روحانی در دیدار با اصلاح‌طلبان: دولت را تنها نگذارید

بازهم حمايت کنيد؛ اين شاه‌بيت سخنان روحاني است در جلسه نيمه‌خصوصي‌ او با اصلاح‌طلبان؛ جلسه‌اي که دستور آن از پيش روشن نبود و فقط از آنها خواسته شده بود به ديدار رئيس‌جمهوري بروند، ساعت چهار عصر در ساختمان پاستور. ماحصل دوساعت‌و 30 دقيقه مباحثه، اين بوده که طرفين صحبت‌هاي خود را مطرح کرده‌اند، اما روحاني از اصلاح‌طلبان خواسته بود با توجه به شرايط امروز کشور، دست از حمايت دولت برندارند.
برخي از اصلاح‌طلبان از فراکسيون اميد، شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات و شوراي عالي اصلاح‌طلبان در اين نشست حضور داشتند. حسين مرعشي، محسن هاشمي‌رفسنجاني، عبدالواحد موسوي‌لاري، محمدرضا عارف، عباس عبدي، جواد اطاعت، حميدرضا جلايي‌پور، محمدنعیمي‌پور، حسين كمالي، مرتضي حاجي، صادق خرازي، محمدجواد حق‌شناس، داوود محمدي، محمدجواد فتحي، صفدر حسيني، ابراهيم اصغرزاده، ژاله فرامرزيان، زهرا شجاعي، زهرا صدراعظم‌نوري و آذر منصوري در زمره اين افراد بودند. اين جلسه ظاهرا با پيگيري علي ربيعي وزير سابق كار، برگزار شده بود.
از طرف دولت هم محمود واعظي، محمد قوچاني و فريدون وردي‌نژاد، حسن روحاني را همراهي كردند. اين جلسه در روزهايي برگزار شده كه نقدها به دولت افزايش داشته و اصلاح‌طلبان بعد از انتخابات رياست‌جمهوري از رويكرد حمايتي به رويكرد انتقاد از دولت تغيير رويه داده بودند. آنها در اين بازه زماني معتقد بودند كه روحاني از شعارهاي انتخاباتي خود عبور كرده است. اما جلسه عصر روز گذشته گويا تا حد زيادي توانسته فضاي كدورت بين دولت و اصلاح‌طلبان را تلطيف كرده و درهاي جديدي را براي يك همكاري تازه بين طرفين باز كند.
محسن هاشمي: دولت درخواست حمايت داشت
محسن هاشمي‌رفسنجاني، رئيس شوراي شهر تهران و رئيس شوراي مرکزي حزب کارگزاران سازندگي که در اين ديدار حضور داشت، در گفت‌وگو با «شرق» درباره فحواي اين جلسه گفت: «در اين جلسه به دعوت رئيس‌جمهور محترم حضور داشتم. تعدادي از اعضاي شوراي عالي اصلاح‌طلبان، شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات و نيز بعضي از اعضاي فراکسيون اميد نیز در آن حضور داشتند. جلسه حدود دوساعت‌و 30 دقيقه طول کشید و بیشتر حضار فرصت داشتند بين پنج تا 10 دقيقه نظرات خود را مطرح کنند. بعد از آن، آقاي روحاني درباره شرايط فعلي کشور و همکاري اصلاح‌طلبان با دولت براي عبور از بحران صحبت کرد».
محسن هاشمي فضاي جلسه را دوستانه توصيف کرد و گفت: «اصلاح‌طلبان نیز در مواردي پيشنهادهایي را با آقاي روحاني مطرح کردند. در نهايت، اما آقاي روحاني از اصلاح‌طلبان توقع داشت با توجه به شرايطي که کشور با آن مواجه است، دست از حمايت دولت برندارند و همان‌طور که در انتخابات با حمايت خود موجبات پيروزي دولت اعتدال و اصلاحات را فراهم کردند، در شرايط فعلي نیز که به دشمني دشمنان اضافه شده، به دولت کمک کنند. در حقيقت، سخن آقاي روحاني اين بود که اصلاح‌طلبان فراتر از جريان اصلاح‌طلبي، براي حل مشکلات دست‌به‌کار شوند».
شكوري‌راد: بيان انتقادات در فضاي دوستانه
شكوري‌راد دبير كل حزب اتحاد ملت درباره‌ اين جلسه گفت: اين جلسه تقريبا با جلساتي كه قبل از انتخابات با آقاي روحاني برگزار شده بود، متفاوت بود از اين حيث كه فضاي آن صميمانه و دوستانه بود. تقريبا همه كساني كه در اين جلسه حضور داشتند توانستند آزادانه و راحت صحبت‌ها و نقدهاي خود را مطرح كنند و به همه مجال اظهارنظر رسيد. اصلاح‌طلبان در اين جلسه درباره سرخوردگي حاميان روحاني در انتخابات، در رابطه با كارآمدي دولت و نيز روند تصميم‌گيري دولت در برخي مسائل، پيش‌بيني بحران‌ها، وضعيت دانشجويان و فشار امنيتي حاكم بر آنها، وضعيت حصر، محدوديت‌هايي كه براي آقاي خاتمي وجود دارد، وضعيت اقتصادي و بحران ارز صحبت و انتقادات خود را بيان كردند. به طوري كه تقريبا همه مسائلي كه اين روزها به صورت جسته و گريخته از سوي اصلاح‌طلبان در فضاي مجازي و مطبوعات و رسانه‌ها مطرح مي‌شود، در اين جلسه بازگو شد.
او اضافه كرد: البته با وجود طرح همه اين انتقادات اصلاح‌طلبان اعلام كردند كه همچنان از دولت حمايت خواهند كرد تا دولت بتواند مديريت بهتري را اعمال كند. حسن روحاني هم در اين ديدار از چگونگي حل‌وفصل بحران‌هاي بين‌المللي سخن گفت و در رابطه با بحران ارز و تدابير دولت براي كنترل اين بحران توضيح داد و از اصلاح‌طلبان خواست دولت را در اين شرايط تنها نگذارند. همچنين از فراكسيون اميد خواست از دولت حمايت كنند؛ البته نقدهايي را به مواجهه فراكسيون اميد با دولت داشت و مثلا نسبت به رد لايحه تفكيك وزارتخانه‌ها يا سؤال از رئيس‌جمهور انتقاداتي را مطرح كرد.
با وجود اين موضوعات، جلسه خوبي بود؛ به‌طوري که بعد از اتمام جلسه نیز حضار هركدام به صورت جداگانه و سرپايي گفت‌وگوهايي را با آقاي روحاني داشتند و ايشان اظهار تمايل كرد احزاب و چهره‌هاي اصلاح‌طلب نظرات و پيشنهادهای خود را از اين به بعد با دولت درميان بگذارند و فضا براي همكاري فراهم شود. همچنين آقاي روحاني از آقاي عارف خواست كارگروهي براي تعامل بين دولت و اصلاح‌طلبان ايجاد كند.
اصغرزاده: روحاني از پشت‌ پرده‌ها گفت
ابراهيم اصغرزاده نیز كه در اين جلسه حضور داشت، فضاي نشست را مثبت ارزيابي كرد و با اشاره به صحبت‌هاي روحاني گفت: رئيس‌جمهور در اين جلسه تأكيد كرد با توجه به شرايطي كه الان وجود دارد، اصلاح‌طلبان نبايد پشت دولت را خالي كنند و دولت به همان كمپيني كه اصلاح‌طلبان در انتخابات براي حمايت از روحاني ايجاد كرده بودند، نياز دارد.
او اضافه كرد: آقاي روحاني معتقد بود دولت توانسته در همان مسير شعارهايي كه در انتخابات ارائه كرده است، طي طريق كند. برای نمونه به موضوع خروج آمريكا از برجام اشاره كرد و گفت باقي‌ماندن ايران در برجام، پيروزي حقوقي و اخلاقي کشور در عرصه بين‌المللي بود و اگر ايران هم به صورت متقابل از برجام خارج مي‌شد، بايد هزينه‌هاي اين خروج را بيش از پيش پرداخت مي‌كرد.
بنابراين ايران به اين وسيله هم از برجام و هم از باقي‌ماندن در برجام دفاع كرده است. البته اصلاح‌طلبان هم نظر رئيس‌جمهور را تأييد كرده و به همين موضوع اشاره داشتند. اصغرزاده افزود روحاني در اين جلسه به تصويب لايحه FATF نیز اشاره كرد و گفت: اين لايحه بايد در مجلس تصويب شود؛ چراكه كشورهاي دوست ما اعلام كرده‌اند اگر لايحه به تصويب نرسد، آنها هم در رفتار و مبادلات خود بررسي‌هاي مجددي را انجام مي‌دهند. همچنين روحاني تأكيد کرد كشور به لحاظ ذخاير ارزي مشكلي ندارد و در رابطه با بحران اخير ارزي نیز با ورود به‌موقع بانك مركزي، وضعيت تحت كنترل درآمده و با تدابيري كه اتخاذ مي‌شود، بازار به سمت ثبات پيش خواهد رفت. روحانی اعلام كرد كشور از نظر مواد غذايي و كالاهاي اساسي مشكلي ندارد. اصغرزاده افزود: اصلاح‌طلبان هم در اين جلسه به مسائل و مشكلات اقتصادي پرداختند و درباره مشكلات در محيط كارگري، مناطق محروم و اتفاقي كه براي كاميون‌داران رخ داده است، صحبت كردند و آقاي روحاني نیز در پاسخ تأكيد كرد بخشي از  فشاري كه بر دولت در اين زمينه وجود دارد، به دست‌هاي پنهاني بازمي‌گردد كه مي‌خواهند دولت نتواند به كار خود ادامه دهد. او اشاره كرد اينها همان افرادي هستند كه قصد داشتند دولت را ساقط كنند، اما دولت از اين مرحله عبور كرده است.
او ادامه داد: روحاني در اين رابطه اضافه كرد گروه‌هايي را در داخل هماهنگ كرده بودند تا تظاهرات سراسري عليه دولت راه‌اندازي كرده و براي روز نهم دي مشكلاتی اساسي را براي دولت ايجاد كنند.
در‌عين‌حال روحاني تأكيد كرد الان اين موضوع با هماهنگي‌ای كه در سطح كلان كشور بين سران قوا و نهادهاي حاكميتي ايجاد شده برطرف شده است اصلاح‌طلبان در اين جلسه از روحاني خواستند از ظرفيت خود در شوراي عالي امنيت ملي به‌عنوان رئيس شورا استفاده كرده و مصوباتي را كه لازم است از اين طريق دنبال كند.
روحاني البته انتقاداتي را هم به عملكرد مجلس داشت و اعلام كرد در جلسه سؤال از رئيس‌جمهور با توصيه رهبري شركت كرده است، اما تأكيد كرد انتقادات خود را در مجلس مطرح نكرده است. همچنين از مجلس انتظار داشت با تصويب FATF رويكرد همدلانه بيشتري را با دولت نشان دهد. همچنين رويكرد خود را در مواجهه با دولت در موضوعاتي مثل استيضاح همدلانه كند و اصلاح‌طلبان هم از روحاني خواستند ساختار دولت را اصلاح كرده، ‌مشورت‌پذيري بيشتري داشته باشد و به نامه‌نگاري‌هايي كه با او انجام مي‌شود، توجه كند.
اصغرزاده در نهايت تأكيد كرد: اين جلسه، ‌جلسه مثبتي بود.

شرق ۱۲ مهر

***

پشت دولت را خالي نكنيد
درخواست روحاني از اصلاح طلبان

آخرين جلسه حسن روحاني رييس دولت دوازدهم با اصلاح طلبان 25 تيرماه سال گذشته برگزار شد. اين گزاره به آن معنا است كه حسن روحاني تا ديروز، بيش از يك سال بود كه با حاميان اصلي خود در انتخابات تشكيل جلسه نداده و اين موضوع در اين مدت همواره مورد انتقاد جريان اصلاحات و اصلاح طلبان قرار گرفته بود. برخي اصلاح طلبان اعتقاد داشتند حسن روحاني در هاي پاستور را بر روي اصلاح طلبان بسته و هيچ پالس مثبتي از سوي او براي همراهي با دولت داده نمي شود. ريسمان حاميان اصلي با حسن روحاني در يك سالي كه از عمر دولت دوازدهم مي گذرد به مو رسيد اما پاره نشد. برخي اصلاح طلبان معتقد بودند عامل اين فاصله شخص محمود واعظي رييس دفتر رييس جمهور است زيرا او حتي اجازه ملاقات خصوصي به وزراي دولت با رييس جمهور را نمي دهد چه رسد به آنكه وقت جلسه به حاميان اصلي دولت دهد. عدم همفكري با اصلاح طلبان و نقد جدي فعالان سياسي اصلاح طلب به اين موضوع سبب شد تا جريان منتقد دولت از ايجاد شكاف جدي ميان اصلاح طلبان و دولت صحبت كرده و در برخي مقاطع مدعي عبور اصلاح طلبان از روحاني شدند. منتقدان دولت، انتقاد اصلاح طلبان به روحاني را در راستاي سهم خواهي عنوان كرده و مدعي بودند چون روحاني در انتخاب كابينه به خواسته هاي اصلاح طلبان توجه نكرده، حامي ديروز منتقد امروز شده است. ادعايي كه توسط بزرگان جريان اصلاحات بارها طي مصاحبه هاي مختلف تكذيب شد. اصلاح طلبان منتقد اعتقاد داشتند كه نقد هاي شان به دليل حمايت هايي است كه انجام داده اند زيرا اصلاحات به هيچ كس چك سفيد امضا نداده و بر سر منافع ملي با كسي معامله نمي كند.

بيش از يك سال از عمر دولت دوازدهم گذشته است و نمي توان گفت كه رابطه اصلاح طلبان با دولت به كلي قطع شده اما اينكه اين ارتباط به حداقل رسيده، موضوعي غيرقابل كتمان است. از آن جهت ارتباط به كلي قطع نبوده است كه رييس جمهور در اين يك سال جلساتي با فراكسيون اميد و يك جلسه با سيد محمد خاتمي تشكيل داده و در آن جلسات درباره موضوعات مختلف صحبت شده است. فراكسيون اميد كه محفل اصلاح طلبان در بهارستان است، تلاش داشته تا رابطه اصلاح طلبان با دولت را حفظ كرده و راهكارهاي پيشنهادي حامي اصلي رييس جمهور در انتخابات را به گوش دولت برساند. هرچند كه همين ارتباط هم بسيار اندك بود.

اصلاح طلبان به دليل اتفاقات رخ داده در سال 88، به اجبار در سپهر سياسي ايران گوشه نشين شدند اما در سال 92 با اتخاذ يك راهكار درست و مناسب، تصميم به حمايت از روحاني كه چهره اي اصلاح طلب نبود گرفته و ائتلافي با جريان اعتدال داشتند. جرياني كه تا پيش از سال 92 همواره در سايه بود و حتي مي توان عنوان داشت كه گرايش به اصولگرايان بيشتر بود اما مواضع حسن روحاني در مناظرات و ميتينگ هاي انتخاباتي، بزرگان جريان اصلاحات از جمله سيد محمد خاتمي را مجاب كرد تا از حسن روحاني حمايت كنند. حمايتي كه در آن نه منافع حزبي بلكه منافع ملي در نظر گرفته شد و نتيجه مثبتي به همراه داشت. روابط اصلاح طلبان با حسن روحاني در دولت يازدهم حسنه تر بود تا جايي كه به صورت تقريبي هر 8ماه گعده هايي دوستانه با اصلاح طلبان برگزار مي شد. علاوه بر اين گعده ها مي توان به جلسات خصوصي روحاني با سيد محمد خاتمي اشاره كرد. اتفاقاتي كه در دولت دوازدهم خبري از آنها نيست. هرچند برخي از نزديكان دولت مدعي هستند جلسات روحاني با خاتمي به صورت مستمر همچنان پابرجا است اما از آنجا كه خبري از اين جلسات منتشر نمي شود، نمي توان به صحت اين ادعا اميدوار بود. در كنار اين موضوع اگر چنين خبري درست بود هيچگاه اصلاح طلبان از درهاي بسته پاستور به روي خود انتقاد نمي كردند. اولين و آخرين خبر منتشر شده از جلسه خاتمي و روحاني در دولت دوازدهم مربوط به 27 فروردين امسال است. جلسه اي كه با حضور جهانگيري، سيد حسن خميني و ناطق نوري برگزار شد. جلسه اي كه نمي توان از آن به عنوان گفت وگو با اصلاح طلبان ياد كرد بلكه آن يك جلسه با چهره هاي موثر در سپهر سياسي ايران بوده است.

كشتي التهابات دولت در هفته اخير به ساحل آرامش رسيده است. مصداق اين ساحل آرامش راي دادگاه لاهه به نفع ايران در مقابل امريكا، حضور موفق و موثر در در نشست مجمع عمومي سازمان ملل و سقوط قيمت دلار تنها بخشي از اتفاقات آرامش بخش رخ داده براي دولت در روزهاي گذشته است و به نظر مي رسد همين مهم سبب شده تا دولت با پشت سرگذاشتن چالش ها بار ديگرگفت وگو و تعامل با حاميان ديروز را از سرگرفته و اكنون در آرامش قصد دارد با آنها مشورت كند. روز گذشته فراق 444 روزه اصلاح طلبان و روحاني به پايان رسيد و دفتر رييس جمهور با دعوت تعدادي از دبيران كل احزاب اصلاح طلب و همچنين تعدادي از چهره هاي موثر جريان اصلاحات، تشكيل جلسه دادند. حسن روحاني در پاستور ميزبان تعدادي از چهره هاي اصلاح طلب بودكه حاضرين در اين جلسه به صورت فردي براي آن دعوت شده و دفتر رياست جمهوري شخص به شخص با چهره هاي سياسي تماس گرفت. يكي از نكات مبهم اين جلسه، معيار دفتر رييس جمهور براي دعوت است زيرا مشخص نيست كه اين جلسه با اعضاي شوراي هماهنگي احزاب بوده يا دبيران كل احزاب يا چهره هاي موثر يا اعضاي فراكسيون اميد يا اعضاي شوراي عالي سياست گذاري و يا? در هرصورت چهره هاي سرشناسي از هر گروهي هستند كه به دلايل نا مشخص از سوي دفتر رييس جمهور به اين جلسه دعوت نشدند. اين دعوت شايد اولين دعوت رسمي براي بررسي وضعيت كشور با چهره هاي شاخص اصلاح طلبان وكنشگران اين جريان فكري بود زيرا پيش از اين يا دعوت ها عمومي و مناسبتي بوده يا به درخواست خود اصلاح طلبان انجام شده بود. از افراد حاضر در اين جلسه مي توان به افرادي مانند محمدرضا عارف رييس فراكسيون اميد، علي شكوري راد حزب اتحاد ملت ايران، حسين كمالي حزب اسلامي كار، كمال خرازي حزب نداي ايرانيان، حسين مرعشي حزب كارگزاران و محمدجواد حق شناس حزب اعتمادملي اشاره كرد. چهره هايي مانند غلامحسين كرباسچي دبيركل حزب كارگزاران، هادي خانيكي، سيدحسين موسوي تبريزي دبيركل مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم نيز با وجود دعوت، در اين جلسه شركت نداشتند. همچنين الياس حضرتي قايم مقام دبيركل حزب اعتماد ملي نيز به اين جلسه دعوت نشده بود. كرباسچي درباره عدم حضور خود در اين جلسه به «اعتماد» گفت كه به علت شركت در جلسه اي در وزارت كشور امكان حضور در جلسه با رييس جمهور را نداشته زيرا پيش از دعوت براي حضور در وزارت كشور قول داده بود. موضوعي كه نشان مي دهد دعوت از چهره ها آنقدر دير صورت گرفته است كه اين افراد قول حضور در جلسه ديگري را داده بودند. سيد حسين موسوي تبريزي نيز در گفت وگويي كوتاه با «اعتماد» با تاكيد بر آنكه با رييس جمهور قهر نيست، دليل عدم حضور خود در اين جلسه را بيماري و راه دور عنوان كرد.

انتقاد صريح اصلاح طلبان از دولت

ابراهيم اصغرزاده، فعال سياسي اصلاح طلب در گفت وگو با «اعتماد» به تشريح جزييات جلسه اصلاح طلبان و رييس جمهور پرداخت. اصغرزاده اين جلسه را استراتژيك عنوان كرد و گفت: رييس جمهور با برگزاري اين جلسه و دعوت از اصلاح طلبان نشان داد كه به تعامل و گفت وگو با بدنه اجتماعي اصلي حامي خود در انتخابات نياز دارد و اصلاح طلبان نيز با توجه به هزينه اي كه در حمايت از دولت پرداخته بودند در اين جلسه آمادگي خود را براي حمايت از دولت قانوني و رسمي كشور اعلام كردند.

وي افزود: در اين جلسه از سوي اصلاح طلبان انتقادات صريحي درباره موضوعات مختلف مطرح شد كه پاسخ هاي منطقي رييس جمهور را به همراه داشت.

اصغرزاده با اشاره به اين موضوع كه رييس جمهور در اين نشست به تشريح موانع و محدوديت هاي پيش روي دولت پرداخت، گفت: واقعيت آن است كه روحاني در اين جلسه نشان داد همچنان به شعار ها و وعده هاي انتخاباتي خود پايبند است. رييس جمهور عدم توفيق دولت در دستيابي به اهداف و وعده ها را كارشكني جريانات تندرو داخلي معرفي كرد كه قصدشان از اين كارشكني ها براندازي دولت است.

وي افزود: درباره موضوعاتي چون سياست خارجي، سياست داخلي، سرمايه اجتماعي و كاهش بي اعتمادي مردم به دولت به صورت مفصل صحبت شد و رييس جمهور نيز به دقت به موضوعات مطرح شده توجه داشتند.

اصغرزاده به حضور تعدادي از اعضاي فراكسيون اميد اشاره كرد و افزود: با توجه به حضور تعدادي از نمايندگان مجلس، رييس جمهور درباره انتظارات خود از فراكسيون اميد و مجلس نيز دقايقي صحبت كرد و نمايندگان نيز درباره بهبود رابطه دولت با مجلس پيشنهاداتي ارايه كردند كه مورد توجه رييس جمهور نيز واقع شد.

اين فعال سياسي اصلاح طلب افزود: جمع بندي حاضرين و رييس جمهور در انتهاي اين جلسه اين بود كه جلساتي از اين دست بايد ادامه دار بوده و رايزني ها بيشتر شود. توصيه هاي اصلاح طلبان در موضوعات مختلف بسيار كاربردي بود. همچنين اصلاح طلبان در اين جلسه عنوان داشتند كه هيچ مطالبه و درخواستي از دولت ندارند و تنها انتظارشان اين است كه دولت طرف مردم را داشته باشد. اصلاح طلبان درخواست داشتند دولت به جاي لابي گري با جريانات پشت پرده از مردم دفاع كرده و به خواسته هاي مردم توجه ويژه داشته باشد.

اصغرزاده درباره ارزيابي خود از اين جلسه گفت: با توجه به موضوعات مطرح شده در اين جلسه، طرفين پذيرفته اند كه در يك كشتي نشسته و سرنوشت مشابهي دارند. تضعيف دولت يا تضعيف اصلاح طلبان منجر به تقويت راديكاليسم مي شود كه اين اتفاق خوشايند هيچ جرياني نيست. جريان مخالف دولت تلاش دارد با كار شكني و مداخلات بيجا فضا را عليه دولت ملتهب كند بنابراين نبايد چنين فرصتي را در اختيار مخالفان دولت قرار داد.وي افزود: در ادامه اين جلسه اصلاح طلبان بابت حضور ايران در برجام پس از خروج امريكا قدرداني كرده و اين موضوع را بسيار مهم ارزيابي كردند.

بنابر توضيحات اصغرزاده از جزييات اين جلسه حسن روحاني بر نقاط ضعف دولت اشراف داشته است. اصغرزاده در اين باره گفت: رييس جمهور در اين جلسه ضمن آگاهي به كمبود ها و نقاط ضعف دولت اشاره كردند كه دولت حاضر به پذيرش انتقاد ها است.

اصغر زاده به مطرح شدن موضوع لوايح چهارگانه در اين ديدار اشاره كرد و گفت: دولت و اصلاح طلبان در اين جلسه بر اهميت پيوستن ايران به اين لوايح تاكيد داشته و منتظر روز يك شنبه شدند تا آخرين بخش از لوايح چهارگانه به تصويب مجلس برسد. در اين جلسه همگان اميدوار بودند كه مجلس نگاهي فرا جناحي داشته و به منافع ملي بينديشد زيرا اگر ما بهfatf نپيونديم دوستاني مانند چين و روسيه نيز نمي توانند با ما همكاري و مراودات مالي و اقتصادي داشته باشند.

وي افزود: اصلاح طلبان در اين جلسه تاكيد داشتند كه دولت بايد از شكاف هاي ايجاد شده جلوگيري كند، چرا كه برخي مطالبات مردم برآورده نشده است، سرمايه ها و دارايي هاي شان كاهش پيدا كرده و بي اعتمادي نسبت به دستگاه اجرايي به وجود آمده است. در واقع دولت بايد اين شكاف را ترميم كرده و اعتماد عمومي را جلب كند و به گونه اي باشد كه مردم به آينده اميدوار باشند. آقاي روحاني هم گفت كه براي اين موضوع دولت برنامه دارد و اينكه اجازه داديم تا بانك مركزي وارد فضاي بازار ارز شود به همين دليل بود. ايشان اميدوار بود كه ثبات به اقتصاد در روزهاي آينده بازگردد و مي گفت براي همه بازي هايي چون تحريم هاي 13 آبان و جلوگيري از صدور نفت ايران و? برنامه داريم و ذخاير ارزي و مواد غذايي مان كافي و برنامه ريزي شده است و اين اتفاقاتي كه در جامعه رخ مي دهد بر اساس نقشه است و برخي گروه ها در داخل كشور هم به اين بحران ها دامن مي زنند.اصغرزاده همچنين در مورد انتظار روحاني از اصلاح طلبان گفت: انتظار روحاني از اصلاح طلبان هم اين بود كه پشت دولت را خالي نكنند و به همان حمايتي كه در زمان انتخابات از دولت داشتند ادامه دهند. اصلاح طلبان هم صحبت هايي داشتند و تاكيد كردند كه دولت بايد براي محيط هايي چون كارگري، دانشجويي و شوراهاي شهرها، كاميون داران و? برنامه هايي داشته و اقداماتي انجام دهد چرا كه اصلاح طلبان تا يك جايي دست شان باز است و از يك جايي اگر همين روند باشد و اصلاح طلبان از دولت حمايت كنند، مردم به آنها اعتماد نمي كنند.وي به دستاورد اخير ايران در دادگاه لاهه و خوشحالي رييس جمهور از اين مهم اشاره كرد و گفت: رييس جمهور از اين اتفاق بسيار خوشحال بود و اين مهم را يك پيروزي مهم براي ايران عنوان كردند. اصغرزاده به نگراني هاي مطرح شده از سوي اصلاح طلبان خطاب به رييس جمهور اشاره كرد و افزود: «يكي از نگراني هايي كه اصلاح طلبان در اين نشست مطرح كردند، كاهش محبوبيت دولت در ميان مردم و نظر سنجي هاي منفي بود. رييس جمهور در واكنش به اين نگراني ها به ديدار خود با رييس آي ام اف در حاشيه سفر به مجمع عمومي سازمان ملل اشاره كرد و گفت: رييس آي ام اف عنوان داشت كه تمامي شاخص هاي كلان اقتصادي ايران مثبت بوده و دولت روحاني موفق بوده است.»

اصغرزاده به برنامه هاي دولت كه در اين جلسه توسط رييس جمهور براي مقابله با شرايط بد اقتصادي مطرح شد اشاره كرد و افزود: قطعا دولت دربرابر جنگ تمام عيار اقتصادي كه امريكا عليه ايران به راه انداخته برنامه داشته و قصد دارد با نزديك شدن به اروپايي و جذب شركت هاي اروپايي اين خلا را پر كند. دولت ما از دولت هاي اروپايي نااميد نيستيم اما مي دانيم كه امريكا وارد مذاكره با شركت هاي اروپايي شده و سعي مي كند نظرشان را براي همكاري با ايران تغيير دهد. آنچه مسلم است، دولت متوجه اين شرايط خاص و جنگ اقتصادي است و انتظار رييس جمهور و دولت اين است كه در روزهاي آينده سعي كند بدنه اجتماعي حامي دولت تقويت شده و با ارتقاي سطح همبستگي و وحدت ملي، يك جنبش اجتماعي قدرتمند در حمايت از دولت شكل بگيرد. همزمان اصلاح طلبان نيز در اين جلسه تاكيد كردند كه دولت قانوني بايد تقويت شود و اقدامات موازي، دست هاي پنهان و جريان هايي كه در سايه سعي مي كنند دولت را تضعيف كنند، كنترل شوند. اصلاح طلبان همچنين معتقدند دولت قانوني از تمامي ظرفيت هاي قانوني خود دفاع كند و تنها سخنگوي كشور در امور داخلي و خارجي باشد. طبيعتا در اين صورت اصلاح طلبان نيز تمام تلاش خود را به كار خواهند بست كه اميد مردم را به آينده تقويت كنند .

وي افزود: درمجموع معتقدم نشست بعدازظهر روز گذشته كه به دعوت رييس جمهوري و دولت انجام شد، جلسه اي بسيار مهم بود كه در نهايت نيز قرار شد اين جلسات تداوم يافته و در اين راستا، كارگروهي نيز تشكيل شد تا بتواند راي و نظر اصلاح طلبان را به دولت اعلام كنند.

اصغرزاده در پايان به حاضرين در اين مراسم اشاره كرد و گفت: به جز آقايان حجت الاسلام حسن روحاني، سيدمحمود واعظي، علي ربيعي و مجيد تخت روانچي و محمد قوچاني كه به نحوي ميزبانان جلسه بودند، محمدرضا عارف، حجت الاسلام مجيد انصاري، جواد فتحي، مصطفي كواكبيان، صفدر حسيني، زهرا شجاعي، جواد اطاعت، ژاله فرامرزيان، محسن هاشمي، صدراعظم نوري، حميدرضا جلايي پور، نعيمي پور، آذر منصوري، محمدجواد حق شناس، صادق خرازي، علي شكوري راد، حسين مرعشي و حاجي حسين كمالي ازجمله كساني بودند كه در اين نشست حضور داشتند.

روحاني در جلسه با اصلاح طلبان: گشايش هاي ايجاد شده در موضوع حصر دستاورد دولت است

اصغرزاده به مطرح شدن موضوع حصر در جلسه اصلاح طلبان با روحاني اشاره كرد و گفت: آقاي روحاني درباره موضوع حصر اعتقاد داشت كه دولت تلاش خود را براي حل اين مشكل كرده و گشايش هاي ايجاد شده در وضعيت محصورين محصول مذاكرات دولت است. ايشان اميدوار بود اين مسير با سرعت بيشتري طي شود.

وي افزود: هرچند از نظر اصلاح طلبان گشايش جدي در وضعيت محصورين صورت نگرفته اما از نظر آقاي روحاني اين گشايش ها بسيار بزرگ بوده است. رييس جمهور در اين جلسه به مقاوت برخي نهادها در برابر رفع حصر نتيز اشاره هايي داشت. اصلاح طلبان در واكنش به پاسخ رييس جمهور اظهار داشتند كه شما به عنوان رييس شوراي امنيت ملي بايد هرچه سريع تر براي حل اين مشكل اقدام كنيد. واقعيت آن است كه تمام نيروها بايد به مصوبات شوراي عالي امنيت ملي تن دهند و امروز رييس شوراي عالي امنيت ملي اقاي روحاني است. به همين دليل انتظار اصلاح طلبان از رييس جمهور آن است كه در جلسات شوراي عالي امنيت ملي نيز مانند دولت تصميم گيري اصلي بر عهده آقاي روحاني است بنابراين اين خواسته زيادي از دولت نيست.

نويسنده: زهير موسوي
 روزنامه اعتماد، شماره 4199

اين قسمت در حال حاضر بسته است.