حملات موشکی متقابل سوریه و اسرائیل

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل گفته که ارتش این کشور شب گذشته “تقریبا تمام تأسیسات ایران در سوریه” را هدف قرار داده است.

از نیمه شب گذشته گزارش‌های مختلفی درباره تبادل آتش میان سوریه و اسرائیل منتشر شده است.

وزیر دفاع اسرائیل ابراز امیدواری کرده که این تبادل آتش و درگیری میان نیروهای اسرائیل و ایران پایان یابد.

اسرائیل سپاه قدس ایران و فرمانده آن قاسم سلیمانی را متهم کرده که ۲۰ موشک به سوی مواضع اسرائیل در اراضی اشغالی جولان شلیک کرده است. به دنبال این ادعا، ارتش اسرائیل گفت که به پایگاه‌های ایران در خاک سوریه حمله کرده و به سوریه هشدار داده که در مقابل اقدامی انجام ندهد.

سوریه گفته حملات موشکی کار ارتش این کشور بوده و به تلافی حملات اسرائیل انجام شده است. منابع خبری سوریه تأیید کرده‌اند که یک انبار تسلیحاتی، سیستم رادار و گردان‌های نظامی هدف قرار گرفته است.

خبرگزاری سانا متعلق به دولت سوریه تصاویری از شلیک پدافند دفاع هوایی این کشور به سوی موشک‌های اسرائیل منتشر کرده وگفته مانع از اصابت “اکثر آنها” به اهدافشان شده است.

روزنامه هاآرتص به نقل از منابع ارتش اسرائیل مدعی شده این “سنگین‌ترین حمله نظامی” چند سال اخیر به خاک کشور همسایه بوده، اما هنوز مشخص نیست که این حملات چه خساراتی به بار آورده است.

اسرائیل مدعی شده که علاوه بر انبار مهمات و پایگاه اطلاعات جنگی ایران، محل پرتاب موشک‌ها به جولان را هم شناسایی کرده و هدف قرار داده است.

عکسی که خبرگزاری دولتی سوریه از شلیک پدافند هوایی این کشور به سوی موشک‌های اسرائیل منتشر کرده
عکسی که خبرگزاری دولتی سوریه از شلیک پدافند هوایی این کشور به سوی موشک‌های اسرائیل منتشر کرده

یک سخنگوی وزارت دفاع اسرائیل در بیانیه‌ای گفت که حملات به بلندی های اشغالی جولان در ساعت ۲۱:۱۰ چهارشنبه شب انجام شد و چند شی پرتابی در آسمان منهدم شده است.

این سخنگو گفت حمله جراحات یا خسارات عمده ای به وجود نیاورده اما ارتش اسرائیل آن را “حمله شدید ایران” تلقی می کند و برای سناریوهای مختلف آماده می شود.

ساعاتی بعد افیخاى ادرعى سخنگوى ارتش اسراییل در توییتی نوشت که اسراییل درحال زدن اهداف ایرانى در خاک سوریه است و هشدار داد که دخالت سوریه عواقب بدى خواهد داشت.

اسکاى نیوز هم خبر داد که اسراییل با موشک به دو فرودگاه نظامى خلخله و بلّى در سوریه حمله کرده است. همچنین گزارش شده که اسراییل پایگاه لشکر چهار ارتش سوریه و منطقه جمرایا را هدف قرار داده.

منابع نزدیک به مخالفان از انفجارهاى مهیب در نزدیکى کسوه و جمرایا در ریف واقع درحومه دمشق خبر مى دهند.

پیشتر از سوریه گزارش شد موشک هایی به مواضع سوری ها در روستای حضر در استان قنیطره اصابت کرده است.

تلویزیون سوریه و المیادین گزارش داده اند که ارتش سوریه در جواب حملات امشب اسرائیل به آن پاسخ داده است.

تلویزیون سوریه ادعا کرد چهار موضع اسراییلی ها هدف قرار گرفته. تلویزیون سوریه همچنین با پخش تصاویری می گوید که یک موشک اسراییل را ساقط کرده است.

سکوت ایران، واکنش بین‌المللی

مقام‌های نظامی و سیاسی ایران تا کنون درباره تحولات دیشب در سوریه اظهار نظری نکرده‌اند.‌

روسیه از بالا گرفتن تنش میان ایران و اسرائیل ابراز نگرانی کرده و از هر دو طرف خواسته که جزییات مربوط به حملات موشکی دیشب در سوریه را ارائه دهند. میخاییل بوگدانف، معاون وزیر امور خارجه روسیه اتفاقات دیشب در بلندی‌های اشغالی جولان را “بسیار نگران کننده” خوانده و گفته تنش‌ها باید کاهش پیدا کند. آقای بوگدانوف گفته است که روسیه با تمام طرف‌ها در تماس است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه هم خواهان تنش‌زدایی در منطقه خاور میانه شده است. دفتر آقای مکرون در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که او به صورت مرتب در جریان وقایع قرار می‌گیرد و قرار است امروز پنج‌شنبه در دیدار با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان درباره تحولات خاور میانه صحبت کند.

بیشتر بخوانید:

افزایش تنش

در چند ماه اخیر تنش میان ایران و اسرائیل در سوریه بالا گرفته است. با حضور گسترده تر نظامی ایران در سوریه، اسرائیل می گوید حضور ایران را در پشت مرزهایش خطری جدی تلقی می کند.

در چندین هفته اخیر چند مرکز نظامی در سوریه هدف گرفته شده که به اسرائیل نسبت داده می شود.

یک روز پیشتر رسانه های دولتی سوریه از حمله اسرائیل به نقطه ای در نزدیکی دمشق پایتخت این کشور خبر دادند و گفتند سامانه دفاع هوایی سوریه دو موشک اسرائیلی را منهدم کرده است.

خبرگزاری رسمی سانا گفت که حمله سه شنبه شب در منطقه روستایی کسوه درست در جنوب دمشق انجام شد.

یک گروه ناظر بر تحولات سوریه گفت که موشک های اسرائیلی به یک انبار تسلیحاتی ایرانی برخورد کرد و ۱۵ نیروی وابسته به دولت را کشت. مخالفان از کشته شدن شماری ایرانی در این حمله خبر داده اند که ایران آن را تایید نکرده است.

اسرائیل هم خبر حمله سه شنبه را تایید نکرده اما ارتش این کشور پیشتر گفت “فعالیت غیرعادی ایران” را در سوریه ردیابی کرده است و به ساکنان بلندی های اشغالی جولان دستور داد آماده رفتن به پناهگاه ها باشند.

مقامات ایرانی قبلا هشدار داده‌اند که ایران حملات اخیر به تاسیسات نظامی اش در سوریه را تلافی خواهد کرد.

اسرائیل مسئول حداقل دو حمله جدی در ماه آوریل شناخته می شود که باعث مرگ شماری از نیروهای ایرانی شد.

اسرائیل همچنین مسئول حملات متعدد هوایی به محموله های تسلیحاتی که برای حزب الله لبنان ارسال شده بود شناخته می شود.

بی بی سی

***

آلمان حملات موشکی احتمالی ایران به ارتش اسرائیل را محکوم کرد

دولت آلمان حملات موشکی احتمالی از سوی ایران به مواضع نظامی اسرائیل را محکوم کرد و در عین حال در رابطه با خطر بالا گرفتن تنش هشدار داد. فرانسه و روسیه نیز ایران و اسرائیل را به تنش‌زدایی فراخواندند.

وزارت خارجه آلمان روز پنجشنبه (۱۰ مه / ۲۰ اردیبهشت) با انتشار بیانیه‌‌ای به تبادل آتش میان سوریه و اسرائیل و تنش نظامی میان ایران و اسرائیل واکنش نشان داد.

در این بیانیه از حملات موشکی احتمالی ایران به مواضع ارتش اسرائیل به عنوان اقدامی بسیار تحریک‌آمیز یاد شده و دولت آلمان آن را محکوم کرده است. در این بیانیه همچنین تصریح شده که اسرائیل حق دفاع از خود را دارد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی وزارت خارجه آلمان نوشت: «مسئله تعیین‌کننده آن است که این تنش‌ها دیگر تشدید نشوند.»

وزارت خارجه آلمان در بیانیه خود همچنین تصریح کرده است: «این بدین معنی است که باید تمامی تلاش‌ها را در راستای یافتن راه‌حل سیاسی درازمدت در ارتباط با بحران سوریه انجام داد تا هم درد و رنج مردم سوریه پایان یابد و هم اینکه ثبات کل منطقه بیش از پیش به خطر نیافتد.»

آمریکا نیز به حملات متقابل اسرائیل به مواضع ایران در خاک سوریه در پی شلیک موشک از سوریه به بلندی‌های جولان واکنش نشان داده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از سارا سندرز، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید، نوشت که آمریکا حمله موشکی به بلندی‌های جولان را نشانه درست بودن خروج از برجام می‌داند. ساندرز از این حمله به عنوان “دلیلی دیگر برای عدم اطمینان به رژیم ایران” سخن گفت.

او افزود: «این نشان می‌دهد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در ارتباط با خروج از توافق هسته‌ای با ایران تصمیمی درست گرفته است.»

فراخوان مسکو و پاریس

در پی تبادل آتش میان اسرائیل و سوریه و بالا گرفتن تنش میان ایران و اسرائیل کشورهای فرانسه و روسیه طرفین را به تنش‌زدایی فراخوانده‌اند.

مکرون، رئیس جمهوری فرانسه

میخائیل بوگدانوف، معاون وزیر خارجه روسیه، روز پنجشنبه (۱۰ مه / ۲۰ اردیبهشت) در مسکو گفت که این روند بسیار نگران‌کننده است. او افزود: «ما با هر دو طرف در تماس هستیم و می‌کوشیم اوضاع را آرام کنیم.»

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه که برای دریافت جایزه بین‌المللی کارل شهر آخن در آلمان به سر می‌برد نیز خواهان تنش‌زدایی میان اسرائیل و جمهوری اسلامی ایران شد.

طبق اعلام کاخ ریاست جمهوری فرانسه مکرون قرار است که در حاشیه مراسم دریافت این جایزه با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، درباره تنش میان ایران و اسرائیل گفت‌وگو و رایزنی کند.

بیش از ۲۰ کشته در حمله به مواضع ایران در سوریه

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه در حمله اسرائیل به پایگاه‌های نظامی نیروهای ایرانی در سوریه دست‌کم ۲۳ نفر کشته شده‌اند. دیدبان حقوق بشر سوریه که مرکز آن در لندن است نیز اعلام کرد که حمله موشکی بیش از ۲۰ کشته بر جا گذاشته است. از شمار مجروحان هنوز گزارشی منتشر نشده است.

از سوی دیگر مقامات نظامی روسیه تایید کردند که حمله اسرائیل توسط ۲۸ جنگنده این کشور صورت گرفته و در مجموع ۷۰ موشک به اهدافی در سوریه شلیک شده است.

منابع نظامی روسیه هم‌چنین مدعی شدند که نیمی از موشک‌های اسرائیلی توسط پدافند سوریه منهدم شده است.

خبرگزاری “تسنیم” وابسته به محافل نظامی و امنیتی ایران نیز دست به پوشش لحظه به لحظه حمله‌ی اسرائیل و پیامدهای آن زده و مدعی شده است که “بیش از ۷۰ درصد موشک‌های اسرائیلی” منهدم شده ‌است.

بیشتر بخوانید: لیبرمن: تقریبا همه مواضع ایران در سوریه را هدف قرار دادیم

تصویری که توسط رسانه دولتی سوریه از موشکی بر فراز دمشق در نیمه‌شب چهارشنبه منتشر شده است

بنا به گزارش تسنیم جنگنده‌های اسرائیل شهر “البعث” در استان “القنیطره” را موشک‌باران کرده‌اند. این گزارش به نقل از شبکه خبری المیادین تایید کرده که حملات متقابلی به اهدافی در بلندی‌های جولان که در تصرف اسرائیل است صورت گرفته است.

پیش‌تر منابع نظامی اسرائيل حمله موشکی به بلندی‌های جولان را تایید کرده بودند.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، روز پنجشنبه (۱۰ مه / ۲۰ اردیبهشت) در جریان کنفرانسی امنیتی در نزدیکی تل آویو اعلام کرد که تقریبا تمامی تاسیسات و مواضع ایران در سوریه توسط ارتش اسرائیل هدف قرار گرفته است. لیبرمن ابراز امیدواری کرد که به این ترتیب فصل تبادل آتش میان نیروهای ایران و اسرائیل پایان یافته باشد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از لیبرمن نوشت: «ما اجازه نخواهیم داد که ایران سوریه را به پایگاهی علیه اسرائیل بدل کند. این سیاستی کاملا روشن است که ما با آن مقابله خواهیم کرد. ما تقریبا تمامی زیرساخت‌های ایران در سوریه را هدف قرار داده‌ایم.»

پیش از آن نیز سخنگوی ارتش اسرائیل اعلام کرده بود که اسرائيل به “حملات موشکی نیروهای قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از خاک سوریه به بلندی‌های جولان پاسخ داده است”.

به گزارش خبرگزاری آلمان، این سخنگو از حملات شدید اسرائیل سخن گفت و با اشاره به نیروهای سپاه قدس تصریح کرد: «آنان امشب بهای سنگینی برای حمله خود پرداخت کردند و اگر باز هم به اسرائیل حمله کنند، بهای آن را نیز خواهند پرداخت.»

طبق اظهارات این سخنگو تأسیسات سازمان مخفی، لجستیکی، انبارها و مواضع نظامی هدف قرار گرفته و خسارت دیده‌اند. او افزود، خودروی موشک‌اندازی که از طریق آن موشک‌ها به بلندی‌های جولان پرتاب شده بودند نیز هدف قرار گرفته و نابود شده است. این خودرو در ۳۰ تا ۴۰ کیلومتری دمشق مستقر بوده است.

سخنگوی ارتش اسرائیل تصریح کرد که این کشور تمایلی به تشدید تنش ندارد، اما تلاش‌های دوباره برای حمله به اسرائیل واکنش‌های سنگینی به دنبال خواهد داشت. به گفته‌ی او اسرائیل پیش از حمله به سوریه روسیه را از انجام این عملیات باخبر ساخته است.

***

حمله اسرائیل به مواضع ایران در سوریه

تنش میان اسرائیل و ایران شدت یافته است. به گفته‌ی اسرائیل نیروهای سپاه پاسداران ایران از داخل خاک سوریه به بلندی‌های جولان حمله کرده‌اند و اسرائیل نیز برای پاسخگویی دست به حملات متقابل به سوریه زده است.

زره‌پوش‌های اسرائيلی در بلندی‌های جولانزره‌پوش‌های اسرائيلی در بلندی‌های جولان

ارتش اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران نیمه‌شب چهارشنبه (۹ مه / ۱۹ اردیبهشت) به پنجشنبه شماری از مواضع اسرائیل در بلندی‌های جولان را هدف حمله قرار داده‌اند.

طبق اظهارات یک سخنگوی ارتش اسرائیل حدود بیست “شیء پرتابی” در جریان این حمله به سوی پایگاه‌های نظامی اسرائیل در امتداد مرز این کشور با سوریه شلیک شده‌اند. شماری از آنها از طریق سامانه دفاع موشکی “آیرون دم” (Iron Dome) منهدم شده‌اند.

سخنگوی ارتش اسرائيل افزود که ارتش این کشور این اقدام را “حمله‌ای شدید از سوی ایران” تلقی می‌کند و سرگرم آماده‌سازی خود برای سناریوهای گوناگون است. به گفته‌ی این سخنگو “قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران، دستور انجام این حملات را داده، اما این حملات نتوانسته‌اند به هدف خود برسند”.

بیشتر بخوانید: هدف حمله موشکی به سوریه “حزب‌الله یا سپاه پاسداران بوده است”

سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که خسارات جانی در جریان این حملات به بار نیامده و ابعاد خسارات مالی در دست بررسی است. خبرگزاری آلمان به نقل از این سخنگو نوشت که موشک‌های شلیک‌‌شده به سوی اسرائیل از نوع “فجر ۵” بوده است.

این سخنگو بدون ذکر جزئیات اعلام کرد که ارتش اسرائیل به این حملات پاسخ داده است. او در جواب اینکه اسرائیل از کجا می‌داند که نیروهای قدس سپاه پاسداران عامل این حملات هستند، تنها به پاسخی کوتاه بسنده کرد و گفت: «ما از این قضیه مطلع هستیم.»

به گزارش خبرگزاری آلمان، این سخنگو از حملات شدید اسرائیل سخن گفت و با اشاره به نیروهای سپاه قدس تصریح کرد: «آنان امشب بهایی سنگینی برای حمله خود پرداخت کردند و اگر باز هم به اسرائیل حمله کنند، بهای آن را نیز خواهند پرداخت.»

بیشتر بخوانید: وزیر اسرائیلی: در صورت حمله ایران از خاک سوریه اسد را می‌کشیم

سخنگوی ارتش اسرائیل در همین رابطه از یکی از “بزرگ‌ترین حملات اسرائیل علیه مواضع ایران” سخن گفت و افزود که خساراتی سنگین به نیروهای نظامی جمهوری اسلامی در سوریه وارد شده است.

طبق اظهارات این سخنگو تأسیسات سازمان مخفی، لجستیکی، انبارها و مواضع نظامی هدف قرار گرفته و خسارت دیده‌اند. او افزود، خودروی موشک‌اندازی که از طریق آن موشک‌ها به بلندی‌های جولان پرتاب شده بودند نیز هدف قرار گرفته و نابود شده است. این خودرو در ۳۰ تا ۴۰ کیلومتری دمشق مستقر بوده است.

سخنگوی ارتش اسرائیل تصریح کرد که این کشور تمایلی به تشدید تنش ندارد، اما تلاش‌های دوباره برای حمله به اسرائیل واکنش‌های سنگینی به دنبال خواهد داشت. به گفته‌ی او اسرائیل پیش از حمله به سوریه روسیه را از انجام این عملیات باخبر ساخته است.

اسرائیل با توجه به هشدارها و احتمال حملات ایران از خاک سوریه تدابیر خود را تشدید کرده و روز سه‌شنبه (۸ مه / ۱۸ اردیبهشت) دست به بسیج سربازان ذخیره زده بود، از جمله سربازان نیروی هوایی و سازمان اطلاعات مخفی.

ارتش اسرائیل همچنین دستور داده که در مناطق مسکونی واقع در امتداد بلندی‌های جولان، درهای پناهگاه‌های زیرزمینی باز شود، چون “تحرکات مشکوک نیروهای ایرانی در خاک سوریه” شناسایی شده است.

سازمان‌های جاسوسی اسرائیل چندین روز است که در مورد حملات احتمالی ایران به اسرائیل برای تلافی حمله‌ای به پایگاهی در سوریه و کشته شدن هفت ایرانی در جریان آن هشدار داده‌اند. جمهوری اسلامی و سوریه اسرائیل را عامل این حمله می‌دانند.

پاسخ‌گویی اسرائیل

تقریبا همزمان با حملاتی که اسرائیل شامگاه چهارشنبه (۹ مه) از آن‌ها خبر داده بود، رسانه‌های دولتی سوریه نیز اعلام کردند که اسرائیل مواضعی در سوریه را هدف قرار داده است. گفته می‌شود که در جریان این حملات موشک‌های متعددی از سوی اسرائیل به مواضعی در استان قنیطره، واقع در جنوب غرب سوریه شلیک شده است.

خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) نیز گزارش داد که این موشک‌ها از بلندی‌های جولان پرتاب شده و سوریه موفق به دفع شماری از آن‌ها شده است.

طبق گزارش این خبرگزاری “هدف اسرائیل از این حملات نابود کردن سیستم‌های رادار و سامانه دفاع موشکی سوریه است”. خبرگزاری سانا در گزارش خود از تخریب شدن یک سیستم رادار و خسارات به‌بار آمده در پایگاه‌های نظامی سوریه خبر داد.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است نیز از حملات موشکی اسرائیل به خاک سوریه خبر داده، اما جزئیاتی درباره تلفات این حملات منتشر نکرده است.

“اشپیگل آنلاین” به نقل از یک گزارشگر خبرگزاری فرانسه نوشته است که در نخستین ساعات بامداد پنجشنبه (۱۰ مه / ۲۰ اردیبهشت) انفجارهای مهیبی در دمشق شنیده شده و هواپیماهای متعددی بر فراز شهر در پرواز بوده‌اند.

تبادل آتش شدید میان سوریه و اسرائیل یک روز پس از خروج آمریکا از برجام و دیدار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، به وقوع پیوسته است.  پوتین با توجه به تنش روزافزون میان ایران و اسرائیل خواهان یافتن راه حلی برای رفع این تنش شده بود.

بیشتر بخوانید: “رویارویی با ایران” موضوع گفت‌وگوی نتانیاهو با پوتین در مسکو

دویچه وله

اين قسمت در حال حاضر بسته است.