جلسه “نجات برجام” به پایان رسید؛ ایران برای اروپا مهلت تعیین کرد

فدریکا موگرینی پایان جلسه “نجات برجام” را اعلام کرد. به رغم حمایت بریتانیا، فرانسه و آلمان چین و روسیه از صادرات نفت و گاز ایران، این کشورها ظاهرا به راه حل مشخصی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا دست نیافته‌اند.

خبرگزاری رویترز روز جمعه ۶ ژوئیه (۱۵ تیر) در گزارش خود از اجلاس کمیسیون نجات برجام به توافق‌های حاصله در این نشست اشاره کرده است.

در پایان جلسه و پس از سه ساعت بحث و مشورت، فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ادامه‌ی تلاش‌های دیپلماتیک کشورهای ذینفع در توافق هسته‌ا‌ی خبر داده است.

خبرگزاری رویترز در گزارش خود به عدم دستیابی شرکت کنندگان در این اجلاس به یک راه حل مشترک و مشخص برای مقابله با تحریم‌های آمریکا اشاره کرده است.

این در حالی است که موگرینی، با قرائت بیانیه‌ای در پایان اجلاس کمیسیون نجات برجام بر ادامه تلاش‌های دیپلماتیک و الزام برگزاری نشست‌های وزیران امور خارجه تاکید کرده بود.

کمیسیون نجات برجام پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران شکل گرفت. هدف از این کمیسیون یافتن راه حلی برای حفظ برجام و پایبندی ایران به الزامات ناشی از توافق هسته‌ای اعلام شده است.

در جلسه روز جمعه ۶ ژوئیه در وین، وزیران امور خارجه سه کشور اروپایی، بریتانیا، آلمان و فرانسه به همراه وزیران امور خارجه روسیه و چین شرکت داشتند. محمد جواد ظریف نیز نمایندگی ایران را در این اجلاس برعهده داشت.

دفاع  از صادرات نفت و گاز ایران

تحریم‌های پیش بینی شده از سوی آمریکا از جمله ناظر بر صادرات نفتی ایران است. آمریکا به همه وارد کنندگان نفت ایران فرصت داده است تا روز ۴ نوامبر (۱۳ آبان) به واردات نفت از ایران خاتمه داده و برای نفت ایران جایگزین دیگری بیابند.

شرکت کنندگان در جلسه کمیسیون نجات برجام از حق ایران برای صادرات نفت و گاز حمایت کردند. یکی از چالش‌های بزرگ موجود بر سر صادرات نفت و گاز ایران، فراهم آوردن زمینه‌های انتقال ارز و انجام داد و ستد مالی است. کشورهای شرکت کننده در این اجلاس بر الزام یافتن راه‌حلی برای نقل و انتقال ارز تاکید کردند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، نتایج جلسه روز جمعه وزیران امور خارجه کشورهای یاد شده را مثبت ارزیابی کرد. گفته می‌شود که ایران تا روز دوشنبه ۹ ژوئیه (۱۸ تیر) درباره نتایج حاصله از جلسه روز جمعه کمیسیون نجات مشورت خواهد کرد.

وزیر امور خارجه ایران در عین حال تاکید کرده است که تصمیم درباره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای در تهران اتخاذ خواهد شد.

در عین حال گفته می‌شود که جمهوری اسلامی ایران برای کشورهای اروپایی تا روز ۶ اوت مهلت تعیین کرده است. مرحله نخست تحریم‌های آمریکا علیه ایران ماه اوت به مورد اجرا گذاشته می‌شود.

ظریف: تعهداتی که امروز شد را به تهران منتقل می‌کنیم

وزیر خارجه ایران نشست کمیسیون برجام در وین را “بسیار جدی و سازنده” خواند. او گفت در نشست امروز همه اعضای باقیمانده در برجام بر ضرورت انتفاع ایران از برجام تاکید کردند.

وزیر خارجه ایران اضافه کرد: در طول دو ماه گذشته بعد از خروج غیر قانونی امریکا تلاش‌های زیادی از سوی اعضای باقیمانده صورت گرفت تا ایران از منافع به خصوص اقتصادی برجام استفاده کند.

به گفته جواد ظریف، بیانیه‌ای که توسط خانم موگرینی قرائت شد بیانیه مشترکی بود که از سوی همه اعضا در اولین کمیسیون مشترک برجام در سطح وزیران منتشر شد.

وزیر خارجه ایران تصریح کرد: پریروز در تهران بسته‌ای را دریافت کردیم که آقای روحانی گفتند کافی نیست. امروز در این جلسه توضیحات بیشتر شنیدیم و در مورد موضوعات نفتی و بانکی توضیح دادند.

به گفته ظریف «همه اعضای باقی مانده تعهداتشان را در حوزه‌های مختلف در سطح وزرای خارجه بیان کردند. از ادامه فروش نفت و روابط مالی، حمل و نقل و سرمایه گذاری تا سایر موضوعات که در بیانیه ذکر شده است.»

او با بیان این که “برای ما، مهم روشن‌تر شدن جزییات اقدامات و عمل بود”، گفت: «امروز جامعه بین‌الملل از این اراده سیاسی اعضای باقی مانده مطمئن است که می‌خواهند برجام ادامه یابد و آمادگی حمایت از شرکت‌های خود را دارند و مسیرهای مالی را برای شرکت‌ها فراهم می‌کنند.»

ظریف بسته ارائه شده از سوی سه کشور اروپایی را “قابل‌اجرا” اما  “کافی و دقیق” توصیف کرد. او ادامه داد: «امروز برخی نکاتی که در بسته نبود در بیانیه دیده شد و تعهد سیاسی و حقوقی کشورهای عضو برای عملیاتی کردن نکات باقی مانده در بسته دیده شده است.»

دویچه وله

***

بیانیه موگرینی پس از نشست کمیسیون برجام در وین

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از نشست کمیسیون مشترک وزرای خارجه کشورهای طرف برجام، در کنفرانسی خبری بیانیه‌ای را درباره نتایج این نشست قرائت کرد. در بیانیه موگرینی آمده است که طرف‌های برجام بر ضرورت اجرای کامل و مؤثر تعهدات دو طرف تأکید کردند.

خبرگزاری تسنیم: فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از نشست  کمیسیون مشترک وزرای خارجه کشورهای طرف برجام، در کنفرانسی خبری بیانیه‌ای را درباره نتایج این نشست قرائت کرد.

در بیانیه موگرینی آمده است که طرف‌های برجام بر ضرورت اجرای کامل و مؤثر تعهدات دو طرف تأکید کردند.

مسئول سیاست خارجی اتحایده اروپا در بخش دیگری از بیانیه خود عنوان کرد که قدرت‌های بزرگ و ایران برای ادامه گفتگوها برای حفظ برجام موافقت کردند.

در متن قرائت شده از سوی موگرینی به عنوان بیانیه کمیسیون مشترک وزرای خارجه کشورهای طرف برجام در مجموع به ۱۰ مورد اشاره شده است، که به شرح زیر است:

۱. براساس درخواست جمهوری اسلامی ایران، نشست کمیسیون مشترک برجام در تاریخ 6 جولای در سطح وزرا در وین برگزار شد. کمیسیون مشترک برگزار شد تا درباره راه‌های پیش‌رو برای اطمینان از تداوم اجرای توافق هسته‌ای در تمامی جنبه‌های آن و برسی مسائل حل نشده ناشی از خروج یکجانبه ایالات متحده از این توافق و اعلام اعمال دوباره تحریم‌های برداشته شده براساس برجام و پیوست دوم آن که موجب تأسف عمیق است بحث و بررسی صورت گیرد.

۲. کمیسیون مشترک برجام مسئول نظارت بر اجرای برجام است.

۳. کمیسیون مشترک برجام به ریاست فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا و با حضور وزرای خارجه چین، فرانسه، آلمان، روسیه، معاون وزیر خارجه انگلیس و وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

۴. طرف‌های شریک در برجام بار دیگر بر تعهد خود به اجرای کامل و مؤثر توافق هسته‌ای تأکید کردند. آن‌ها برجام را به عنوان عنصری کلیدی در معماری عدم‌اشاعه جهانی و دستاوردی قابل‌توجه در دیپلماسی چندجانبه که به صورت اجماعی توسط قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تأیید شده است، توصیف کردند. طرف‌های شریک در برجام از یازدهمین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تاریخ ۲۴ ماه مِی در تأیید اینکه ایران به تعهدات هسته‌ای خود پایبند است، استقبال می‌کنند.

۵. تمامی طرف‌های شریک بر ضرورت ادامه اجرای کامل و مؤثر تمامی تعهدات هسته‌ای تأکید کردند. آن‌ها از پیشرفت مداوم در مدرنیزه کردن رآکتور تحقیقات اراک استقبال کرده و با طیب خاطر اعلام می‌کنند که انگلیس [به جای آمریکا] عهده‌دار نقش ریاست مشترک کارگروه اراک می‌شود. طرف‌های شریک به حمایت از مدرنیزه کردن رآکتور تحقیقاتی اراک به عنوان بخشی از برجام و تبدیل تأسیسات فردو به [یک] مرکز هسته‌ای، فیزیک و فناوری ادامه می‌دهند. طرف‌های شریک از پروژه‌های قابل توجه در حوزه همکاری‌های مسالمت‌آمیز هسته‌ای که براساس پیوست سه برجام انجام می‌شود، استقبال کردند.

۶. طرف‌های شریک اعلام می‌کنند که به ازای اجرای تعهدات برجامی از سوی ایران، برداشتن تحریم‌ها از جمله مزایایی اقتصادی ناشی از آن، بخشی اساسی از برجام است. آن‌ها همچنین اشاره می‌کنند که براساس تعهدات مندرج در برجام که از سوی بالاترین سطوح در شورای امنیت تأیید شده است، فعالان اقتصادی که به دنبال کسب‌و‌کار مشروع با ایران هستند، با حسن نیت عمل کرده‌اند.

۷. طرف‌های شریک تلاش‌های اخیر خود با هدف ارائه راه‌حل‌های عملیاتی به منظور حفظ عادی‌سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران را مورد بحث و بررسی قرار دادند. آن‌ها از کار گسترده‌ای که تا به امروز انجام شده است، تسریع گفتگوهای فنی و به حرکت در آوردن منابع قابل توجه از سوی همه استقبال کردند.

۸. طرف‌های شریک بر پایبندی خود در خصوص اهداف ذیل همراه با حسن نیت و در یک فضای سازنده تأکید کردند:‌

– حفظ و بهبود روابط اقتصادی و بخشی وسیع‌تر با ایران
– حفظ و نگهداری کانال‌های مالی مؤثر با ایران
– تداوم صادرات نفت و میعانات گازی، محصولات نفتی و پتروشیمی ایران
– تداوم روابط ترابری دریایی (از جمله کشتی‌رانی و بیمه)، زمینی، هوایی و ریلی
– بهبود پوشش اعتباری صادرات
– حمایت واضح و مؤثر از عملیات‌های اقتصادی در تجارت با ایران، خصوصا درباره شرکت‌های کوچک و متوسط که ستون فقرات اقتصادها هستند
– تشویق سرمایه‌گذاری بیشتر در ایران
– حفاظت از فعالان اقتصادی، سرمایه‌گذاری‌های و فعالیت‌های تجاری و مالی آن‌ها در ایران و یا مرتبط با ایران
– گردهم‌آوردن کارشناسان بخش‌های عمومی و خصوص از جمله از طریق شوراهای تجاری
– حمایت عملی از تجارت با ایران و سرمایه‌گذاری در ایران
– حفاظت از شرکت‌ها در مقابل تأثیرات فراسرزمینی تحریم‌های ایالات متحده

طرف‌های شریک به این نکته اشاره کردند که اتحادیه ایران در فرآیند به‌روز رسانی اقدامات مسدودکننده خود [در برابر تحریم‌های آمریکا] به منظور حفاظت از شرکت‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین به‌روزرسانی اختیارات وام‌دهی خارجی بانک سرمایه‌گذاری اروپا به منظور پوشش ایران است.

طرف‌های شریک بر سر موضوعات فوق‌الذکر از طریق تلاش‌های دوجانبه مستقیم و تعامل با شرکای بین‌المللی به منظور تشویق آن‌ها به ادامه همان سیاست‌ها و برقراری سازوکارهای مشابه در روابط اقتصادی خود با ایران همکاری خواهند کرد.

۹. طرف‌های شریک ابراز می‌دارند که این ابتکارها با هدف حفظ توافق هسته‌ای است که در راستای منافع امنیتی همگان است.

۱۰. طرف‌های شریک با حفظ تداوم همکاری‌ها از طریق بررسی مشترک و برگزاری دوباره کمیسیون مشترک، از جمله در سطح وزرا در هر زمانی که برای پیشبرد تلاش‌های مشترک مناسب است، موافقت می‌کنند. طرف‌های شریک بر عزم خود برای توسعه مؤثر و اجرای راه‌حل‌های عملی در خصوص مسائل فوق‌الذکر تأکید می‌کنند.

ایران امروز

 

***

پایان جلسه کمیسیون برجام؛ موگرینی از ادامه مذاکرات خبر داد

نشست مشترک وزرای خارجه کشورهای عضو برجام زودتر از آنچه انتظار می‌رفت به پایان رسید.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پس از این نشست گفت همه طرف‌ها به گفتگوها ادامه می‌دهند تا راه‌هایی برای نجات توافق هسته‌ای پیدا کنند.

خانم موگرینی پس از پایان جلسه کمیسیون مشترک برجام، بیانیه این کمیسیون را خواند. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در کنار او حاضر نبود.

آقای ظریف در جمع خبرنگاران ایرانی گفت: “منتظر می‌مانیم تا ببینیم که آیا سایر طرف‌های برجام نکاتی را که امروز مورد بحث قرار دادیم و در خصوص آنها توافق کردیم و در بیانیه کمیسیون مشترک برجام آمده است، اجرا می کنند یا نه.”

او در آستانه نشست امروز کمیسیون برجام گفت طرف‌های اروپایی “وعده‌های کلی و مبهم” داده‌اند و باید به جای آن پیشنهادهای “قابل راستی‌آزمایی و قابل اجرا” بدهند.

ایران می‌گوید بدون تضمین منافعش در توافق هسته‌ای نخواهد ماند. ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه امروز از ایران خواست دست از تهدیدهای این چنینی بردارد.

مطابق بیانیه کمیسیون برجام، که خانم موگرینی آن را برای خبرنگاران خواند، اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه، بریتانیا، روسیه، چین و ایران به گفتگوها و بررسی جزئیات فنی مسائل ادامه می‌دهند و در صورت نیاز جلسات دیگری در سطح وزیران خارجه خواهند داشت.

بر این اساس کمیسیون برجام از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مبنی بر پایبندی ایران به تعهداتش استقبال کرد. اعضای توافق هسته‌ای در عین حال اعلام کردند که با پایبندی ایران به تعهداتش، ادامه برجام مستلزم تامین منافع اقتصادی ایران است.

ظری

خانم موگرینی گفت در نشست امروز “راه حل‌های عملی” برای “عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران” به بحث گذاشته شد.

به گفته او طرف‌ها به دنبال حفظ روابط اقتصادی و مسیرهای تبادلات مالی با ایران هستند و می‌خواهند صادرات نفت، گاز و فرآورده‌های نفتی از ایران ادامه پیدا کند.

خانم موگرینی همچنین از تضمین اعتبار صادرات برای شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی خبر داد و گفت اتحادیه اروپا با بازنگری در مقررات بازدارنده خود می‌خواهد ادامه کار شرکت‌های اروپایی در بازار ایران را ممکن کند.

او گفت اتحادیه اروپا از بانک سرمایه‌گذاری اروپا نیز برای حفظ برجام استفاده خواهد کرد.

محمدجواد ظریف گفته است پیشنهادهای اروپا در تهران مطرح خواهد شد تا “مقامات عالی کشور تصمیم لازم را درباره نحوه ادامه کار” بگیرند.

آقای ظریف گفته بسته پیشنهادی اروپایی‌ها “کافی نبود” و “دقیق نبود”، اما در بیانیه کمیسیون برجام، “برخی نقاط اجرایی” و “تعهد سیاسی و حقوقی” کشورهای عضو برجام برای اجرای تعهدات ‌جدید گنجانده شد.

وزیر خارجه ایران گفته است قدرت‌های اروپایی این فرصت را دارند که تعهدات خود را “عملیاتی” کنند. او گفت: “اقدامات خودمان را هم در نظر داریم تا درصورتی که آنها موفق به عملیاتی کردند درست تعهداتشان نشوند، ما اقدام کنیم.”

بی بی سی

اين قسمت در حال حاضر بسته است.