تظاهرات جهانی در اعتراض به خشونت علیه زنان

زنان بسیاری از کشورها روز پنج‌شنبه (۱۴ فوریه/ ۲۶ بهمن) با شعار “خیزش یک میلیارد نفری” علیه تبعیض و خشونت تظاهرات کردند. این تظاهرات در همبستگی با یک سوم زنان جهان انجام شد که قربانی خشونت هستند.مطابق یکی از تازه‌ترین بررسی‌های سازمان ملل یک سوم زنان جهان در طول حیات خود مجبور به تحمل خشونت و بدرفتاری می‌شوند.خبرگزاری آلمان جمعه (۱۵ فوریه/ ۲۷ بهمن) گزارش داد صدها هزار نفر در روز جهانی عشاق (والنتاین) در شهرها و کشورهای مختلف به خیابان‌ها آمده‌اند تا به نمایندگی از سوی یک میلیارد قربانی خشونت، در برنامه‌ها و گردهمایی‌های اعتراضی علیه بدرفتاری علیه زنان شرکت کنند. حتا در کشورهایی چون افغانستان، بنگلادش و تبت نیز به رغم محدودیت‌های سیاسی و اجتماعی، زنان به این مناسبت به خیابان آمدند.

به گور سپردن نمادین مرد سالاری در هند

در افعانستان هم زتظاهرات در اعتراض به خشونت علیه زنان برگزار شد

گفته می‌شود یکی از بزرگترین حرکت‌های اعتراضی در هند برگزار شده که در هفته‌های گذشته شاهد تظاهرات وسیعی در اعتراض به تجاوز و قتل یک دختر جوان بوده است.

حدود دو هزار نفر در روز عشاق در پارلمان هند در دهلی نو گردهم آمدند تا در مراسمی نمادین “مردسالاری” را به گور بسپارند.

حدود دو ماه پیش دختر دانشجوی ۲۳ ساله‌ای مورد تجاوز ۶ مرد قرار گرفت و اندکی بعد در بیمارستان درگذشت. این حادثه به بالا گرفتن بحث در مورد تجاوز به زنان در هند انجامید.

“زنان یا اشیاء”

پیشنهاد برگزاری “حیزش یک میلیاردی” را ایو انسلر (Eve Ensler) نمایش‌نامه‌نویس فمینیست آمریکایی در دسامبر ۲۰۱۲ ارائه کرد. او نویسنده نمایش “تک‌گویی واژن” است که تا کنون در ۱۲۰ کشور جهان بر صحنه رفته.

ایو انسلر می‌گوید خیزش یک میلیاردی تجلی جهانی است که در آن زنان همه‌ی فرهنگ‌ها و قشرها دست به اعتراض بزنند، گفتگو کنند و برقصند، بدون این که تهدید و ارعاب شوند، یا مورد اذیت و آزار قرار بگیرند.

به گفته‌ی سازمان دهندگان این حرکت در آلمان، در ۱۹۸ شهر این کشور تظاهرات و برنامه‌هایی برگزار شده که شعار اصلی آن اعتراض به خشونت علیه زنان بوده است.

مطابق گزارش‌ها روز پنج‌شنبه در پایتخت نپال نیز راهپیمایی و حرکت‌های اعتراضی مختلفی برای اعتراض به خشونت علیه زنان برپاشده است. در ویدئویی که سایت اینترنتی نشریه بریتانیایی گاردین منتشر کرده چند زن در کاتماندو دیده می‌شوند که با رنگ کردن بدن خود مانند مجسمه روی زمین نشسته‌اند. پشت سر این زنان بر پلاکاردی نوشته شده “زنان یا اشیاء”. این حرکت اعتراضی به سوءاستفاده جنسی از زنان در کشورهایی مانند نپال است.

دویچه وله     جمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۱ – ۱۵ فوریه ۲۰۱۳

اين قسمت در حال حاضر بسته است.