هشدار روحاني: معني ندارد كه نفت ايران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود؛

هشدار روحاني به آمريكا از قلب اروپا
معني ندارد كه نفت ايران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود؛ اگر شما توانستيد، اين كار را بكنيد تا نتيجه اش را ببينيد

رئيس جمهوري بعد از خروج يک جانبه آمريکا از برجام، در اولين سفر خود به اروپا، روز گذشته را در سوئيس گذراند و امروز را در اتريش سپري خواهد کرد. حسن روحاني که به همراه محمدجواد ظريف، وزير خارجه، حسن قاضي زاده هاشمي، وزير بهداشت و همچنين هيئت بلندپايه سياسي و اقتصادي به اين دو کشور سفر کرده است، پيش از ترک تهران با بيان اين موضوع که شرايط امروز ما با اروپا مقداري با گذشته متفاوت است، اين سفر را فرصتي خوانده بود که درباره آينده برجام و نيز توافقات با اتحاديه اروپا مذاکره کند. هم زمان با ورود روحاني به برن، سخنگوي «فدريکا موگريني»، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا، با تاكيد بر تعهد اين اتحاديه به اجراي کامل و موثر برجام، اين توافق را به نفع امنيت اروپا و جامعه بين المللي خواند. رئيس جمهوري امروز در حالي در اتريش خواهد بود که اين کشور از روز يکشنبه رياست اتحاديه اروپا را بر عهده دارد. روحاني گفته: در اين سفر قرار است با اروپا درباره مسائل سوريه، يمن و مسئوليتي که همه جهان در اين مسائل دارند و نقشي که ايران مي تواند در ثبات و امنيت خاورميانه داشته باشد، مذاکره کنيم.

مذاکرات خصوصي روساي جمهوري ايران و سوئيس
روساي جمهوري اسلامي ايران و کنفدراسيون سوئيس شامگاه دوشنبه به وقت برن، در هتل محل اقامت حسن روحاني درباره راه هاي توسعه و تعميق روابط مشترک در همه حوزه هاي مورد علاقه، گفت وگو و تبادل نظر کردند. به گزارش ايسنا، در اين ديدار، حسن روحاني برجام را يک توافق چندجانبه و بين المللي خواند و تاكيد کرد آمريکا با خروج از اين توافق نشان داد به تعهداتش در عرصه بين المللي پايبند نيست.
او با تاكيد بر ضرورت تقويت تبادل نظر و رايزني هاي دو کشور در مسائل مهم منطقه و جهان گفت: «جمهوري اسلامي ايران هرگز آغازگر تنش در منطقه نبوده و سياست ما همکاري و دوستي با همسايگان است».
«الن برسه»، رئيس جمهوري سوئيس، نيز با تاكيد بر حمايت کشورش از توافق برجام گفت: «اين توافق که پس از مذاکرات طولاني حاصل شده، به تاييد شوراي امنيت سازمان ملل نيز رسيده است و همه کشورها بايد براي حفظ آن تلاش کنند».

حرف آمريکايي ها درباره نفت ايران گزافه گويي است
رئيس جمهوري همچنين عصر روز گذشته به همراه «آلن برسه»، رئيس کنفدراسيون سوئيس و پس از امضاي سه سند همکاري ميان دو کشور، در نشستي خبري با اشاره به اينکه يکي از مسائل مهمي که درباره آن گفت وگو شد، مسئله برجام و لزوم احترام همه کشورها به توافقات بين المللي و مصوبات شوراي امنيت به ويژه قطع نامه 2231 بود، گفت: «همان طور که قبلا هم تاكيد کرده ايم، تا زماني که منافع ما در توافق برجام تامين شود و مطمئن به استفاده از مزاياي آن شويم، در اين توافق باقي خواهيم ماند».
به گزارش ايسنا، او افزود: «همچنين در اين مذاکرات اين نکته را مورد تاكيد قرار دادم که تحريم کور عليه يک ملت بزرگ، بزرگ ترين نقض حقوق بشر در جهان امروز است. مسئله صلح و امنيت جهاني و منطقه حساس خاورميانه نيز مورد تاكيد روساي جمهور دو کشور بود و اينکه ايران نقش بسيار مهمي را عليه تروريسم در منطقه ايفا کرده است».
   خبرنگار رويترز در اين نشست خبري از روحاني پرسيد: «درباره مسئله تهديد آمريکايي ها راجع به اينکه مي خواهند صادرات نفت ايران را قطع بکنند، واکنش شما چه خواهد بود؛ آيا ممکن است ايران تنگه هرمز را ببندد و اگر چنين است در چه شرايطي و پيش بيني شما چيست؟» و رئيس جمهوري در پاسخ گفت: «به نظر من حرفي که برخي از مقامات آمريکايي ها زدند که مي خواهيم صادرات نفت ايران را به صفر برسانيم، يک گزافه گويي است که هيچ وقت قادر نيستند آن را عملي کنند. اين کار کاخ سفيد غيرقانوني، فرامرزي و لغو تمام تعهدات بين المللي در زمينه انرژي و تجارت است. تصور اينکه همه نفت صادر کنند جز ايران، غلط و نابخردانه است».
از رئيس کنفدراسيون سوئيس سوال شد: «يکي از مقامات آمريکا از سفر آقاي روحاني به سوئيس و اتريش ابراز نارضايتي کرده، واکنش شما چيست و آيا سوئيس در جلب موافقت آمريکا براي تداوم معاملات با ايران موفق خواهد شد؟» که برسه پاسخ داد: «مشخص و واضح است درباره برجام صحبت کرديم؛ چون الان در شرايط نامطمئني هستيم که علاقه مند و مايليم عدم اطمينان را کاهش دهيم. ما درباره موضوع هاي ديگري که بر سر آن اختلاف عقيده داشتيم، از جمله درباره حقوق بشر، صحبت کرديم و موضع سوئيس را درباره وضعيت خاورميانه و لزوم به رسميت شناختن اسرائيل يادآور شديم».
حسن روحاني نيز دراين باره گفت: «لازم است همين جا توضيح دهم رئيس جمهور محترم سوئيس به مسئله رژيم صهيونيستي اشاره کردند. ديروز (دوشنبه) صراحتا به ايشان گفتم ايران رژيم صهيونيستي را نامشروع مي داند و اقداماتش در منطقه را تجاوزکارانه دانسته و محکوم مي کند».

امکان ندارد نفت منطقه صادر شود و نفت ايران صادر نشود
همچنين رئيس جمهوري شامگاه دوشنبه به وقت محلي، در ديدار ايرانيان مقيم سوئيس، با بيان اينکه برجام بر مبناي نفع ايران و جهان امضا شد، گفت: «منطق ايران تغيير نکرده. يک طرف بي منطق از برجام خارج شده که هدفش فشار به ملت ايران است».
روحاني ادامه داد: «هدف واقعي آمريکا از تحريم، فشار به زندگي مردم است. آنها ادعا مي کنند که مي خواهند به دولت ايران فشار وارد کنند، اما وقتي واردات مايحتاج ضروري مثل دارو و نهاده هاي دامي را تحريم کنند، به چه کسي فشار وارد خواهد شد؟ آمريکايي ها مدعي شده اند که مي خواهند به طورکامل جلوي صادرات نفت ايران را بگيرند. آنها معني اين حرف را نمي فهمند، چراکه اين اصلا معني ندارد که نفت ايران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود. اگر شما توانستيد، اين کار را بکنيد تا نتيجه اش را ببينيد».
او با اشاره به ادعاها مبني بر اينکه ايران درآمدهايش را صرف کمک به کساني که به ادعاي آمريکايي ها تروريست هستند، مي کند، عنوان کرد: «ما شفافيت را ادامه مي دهيم. مردم ايران بهترين ناظر هستند. در روزهاي اخير بانک مرکزي فهرست همه حدود ۱۳ ميليارد دلاري را که براي واردات به واردکنندگان تخصيص داده شده است، منتشر کرده و جزئيات بودجه سال ۹۷ کشور نيز با وجود اينکه کار آساني نبوده، در فضاي مجازي منتشر شده است. حساب و کتاب درآمدهاي ايران هم که مشخص است، بنابراين ديگر اين ادعاها موضوعيت ندارد».
رئيس جمهوري با تاكيد دوباره بر اينکه فشار اقتصادي به ايران، فشار به ملت ايران خواهد بود، افزود: «وقتي سرمايه گذاري در ايران با مانع مواجه شود، توسعه صنايعي که از اين سرمايه گذاري بهره مند شده و باعث شده بودند در اين سال ها درآمد غيرنفتي کشور از درآمد نفتي بالاتر برود، مختل خواهد شد. نتيجه اعمال فشار بر روابط بانکي و بيمه اي، در نهايت بر ملت ايران وارد خواهد شد. فشار و توطئه اي که امروز طراحي شده، فشار و توطئه عليه توسعه و رفاه ملت ايران است».
روحاني گفت: «امروز فشار جديد بر مردم و جامعه ايران، مقطعي است که همه به عنوان ايراني و براي عظمت ايران بايد کنار هم بايستيم و تلاشمان را افزايش دهيم. امروز مسئوليت همه چه ايرانيان خارج از کشور و چه ايرانيان داخل کشور سنگين تر و مهم تر از ديروز است».
او افزود: «مقامات سوئيسي هم گفته اند مي دانيم حق با ايران است و حامي برجام و تداوم روابط اقتصادي با ايران هستيم. در اين مقطع که آمريکايي ها در مواجهه با ايران به جز چند کشور از طرف همه کشورهاي ديگر جهان در زبان و عمل محکوم شده اند، اميدوارم بتوانيم با همکاري و همدلي با کمترين هزينه از اين مسير عبور کرده و شاهد ايراني سرزنده تر، آبادتر و عزتمندتر باشيم».

روحاني: به ضرر هيچ کشوري قدم برنمي داريم
رئيس جمهوري همچنين روز گذشته در نشست تجار و فعالان اقتصادي ايران و سوئيس که همتاي سوئيسي او نيز حضور داشت، با اشاره به اينکه به ضرر هيچ کشوري قدم برنداشته و برنمي داريم، گفت: «برخي دنبال فراسرزميني کردن رفتارهاي غيرقانوني خود هستند؛ وظيفه ما همکاري در چارچوب قوانين بين المللي، صلح و منافع ملت هاست. در دنياي امروز با توجه به مشکلاتي که در سطح جهان از لحاظ کمبود مواد اوليه، تغييرات آب و هوايي و نيز بروز ناامني ها وجود دارد، بهترين راه براي تامين منافع ملت ها، ارتباط هر چه نزديک تر دولت ها و ملت ها با يکديگر است».
روحاني با اشاره به اينکه اساس سياست جمهوري اسلامي ايران همواره تعامل سازنده با جهان است، افزود: «ما در دوران مذاکرات هسته اي و پس از توافق برجام به خوبي نشان داديم که بر هر عهدي که مي بنديم پايبند خواهيم بود. به دنيا اعلام مي کنيم که ايران به قوانين بين المللي و معاهدات عدم اشاعه پايبند بوده و خواهد بود و همکاري هاي خود را با سازمان هاي بين المللي از جمله آژانس بين المللي انرژي اتمي ادامه خواهد داد. به دنيا اعلام مي کنيم که ايران خواهان روابطي عادلانه، قانوني، صلح آميز و باثبات با جهان است و در اين زمينه نقش خود را به خوبي ايفا خواهد کرد».
او در ادامه با اشاره به روابط ايران با سوئيس در دهه هاي گذشته، عنوان کرد: «سوئيس نه تنها در روابط دوجانبه مورد اعتماد ايران بوده، بلکه هرگاه مشکل و اختلافي در روابط ايران با کشوري ديگر پيش آمده، سوئيس همواره يکي از بهترين انتخاب ها براي حفاظت از منافع ما بوده و اين اعتماد همچنان ادامه دارد. با شرايطي که ايران دارد و سوئيس به عنوان کشوري صاحب دانش، علم، تمدن، قانون گرا و طرفدار ثبات و امنيت در سطح منطقه و جهان و ويژگي هاي خاص در زمينه داروسازي و توليد تجهيزات و فناوري هاي پيشرفته پزشکي، امروز زمان اعتماد و همکاري دو کشور است».
روحاني با بيان اينکه بسياري از کشورهاي جهان سوئيسي ها را با ساعت هاي دقيق و ظريف ساخت اين کشور مي شناسند، عنوان کرد: «امروز هر دقيقه و هر ثانيه زمان افزايش اعتماد به يکديگر و برقراري روابط مستحکم تر بين دو ملت ايران و سوئيس است و معتقدم ادامه همکاري هاي دو طرف به نفع هر دو کشور است. ايران و سوئيس به ضرر کشور ديگري قدم برنداشته و برنخواهند داشت. ايران براي اتحاديه اروپا و کشورهاي مهمي مانند سوئيس در اروپا اهميت فوق العاده اي قائل است».
رئيس جمهوري با بيان اينکه بازرگانان در برقراري روابط بين دو کشور نسبت به سياست مداران پيشتاز بوده اند، گفت: «قبل از اينکه ما سياست مداران به فکر برقراري روابط سياسي بين ايران و سوئيس بيفتيم، اين بازرگانان بودند که احساس کردند براي تامين منافع دو ملت بزرگ ايران و سوئيس بايد روابط اقتصادي برقرار کنيد؛ امروز نيز از شما بازرگانان همچنان پيشتازي را طلب مي کنيم».
او افزود: «در شرايطي که دو دولت ايران و سوئيس مصمم به گسترش و تحکيم روابط هستند، برخي کشورها فکر مي کنند قوانين کشورشان فراسرزميني هستند و تصور مي کنند شايد در اثر فشارهاي اقتصادي، ملت هاي بزرگ حاضر شوند استقلال خودشان را در برابر ديگران بفروشند، در شرايطي که حکمراني برخي کشورها در نظر حاکمانشان به معناي آن است که ديگران بايد در برابر آنها کاملا تسليم باشند، زمان آن است که يک جانبه گرايي را ترک کرده و احترام به قوانين بين المللي را به همگان يادآوري کنيم».
روحاني گفت: «اصل براي ايران و سوئيس منافع دو ملت و منتفع شدن همه جهان از روابط بين المللي است و ايران مصمم به گسترش همکاري ها با کشورهاي دوست، از جمله سوئيس است و لذا از شما بازرگانان، صنعتگران و کارآفرينان مي خواهيم که روابط بين دو کشور را، به خصوص در زمينه توليدات دارو، تجهيزات بيمارستاني و توليدات مواد غذايي گسترش دهيد تا نشان دهيم که دو ملت و دو کشور بزرگ ايران و سوئيس در هر شرايطي کنار هم خواهند بود». آلن برسه، رئيس کنفدراسيون سوئيس، نيز در اين نشست گفت: «سوئيس به همکاري و تعامل با ايران ادامه داده و ادامه خواهد داد».
او با اشاره به اينکه پس از اجراي برجام نقشه راه روابط دو کشور تصويب و در ضمن برگزاري جلسات مشورتي منظم، چارچوب حقوقي باثباتي براي توسعه روابط بين دو کشور تدوين شد، افزود: «سوئيس برجام را پيروزي بزرگ ديپلماسي دانسته و مي داند و از همه طرف ها مي خواهد که به اجراي مفاد آن ادامه دهند. کميسيون مشترک تجاري ايران و سوئيس نقش مهمي در مواجهه با چالش هاي پيش روي روابط خواهد داشت و دو کشور تلاش خواهند کرد تعاملات اقتصادي و تجاري همچنان ادامه داشته باشد».

 روزنامه شرق

***

بار دیگر جنگ نفتکش‌ها؟

 محمدجواد روح، روزنامه‌نگار

آقای حسن روحانی، رییس‌جمهور، در جریان سفر خود به سوییس اعلام کرده که در صورتی که ایران نتواند نفت خود را بفروشد؛ دلیلی ندارد دیگر کشورهای منطقه هم بتوانند نفت بفروشند.

معنای اظهارات روحانی روشن است. همان منطقی که در دوران جنگ هم به کار رفت و در دوران شدت گرفتن تحریم‌های هسته‌ای هم تلاش شد به کار رود؛ بستن تنگه هرمز بر روی نفتکش‌های حامل نفت عربستان، عراق، کویت و امارات.

هر دو تجربه خیلی زود شکست خورد و حتی می‌توان گفت به ضد خود تبدیل شد. تهدید ایران علیه نفتکش‌های کشورهای عربی حامی صدام در دوران جنگ، نه‌تنها معادلات را به نفع ایران تغییر نداد، بلکه بهانه و بستر لازم برای پررنگ شدن حضور ناوگان دریایی آمریکا و متحدانش در خلیج فارس تحت عنوان اسکورت نفتکش‌ها را فراهم آورد؛ رخدادی که در ادامه با حمله به هواپیمای مسافربری ایرانی و انفجار سکوهای نفتی، عملا ایران را به پذیرش قطعنامه وادار کرد.

در دوران مواجهه ایران و قدرت‌های جهان بر سر پرونده هسته‌ای هم، راست رادیکال با سخنگویی روزنامه «کیهان» مدت‌ها نسخه «خروج از NPT و بستن تنگه هرمز» را می‌پیچید و از دستگاه سیاست خارجی و تیم مذاکره‌کننده ایران (حتی در دوران احمدی‌نژاد) بابت تردید و دودلی در دست زدن به این «اقدام انقلابی» انتقاد می‌کرد.

با این حال، «بستن تنگه هرمز» گزینه‌ای نبود که ایران به سمت آن نرفته باشد. ریچارد نفیو، نویسنده کتاب «هنر تحریم‌ها: نگاهی از درون میدان» و مسئول تیم طراحی تحریم‌های علیه ایران در دوره دوم اوباما، روایتی از این اتفاق ارائه کرده است.

نفیو با اشاره به تلاش‌های آمریکا برای شکل دادن اجماع جهانی علیه ایران می‌نویسد: «موضع‌گیری‌های متخاصمانه خود ایران خصوصا از دسامبر ۲۰۰۱ تا ژانویه ۲۰۱۲ توانست ریسک و خطر مربوطه را بیشتر به دنیا نشان دهد و جامعه جهانی را متقاعد کند که باید اجبار بیشتری بر ایران اعمال شود تا این کشور با برنامه تحریم همکاری بیشتری داشته باشد. در پایان ماه دسامبر مقامات ایرانی مواضعی را اتخاذ کردند که نشان می‌داد خواهان بستن تنگه هرمز هستند، یعنی تنگه‌ای بسیار حیاتی برای کل خلیج‌فارس… این موضع‌گیری‌ها باعث شد جنگ لفظی میان ایران و آمریکا در هفته‌های بعد از آن شکل گیرد. البته تنش‌ها نهایتا فروکش کرد که بخشی از آن به دلیل عقب‌نشینی خود ایرانی‌ها از این جنگ لفظی بود. به نظر می‌رسد پیغام و پسغام‌ها از کشورهای مهم خارج از منطقه خصوصا چین و هیأت‌هایی که در آن زمان به منطقه اعزام شد؛ توانسته باشند ایران را متقاعد کنند که در این زمینه تا حدودی عقب‌نشینی کند». (صص ۸۳ – ۸۲).

در واقع، تهدید به بستن تنگه هرمز (و نه حتی بستن واقعی آن) در دوران پرونده هسته‌ای، بیش از آنکه خطری برای طرف مقابل باشد؛ بسترساز احساس جدی بودن خطر ایران در نزد افکار عمومی و سیاستمداران جهان و تسریع روند همراهی آنها با تحریم‌های آمریکا شد.

بنابراین، نه تجربه دوران جنگ و نه تجربه دوران پرونده هسته‌ای نشان نمی‌دهد که تهدید (و یا اقدام) ایران برای بستن تنگه هرمز، موجب تضعیف موقعیت آمریکا و یا متحدان منطقه‌ای آن می‌شود؛ بلکه بالعکس، بر مشروعیت بین‌المللی اقدامات آمریکا علیه ایران (چه در شکل حضور نظامی در آب‌های خلیج فارس و چه در شکل ایجاد اجماع جهانی برای تحریم ایران) می‌افزاید.

با این نگاه، گفتارهای اخیر حسن روحانی که نشانه‌هایی از همراه شدن او با جریان مخالف برجام را بروز می‌دهد؛ این نگرانی را ایجاد می‌کند که رییس‌جمهور همچون عرصه سیاست داخلی و اقتصاد که هر روز شاهد اتخاذ سیاست‌های غیرمنطقی و متناقض دولت او هستیم؛ در عرصه سیاست خارجی هم، از جاده منطق و خرد دور شده است.

طرح شعارهایی همچون «اجازه صادرات نفت شما را هم نمی‌دهیم» و یا تهدید به بستن تنگه هرمز، البته یک پشتوانه منطقی هم دارد و آن، جز این نیست که حکمرانان ایرانی (اعم از محمود احمدی‌نژاد یا حسن روحانی) وقتی از مسیر اعتمادسازی با جهان خارج شوند و  با پیروی از تندروها، الگوی برجام را در میانه راه وانهند و ابزار مذاکره را تخطئه کنند؛ در مسیری می‌افتند که نقطه پایان طبیعی و بدیهی آن، طرح چنین تهدیدهایی است.

اصولا برای کشوری که سهمی از اقتصاد جهانی ندارد و هر روز به دلایل ایدئولوژیک و شبه‌ناسیونالیستی دری از درهای ارتباط با جهان را بر روی خود می‌بندد و معاهدات و تجربیات بین‌المللی را نفی می‌کند؛ تنها نقطه اتصالش با دنیا، همین نفت و تنگه هرمز می‌شود.

اگر تحریم نباشیم، تنها ارتباطمان با دنیا فروش حداکثر دو میلیون بشکه نفت است و اگر تحریم باشیم؛ ابزاری جز تهدید به بستن تنگه هرمز برای مقابله و واکنش نداریم.

توهمات و شعارها را کنار بگذاریم. ما این هستیم؛ کشوری با دست‌های خالی و دست‌هایی روشده برای دیگران. به همین خاطر، فارغ از اینکه رییس دولت چه کسی باشد؛ با حرف‌ها و تهدیدهای تکراری به مصاف می‌رویم. نتیجه این نبرد، پیشاپیش روشن است…

ایران امروز

اين قسمت در حال حاضر بسته است.