“برداشت از آب‌های زیرزمینی ایران به مرز فاجعه رسیده است”

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست ایران اعلام کرد که برداشت از آب‌های زیرزمینی به ۱۷۰ میلیارد مترمکعب رسیده است. به گفته او، این رقم که حدود ۷۵ درصد کل منابع آب زیرزمینی است از خطر گذشته، به مرز فاجعه رسیده است.

خبرگزاری مهر روز دوشنبه (۲۲ اردیبهشت / ۱۲ مه) از قول معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست ایران اعلام کرد که میزان برداشت از آب‌های زیرزمینی در ایران از ۴۰ درصد کل منابع این ذخایر گذشته است.

به گفته “احمد علی کیخا” حق استفاده از سفره‌های زیرزمینی در کشورهای پر آب تا ۲۰ درصد این ذخایر است و اگر این رقم به ۴۰ درصد برسد، مرز خطر است. حال آنکه در ایران برداشت از آبهای زیرزمینی به ۷۵ درصد ذخایر این آبها رسیده و در نتیجه در مرز فاجعه است.

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست درباره دو استان سیستان و بلوچستان و خوزستان که هر دو با مشکل کم‌آبی روبرو هستند اظهار داشته که ذخایر آبی استان سیستان و بلوچستان ۴۰ تا ۵۰ میلیارد متر مکعب و ذخایر آبی خوزستان ۳۰ میلیارد متر مکعب است و با وجود این، این دو استان مشکل کم‌آبی دارند. دلیل این مسئله نیز برداشت بی‌رویه از آبها‌ی زیرزمینی است.

وی همچنین با اشاره به وضعیت دریاچه‌های هامون، ارومیه و زاینده‌رود از قول رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، شرایط کنونی آب‌های زیرزمینی ایران را “شرایط بحران” نامید.

کیخا با استناد به مطالعات بین‌المللی‌ای که در سال گذشته میلادی (۲۰۱۳) صورت گرفته، اعلام کرد که ایران در بین ۱۳۲ کشور جهان از نظر وضعیت زیست محیطی در رتبه ۱۳۰ قرار دارد. این جایگاه در هشت سال گذشته بیش از ۶۰ پله سقوط کرده است.

در فروردین‌ ماه سال جاری (۱۳۹۳) نیز معاون وزیر نیروی ایران از قرار گرفتن تهران در معرض “تنش آبی” خبر داد و افزود، ۱۱ کلان‌شهر ایران از جمله اراک، اصفهان، شیراز، مشهد و همدان وارد تنش آبی شده‌اند. رحیم میدانی گفت، در حال حاضر ۳۷ میلیون نفر از جمعیت کشور در معرض تنش ‌آبی قرار دارند که این میزان ۵۰ درصد جمعیت ایران را شامل می‌شود.

منظور از “تنش آبی” پایین بودن میزان آب شیرین قابل دسترس برای هر نفر در سال است. این میزان بر اساس معیارهای جهانی برای هر نفر ۱۷۰۰ متر مکعب در نظر گرفته شده در حالی که در ایران حدود ۱۴۰۰ متر مکعب است. پیشتر نیز معاون شرکت آب و فاضلاب از قرار گرفتن ۵۰۰ شهر ایران در تنش آبی خبر داده بود.

رئیس کمیسیون ملی توسعه پایدار نیز ایران را جزو سه کشوری دانسته که از نظر آب آینده خوشی ندارد. وی ایران را در حال حاضر کشوری خشک و نیمه خشک خوانده، اما پیش‌بینی کرده که با ادامه روند کنونی، در آینده‌ای نه چندان دور ایران به سمت کشوری تمام خشک پیش خواهد رفت.

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email