عینک واقعیت افزوده گوگل چه مشخصاتی دارد

عینک واقعیت افزوده گوگل که چهارشنبه پیش در همایش گوگل رونمایی شد، توجه کارشناسان و علاقمندان به فناوری‌های نو  رابه خود جلب کرده است.

                                 

واقعیت افزوده یا    Augmented Reality با وجود تلفن‌های هوشمند و دیگر ابزارک‌های همراه، توانسته جایگاه مناسبی را در میان علاقمندان به فناوری به دست آورد. برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های متعددی که بر اساس این پدیده ساخته شده‌اند، به کاربران این امکان را می‌دهند تا اطلاعات افزوده‌ای را روی پس‌زمینه دستگاه خود مشاهده کنند. این برنامه‌ها می‌توانند هنگامی که شما گوشی خود را به سوی خیابان گرفته‌اید، روی تصویر، اطلاعاتی را نشان دهند؛ برای مثال خانه‌هایی را نشان می دهند که در اطرافتان برای فروش گذاشته‌اند.

عینکی که گوگل، کار بر روی آن را از چند سال پیش آغاز کرده، این فناوری را جزو امکانات خود قرار داده است؛ با این تفاوت که این بار شما این اطلاعات را روی شیشه عینک خود می‌بینید.

در همایش گوگل نمونه‌های آزمایشی این عینک برای حضار به نمایش در آمد و گوگل در نمایشی جالب، آن را به حضار معرفی کرد. شرکت‌کنندگان در این همایش می‌توانستند به طور زنده تصاویری را ببینند که از روی چشم چند نفر به تالار همایش مخابره می‌شد. این عینک‌ها روی چشم چند پرش‌کننده بود که در آسمان سانفرانسیسکو به سوی زمین شیرجه می‌رفتند.

عینک‌های گوگل توانایی ضبط و پخش زنده ویدئو و اطلاعات را روی نمایشگری دارند که در بالای چشم راست تعبیه شده است. جست‌وجو در وب و مشاهده ایمیل و عکس روی این عینک امکان‌پذیر است و شرکت گوگل اعلام کرده که قصد دارد تا امکانات بیشتری را به آن بیفزاید.

این ابزارک را می‌توان با صدا یا با استفاده از یک صفحه لمسی کوچک که روی دسته راست عینک قرار دارد، کنترل کرد.

ارتباط این عینک با اینترنت از راه تلفن است و باتری آن می‌تواند تا شش ساعت، آن را روشن نگاه دارد.

گوگل قصد دارد این عینک را تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی به بازار عرضه کند اما توسعه‌دهندگان می‌توانند نمونه‌های «اکسپلورر» آن را پیش‌خرید کنند تا بتوانند برنامه‌هایی را برای آن بنویسند.

پس از اختراع ماوس و تولید آیفون به عنوان اولین گوشی تک‌دکمه‌ای، رفتار کاربران برای کار با کامپیوتر و تلفن دچار تغییرات شد. به نظر می‌رسد با همه‌گیر شدن پروژه عینک و خودروهای بی‌راننده گوگل، شیوه کار مصرف‌کنندگان فناوری دستخوش تحولات چشم‌گیری شود

واقعیت افزوده چیست؟

در واقعیت افزوده، اطلاعات معمولا به صورت بی‌درنگ به عناصر محیطی اضافه می‌شوند. ساده‌ترین مثال برای واقعیت افزوده، اطلاعاتی است که هنگام پخش مسابقات تلویزیونی به نمایش در می‌آید. فاصله نقطه ضربه آزاد با دروازه در بازی فوتبال که با یک پیکان مشخص می‌شود، نمونه‌ای از واقعیت افزوده به گزارش بازی است.

دانستنی‌هایی درباره عینک گوگل

  • سیستم‌عامل این عینک اندروید است.
  • سه نفر از کارشناسان گوگل مدیریت این پروژه را بر عهده دارند که یکی از آنها به نام بابک امیر پرویز، ایرانی است.
  • این عینک بدون شیشه است و اطلاعات روی چشم ارسال می‌شود.
  • عمر فعلی باتری در حال حاضر ۶ ساعت است اما گوگل قصد دارد آن را تا یک روز افزایش دهد.
  • قیمت نمونه «اکسپلورر» عینک گوگل در حال حاضر ۱۵۰۰ دلار آمریکا است.

نیما اکبرپور

بی‌بی‌سی

Print Friendly, PDF & Email