی دریایی آمریکا از اعزام ناو هوایپمابر «اینترپرایز»، دومین ناو هواپیمابر به منطقه خلیج فارس خبر داد در حالی که پیش از این ناو هواپیمابر «یو اس اس آبراهام لینکلن» آمریکا در ماه فوریه از تنگه هرمز عبور کرد.

نیروی هوایی آمریکا نیز به‌تازگی چند فروند جنگنده «رپتور» مدل اف-۲۲ به پایگاه خود در امارات متحده عربی فرستاده است و این اقدام با واکنش شدید مقام‌های جمهوری اسلامی روبه‌رو شده است.

آمریکا اعلام کرده است که این‌گونه اقدام‌ها و برنامه‌ها را به عنوان تدابیر احتمالی درصورت حمله نیروهای آمریکایی به ایران یا بسته شدن تنگه هرمز درنظر گرفته است.

به گفته فرماندهی مرکزی آمریکا، حدود ۱۲۵ هزار نیروی نظامی آمریکا نزدیک ایران حضور دارند که ۹۰ هزار نیرو اطراف افغانستان مستقر شده‌اند، حدود ۲۰ هزار در منطقه «خاور نزدیک» و بین ۱۵ تا ۲۰ هزار نیرو روی کشتی‌ها مستقر هستند.

اين قسمت در حال حاضر بسته است.