کارشناسان سازمان ملل: ایران فورا حکم اعدام احمدرضا جلالی را لغو کند

چهار تن از کارشناسان سازمان ملل متحد از ایران خواستند که حکم اعدام احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی متهم به جاسوسی هسته‌ای، را فورا لغو کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بیانیه این کارشناسان روز چهارشنبه ۲۹ آذر منتشر شده است که در آن عنوان می‌شود شیوه رسیدگی به اتهامات آقای جلالی با اشکالات بسیاری همراه بوده و شواهد و گزارش‌ها نشان می‌دهد که محاکمه وی عادلانه نبوده و در جریان آن تخلف‌های متعددی صورت گرفته است.

این کارشناسان که در زمینه حقوق بشر در ایران و مواردی مانند بازداشت‌های غیرقانونی، شکنجه و اعدام تحقیق می‌کنند در بیانیه خود به گزارش‌هایی اشاره کرده‌اند که می‌گوید احمدرضا جلالی در حبس انفرادی و بدون امکان تماس با دیگران و دسترسی به وکیل نگه داشته شده و وی را مجبور به اعتراف کرده‌اند.

حکومت ایران به تازگی فیلمی از اعترافات احمدرضا جلالی پخش کرده که بخش ضدجاسوسی وزارت اطلاعات ایران آن را تهیه کرده است. همراه با اظهارات آقای جلالی، یک راوی سوم شخص نیز در این فیلم اتهاماتی را به او نسبت می‌دهد و می‌گوید که وی اطلاعات مربوط به دو محقق هسته‌ای ایران را در اختیار سرویس جاسوسی اسرائیل قرار داده که به ترور آنها منتهی شده است.

آقای جلالی اما با انتشار یک فایل صوتی از زندان اتهام جاسوسی برای موساد را رد کرده و تاکید داشته که اعترافات تلویزیونی وی تقطیع و تحریف شده است.

او همچنین گفته که این اعترافات تحت فشار اخد شده و وی اساسا هیچ گونه دسترسی به وکیل یا بازپرس نداشته است.

در بیانیه کارشناسان سازمان ملل متحد نیز آمده که پس از بازداشت احمدرضا جلالی «برای مدت ده ماه هیچ اتهام رسمی به وی وارد نشده بود و او امکان برخورداری از حقوق خود را نداشت تا اعتبار و مشروعیت بازداشت خود را به چالش بکشد».

این بیانیه در نهایت تاکید می‌کند که «حکم اعدام دکتر جلالی باید فورا لغو و او نیز آزاد شود. وی هچنین باید از حق مطالبه غرامت و خسارت‌های وارده به زندگی خود برخوردار باشد».

احمدرضا جلالی دارای اقامت سوئد است و به عنوان پژوهشگر با دانشگاه پیرمنتو در ایتالیا همکاری داشته. وی اردیبهشت سال ۹۵، هنگامی که به دعوت دانشگاه تهران به ایران سفر کرده بود، بازداشت شد اما خبر بازداشت او تا پیش از دی ماه همان سال رسانه‌ای نشد.

همسر احمدرضا جلالی چندی پیش به رادیو فردا گفت که دیوان عالی ایران حکم اعدام آقای جلالی را تأیید کرده ولی هنوز این حکم به آنها ابلاغ نشده است.

صدور این حکم نیز با واکنش شدید عفو بین‌الملل روبه‌رو شد و این نهاد حقوق بشری گفت دادگاه‌های ایران با تأیید حکم اعدام برای آقای جلالی «حاکمیت قانون را زیرپا گذاشته‌اند».

رادیو فردا

***

اعتراف اجباری یک محقق زندانی محکوم به اعدام مشروعیت ندارد

۲۷ آذر ۱۳۹۶– اعتراف اجباری که در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۹۶ از صدا و سیمای دولتی ایران، و با هدف اعتبار بخشیدن به حکم اعدام احمدرضا جلالی، منتشر شد، کاملا نامشروع است و به هیچ شکلی به روند قضایی غیرقانونی طی شده برای این شهروند سوئد متولد ایران اعتبار نمی‌بخشد.

کمپین حقوق بشر در ایران خواستار توقف فوری حکم اعدام جلالی و بررسی مجدد قضایی پرونده او است.

هادی قائمی مدیر کمپین حقوق بشر در ایران گفت: «جمهوری اسلامی ایران ده‌ها سال است که از اعتراف اجباری افراد، با هدف اعتبار بخشیدن به روند قضایی خود استفاده کرده است، در حالی که هیچ سندی بر علیه آنها وجود ندارد.»

قائمی اضافه کرد: «افراد بازداشت شده در زندان انفرادی نگهداری و تهدید می‌شوند، مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند و از دسترسی مناسب به وکیل محروم می‌شوند و پس از آنکه از نظر روحی و روانی شکستند، آنها مجبور به اعتراف دروغین می‌شوند.»

جلالی، پزشک با تخصص مدیریت بحران‌های طبیعی از تاریخ فروردین ۱۳۹۵ در ایران زندانی است. او از سوئد به ایران سفر کرد تا به عنوان سخنران در دانشگاه تهران در مورد امدادرسانی در بلایای طبیعی مانند زلزله، سیل، آتش‌سوزی و امثال‌ آن شرکت کند. او هم اکنون متهم به تهیه اطلاعات در مورد دو دانشمند هسته‌ای ترور شده ایرانی برای اسراییل است.

جلالی برای مدت سه ماه در زندان انفرادی نگه‌ داشته می‌شود و تا هفت ماه اجازه دسترسی به وکیل را نداشت و در نهایت در تاریخ ۱۴ آذر ۱۳۹۶ در دادگاه انقلاب به مرگ محکوم شد.

او طی نامه‌ای که مشخص نیست در چه تاریخی نوشته شده، از زندان اوین نوشت به دلیل رد کردن درخواست جاسوسی وزارت اطلاعات بازداشت و زندانی شده است. بر اساس گفته همسر او،‌ جلالی مجبور شده است که برای اعتراف تلویزیونی تمرین کند، و بازجوی او تهدید کرده است که خانواده و فرزندانش را خواهند کشت اگر او بیانیه آنها را در برابر دوربین نخواند. فیزیکدان جوان، امید کوکبی نیز به دلیل رد درخواست مقامات ایرانی در مورد کمک به تحقیقاتی نظامی،‌بیش از ۵ سال در ایران زندانی بود.

سازمان صدا و سیمای دولتی ایران دارای سابقه طولانی در پخش اعتراف‌های اجباری دارد. از این اعتراف‌ها به صورت مستند‌های خوش ساخت از صدا و سیما پخش می‌شوند، برای بی‌اعتبار ساختن مخالف‌ها،‌ روشنفکر‌ها و سایر افراد دیگری که حکومت تصمیم دارد آنها را در منظر عمومی بی‌اعتبار کند استفاده می‌شود، تا به روند قاضی آنها اعتبار ببخشد و بتواند حمایت عمومی را برای اجرای این احکام به دست بیاورد.

هادی قایمی مدیر کمپین گفت‌: «اعتراف بدون دسترسی به روند‌های قضایی شفاف دارای اعتبار نیست. استفاده متداوم ایران از این روش‌های اجباری و عجیب باید توسط جامعه بین‌المللی محکوم شود.»

سوئد حکم اعدام علیه جلالی را محکوم کرده و ۱۷۵جایزه برنده جایزه نوبل از مقامات ایرانی تقاضا کرده‌اند تا او را آزاد کنند.

ایران امروز

 

اين قسمت در حال حاضر بسته است.