اعتصاب عمومی در مناطق کردنشین ایران در اعتراض به اعدام‌ها

فعالان مدنی در مناطق کردنشین ایران از اعتصاب عمومی مردم در اعتراض به اعدام چند جوان کرد و همچنین حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر حزب دموکرات کردستان خبر داده‌اند. این اعتصاب در پی فراخوان چند حزب و سازمان کرد بوده است.

روز چهارشنبه ۲۱ شهریور (۱۲ اوت) مناطق کردنشین ایران شاهد اعتصاب سراسری و عمومی بوده است.

این اعتصاب به دنبال فراخوانی از سوی فعالان و احزاب کرد از جمله حزب دموکرات کردستان ایران، حزب کومله کردستان ایران، کومله زحمتکشان کردستان، سازمان خبات کردستان ایران، و حزب دموکرات کردستان برگزار شده است.

فراخوان اعتصاب عمومی در روز دوشنبه ۱۹ شهریور (۱۰ اوت) به دلیل اعتراض به اعدام سه زندانی کرد و همچنین حمله موشکی سپاه پاسداران ایران به دو مقر تشکیلات کرد ایرانی در عراق منتشر شده بود.

فعالان سیاسی و مدنی کرد با اعلام کمپینی به نام “در خانه خود می‌مانیم” از عموم مردم کردستان خواسته بودند که «روز چهارشنبه با ماندن در خانه‌های خود نسبت به اعدام جوانان کرد و حمله موشکی به دفاتر احزاب دموکرات اعتراض کنند».

تصاویر و فیلم‌های منتشر شده در فضای مجازی از این مناطق موید شرکت وسیع مردم در اعتصاب عمومی است.

مسعود کردپور، روزنامه‌نگار عضو فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران و فعال مدنی ساکن سنندج، نیز روز چهارشنبه در گفت‌وگو با بخش فارسی دویچه وله ضمن تأیید خبر اعتصاب، از حمایت وسیع مردم و تعطیلی بازار و مغازه‌ها در بسیاری از شهرها، از جمله سنندج، بانه، مریوان، سقز، اشنویه، پاوه، بوکان و کامیاران و بانه، سخن گفت.

 

کاربران شبکه‌های اجتماعی تصاویر و فیلم‌های زیادی را از کرکره‌های پایین کشیده شده مغازه‌های بازار در شهرهای مختلف کردستان منتشر کرده‌اند.

فعالان مدنی کردستان از اعتصاب عمومی و ماندن در خانه به عنوان “کم‌هزینه‌ترین روش اعتراض” نام برده‌اند.

در اینترنت فیلم‌هایی از نشانه‌گذاری با رنگ اسپری بر روی مغازه‌های کسبه و بازاریانی که بسته بوده‌اند، منتشر شده است. گفته می‌شود که این نشانه‌گذاری‌ها به قصد برخورد احتمالی ماموران با این مغاز‌داران صورت گرفته است. در عین حال شاهدان عینی از حضور گسترده نیروهای امنیتی در شهرهای مناطق کردنشین خبر داده‌اند. گزارش‌های تأیید نشده‌ای نیز از دستگیری چند نفر در این شهرها منتشر شده است.

اعدام سه تن از جوانان کرد

فراخوان اعتصاب عمومی در مناطق کردنشین پس از انتشار خبر اعدام رامین حسین‌پناهی و لقمان و زانیار مرادی، از فعالان سیاسی کرد، در روز ۱۷ شهریور (۸ سپتامبر) منتشر شد.

زانیار و لقمان مرادی در مردادماه ۱۳۸۸ در مریوان به اتهام ترور فرزند امام جمعه مریوان دستگیر شدند. این دو پس از صدور حکم اعدام در نامه‌ای نوشتند که زیر شکنجه مجبور به اعتراف شده و هیچ نقشی در این ترور نداشته‌اند.

اقبال مرادی، پدر زانیار و فعال سیاسی کرد، در تیرماه  امسال (ژوئیه) در شهر پنجوین در استان کردنشین سلیمانیه در شمال عراق کشته شد. احزاب کرد ماموران امنیتی جمهوری اسلامی را به دست داشتن در این ترور متهم کردند.

رامین حسین‌پناهی ۲۴ ساله و از فعالان حزب “کومله” بود. او تیر ماه ۱۳۹۶ در حالی بازداشت شد که از سوی نیروهای سپاه پاسداران هدف گلوله قرار گرفته بود. رامین حسین‌پناهی در بهمن ۱۳۹۶ در دادگاه انقلاب سنندج به اعدام محکوم شده بود.

فعالان حقوق بشر ضمن رد اتهام‌های علیه این زندانیان خواستار تجدید نظر در حکم آن‌ها شده بودند.

مناطق کردنشین بارها صحنه اعتصابات و تظاهرات مردم بوده است. پس از اعدام فرزاد کمانگر، زندانی سیاسی و معلم کرد، در سال ۱۳۸۹ نیز مردم برای اعتراض به این اعدام در اعتصاب عمومی شرکت کردند.

حمله موشکی سپاه پاسداران به دفاتر احزاب کرد

سپاه پاسداران روز شنبه ۱۷ شهریور (۸ اوت) دفاتر احزاب دموکرات و جلسه رهبری حزب دموکرات کردستان را در قلعه دموکرات در حومه شهر کویسنجق، در ۷۰ کیلومتری شرق اربیل، در خاک اقلیم کردستان عراق مورد حملات موشکی قرار داد. بر اثر این حمله ۱۵ تن کشته و حدود ۴۰ نفر زخمی شدند.

سپاه پاسداران با صدور اعلامیه‌ای در ۱۸ شهریور (۹ سپتامبر) مسئولیت حمله به مقر دو شاخه از حزب دمکرات کردستان ایران در اقلیم کردستان عراق را برعهده گرفت. در اطلاعیه‌ سپاه که به این مناسبت منتشر شد آمده بود که “پس از اعزام تیم‌های تروریستی در ماه‌های اخیر از اقلیم کردستان عراق به مناطق کردنشین ایران، تنبیه و برخورد با متجاوزین در دستور کار سپاه پاسداران قرار گرفته است”.

در سال ۱۳۹۵، از زمان اعلام استفاده وسیع‌تر از عملیات نظامی در کردستان ایران از سوی برخی از گروه‌های کرد، درگیری‌ها میان این گروه‌ها با سپاه پاسداران افزایش یافته است. گروه‌های مخالف کرد ایران از مبارزه خود به عنوان مبارزه‌ای برای “احقاق حقوق کردها” نام می‌برند. جمهوری اسلامی ایران این گروه‌های کرد را “ضدانقلاب” یا “گروه‌های تروریستی” می‌خواند.

دویچه وله

***

اعتصاب در مناطق کردنشین ایران در اعتراض به اعدام جوانان کرد

رسانه‌ها و فعالان کرد در فضای مجازی از «اعتصاب سراسری» در برخی مناطق کردنشین ایران در اعتراض به اعدام سه زندانی سیاسی کرد و حمله موشکی به مقر حزب دموکرات کردستان توسط سپاه پاسداران خبر می‌دهند.

علاوه بر فعالان کرد، احزاب کومله کردستان ایران، دموکرات کردستان ایران، دموکرات کردستان، کومله زحمتکشان کردستان از سازمان خبات کردستان ایران، با راه‌اندازی کمپینی با عنوان «در خانه‌های خود می‌مانیم»، از شهروندان مناطق کردنشین خواسته بودند روز چهارشنبه، ۲۱ شهریور، از حضور در خیابان‌ها خودداری کنند.

این درخواست پس از آن مطرح شد که روز شنبه هفته جاری، زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی سه زندانی سیاسی کرد اعدام شدند.

برادران مرادی به اتهام «محاربه و قتل پسر امام جمعه مریوان» و رامین حسین‌پناهی به اتهام عضویت در «حزب کومله» و «بَغی» یا شورش مسلحانه علیه حکومت اسلامی، به اعدام محکوم شده بودند.

اعدام آنها در حالی رخ داد که فعالان حقوق بشر اتهام‌های وارده به آنها را رد کرده و خواستار تجدیدنظر در احکام صادره برای آنها شده بودند.

از سوی دیگر حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مقر حزب دموکرات کردستان در شهر کوی‌سنجق عراق در همان روز نیز دست‌کم ۱۴ کشته و ۳۰ زخمی بر جا گذاشت.

در اعتراض به این اتفاقات، درخواست اعتصاب عمومی در مناطق کردنشین ایران مطرح شد و روز چهارشنبه کاربران شبکه‌های اجتماعی و فعالان کرد تصاویری از بازارهای تعطیل در شهرهای مریوان، سنندج، پاوه، اشنویه و مهاباد منتشر کردند.

در همین حال فیلم‌هایی نیز از نشان کردن مغازه‌های حامی اعتصاب با استفاده از اسپری رنگی از سوی افراد ناشناس در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که گفته می‌شود برای شناسایی و برخورد احتمالی بعدی با آنها انجام می‌شود.

رادیوفردا به طور مستقل قادر به تایید این اخبار نیست.

مناطق کردنشین ایران پیش از این چندین‌ بار در حرکت‌هایی اعتراضی از جمله در اعتراض به اعدام فرزاد کمانگر، زندانی سياسی و معلم در کامياران، دست به اعتصاب زده بودند.

سپاه پاسداران نه تنها به صراحت مسئولیت حمله به مقر احزاب کرد مخالف در کردستان عراق را به عهده گرفته، بلکه مقام‌های جمهوری اسلامی تهدید کرده‌اند که اقدام خود را باز هم تکرار خواهند کرد.

در حالی‌ که عراق این اقدام را «نقض حاکمیت» خود خوانده، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت که «پاسخ موشکی اخیر به اقدامات ناامن‌ساز یک گروهک تروریستی در منطقه اقلیم کردستان عراق، رویکردی است که در پاسخ به هرگونه تهدیدی اعمال خواهد شد».

محمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران نیز روز سه‌شنبه گفت: «دولت عراق و حکومت اقلیم کردستان نباید اجازه دهند مقرهایی علیه ایران ایجاد شود و این‌ها مجرم هستند یا باید باقی‌مانده آنها را به ما تحویل دهند و یا از کشورشان اخراج کنند.»

وی اضافه کرد: «اگر این اتفاقات ناامن‌ساز ادامه پیدا کند، اتفاقی که برای فرماندهان آنها افتاد دوباره رخ خواهد داد و ملت ایران حق دفاع را برای خود محفوظ می‌دارد.»

جمهوری اسلامی ایران گروه‌های مسلح کرد را به «تجزیه‌طلبی» و «ارتباط با بیگانگان» متهم می‌کند.

از سوی دیگر، این گروه‌ها هم جمهوری اسلامی را به نقض حقوق کردها در ایران متهم می‌کنند و می‌گویند هدف‌شان پیگیری حقوق کردها است.

سپاه پاسداران در سال‌های گذشته به بهانه حضور نیروهای مخالف جمهوری اسلامی و عملیات آنها اقدام به گلوله‌باران مناطقی از اقلیم کردستان عراق کرده است. به رغم اعتراض‌های مکرر دولت این منطقه، گلوله‌باران اقلیم از سوی ایران متوقف نشده است.

از سال ۹۵ و پس از آن که احزاب کرد مسلح مخالف جمهوری اسلامی از نیروهای نظامی خود «در سطحی وسیع‌تر »در «بیشتر نقاط» خاک کردستان ایران خبر دادند درگیری‌ها میان نیروهای این احزاب و نیروهای سپاه پاسداران افزایش یافته است.

رادیو فردا

اين قسمت در حال حاضر بسته است.