منابع آبی ایران نسبت به سال گذشته ۳۳ درصد کاهش یافته است

تا کیلومترها دورتر، دام‌ها جنین مرده به دنیا می‌آورند

وضعیت محیط زیست در ایران و بحران آب در کشور بدتر می‌شود. عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست می‌گوید مردم باید بدانند پیامد رفتارهای‌شان با محیط زیست چیست. سیف‌الله آقابیگی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل از ادامه کاهش ذخایر آب ایران خبر می‌دهد و می‌گوید ذخایر مخازن آبی سدها به ۱۵ میلیون مترمکعب رسیده و ایران در سال پیش رو با مشکلات آبی بیشتری روبه‌رو خواهد بود.

سیف‌الله آقابیگی، مدیر کل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران جمعه ۲۳ شهریور گفت: «۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب امسال در کشور کاهش آب داریم که در هم‌سنجی با پارسال به‌طور کلی حدود ۳۳ درصد شرایط را سخت می‌کند.»

به‌گفته آقابیگی میزان ذخیره مخازن آبی سد‌ها در سال ۹۶-۹۷ حدود ۱۱۰ میلیون مترمکعب است، اما در حال حاضر حداکثر این ذخیره به ۱۵ میلیون مترمکعب رسیده است.

او افزود: «این ذخیره آب در کشور نیز کمتر خواهد شد و با پیش‌بینی‌های صورت گرفته سال پیش رو با مشکلات بیشتری روبه‌رو هستیم.»

میانگین بارش سالانه ایران کمتر از یک سوم میانگین جهانی است و ایران امسال یکی از گرم‌ترین سال‌های اخیر خود را داشت.

متوسط بارش در ایران تا چند روز گذشته نسبت به سال قبل ۲۷ درصد کاهش داشت که نسبت به دراز مدت آمار ۴۸ ساله، ۳۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد. براساس پیش‌بینی‌ها، تا پایان پاییز سال جاری نیز بارندگی‌ها در کمترین میزان خواهد بود. سیف‌الله آقابیگی می‌گوید در استان هرمزگان، که یکی از گرم‌ترین استان‌های ایران است میزان خشکسالی و کمبود بارش بالای ۶۸ درصد است که تاثیر زیادی بر این استان می‌گذارد.

مقامات ایران اعلام کرده‌اند بحران آب را در شمار اولویت‌های امنیتی خود قرار داده‌اند. با این وجود اعتراضات به کمبود منابع آبی در میان شهروندان رو به گسترش است. در بهار و تابستان امسال شماری از مردم استان‌ها خوزستان، اصفهان، بوشهر و شیراز در اعتراض به کمبود آب آشامیدنی اعتراضاتی را سازمان دادند و در برخی موارد این اعتراضات به درگیری‎های خشونت‌آمیز انجامید.

در همین حال عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست روز گذشته، پنج‌شنبه ۲۲ شهریور در گردهمایی مدیران و کارشناسان روابط عمومی استان‌های این سازمان، «بزرگ‌ترین مصیبت کشور» را بی‌آبی دانست و گفت: «موضوعات اقتصادی قابل حل است اما آن‌چه که حل نمی‌شود، تخریب و آلودگی‌هایی است که عادت شده است.»

او با بیان این‌که گیاه و حیات وحش و جنگل‌ها به خاطر بی‌آبی از بین می‌رود، افزود: «در ۶۰۰ نقطه زاگرس، جنگل‌ها در حال سوختن است (…) آب را از محیط زیست گرفته‌ایم. وقتی همه مراتع را شخم زدیم و گندم کاشتیم زمین را آماده فرسایش کردیم و باد و باران، خاک را از بین برد. دامی که برای خودکفایی گوشت پرورش دادیم و به مراتع فرستادیم، پوشش گیاهی را نابود کرد. جنگل‌های زاگرس ۴۰ سال است که ضعیف شده‌اند و فرسودگی باعث شده حتی میکروارگانیسم هایی که جنگل با آن‌ها همزیست بوده، اکنون باعث بیماری درختان و خشکی شده که زمینه آتش‌سوزی را فراهم می‌کند.»

کلانتری برداشت آب از عمق ۵۰۰ متری زمین را به معنای کشتن زمین دانست و گفت: «آب‌های فسیلی میلیون‌ها ساله را تمام کردیم، این تولید و توسعه نیست. این‌ها محیط زیست را از بین می‌برند.»

رئیس سازمان محیط زیست از یک فاجعه زیست‌محیطی دیگر در ایران نیز نام برد و گفت: «مس سرچشمه سال‌هاست که ترکیبات سولفوری تولید می‌کند و تا کیلومترها دورتر، دام‌ها جنین مرده به دنیا می‌آورند.»

سال گذشته، رضا جزینی‌زاده، مدیرکل محیط زیست استان کرمان موضوع آلودگی مجتمع مس سرچشمه را مطرح کرد. او گفته بود خروجی گاز گوگرد دی‌اکسید کربن ۳۰ برابر حد مجاز است و ذرات خروجی از دودکش این کارخانه نیز دو برابر حد مجاز است.

عیسی کلانتری اولین وظیفه سازمان محیط زیست را افزایش آگاهی عموم مردم برای حفظ محیط زیست دانست و تأکید کرد که «مردم باید بدانند پیامد رفتارهای‌شان با محیط زیست چیست؟»

رادیو زمانه

***

تا کیلومترها دورتر، دام‌ها جنین مرده به دنیا می‌آورند

رییس سازمان محیط زیست گفت:مردم باید بدانند پیامد رفتارهایشان با محیط زیست چیست؟ برای مثال، مس سرچشمه سالهاست که ترکیبات سولفوری تولید می‌کند و تا کیلومترها دورتر، دام‌ها جنین مرده به دنیا می‌آورند.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی سازمان محیط زیست، عیسی کلانتری در گردهمایی مدیران و کارشناسان روابط عمومی استان‌های این سازمان با تاکید بر اینکه محیط زیست مساله‌ای جهانی است و اولین دشمن محیط زیست مردم و انسانها هستند، گفت:مصرف روز افزون و خارج از تحمل کره زمین، محیط زیست را به «محیط نا زیست» تبدیل می کنند.

وی با اشاره به اینکه اولویتش در روابط عمومی و در سازمان، کار تبلیغاتی نیست، گفت: روابط عمومی‌ها باید سردمدار آموزش محیط زیست با بهره مندی از ابزارها و شگردهای رسانه‌ای باشند و هدف سازمان حفظ محیط زیست نیز همین است. ما درسازمان به دنبال کار تبلیغاتی و بخصوص انواع ناصحیح و غیر واقعی آن نیستیم.

بزودی صید پلاستیک بیش از صید ماهی خواهد شد

وی با اشاره به عمق فاجعه‌های زیست محیطی در کره زمین گفت: هشت میلیون تن پلاستیک وارد اقیانوس ها می شود و بزودی صید پلاستیک بیش از صید ماهی خواهد بود. معادل یک سوم نفت، انرژی فسیلی سوزانده می شود و کره زمین دیگر طاقت این حجم را ندارد. نتیجه این استفاده نامناسب خشک تر شدن مناطق خشک و نابسامانی‌های اقلیمی است که تغییرات ژنتیکی پس از آن ممکن است نسل بشر را ازبین برد. خیلی ها نگران تولیدات تراریخته هستند اما به فکر مشکلاتی که از طریق تغییر زیست بوم ایجاد می شود، نیستند.

کلانتری با بیان این موضوع ادامه داد: مردم باید بدانند پیامد رفتارهای شان با محیط زیست چیست. برای مثال، مس سرچشمه سالهاست که ترکیبات سولفوری تولید می‌کند و تا کیلومترها دورتر، دام ها جنین مرده به دنیا می آورند.

وی افزود: محیط زیست اولین وظیفه اش افزایش آگاهی های عموم مردم برای حفظ محیط زیست است. باید اطلاعات صحیح زیست محیطی و رفتارهای غیر زیست محیطی نهادها و سازمان های حکومتی و دولتی را به آنها یادآوری کنند. ما درسازمان وظیفه داریم از حقوق نسل های بعد این سرزمین دفاع کنیم. متاسفانه، نسل حاضر هیچ حق و حقوقی برای آیندگان قائل نیست.

کلانتری گفت: فعالیت بخش روابط عمومی در بعد آموزشی، به مراتب مهم تر از اطلاع رسانی فعالیت حوزه های دیگر است. مهم ترین وظیفه ای که از شما انتظار دارم این است که آگاهی های مردم را برای حفظ محیط زیست شان توسعه دهید. بخشی از محیط زیست چیزی است که آب و خاک و منابع است، اما امروز محیط زیست انسانی بیشتر تهدید و تخریب می شود. آگاهی های مردم را به هر وسیله ممکن افزایش دهید. البته فرهنگ حفظ محیط زیست هم داریم و فرهنگ مطلوب وآموزش هم در برخی نقاط کشور، مثل شهر بیرجند دیده می شود، که شهری پاکیزه و بدون زباله است. البته جاهایی هم داریم که اصول زیست محیطی را رعایت نمی کنند و چون به تخریب محیط زیست عادت کرده‌اند، دقت نمی‌کنند. روابط عمومی‌ها باید در این موارد ورود کنند و کار آگاه سازی، اطلاع رسانی و آموزشی انجام دهند.

وی تصریح کرد: اصل اول باید افزایش آگاهی‌های عمومی باشد، اگر در این حوزه موفق نباشیم، موفقیت‌های دیگر تاثیری در محیط زیست نخواهد داشت.

در ۶۰۰ نقطه زاگرس، جنگل‌ها در حال سوختن است
معاون رییس جمهور، در ادامه صحبت هایش بزرگ ترین مصیبت کشور را “بی آبی” دانست و گفت: موضوعات اقتصادی قابل حل است اما آنچه که حل نمی شود، تخریب و آلودگی‌هایی است که عادت شده است. گیاه و حیات وحش و جنگل ها به خاطر بی آبی از بین می رود. در ۶۰۰ نقطه زاگرس، جنگل ها در حال سوختن است و اینکه محیط بان و جنگل بان برود، آتش را خاموش کند که ممکن نیست . شاهد بودید که ساختمان پلاسکو در مرکز تهران سوخت و با این همه امکانات در تهران و کشور نتوانستیم برای آن کاری بکنیم. چگونه انتظار داریم که محیط بانان در ارتفاعات و بدون دسترسی به جاده و امکانات، آتش را خاموش کنند؟ در واقع، ما هیچ کاری نمی توانیم بکنیم. هورالعظیم همچنان می سوزد و ما برای اینکه آرامش روانی ایجاد کنیم، بالگرد برای خاموش کردن آتش فرستادیم اما دلایل اصلی ماندگار است و کسی به آنها توجه نمی کند.

وی ادامه داد: آب را از محیط زیست گرفته‌ایم. وقتی همه مراتع را شخم زدیم و گندم کاشتیم زمین را آماده فرسایش کردیم و باد و باران، خاک را از بین برد. دامی که برای خودکفایی گوشت پرورش دادیم و به مراتع فرستادیم، پوشش گیاهی را نابود کرد. جنگل‌های زاگرس ۴۰ سال است که ضعیف شده‌اند و فرسودگی باعث شده حتی میکروارگانیسم هایی که جنگل با آنها همزیست بوده، اکنون باعث بیماری درختان و خشکی شده که زمینه آتش سوزی را فراهم می کند.

کلانتری گفت: متاسفانه افتخار می‌کنیم که از عمق ۵۰۰ متری زمین آب برداشت می‌کنیم، اما این یعنی زمین را می‌کُشیم. آبهای فسیلی میلیون‌ها ساله را تمام کردیم، این تولید و توسعه نیست. اینها محیط زیست را از بین می برند. وقتی آموزش عمومی به مردم داده نمی شود، مردم فکر می‌کنند کار محیط زیست، فقط محیط بانی است.

وی ادامه داد: خبررسانی باید همراه با آگاه سازی و آموزش باشد. اگر فرد یا مجموعه ای در سازمان، زحمت می کشد و کاری می کند، اطلاع رسانی شود اما این اصل کار روابط عمومی نیست. اصل کار، افزایش اطلاعات عمومی مردم در حوزه محیط زیست است. این کار را در حفظ چند جانور خلاصه نکنید، البته اینها نمادهای محیط زیست هستند، اما محیط زیست، فقط اینها نیست. فراموش نکنید مردم اگر حافظ محیط زیست نباشند، سازمان به تنهایی نمی تواند کاری کند. چه خود ما، در کلّ سازمان، چه شما روابط عمومی ها و چه آحاد مردم، اگر حافظ محیط زیست نباشیم چند سال آینده در این سرزمین چیزی برای نسل بعد نیست. ما همین امروز منابع آب متولدان بیست سال دیگر را مصرف کرده‌ایم. منابع خاک و آب را از بین برده‌ایم.

وی با اشاره به صنعت خودروسازی داخلی، به عنوان صنعت آسیب‌زا و تخریب‌گر محیط زیست افزود: تولید ملی ارزش است، اما اگر ده برابر منفعتش ایجاد آسیب کند، دیگر ارزش نیست. در نتیجه، هزینه واقعی تولید، بسیار بالاتر از هزینه‌ای است که برای مملکت ایجاد می کند. اینکه به خاطر خودروهای پر مصرف و غیر استاندارد، هوا و محیط زیست را آلوده کنیم یا برای تولید گوشت، خاک و مرتع را از بین ببریم، ارزش نیست و ضد ارزش است و این موضوع باید برای مردم طرح و شفاف سازی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان محیط زیست ،کلانتری در پایان خطاب به مدیران و کارشناسان روابط عمومی استان ها و ستاد سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در حال حاضر، دانش بشر هر شش ماه دوبرابر می شود و تا چندی دیگر هر دو هفته یک بار، چند برابر می شود؛ شما باید خود را برای این انقلاب افزایش علم آماده کنید.

ایسنا

اين قسمت در حال حاضر بسته است.