گزارش اسماعیل بخشی، فعال کارگری، از شکنجه‌های وزارت اطلاعات

اسماعیل بخشی، فعال کارگری شرکت نیشکر هفت‌تپه که در جریان اعتراضات کارگران در آبان‌ماه بازداشت و سپس در آذرماه با تودیع وثیقه آزاد شد، در نامه‌ای به وزیر اطلاعات از شکنجه‌های خود گفته و او را به مناظره دعوت کرده است.

اسماعیل بخشی در نامه‌ای سرگشاده به محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی از شکنجه‌های خود توسط وزارت اطلاعات می‌گوید.

در مدتی که اسماعیل بخشی در زندان به سر می‌برد و گزارش‌هایی از شکنجه او به بیرون درز کرده بود، غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان بارها به کارگران معترض اطمینان داده بود که “شکنجه علیه اسماعیل بخشی” شایعه‌ای بیش نیست و واقعیت ندارد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا در ۸ آذر ۹۷، غلامرضا شریعتی گفته است که اسماعیل بخشی در سلامت کامل است و «به هیچ وجه شکنجه یا ضرب و جرح نشده و او برای تکمیل تحقیقات و بررسی‌ها در اختیار دستگاه‌های مربوطه است.»

اسماعیل بخشی که تاکنون هیچ گونه سابقه سیاسی نداشته و فقط در جریان اعتراضات کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه خواستار پرداخت حقوق معوقه کارگران بوده است، روز جمعه ۱۴ دی (۴ ژانوبه) ضمن ارائه گزارشی از شکنجه‌ها و تحقیرهایی که بر او روا شده است، وزیر اطلاعات را به یک مناظره تلویزیونی زنده دعوت کرده است.

آقای بخشی از این نامه می‌گوید «آیا شنود خصوصی‌ترین مکالمات انسان‌ها از نظر اخلاقی، حقوق بشری و دین اسلام رواست؟ به چه حقی مکالمات تلفنی خصوصی بنده و همسر عزیزم را دستگاه اطلاعاتی شما باید شنود کند؟ از نظر اخلاقی، حقوق بشری و بخصوص دین اسلام حکم شکنجه یک بازداشتی چیست؟ آیا رواست؟ اگر رواست به چه میزان؟»

شرح شکنجه خود و خانم قلیان

او در بخش دیگر از نامه‌ی خود شکنجه‌های وزارت اطلاعات را تشریح می‌کند و می‌نویسد: «جناب آقای علوی در ۲۵ روزی که ناعادلانه در بازداشت وزارت اطلاعات بودم، مصائب و رنج‌هایی بر من تحمیل شد که هنوز از شر آنها خلاص نشده‌ام و برای رهایی از آن‌ها به داروهای اعصاب و روان پناه آورده‌ام، اما در این مدت دو پرسش اساسی مثل خُره مغز مرا درگیر خود کرده است که پاسخ دهنده‌ی اصلی آن‌ها فقط شخص شما می‌باشید و این حق بنده و ملت شریف ایران است که پاسخ این پرسش‌ها را بدانیم.»

بخشی در ادامه می‌نویسد: «اول اینکه در روزهای اول بدون دلیل یا هیچ حرفی تا سر حد مرگ مرا شکنجه کردند و زیر مشت و لگد گرفتند که تا ۷۲ ساعت در سلولم از جایم نمی‌توانستم تکان بخورم و آنقدر زده بودند که حتی از تاب درد خوابیدن هم برایم زجرآور بود. و امروز پس از گذشت تقریبا دو ماه از آن روز سخت در دنده‌های شکسته‌ام، کلیه‌ها، گوش چپم و بیضه‌هایم احساس درد می‌کنم. جالب اینکه شکنجه‌گران، خود را سرباز گمنام امام زمان می‌نامیدند اما به بنده و خانم قلیان انواع و اقسام فحش‌های رکیک جنسی می‌دادند و ایشان را هم کتک می‌زدند. اما از شکنجه‌ی جسمی بدتر، شکنجه‌های روانی بود، نمی‌دانم چه بر سرم آوردند که مثل موش آب کشیده شده بودم و هنوز دست‌هایم می‌لرزد، منی که زمین زیر پایم می‌لرزید، تحقیر شدم و به شخصیت دیگری بدل شده بودم و هنوز با وجود قرص‌های اعصاب و روان، گاهی دچار حمله‌های شدید عصبی روحی و روانی می‌شوم، اکنون از جنابعالی بعنوان وزیر اطلاعات و کسی که خودش یک روحانی مذهبی‌ست این پرسش را دارم: از نظر اخلاقی، حقوق بشری و بخصوص دین اسلام حکم شکنجه‌ی یک بازداشتی چیست؟ آیا رواست؟ اگر رواست به چه میزان؟»

بخشی شدیداً به شنود مکالمات شخصی خود اعتراض کرده است. در نامه بخشی آمده است: «مسئله دوم که برای من و خانواده‌ام بسیار بسیار مهم‌تر از شکنجه‌های جسمی و روحی ست بحث «شنودِ» مکالمات تلفنی بنده و خانواده‌ام توسط دستگاه اطلاعاتی شماست. بازجویم می‌گفت ما از همه چیز تو خبر داریم حتی می‌دانیم همسرت چند بار بخاطر مبارزاتت با تو دعوا کرده است. گفتم از کجا می‌دانید، گفت مدت‌ها تماس‌های تو “شنود” می‌شد که باعث عصبانیت شدید من حین بازجویی شد. حال پرسش بنده و خانواده‌ام از شما بعنوان وزیر اطلاعات و یک شخصیت روحانی و مذهبی این است که آیا “شنود” خصوصی‌ترین مکالمات انسان‌ها از نظر اخلاقی، حقوق بشری و دین اسلام رواست؟ به چه حقی مکالمات تلفنی خصوصی بنده و همسر عزیزم را دستگاه اطلاعاتی شما باید “شنود” کند؟؟؟»

بخشی در پایان نامه می‌نویسد: «لذا جناب آقای علوی، اینجانب اسماعیل بخشی برای شنیدن پاسخ‌هایتان شما را به یک مناظره در یک برنامه زنده تلویزیونی دعوت می‌کنم.»

نامه اسماعیل بخشی  به تاریخ ۱۴ دی‌ماه ۱۳۹۷، هنوز واکنشی از سوی مسئولان وزارت اطلاعات یا مقامات زندان‌ را در پی نداشته است.

***

دعوت ۳۴ تشکل دانشجویی از وزیر اطلاعات برای مناظره با اسماعیل بخشی

ده‌ها تشکل دانشجویی پیرو درخواست اسماعیل بخشی، از وزیر اطلاعات خواسته‌اند از مناظره با این فعال کارگری استقبال کند. استاندار خوزستان می‌گوید “ادعاهای” اسماعیل بخشی واقعیت ندارد و وزارت اطلاعات آن را تکذیب کرده است.

رسانه‌های مجازی شامگاه شنبه ۱۵ دی (۵ ژانویه) از انتشار نامه‌‌ی ۳۴ تشکل دانشجویی در راستای پشتیبانی‌شان از خواست اسماعیل بخشی، نماینده کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه خبر دادند.

تشکل‌های امضاء‌کننده در نامه‌ی خود تأکید کرده‌اند که پس از گذشت چندین دهه‌ از انقلاب اسلامی “انتظار می‌‌رود جمهوری اسلامی در مرحله‌ای قرار گرفته باشد که یک کارگر بتواند بلند‌ترین مقامات کشور را مورد نقد قرار دهد و در جایگاه شهروندی خود آنها را به پاسخگویی وا دارد”.

این ۳۴ تشکل دانشجویی محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی را خطاب قرار داده و از او خواستار شرکت در مناظره‌ای با اسماعیل بخشی به منظور روشن شدن موارد مطرح‌شده از سوی این فعال جنبش کارگری شده‌اند.

تشکل‌های دانشجویی امضاءکننده‌ی این نامه که از استان‌های گوناگون ایران هستند، همچنین آمادگی خود را برای میزبانی چنین مناظره‌ای اعلام کرده‌اند.

دعوت فراکسیون امید از وزیر اطلاعات برای ارائه گزارش

فاطمه سعیدی، نماینده مجلس ایران روز یکشنبه ۱۶ دی (ششم ژانویه) خبر داد فراکسیون امید از مسئولان وزارت اطلاعات برای بررسی ادعای اسماعیل بخشی و ارائه گزارش دراین باره دعوت کرده است.

شهیندخت مولاوردی، دبیرکل جمعیت حقوق بشر زنان و دستیار ویژه پیشین حسن روحانی در امور حقوق شهروندی نیز در توییتر خود نوشت: «ورود کمیسیون قضایی مجلس در بررسی ادعای اسماعیل بخشی که در رنجنامه این فعال کارگری منعکس است قابل تحسین است.»
او افزود: «نتیجه این راستی آزمایی هر چه که باشد تقویت پاسخگویی و حاکمیت قانون و کمک به تثبیت حقوق و مسئولیت‌های شهروندی است.»

استاندار خوزستان: ادعای شکنجه واقعیت ندارد

در این میان غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان روز شنبه ۱۵ دی (۵ ژانویه) در گفت‌وگو با سایت جماران گفته است که  موارد مطرح‌شده از سوی اسماعیل بخشی را از وزارت اطلاعات دنبال کرده و آنها ادعای شکنجه را رد کرده‌اند. شریعتی همچنین به خواست تشکل‌های دانشجویی در مورد برگزاری مناظره واکنش نشان داده است.

شریعتی می‌گوید با مسئولان وزارت اطلاعات تماس گرفته و آنها اطمینان داده‌اند که شکنجه‌ای در کار نبوده است. او با حجت گرفتن تکذیب وزارت اطلاعات، اظهارات اسماعیل بخشی را بی‌اعتبار می‌داند.

استاندار خوزستان می‌گوید: «سیستم‌هایی در نظام جمهوری اسلامی هستند که این ادعاها را پیگیری می‌کنند و دستگاه‌ها نیز سیستم‌های ارزیابی دارند.»

در طول چهار دهه موجودیت جمهوری اسلامی گزارش‌های بی‌شمار از شکنجه و اعدام و آزار زندانیان سیاسی منتشر شده است و مسئولان جمهوری اسلامی همواره آن را تکذیب کرده‌اند. قتل زهرا کاظمی و ستار بهشتی در زندان تنها دو نمونه آن است.

اسماعیل بخشی یک روز پیش از آن در نامه‌ای به وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی با اشاره به ۲۵ روز “بازداشت ناعادلانه” توسط وزارت اطلاعات نوشته بود: «مصائب و رنج‌هایی بر من تحمیل شد که هنوز از شر آنها خلاص نشدم و برای رهایی از آنها به داروهای اعصاب و روان پناه آورده‌ام.»

غلامرضا شریعتی در مورد دعوت اسماعیل بخشی از وزیر اطلاعات در مورد مناظره گفته است: «در این رابطه خود وزیر اطلاعات باید نظر دهد. ولی اصرار ما به آزادی آقای بخشی بود و مسئولین ذی‌ربط تأکید داشتند که هیچ شکنجه‌ای اتفاق نیافتاده است.»

اسماعیل بخشی در گزارش خود تصریح کرده بود که در روزهای اول بازداشت “تا سر حد مرگ” شکنجه شده است. او در نامه‌ی خود نوشته بود: «تا ۷۲ ساعت در سلولم از جایم نمی‌توانستم تکان بخورم و آنقدر زده بودند که حتی از تاب درد خوابیدن هم برایم زجرآور بود.»

اسماعیل بخشی در این نامه از شنود مکالمات تلفنی خود و اعضای خانواده‌اش نیز انتقاد کرده و از محمود علوی خواسته تا برای پاسخگویی در یک برنامه تلویزیونی با او مناظره کند.

نامه اسماعیل بخشی، فعال کارگری، به وزیر اطلاعات ایران در مورد تحمل شکنجه در دوران بازداشت خود توسط نیروهای این وزارتخانه، انتقاد فعالان سیاسی و مدنی به عملکرد دولت حسن روحانی را در پی داشت.

محمد کاظمی، نماینده مجلس شورای اسلامی روز شنبه ۱۵ دی (۵ ژانویه) گفت که موضوع شکنجه اسماعیل بخشی، یکی از نمایندگان کارگران هفت تپه، باید مورد بررسی قضایی قرار بگیرد. او با بیان اینکه شکنجه بر اساس قانون اساسی ممنوع است از احتمال بررسی این موضوع در کمیسیون قضایی مجلس خبر داد.

***

مطهری خواستار “پاسخ قانع‌کننده” وزیر اطلاعات درباره اسماعیل بخشی شد

علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران، خواستار بررسی موضوع “شکنجه” اسماعیل بخشی و “پاسخ قانع‌کننده” وزیر اطلاعات شد. سخنگوی فراکسیون امید نیز از دعوت مسئولان وزارت اطلاعات به این فراکسیون برای بررسی موضوع خبر داد.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، روز یکشنبه ۱۶ دی (ششم ژانویه) طی یادداشتی در روزنامه اعتماد خواستار پیگیری موضوع “شکنجه” اسماعیل بخشی، از نمایندگان کارگران نیشکر هفت‌تپه، توسط مأموران اطلاعاتی ایران و “پاسخ قانع‌کننده” وزیر اطلاعات در مورد این اتهام شد و چنین پدیده‌ای را، در صورت صحت این خبر “مایه شرمساری دولت تدبیر و امید” دانست.

مطهری از جمله نوشت: «نامه آقای اسماعیل بخشی ـ کارگر نیشکر هفت‌تپه که مدتی در بازداشت بوده- به وزیر اطلاعات باید همه وجدان‌های بیدار و حامیان حقوق شهروندی را هوشیار کرده باشد که موضوع را تا رسیدن به نتیجه روشن دنبال کنند.»

Iran Ali Motahari Parlament Iran (Isna)

علی مطهری “شکنجه” اسماعیل بخشی را در صورت صحت این خبر “مایه شرمساری دولت تدبیر و امید” دانست

نایب رئیس دوم مجلس ایران با اشاره به اظهارات آقای بخشی در مورد “شکنجه‌های سخت جسمی و روحی در زندان و نیز شنود تلفن‌همراه و مکالمات خود با همسرش” توسط مأموران وزارت اطلاعات و لزوم “اطلاع‌رسانی” این وزارتخانه افزود: «آیا در چهل‌سالگی انقلاب اسلامی مطرح شدن این ادعاها زیبنده جمهوری اسلامی است که در فصل سوم قانون اساسی آن هرگونه شکنجه جسمی و روحی برای گرفتن اعتراف ممنوع است؟! همین‌طور هرگونه شنود و استراق سمع ممنوع است، مگر در حالت خاص به حکم قانون. اگر صحبت‌های آقای بخشی صحت داشته باشد، باید مجرمان در اسرع وقت معرفی شده و به مجازات برسند.»

علی مطهری همچنین نوشته است: «به هر حال، وزیر اطلاعات باید پاسخ قانع‌کننده بدهد. در غیر این صورت مجلس وظیفه دارد که از مظلوم و حقوق شهروندی دفاع کند. اگر ادعاهای آقای بخشی واقعیت داشته باشد، معلوم می‌شود که هنوز درون وزارت اطلاعات نیروهایی هستند که خیال می‌کنند برای حفظ نظام از هر وسیله‌ای می‌توان استفاده کرد. این پدیده برای دولت تدبیر و امید که با شعار آزادی و دفاع از حقوق شهروندی روی کار آمده، مایه شرمساری است. امیدوارم حقیقت ماجرا هرچه زودتر به اطلاع مردم برسد و اقدام لازم انجام شود.»

جلسه فراکسیون امید با مسئولان وزارت اطلاعات

روز گذشته نیز محمد کاظمی، عضو کمیسیون قضایی مجلس، خواستار بررسی موضوع “شکنجه” شدن اسماعیل بخشی و تشکیل جلسه “کمیسیون مربوطه” در این خصوص شده بود. او گفته بود: «با این ادعا فضاسازی بسیاری علیه مسئولان کشور صورت گرفته است و باید حتما مورد رسیدگی قرار گیرد.»

در این میان شهیندخت مولاوردی، دبیرکل جمعیت حقوق بشر زنان و دستیار ویژه پیشین حسن روحانی در امور حقوق شهروندی نیز در توییتر نوشت: «ورود کمیسیون قضایی مجلس در بررسی ادعای اسماعیل بخشی که در رنجنامه این فعال کارگری منعکس است، قابل تحسین است.». او افزود: «نتیجه این راستی‌آزمایی هر چه که باشد تقویت پاسخگویی و حاکمیت قانون و کمک به تثبیت حقوق و مسئولیت‌های شهروندی است.»

امروز نیز فاطمه سعیدی، عضو فراکسیون امید مجلس ایران، از برگزاری قریب‌الوقوع جلسه‌ای میان این فراکسیون با مسئولان وزارت اطلاعات در همین خصوص خبر داد و گفت: «قرار شد از مسئولان وزارت اطلاعات برای بررسی اظهارات آقای اسماعیل بخشی و ارائه گزارش به فراکسیون دعوت به عمل آید.»

اسماعیل بخشی، فعال کارگری و از نمایندگان کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، جمعه گذشته در صفحه اینستاگرام خود ضمن تشریح شکنجه‌های مأموران اطلاعاتی علیه خود و سپیده قلیان، فعال مدنی که او نیز در ارتباط با اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه بازداشت شده بود، وزیر اطلاعات ایران را به مناظره‌ای علنی دعوت کرده بود.

در همین رابطه ۳۴ تشکل دانشجویی از دانشگاه‌های مختلف ایران از خواست اسماعیل بخشی حمایت کرده و خواستار شرکت محمود علوی، وزیر اطلاعات، در مناظره‌ای با او برای روشن شدن ادعاهای این فعال کارگری شده‌اند. این تشکل‌ها همچنین آمادگی خود را برای میزبانی چنین مناظره‌ای اعلام کرده‌اند.

تکذیب “اتهام” توسط “متهم”

در حالی که برخی چهره‌ها و نمایندگان مجلس و نیز تشکل‌های دانشجویی خواستار بررسی “شکنجه” اسماعیل بخشی شده‌اند، غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، روز گذشته این اتهام را تکذیب کرد و گفت: «در همین رابطه، من یک سوال دارم؛ ایشان ۲۵ روز است که آزاد شده، چرا الان چنین حرف‌هایی را مطرح کرده؟ ۲۵ روز است که به سر کار رفته و در مدتی هم که بازداشت بوده، ۸ بار با خانواده‌اش تماس گرفته و یک‌بارهم ملاقات داشته و بعد از آزادی نیز به سرکار رفته و مشکلی نداشته است.»

استاندار خوزستان با بیان این ادعا که “مدارک” شکنجه نشدن اسماعیل بخشی “موجود است”، گفت: «هرچند که علاقه‌ای به قضاوت ندارم، اما احتمالا بعد از آنکه شورای اسلامی کار هفت‌تپه بعد از سال‌ها تشکیل شده و ایشان عضو آن نشده، ممکن است شرایطی را به وجود آورده که وی را ناچار به زدن این حرف‌ها کرده باشد. این شورا دو سه روز اخیر تشکیل شد.»

Gholamreza Shariati Iran (IRNA)

سایت عصر ایران در واکنش به تکذیب شکنجه اسماعیل بخشی توسط غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، نوشته است: «نمی‌شود از دستگاه‌های ذی‌ربطی که خود در مظان اتهام هستند پرسید آیا شکنجه کرده‌اید؟»

غلامرضا شریعتی در مورد درخواست اسماعیل بخشی برای مناظره با وزیر اطلاعات نیز گفت: «در این رابطه خود وزیر اطلاعات باید نظر دهد. ولی اصرار ما به آزادی آقای بخشی بود و مسئولین ذی‌ربط تاکید داشتند که هیچ شکنجه‌ای اتفاق نیفتاده است.»

هم‌زمان با استاندار خوزستان، “یک مقام آگاه” نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، منتسب به نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، شکنجه اسماعیل بخشی را تکذیب کرد و گفت که «هیچگونه شکنجه‌ای روی وی صورت نگرفته است».

سایت تحلیلی خبری “عصر ایران” در واکنش به تکذیب شکنجه اسماعیل بخشی توسط استاندار خوزستان سه نکته “قابل توجه” را مطرح کرده و از جمله نوشته است: «قبل از این که وارد بحث شکنجه شویم، باید این سؤال پاسخ داده شود که چرا این کارگر و افرادی نظیر او بازداشت شده‌اند؟ مگر نه این است که در حکومت اسلامی همه شهروندان باید بتوانند در برابر حاکمان بدون لکنت زبان حرف‌شان را بزنند و وظیفه حاکمان نیز شنیدن و در حد توان خدمت کردن است؟ آیا این آموزه دینی با بازداشت معترضان همخوانی دارد؟ این، آن اسلامی نیست که مردم برایش انقلاب کرده‌اند.»

بر اساس نکته “قابل توجه” دوم این سایت تحلیلی خبری: «نمی‌شود از دستگاه‌های ذی‌ربطی که خود در مظان اتهام هستند پرسید آیا شکنجه کرده‌اید و به استناد تکذیب آنها پرونده را مختومه کرد.»

عصر ایران سومین نکته را این می‌داند که در صورت اثبات وجود شکنجه و “اعاده حق مظلوم” «نه تنها وزارت اطلاعات و نظام تضعیف نمی‌شوند، بلکه اعتماد مردم به سیستم افزایش می‌یابد. نظام و وزارت اطلاعات نباید خود را هزینه خطا و جرم احتمالی چند مأمور کنند. پرونده کهریزک را به یاد بیاورید. ابتدا گفتند که چند بازداشتی بر اثر بیماری مننژیت درگذشته‌اند. آیا با آن ادعا مردم راضی شدند یا هنگامی که به دستور رهبر انقلاب فاجعه کهریزک مورد رسیدگی قرار گرفت و ماوقع کهریزک صادقانه به مردم گفته و حتی دادستان سابق تهران نیز محکوم شد؟»

اسماعیل بخشی: هنوز دست‌هایم می‌لرزد

اسماعیل بخشی در روایت خود از دوران بازداشت‌اش از جمله نوشته بود: «در روزهای اول بدون دلیل یا هیچ حرفی تا سر حد مرگ مرا شکنجه کردند و زیر مشت و لگد گرفتند که تا ۷۲ ساعت در سلولم از جایم نمی‌توانستم تکان بخورم و آنقدر زده بودند که حتی از تاب درد خوابیدن هم برایم زجرآور بود. و امروز پس از گذشت تقریبا دو ماه از آن روز سخت در دنده‌های شکسته‌ام، کلیه‌ها، گوش چپم و بیضه‌هایم احساس درد می‌کنم.»

Iran Sepideh Gholian, Aktivistin (HRA-News)

به گفته اسماعیل بخشی، مأموران وزارت اطلاعات علاوه بر او، سپیده قلیان را نیز “کتک” زده و به او فحاشی کرده‌اند

این فعال کارگری افزوده بود: «جالب اینکه شکنجه‌گران، خود را سرباز گمنام امام زمان می‌نامیدند اما به بنده و خانم قلیان انواع و اقسام فحش‌های رکیک جنسی می‌دادند و ایشان را هم کتک می‌زدند. اما از شکنجه‌ی جسمی بدتر، شکنجه‌های روانی بود، نمی‌دانم چه بر سرم آوردند که مثل موش آب‌کشیده شده بودم و هنوز دست‌هایم می‌لرزد، منی که زمین زیر پایم می‌لرزید، تحقیر شدم و به شخصیت دیگری بدل شده بودم و هنوز با وجود قرص‌های اعصاب و روان، گاهی دچار حمله‌های شدید عصبی روحی و روانی می‌شوم، اکنون از جنابعالی بعنوان وزیر اطلاعات و کسی که خودش یک روحانی مذهبی‌ست این پرسش را دارم: از نظر اخلاقی، حقوق بشری و بخصوص دین اسلام حکم شکنجه‌ی یک بازداشتی چیست؟ آیا رواست؟ اگر رواست به چه میزان؟»

اسماعیل بخشی روز ۲۷ آبان‌ماه گذشته هم‌زمان با چهاردهمین روز اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه بازداشت شده و تا روز ۲۱ آذرماه در زندان بود.

پس از بازداشت آقای بخشی نیز خبرهایی در مورد “شکنجه” او در زندان منتشر شده بود. از جمله “کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری ایران”، اعلام کرده بود که «اسماعیل بخشی را چنان زیر فشار و شکنجه قرار داده‌اند که به علت خونریزی معده مجبور شده‌اند او را به بیمارستانی امنیتی (احتمالا بیمارستان تحت مدیریت سپاه) منتقل و بستری کنند.»

“اتحاد بین‌المللی در حمایت از کارگران در ایران” نیز طی بیانیه‌ای با استناد به گزارش‌های ارسال‌شده برای این تشکل اعلام کرده بود: «نیروهای امنیتی پس از بازداشت اسماعیل بخشی، وی را مورد ضرب و شتم و شکنجه شدید قرار داده و به او از ناحیه سر و صورت ضربات متعددی وارد شده، به نحوی که صورتش کبود و متورم شده است.»

اما همان زمان نیز صادق جعفری چگینی، رئیس دادگستری شوش، خبر “شکنجه” اسماعیل بخشی و انتقال او به بیمارستان را تکذیب کرده و آن را به “رسانه‌های معاند” نسبت داده بود.

دویچه وله

 

اين قسمت در حال حاضر بسته است.