اعتصاب غذای عبدالفتاح سلطانی در زندان اوین

عبدالفتاح سلطانی در اعتراض به رفتارهای ناعادلانه و تبعیض‌آمیز مسئولان زندان با زندانیان تصمیم به اعتصاب غذا گرفته و گفته است از اوا فروردین ۹۷ تصمیم خود را به اجرا می‌گذارد. آقای سلطانی می‌گوید، مسئولیت عواقب ناگوار این اعتصاب غذا به عهده رئیس جمهور، رئیس قوه قضائیه و سایر مقامات مسئول خواهد بود.

مائده سلطانی، فرزند آقای عبدالفتاح سلطانی، در یادداشتی درباره تصمیم پدرش به اعتصاب غذا نوشته است: «در زندان‌های ایران حقوق شهروندی زندانیان به راحتی‌ زیر پا گذشته می‌شود. مواجهه با تبعیض و قانون شکنی‌های پی‌ در پی‌ بخش بزرگی‌ از زندگی‌ روزمره آنها شده.

طبقه ماده ۵۲۰ آیین‌ دادرسی کیفری هر زندانی ماهی‌ ۳ روز حق مرخصی دارد. این ماده قانونی‌ برای زندانیان را رعایت نمی‌شود. در جایی هم که رعایت می‌شود از قانون خارج شده و مصداق تبعیض است. مثلا به وابستگان دولت سابق یعنی‌ دولت آقای احمدی‌نژاد که به دلیل جرائم  مالی و اختلاس در حبس هستند مرخصی‌های طولانی‌ مدت داده شده، یکی‌ از آنها ۵ سال است که به نام مرخصی خارج از زندان است. این در حالی‌ است که در بین زندانیان سیاسی عقیدتی کسانی‌ هستند که نزدیک به ۲۰ سال است حتا یک روز هم به مرخصی نرفته‌اند.

به دلیل اعتراض به این برخورد تبعیض‌آمیز مسئولین پدرم از فردا به اعتصاب غذا دست خواهد زد. او این تصمیم را در حالی‌ گرفته است که دادستان تهران که مرجع تصمیم گیرنده در مورد مرخصی زندانیان است قول برخورداری از حق مرخصی نوروزی به وی داده بود. از چند روز پیش که مادرم برای درخواست مرخصی و کارهای اداری در دفتر دادستانی و قبل از آن در دفتر دادیار حضور پیدا کرده بود، امکان ملاقات خانواده‌ها به وی وجود ندارد. گویی در را به روی خود بسته‌اند تا چشم‌شان به دیدار سیمای خانواده‌های حق طلب در آستانه ساله نو نیفتد.

دادستان تهران آقای جعفری دولت آبادی با اعمال فراقانونی خود بارها نشان داده که مطیع دستورات حضرات نیروهای امنیتی است.

با امید به سلامتی‌ همهٔ زندانیان سیاسی نامهٔ پدرم را در انتهای این نوشته قرار دادم و سالی‌ پر از صلح و با اراده آهنین برای برقراری عدالت برای همهٔ مردم ایران آرزو می‌کنم.»

نامه عبدافتاح سلطانی از زندان اوین:
ملت شریف ایران؛ درود بر شما!
ضمن عرض تبریک نوروز خجسته به اطلاع می رساند:

از آنجا که وجود برخی تبعیض‌های ناروای حاکم بر جوّ زندان، به گونه‌ای می‌باشد که عده از زندانیان از جمله رانتخواران، اختلاس‌گران و وابستگان به قدرت از امتیازاتی برخوردار هستند که برای بسیاری از زندانیان عادی و (سیاسی-عقیدتی) در نظر گرفته نمی‌شود و با توجه به عدم رعایت حقوق شهروندی مورد ادعای دولت و مداخله برخی مامورین وزارت اطلاعات آقای روحانی در تصمیم‌گیریهای مربوط به زندانیان(سیاسی – عقیدتی) به نحوی که دادستان تهران نیز تحت تاثیر اظهارنظرها و خواسته‌های آنان از رعایت پاره‌ای از حقوق قانونی زندانیان مذکور سر باز می‌زند.

اینجانب علیرغم اینکه قصد نداشتم این ایام شادی و سرور را به کام عزیزان تلخ نمایم و بر خلاف میل باطنی، در اعتراض به این قبیل رفتارهای ناعادلانه و تبعیض آمیز از تاریخ ۱/۱/ ۹۷ اعتصاب غذا می‌نمایم و مسئولیت عواقب ناگوار آن به عهده رئیس جمهور، رئیس قوه قضائیه و سایر مقامات مسئول خواهد بود.

عبدالفتاح سلطانی بازداشتگاه اوین
۲۹/ ۱۲/ ۹۶
***

نامه وکلای عبدالفتاح سلطانی

دوست و همکار بزرگوار جناب آقای عبدالفتاح سلطانی
با سلام و احترام پیرو وکالت اعطایی از طرف جنابعالی به اینجانبان در خصوص پیگیری پرونده محکومیت کیفری که منتهی به حبس شما شده است، مقرر داشته اید که با استفاده از مواد قانونی و راهکارهای حقوقی نسبت به موضوع اقدام مناسب قانونی بعمل آوریم و البته با هم توافق کردیم که موضوع در کمال آرامش و سکوت خبری و با رعایت کلیه موازین حقوقی پیگیری شود و این شرط تاکنون بطور کامل رعایت شده و حتی همکاران ما نیز در چند ماهه گذشته از موضوع بی خبر مانده‌اند.

اقداماتی که انجام شده است:

۱- صرف نظر از اینکه اطلاق جرم به موارد انتسابی اساسا قابل استناد نبوده و حتی مجازات‌های تعیین شده نیر تناسبی با جرم ادعایی نداشته است؛ لذا مبادرت به درخواست اعاده دادرسی به استناد بند (چ) مواده ۴۷۴ قوانون آیین دادرسی کیفری نمودیم. متاسفانه دراین مورد، پاسخ آنقدر عجولانه و غیرقانی  و غیرمنطقی بوده است که مرجع رسیدگی کننده (دیوانعالی کشور) در چنین پرونده مهمی، زحمت مطالعه پرونده و حتی فراتر از آن مطالبه پرونده را به خود نداده است! این در حالی است که اولا  درخواست اعاده دادرسی بموجب ماده استنادی قبلا هیچگاه مطرح نشده بود، ثانیا ظرف تنها چند روز به این درخواست پاسخ منفی داده شده است.

از طرفی، علیرغم اینکه بیش از ۷ سال در حبس ناعادلانه بسر می‌برید و با توجه به سپری شدن بیش از دو سوم از مجازات قطعا استحقاق استفاده از حق قانونی آزادی مشروط مطابق ماده ۸۵ قانون مجازات اسلامی را دارا می باشید. حال، با توجه به اینکه درخواست اخیر هم تاکنون به نتیجه ای نرسیده است، از این رو لازم می‌دانیم به استحضار شما برسانیم که تمامی اقدامات انجام شده تاکنون بی نتیجه مانده و چنین استنباط می شود که ظاهرا اراده‌های مانع اعمال مواد قانونی و اجرای عدالت و در نتیجه آزادی جنابعالی می شود.

لذا با توجه به شرایط فعلی، خواهشمند است نسبت به توقف و یا ادامه موضوع وکالت از طریق مراجع صالحه قانونی و یا هر گونه پیگیری لازم، نظر خودتان را به اینجانبان اعلام فرمایید.

سید ابراهیم ثابت قدم- سعید دهقان

***

اعتصاب غذای تعدادی دیگر از زندانیان

به گزارش خبرگزاری هرانا،  علاوه بر  عبدالفتاح سلطانی تعدادی دیگر از زندانیان در زندانهای مختلف دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

سیامک میرزایی، علیرضا توکلی، علیرضا گلی پور و رضا آقاجانی از جمله افرادی هستند که در اعتراض به موارد متعدد نقض حقوق بشر در کشور بصورت محدود به مدت ۳ روز دست به اعتصاب غذایی زدند که قرار بود با فرا رسیدن سال جدید به آن پایان دهند.

این چهار زندانی از جمله شهروندان محبوس در زندان اوین هستند که در اعتراض به نقض حقوق بشر در کشور و در حرکتی نمادین با مطالباتی حقوق بشری دست به یک اعتصاب سه روزه زده اند. هرانا در تماس با نزدیکان این زندانیان موفق به تایید اقدام آنان به اعتصاب غذای محدود شد.

از سوی دیگر گزارش می شود مختار اسدی، فعال صنفی معلم محبوس در زندان اوین در اعتراض به کارشکنی در پروسه مرخصی نوروزی خود از امروز دست به اعتصاب غذایی نامحدود زده است.

این معلم دربند قاضی ناظر بر زندان را به کارشکنی در روند اعزام او به مرخصی متهم کرده است.

***

پس از درخواست بیش از ۳۵۰۰ فعال مدنی

عبدالفتاح سلطانی به اعتصاب غذای خود پایان داد

عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری که از ابتدای فروردین ۱۳۹۷ در اعتراض به بی‌عدالتی قضایی و دخالت‌های وزارت اطلاعات در پرونده‌اش اعتصاب غذا کرده بود، پس از انتشار درخواست بیش از ۳۶۰۰ تن از وکلا، فعالان حقوق بشر و فعالان سیاسی و مدنی روز ششم فروردین ماه موقتا به اعتصاب غذای خود پایان داد.

عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری که از ابتدای فروردین ۱۳۹۷ در اعتراض به بی‌عدالتی قضایی و دخالت‌های وزارت اطلاعات در پرونده‌اش اعتصاب غذا کرده بود، پس از انتشار درخواست بیش از ۳۶۰۰ تن از وکلا، فعالان حقوق بشر و فعالان سیاسی و مدنی روز ششم فروردین ماه موقتا به اعتصاب غذای خود پایان داد.

بیش از ۳۵۰۰ وکیل دادگستری و فعال مدنی و حقوق بشر روز پنجم فروردین در نامه‌ای با تاکید بر بی‌عدالتی تحمیل‌شده بر عبدالفتاح سلطانی از این وکیل زندانی خواستند تا پایان فروردین ماه اعتصاب غذای خود را تعلیق کند تا مسئولان قضایی و نمایندگان مجلس و مدیران جامعه وکالت طی این مدت شانس خود را برای پیگیری حقوقی و هموار کردن راه آزادی آقای سلطانی امتحان کنند.

نام وکلا و فعالان سیاسی و حقوق بشر سرشناسی چون امیر حسین آبادی، رییس کانون وکلای دادگستری مرکز و جمعی از اعضای هیات مدیره این کانون، تعدادی از اعضای هیات رییسه اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران و چهره‌های فعال در زمینه سیاست و حقوق بشر مانند دکتر محمد شریف، سید محمد سیف زاده، فریده غیرت، نسرین ستوده، گیتی پورفاضل، آذر منصوری، محمد توسلی ، مینو مرتاضی، مصطفی تاجزاده، هما ارژنگی، محمد کیانوش راد، تقی رحمانی، عمادالدین باقی، پرستو فروهر، فخرالسادات محتشمی پور، محمود بهشتی و همچنین نام وکلای آقای سلطانی ابراهیم ثابت قدم، سعید دهقان، شیما قوشه، محمود بهزادی راد و کریم حبیب‌نژاد در میان امضا کنندگان نامه به چشم می‌خورد.

آقای سلطانی پس از آن که خانواده‌اش تلفنی درخواست فعالان مدنی را به او اطلاع دادند، روز ششم فروردین با انشای نامه‌ای از تعلیق و پایان موقت اعتصاب غذای خود خبر داد. عضو کانون مدافعان حقوق بشر در این نامه که در اختیار کمپین قرار گرفته نوشته به احترام همکاران و فعالان سیاسی و مدنی و به صورت موقت به اعتصاب غذا پایان می‌دهد تا وکلا و همکارانش در کانون وکلای دادگستری و سایر مسئولان در جوی بدون تنش موضوع بیعدالتی‌های تحمیل شده به او را پیگیری کنند.

عبدالفتاح سلطانی، عضو کانون مدافعان حقوق بشر و عضو سابق هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری که به دلیل دفاع از متهمان سیاسی و عقیدتی بازداشت و به ده سال زندان محکوم شده و هفتمین سال محکومیت خود را در زندان اوین می‌گذراند، در اعتراض به رفتارهای ناعادلانه دستگاه امنیتی-قضایی جمهوری اسلامی همچون مخالفت با اعاده دادرسی، آزادی مشروط و مرخصی درمانی از روز اول فروردین ۱۳۹۷ دست به اعتصاب غذا زده است.

سلطانی در زندان اوین از بیماری‌های مختلفی چون کم‌خونی، نوسان فشار خون و بیماری‌های گوارشی رنج می‌برد و به گفته منابع مطلع از درون زندان، طی پنج روز اعتصاب غذا بارها دچار افت فشار و سرگیجه شده است. مائده دختر آقای سلطانی به کمپین حقوق‌بشر در ایران گفت با توجه به شرایط جسمی، حتی یک روز غذا نخوردن عواقب ناگواری برای سلامتی عبدالفتاح سلطانی دارد اما این وکیل زندانی در اعتراض به بیعدالتی، دخالت وزارت اطلاعات و آزار زندانیان سیاسی ناچار به اعتصاب غذا شده است.

یک وکیل دادگستری و از تدوین کنندگان نامه که نخواست نامش فاش شود به کمپین گفت نگرانی از سلامت عبدالفتاح سلطانی و خطرات ادامه اعتصاب غذا بر جسم و جان او مهم‌ترین انگیزه تدوین این نامه و درخواست تعلیق اعتصاب غذا بوده است. این وکیل دادگستری به کمپین گفت اعتصاب غذای یک وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر به معنای اعلام ناامیدی کامل از دستگاه قضایی است و امضا کنندگان نامه امیدوارند پیش از اعلام ناامیدی کامل، همه راه‌های ممکن را امتحان کنند.

این وکیل دادگستری به کمپین گفت: «می‌دانید که موضوع اعتصاب غذا در میان وکلا طرفدار چندانی ندارد چون آسیب زدن به خود و نوعی نقض حق سلامتی و جان و جسم خود شخص است، آقای سلطانی هم میانه‌ای با اعتصاب غذا نداشت و اغلب اوقات با اعتصاب موکلانش هم مخالف بود و آن را آخرین راه حل برای حفظ شرافت می‌دانست، با این توضیحات اعتصاب غذای آقای سلطانی علاوه بر دغدغه اولیه سلامتی ایشان، به معنای ناامیدی کامل جامعه وکالت از دستگاه قضایی است و ما به عنوان جامعه وکالت قصد داریم قبل از اعلام علنی چنین موضوعی همه راه‌ها از مشورت با قوه قضائیه گرفته تا گفتگ. با دولت و نمایندگان مجلس را امتحان کنیم.»

در نامه وکلا و فعالان سیاسی و مدنی که در اختیار کمپین قرار گرفته، عبدالفتاح سلطانی وکیل شریفی توصیف شده که محدودیت‌های و محکومیت‌های روا شده بر او  طی سال‌های اخیر با هیچ منطق قضایی، امنیتی یا سیاسی توجیه پذیر نبوده و نیست و پس از زندانی شدن و اکنون نیز علیرغم تحمل بیش از دو سوم مدت حبس و علیرغم حسن رفتار در دوران محبس، از حق قانونی و مسلّم خود یعنی بهره مندی از آزادی مشروط، محروم مانده است.

نویسندگان نامه از کلیه نمایندگان مجلس، مسئولین قضایی و مدیران نهاد وکالت، کانون وکلای دادگستری مرکز و اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران و همچنین از تک تک وکلای دادگستری درخواست کرده‌اند با تلاش مضاعف و مجدد تا پایان فروردین ماه از تمام ظرفیت های موجود به منظور رفع موانع و مشکلات بر سر راه احقاق حق آزادی مشروط عبدالفتاح سلطانی استفاده کرده و همزمان، حق مرخصی ایشان در ایام نوروز را در این مدت احیاء نمایند.

نویسندگان در بخش پایانی نامه خطاب به شخص عبدالفتاح سلطانی نوشته و از او تقاضا کرده‌اند تعلیق اعتصاب غذا را به عنوان عیدی به دوستداران خود هدیه بدهد: «جامعه وکلا به صداقت و سلامت و شرافت جنابعالی گواهی می دهد، موکلین شما ستاینده انسانیت و بزرگواری شما هستند و تاریخ ایران نیز تلاش های صادقانه و شریف شما را خواهد ستود. این روزهای سخت خواهد گذشت، چه خوش است که با حضور گرم شما سرمای زمستان پایان یابد. سلامتی و جان عزیز و گرامی شما برای تک تک ما ارزشمند و حضورتان برای همه مایه دلگرمی و قوت قلب است. فروتنانه و صمیمانه از محضر شریف شما تقاضا داریم در این لحظات نوروز که تنها «امید» راهگشای ملت بزرگ ایران است، به همه ما و همه دوستداران خود و جامعه این امید را عیدی دهید که هنوز فرصتی برای تلاش های ما هست. بگذارید با امیدی دوباره، تلاش هایی هر چند تکراری اما استوارتر در این بازه زمانی، از سر گرفته شود. از جنابعالی تقاضا داریم حداقل تا پایان فروردین ماه، اقدام خود در ارتباط با اعتصاب غذا را متوقف و معلق نمایید تا شاید با این امید نو، راهی برای انصاف و مدارا باز شود.»

ایران امروز

Print Friendly, PDF & Email