رد دعوت افطار حسن روحانی از طرف شماری از هنرمندان: موافق و مخالف

شماری از هنرمندان، از جمله: پرویز پرستویی، مهناز افشار، آناهیتا همتی، پرستو گلستان، فلور نظری، برزو ارجمند، احسان کرمی، سپیده گلچین که به مراسم افطاری رئیس جمهور دعوت شده‌اند، در اقدامی اعتراضی دعوت حسن روحانی را رد کردند.

این هنرمندان با انتشار یادداشت‌هایی در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ #ما_به_افطاری_نخواهیم_رفت، دلایل رد دعوت حسن روحانی را توضیح داده‌اند.

مهاز افشار در اینستاگرام با قرار تصویری از  آتنا دائمی  نوشته است:
سلام آقای روحانی
با تشکر از دعوت حضرتعالی از شما می‌خواهم به جای من آتنا دائمی (فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی) که به تازگی در زندان قرچک ورامین ۳۰ ساله شده و اکنون در زندان اوین به سر می‌برد را دعوت کنید. او جنایتکار نیست فقط برای حقوق انسان‌ها در این سرزمین تلاش کرده.

***

پرویز پرستویی در اینستاگرام خود نوشته است:

جناب آقاى رییس جمهور
سلام. ضمن سپاس از دعوت حضرتعالى به عرض میرساند كه با توجه به شرایط بد اقتصادى و روحى مردم كشورمان باور این حقیر بر این استوار است كه چنین گرد هم آیى هایى كه مستلزم صرف هزینه هاى زیاد است (و تعدادشان هم كم نیست)شاید حداقل از نگاه بنده و تعدادى از همكارانم چندان ضرورى نباشد. نیك میدانم كه هدف شما از این مهمانى افطار شنیدن حرف ها و بیان مشكلات جامعه هنرى از زبان آنهاست. اما تجربه چند سال اخیر نشان داده كه شما حتى بیش از ما به این مشكلات واقفید و آنها را به بهانه هاى مختلف بیان میدارید. اما ظاهرا ما باید فقط دلخوش باشیم كه شما در كنار ما هستید و این مشكلات را میدانید و میگویید.چرا كه ظاهرا شما هم دنبال گوش شنوایى هستید كه مشكلات را حل كند و از این نظر دقیقا مانند مایید. درخواستهاى ما و سایر اقشار مردم اینروزها چندان تفاوتى با هم ندارد. همه در یك كشتى هستیم و چشم امید به شجاعت و عمل گرایى ناخدا بسته ایم. باشد كه به صخره نا امیدى برنخوریم كه سخت ترین صخره ها است. در پایان اضافه میکنیم که شاید اگر شما رییس جمهور نبودید اكنون همین امكان براى ابراز نظر نیز فیلتر شده بود و همین كوچك هم نتیجه راى به شماست.اینها را درك میكنیم و ممنونیم اما شما هم ما را درك كنید.
یا على
پرویز پرستویی
#ما_به_افطارى_نخواهیم_رفت

***

آناهیتا همتی،‌ بازیگر سینما نوشته است:
سلام آقای رییس جمهور
من به افطاری شما نخواهم آمد….
سفره ما مردم ایران روز به روز خالی تر میشود… بیماری و فقر در استان های سیستان و بلوچستان روز به روز بیشتر میشود…. وضعیت زلزله زده ها، سالهای سال به همین منوال باقی مانده است (زلزله بم و حالا کرمانشاه) آب و هوایی که در بیشتر استان ها غبار آلوده است و هموطنان کوردمان روزی نیست که عذاب نکشند، کوله برانی که با شلیک کشته میشوند. حتی اسب هایشان تیرباران میشوند وضعیت زنان در هر حوزه ای که فکرش رو بکنید، روز به روز اسفبار تر میشود….‌وضعیت اسید پاشی و قوانین عقب افتاده درست نشده…‌بیماریهایی که خانواده ها برای پول دارو به هر جایی التماس میکنن و حاضرن تن به فروختن اعضای بدن خود بدهند… هنرمندانی که ممنوع هستند، هنری که سانسور میشود، آدم هایی که حذف میشوند. سرپنجه آهنینی گلویمان را سالهاست که سخت میفشارد، در حال خفه شدنیم ….
واقعا در چنین شرایطی که من و مردم با فقر دست و پنجه نرم‌ میکنیم ، در حالیکه کوچکترین اعتراضی هم سرکوب میشود ، برای خودم حضور در چنین مکانی را جایز نمیدانم…
#سفره_خالی_مردم #ما_به_افطاری_نخواهیم_رفت

***

پرستو گلستانی در رد دعوت روحانی نوشته است
جناب آقای حسن روحانی ،رئیس جمهور محترم
وقتی مردم ما به سختی زندگی میکنند
و حتی دسته ای از مردم سفره سحریشان خالی است ؛این افطاری ها از گلویم پایین نمیرود، پس نخواهم آمد .دور هم میل بفرمایید ،شاید کمی هم در دلتان هنگام اذان به فکر افطاری دردمندان افتادید.

پ ن:دوستان لطفا توهین نکنید، این یک درد دل است. کامنت های توهین آمیز پاک خواهد شد

#ماه_رمضان_ماه_مهمانی_خدا #دردمندان
#سفره_خالی_مردم
#ما_به_افطاری_نخواهیم_رفت

***

سپیده گلچین نیز در اینستاگرام نوشته است:

یادش بخیر پارسال با چه شوق و عشقی و از همه مهمتر با چه امیدی* در این مراسم حضور داشتم حتی خاطرم هست که چون نگران بودم منو یادشون بره (چون در جشن قبل در وزارت کشور این اتفاق برای خیلی ها از جمله من افتاده بود) به همه سپرده بودم من و چندتا از دوستان که اونها هم باشوق میخواستن در این جشن شادی کنار رییس جمهور منتخب باشیم و تبریک بگیم یادتون نره… کارتها آخرین لحظات به دست یه سری از دوستانم رسید حتی یکی از همکارا کارتش دم در بود..حتی محمدرضا گلزار که در زمان انتخابات کاملا منفعل و دور ماند از اینکه چیزی بگه اومده بود! که خاطرم هست خاطر عده ای مکدر شد چون زحماتش رو دیگران کشیده بودن و…
اما حالا
واقعا در عجبم که این مراسم با این حجم از مشکلات چرا باید اصلا برگزار بشه اولا در حوزه همین اهالی فرهنگ اونقدر هنرمندان مشکل دارند که کاش گره ای از اونها باز میشد …اما شخصا به دلیل احترام به خواسته های مردم،خانواده، همکاران و خودم اعم از معیشتی و آزادی بیان..بیکاری جوانان ویژه هنرمندان،عدم اهمیت به هنرمندان پیشکسوت و هنرمندان شهرستان ها…توقیف فیلمها..غم هجران اسطوره های هنر در غربت مانند آقای #بهروز_وثوقی فیلترینگ و سانسور و عدم توجه به حقوق شهروندی و حقوق زنان و کودکان و حقوق حیوانات …عدم آزادی اندیشه،سواستفاده از هنرمندان ویژه هنرمندان خانوم و حضور اونها در زمان انتخابات در ورزشگاهها… افزایش بی رویه قیمت ارز و نبود آن در بازار و در نتیجه افزایش روز به روز مایحتاح زندگی مردم…عدم رسیدگی به حقوق زندانیان سیاسی و فعالین اجتماعی و مشکلات دیگری که در حوصله ی اینستگرام نمیگنجد …
***در این مراسم حضور پیدا نخواهم کرد.

پ ن:امید که رمضان آینده باصدای#استاد_شجریان و دلی صاف هر افطارمان جشنی باشد و هر عزایمان کنارهم دست روو به آسمان بدون ریا* از سر ایمان ….
ما نه خس و خاشاکیم و نه کرکس و نه کودک و نه اغتشاشگر…
ما مردم خسته ی ایرانیم که خواستار حقوقمان هستیم…
#ما_به_افطاری_نخواهیم_رفت

***

فلور نطری در یادداشت خود می‌نویسد:

سلام آقاى رئیس جمهور به هزاران دلیل به افطارى امسال شما نمى آیم و فقط اكتفا مى كنم به ذكر چند دلیل ، در شرایطى كه سفره ى هموطنانم خالى ست و شرایط سخت و غیر قابل تحملى را ناچارا با صبورى مى گذرانند در شرایطى كه همكارانم یا ممنوع الكار یا ممنوع التصویر یا ممنوع الخروج یا ممنوع الورود هستند و بسیارى خانه نشین و فراموش شده اند و بیكارند ، و دلمان از این اتفاقات پاره پاره ست ، در شرایطى كه به وعده هایتان عمل نكردید و حتى توضیحى هم نمى دهید ، در شرایطى كه روز به روز مشكلات نه تنها حل بلكه زشت تر و بدتر مى شود . من به این افطارى نمى آیم . اى كاش ذوق و امید و دلخوشى ما و مردمى كه به شما اعتماد كردند رو به یاس و نا امیدى تبدیل نمى كردید . اى كاش …
#ما_به_افطاری_نخواهیم_رفت
#سفره_خالى_مردم

***

برزو ارحمند در اینستاگرام خود یادداشت پرویز پرستویی را به عنوان نطر خود بازنشر کرده است:

جناب آقاى رييس جمهور
سلام. ضمن سپاس از دعوت حضرتعالى به عرض ميرساند كه با توجه به شرايط بد اقتصادى و روحى مردم كشورمان باور اين حقير بر اين استوار است كه چنين گرد هم آيى هايى كه مستلزم صرف هزينه هاى زياد است (و تعدادشان هم كم نيست)شايد حداقل از نگاه بنده و تعدادى از همكارانم چندان ضرورى نباشد. نيك ميدانم كه هدف شما از اين مهمانى افطار شنيدن حرف ها و بيان مشكلات جامعه هنرى از زبان آنهاست. اما تجربه چند سال اخير نشان داده كه شما حتى بيش از ما به اين مشكلات واقفيد و آنها را به بهانه هاى مختلف بيان ميداريد. اما ظاهرا ما بايد فقط دلخوش باشيم كه شما در كنار ما هستيد و اين مشكلات را ميدانيد و ميگوييد.چرا كه ظاهرا شما هم دنبال گوش شنوايى هستيد كه مشكلات را حل كند و از اين نظر دقيقا مانند ماييد. درخواستهاى ما و ساير اقشار مردم اينروزها چندان تفاوتى با هم ندارد. همه در يك كشتى هستيم و چشم اميد به شجاعت و عمل گرايى ناخدا بسته ايم. باشد كه به صخره نا اميدى برنخوريم كه سخت ترين صخره ها است. در پايان اضافه كه ميدانم شايد اگر شما رييس جمهور نبوديد اكنون همين امكان براى ابراز نظر نيز فيلتر شده بود و همين كوچك هم نتيجه راى به شماست. اينها را درك ميكنيم و ممنونيم اما شما هم ما را درك كنيد.
يا على
برزو ارجمند
#ما_به_افطاری_نخواهیم_رفت

ایران امروز

***

رد و قبول يك دعوت
پاسخ متفاوت هنرمندان به دعوت افطاري رئيس جمهوري

    «ما به افطاري نخواهيم رفت»؛ اين هشتگي بود که روز گذشته از سوي بعضي هنرمندان و هنرپيشه هاي سينما در فضاي مجازي و صفحات توييتر و اينستاگرام منتشر شد. نهاد رياست جمهوري به رسم هر سال، از برخي هنرمندان در عرصه هاي مختلف هنري دعوت کرده بود تا امشب در مراسم افطاري رئيس جمهور شرکت کنند؛ اما بازيگراني مانند پرويز پرستويي، امين تارخ، مهناز افشار، فاطمه گودرزي، آناهيتا همتي، پرستو گلستان، فلور نظري، برزو ارجمند، احسان کرمي، سپيده گلچين و حميدرضا آذرنگ با انتشار دعوت نامه هاي نهاد رياست جمهوري، هرکدام به طور جداگانه در صفحات مجازي خودشان، برخي از موضوعات اجتماعي، اقتصادي و سياسي را نقد کرده و بعد اعلام کردند در مراسم حاضر نخواهند شد. فصل مشترک اين نقدها وضعيت اقتصادي، فقر و نيز مشکلات اجتماعي و تنگناهاي سياسي به ويژه براي هنرمندان بود.
گام اول را آناهيتا همتي برداشت. او در صفحه اينستاگرام خود نوشت: «سلام آقاي رئيس جمهور، من به افطاري شما نخواهم آمد… سفره ما مردم ايران روزبه روز خالي تر مي شود… واقعا در چنين شرايطي که من و مردم با فقر دست وپنجه نرم مي کنيم… براي خودم حضور در چنين مکاني را جايز نمي دانم».

پرويز پرستويي نيز در مطلبي نوشت: «… ظاهرا ما بايد فقط دلخوش باشيم كه شما در كنار ما هستيد و اين مشكلات را مي دانيد و مي گوييد؛ چراكه ظاهرا شما هم دنبال گوش شنوايي هستيد كه مشكلات را حل كند و از اين نظر دقيقا مانند ماييد. درخواست هاي ما و ساير اقشار مردم اين روزها چندان تفاوتي با هم ندارد. همه در يك كشتي هستيم و چشم اميد به شجاعت و عمل گرايي ناخدا بسته ايم. باشد كه به صخره نااميدي برنخوريم كه سخت ترين صخره هاست. در پايان اضافه مي کنيم که شايد اگر شما رئيس جمهور نبوديد، اكنون همين امكان براي ابراز نظر نيز فيلتر شده بود و همين كوچك هم نتيجه راي به شماست. اينها را درك مي كنيم و ممنونيم؛ اما شما هم ما را درك كنيد».
امين تارخ هم در صفحه اينستاگرام خود با انتشار تصوير کارت دعوت نهاد رياست جمهوري نوشت: «آقاي روحاني؛ جشن گرفتيم و پايکوبي کرديم، آن هنگام که به شما راي داديم. مراسم افطار شرکت در جشن است، ما اکنون در عزاي رايمان نشسته ايم. تنهايمان بگذاريد».
حميد آذرنگ هم روي کارت دعوت خود نوشته بود: «نه، من عزادارم رئيس…»، اشاره اش به درگذشت ناصر ملک مطيعي، سوپراستار سينماي قبل از انقلاب است که چند روز پيش در شرايطي درگذشت که اجازه بازي در اين سال ها را نداشت و به نوعي ممنوع التصوير شده بود.
اميرمهدي ژوله هم ازجمله هنرمنداني بود که دعوت نشده بود و همين موضوع را به زبان طنز مورد انتقاد قرار داد و نوشت اگر هم دعوت شده بود، به اين مراسم افطار نمي رفت: «آقا، من خيلي دلم مي خواست مثل بسياري از هنرمندان عزيز، اين مراسم افطار رئيس جمهور رو تحريم مي كردم، ولي متاسفانه به هزار و يك دليل نمي تونم. دليل اولش اينكه اصلا دعوت نشدم. حالا يا رئيس جمهور ما رو هنرمند نمي دونه يا روزه دار نمي شناسه يا فكر مي كنه گلومون خار داره… عيب نداره حالا يه شب هم خونه حاضري مي خوريم، ولي مردم! خواهشا ديگه مي خواين به هنرمندا فحش بدين، منو قاطي نكنيد. مي خواين به هواداران دولت گلايه كنيد، انتقاد كنيد، هرچي كنيد، منو قاطي نكنيد، نمي شه كه از معاند فحش بخوري، از برانداز فحش بخوري، از تحريمي فحش بخوري، از طرفداراي بقيه كانديداها فحش بخوري، ولي يه كاسه آش رشته رئيس جمهور هم نخورده باشي!!».

حمايت مشايخي، نامداري و آييش
آزاده نامداري، مجري تلويزيون، در پستي به هشتگ مزبور و تحريم افطاري رئيس جمهور انتقاد کرد و در صفحه اينستاگرام خود نوشت: «… اينكه امروز در صفحه برخي دوستان هنرمندم ديدم كه دعوت افطار رئيس جمهور رو رد كرده بودن، با دلايلي مثل مشكلات معيشتي مردم يا عمل نكردن به وعده هاي رئيس جمهور قبول دارم ما مطالباتي داريم كه به سرانجام نرسيده و همه ما درد مردم رو مي فهميم ما هم از مردميم ما هم درد مي كشيم و مي دونيم با اتفاقات جهاني سالي بحراني رو در پيش داريم. آيا در اين بحران بايد كنار هم بايستيم تا بحران رو طي كنيم يا دائما حرف از ياس و نشدن بزنيم؟… شما از دردهاي آشكار و پنهان رئيس جمهور بي خبريد؟ از اين همه تلاش براي ماندن در برجام، آيا حقشونه با اين رفتارهاي سطحي خستگي رو به تنشون بذاريم؟ مردم چشمشون به هنرمنداشونه… چندپاره شدن، ازهم گسيختگي حق ما نيست، ما ايراني هستيم و كشورمون رو دوست داريم».
فرهاد آئيش، بازيگر سينما و تئاتر، هم در واکنش به تحريم مراسم افطاري رئيس جمهوري از سوي هنرمندان گفت: «متاسفانه به دليل بيماري نمي توانم در مراسم افطاري آقاي رئيس جمهور شرکت کنم. البته مايل بودم که در اين مراسم شرکت کنم. عقيده دارم آقاي رئيس جمهور دچار بدشانسي عجيبي شدند. بسياري در حق آقاي روحاني نامردي کردند و اين رفتار با رئيس جمهور درست نيست. نبايد اتفاقاتي را که در گذشته افتاده است، فراموش کنيم». جمشيد مشايخي هم در پيغامي نوشت: در اين وانفساي توطئه ها بر سفره افطار رياست جمهور دم از وحدت و همدلي مي زنيم.

پاسخ پرستو صالحي به نامداري
پرستو صالحي، بازيگر تلويزيون اما سخنان آزاده نامداري را مورد انتقاد قرار داد و در صفحه اينستاگرام خود با انتشار تصوير پست آزاده نامداري نوشت: «تبلور واژه عوام فريبي رو ما در شما ديديم و سکوت کرديم، گفتيم زندگي شخصي شونه، ولي… در تاريخ تلويزيون ايران شما به عنوان سمبل ريا و تزويريد. بهتره سکوت بفرماييد، همش به خاطر خودتون مي گم».

واکنش نوبخت
محمدباقر نوبخت اما در واکنش به تحريم مراسم افطاري رئيس جمهور با هنرمندان در نشست خبري خود با خبرنگاران پاسخ اين نقدها را داد. اگرچه از بيان نوبخت ناراحتي برمي آمد و براي بيان آن به حافظ پناه برد و گفت: «شب تاريک و بيم موج و گردابي چنين هائل، کجا دانند حال ما سبکباران ساحل ها».
نوبخت در سخنانش در پاسخ به نقدهاي هنرمندان گفت: «ما تمام تلاش مان را کرديم که مشکلات کشور حل شود. چه کاري را دولت انجام نداده است؟ چه کسي دوست دارد که سفره مردم پربارتر نباشد؟ به ما بگويند چه کاري را بايد انجام مي داديم که انجام نداديم؟ آيا سفره هاي مردم ارديبهشت ماه سال گذشته رنگين تر بود و امسال خالي تر شده است؟».
نوبخت با بيان اينکه از انسان هاي فهيم و تحصيل کرده انتظار مي رود قضاوت درست انجام دهند، گفت: «شايد بهترين وضعيت دولت در شعر «شب تاريک و بيم موج و گردابي چنين هائل، کجا دانند حال ما سبکباران ساحل ها» باشد. نخبگان به دولت کمک فکري و برنامه اي کنند و دولت راغب است که از همه آحاد ملت نظرخواهي کند».
تا به اينجا برخي از چهره هاي سرشناس عرصه هنر افطاري رئيس جمهور را تحريم کرده اند. بايد ديد رئيس جمهوري در مراسم افطاري امشب در پاسخ به اين تحريم و نقدها چه خواهد گفت.

 روزنامه شرق ، شماره 3161

***

محمود دولت آبادي 
به راي خود احترام مي گذارم


برخي از هنرمندان اعلام كرده اند كه در ميهماني افطار رييس جمهور شركت نخواهند كرد. من عملكرد هيچ شخصيتي را تعيين نمي كنم و معمولا هم در هيچ گروه و دسته اي نبوده و نيستم. من به حسن روحاني راي داده ام و به همين راي كه دادم، احترام مي گذارم. بنابراين من دعوت ايشان را براي افطار پاسخ خواهم داد. ديگران هم هر كاري مي خواهند انجام دهند به خودشان مربوط است چرا كه معتقدم هر شخصيتي يك ديد مختص به خود دارد.
به نظر من حسن روحاني تا آنجا كه توانسته براي پيشبرد اهداف و برنامه هايش كوشش كرده است. شايد در رسيدن به برخي از اين هدف ها موفق نشده باشد كه البته موفق هم نبوده اما من ضمن آنكه با بستانكاري هاي خودم از اين سيستم باقي مي مانم در عين حال به راي خود نيز احترام مي گذارم و در اين مهماني حضور خواهم يافت و اميدوارم كه شرايط بهتر شود.

 روزنامه اعتماد

اين قسمت در حال حاضر بسته است.