پیام به هم میهنان به مناسبت فرارسیدن سال ۱۳۹۴ خورشیدی

فرا رسیدن نوروز ۱۳۹۴ را به همه هموطنان در ایران و سراسر جهان تبریک می گوئیم. نوروز به نشانه آغاز ی نو در طبیعت در کشور ما و چندین سرزمین دیگر جشن گرفته می شود و امید به تغییر را در دل ها زنده می کند. مردم کشور ما سال هاست که با امید به پایان خشونت و سرکوب، زندان و شکنجه، و آرزوی شکفتن ها در زندگی اجتماعی، گسترش آزادی و عدالت متناسب با شان انسانی سال نو را آغاز می کنند. ما نیز همگام با این امید ها و آرزوهای هم میهنان به استقبال نوروز می رویم.

سال ۱۳۹۳ علیرغم همه دشورای های موجود برای مردم کشور ما، همواره با امید به حل مهم ترین بحران سال های اخیر کشورمان همراه شده است. هر چند هنوز مذاکرات اتمی به نتیجه مطلوب نرسیده است، اما امکان پایان موفقیت آمیز آن برای ظرفین، بیش از هر زمان دیگری فراهم است. موانع بر سر راه حل بحران هر چند کم نیستند، اما ضرورت خاتمه دادن به آن بر همه آشکار است. اگر چه دلواپسان متنفذ در مراکز اصلی قدرت جمهوری اسلامی تا حلقه متحد جمهوریخواهان کنگره امریکا، دولت عربستان و دولت نتیانیاهو در برابر تلاش برای غلبه بر بحران اتمی صف کشیده اند، اما منطق تحولات در منطقه و جهان طرفین را به پایان دادن بر این کشمکش بیهوده ترغیب می کند.

برای کشور ما لغو تحریم های بین المللی که مزید بر اوضاع نامساعد اقتصادی و عامل تشدید آن هستند، اهمیت حیاتی دارد. فشار تحریم ها هم اکنون بیش از همه بر دوش محروم ترین بخش های جامعه سنگینی می کند. بیکاری، گرانی و تورم  هستی بخش مهمی از مردم را به مخاطره افکنده است. دولت روحانی اگر چه تمام تلاش خود را علاوه بر بحران اتمی، بر حل معضلات اقتصادی کشور متمرکز ساخته است، اما در این مسیر نیز با موانع جدی از جمله سلطه نیروهای نظامی، بنیادها و نهادهای شبه دولتی بر بخش اعظم اقتصاد کشور مواجه است که درعین  استفاده از امکانات دولتی، خارج از کنترل  دولت قراردارند و هم چون دولتی در درون دولت عمل می کنند.

عید نوروز امسال سفره بخش مهمی از مردم کشور ما خالی تر از پیش شده است. علیرغم تلاش دولت در کاهش نرخ تورم و جبران رشد منفی اقتصاد، کابوس فقر بخش بزرگ تری از جامعه را تهدید می کند. تعیین  ۷۱۲ هزار و ۴۲۴تومان به عنوان حداقل دستمز برای سال ۱۳۹۴ در همین روزهای پایانی سال، نشان دهنده وضعیت دشوار میلیون ها خانواده کارگری و کارمندی در سال آینده است. این رقم به مراتب کم تر از آن حداقلی است که رسما به عنوان خط فقر اعلام شده است.

در سال ۱۳۹۳ هم علیرغم وعده های دولت روحانی، در حوزه تضمین حقوق و آزادی های اولیه شهروندان کشور، تغییر محسوسی صورت نگرفته است. وعده آزادی زندانیان سیاسی، عقیدتی، مطبوعاتی و مغفول مانده است. حبس خانگی رهبران جنبش سبز هم چنان پابرجاست. احزاب و سازمان های منتقد و مخالف هم چنان از حق فعالیت علنی و آزادانه محروم هستند. نهادهای مدنی و صنفی هنوز به رسمیت شناخته نمی شوند. کانون نویسندگان ایران، یکی از مهم ترین و قدیمی ترین نهادهای مدنی کشور، هم چنان از امکان برگزاری نشست نیز برخوردار نیست. انجمن صنفی روزنامه نگاران علیرغم وعده های دولت هنوز در انتظار اخذ مجوز فعالیت خود است. کانون مدافعان حقوق بشر نه تنها از فعالیت محروم شده است، بلکه اکثر اعضای آن به جرم دفاع از حقوق موکلان خود، به حبس های طویل المدت محکوم شده  و هنوز در زندان به سر می برند. دخالت نهادهای دولتی در امور نهادهای صنفی و مدنی مثل کانون وکلا هم چنان ادامه دارد. نسرین ستوده وکیل مدافع شجاع کشورمان زیر فشار نهادهای امنیتی توسط کانون وکلا از حق وکالت محروم شده است. هنوز روزنامه نگاران مستقل در معرض بازداشت های خودسرانه و حبس و محرومیت از کار قرار دارند. فشار بر اقلیت های مذهبی و فعالان مناطق قومی ادامه یافته و اعدام های سیاسی در این مناطق ادامه دارد. هم چنین صدور احکام اعدام  و نیز اعدام در ملا عام بیش از پیش افزایش یافته است. سال گذشته نیز به آقای احمد شهید نماینده ویژه سازمان ملل اجازه سفر به کشور داده نشد. فعالان کارگری، فعالان جنبش زنان و دیگر جنبش های اجتماعی بازداشت و زندانی شدند.

تشدید خشونت ها علیه فعالان سیاسی ـ مدنی، ادامه احکام غیرعادلانه زندانیان سیاسی و تداوم حصر رهبران جنبش سبز، هدفی جز دمیدن روحیه ناامیدی و سرخوردگی در میان مردم ندارد. سکوت و بی عملی دولت روحانی در برابر این  اقدامات، می تواند به منزله فراموش کردن وعده هایی تلقی شود که به رای دهندگان خود داده است.

ما امیدواریم که سال ۱۳۹۴، سال ادامه تحولات مثبت در جهت گسترش حقوق وآزادی های شهروندان کشور، سال آزادی زندانیان سیاسی، مدنی  و مطبوعاتی، سال عقب نشینی استبداد و به رسمیت شناختن حقوق شهروندی آحاد جامعه، سال کاهش تحریم ها ی بین المللی و همچنین کاهش دامنه فقر و بیکاری در کشور باشد و تلاش هایی که برای ایجاد یک جامعه دمکراتیک و متکی بر اراده آزاد شهروندان کشور صورت می گیرد، گامی به هدف خود نزدیک تر شوند.

عید نوروز را با ارجگذاری بر مبارزات خستگی ناپذیر زنان و مردان آزاده ای که برای ایجاد جامعه ای متکی بر اراده جمهور مردم تلاش می کنند، با درود به فعالان سیاسی، مدنی و مطبوعاتی در بند و همدردی با خانواده های آنان و با  ادای احترام به خاطره جانباختگان راه آزادی، دمکراسی و عدالت اجتماعی، به همگان شادباش می گوئیم و برای همه هموطنان، نوروزی شاد و نوبهاری خجسته آرزو می کنیم.

هیات سیاسی اجرائی

اتحاد جمهوریخواهان ایران

۲۹ اسفند ۱۳۹۴ – ۲۰ مارس ۲۰۱۵

اين قسمت در حال حاضر بسته است.