بیکاری نگران‌کننده فارغ‌التحصیلان؛ سهم بیشتر زنان

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که نزدیک به ۱۹ درصد از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در ایران بیکار هستند. بر اساس این تحقیق kar_zanan1بیشترین میزان بیکاری در میان دانش‌آموختگان رشته‌های کامپیوتر، کشاورزی، محیط‌ زیست و شیلات است.

وزارت کار ایران نتایج تحقیقاتی را منتشر کرده است که مشخص می‌کند نرخ بیکاری در میان فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها از متوسط نرخ بیکاری در ایران بالاتر است. متوسط بیکاری در ایران در سال گذشته خورشیدی در حدود ۱۱درصد اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، نتایج این تحقیق همچنین تصریح می‌کند که تعداد دانشجویان در ایران از ۲ میلیون نفر در دوره زمانی سال‌های ۸۲ و ۸۳ به حدود چهار و نیم میلیون نفر در سال‌های ۹۱ و ۹۲ رسیده است.

بیشتر بخوانید: خانه‌نشینی نزدیک به ۶ میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاه در ایران

بیشترین تعداد دانشجویان در مقطع لیسانس تحصیل می‌کنند. سهم دانش‌آموختگان این مقطع نیز در میان کل فارغ‌‌التحصیلان بیشتر است. فارغ‌التحصیلان و دانشجویان فوق دیپلم در جایگاه بعدی قرار دارند.

این گزارش تصریح می‌کند، نرخ بیکاری در میان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی (زن و مرد) در حدود ۱۹ درصد است. با وجود آنکه تعداد فارغ‌التحصیلان زن و مرد برابر است، نرخ بیکاری در مردان تحصیل‌کرده ۱۲ و در میان زنان دانش‌آموخته ۳۳ درصد است.

عدم هماهنگی میان سیستم آموزشی و بازار کار

کوروش پرند، معاون وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی ایران می‌گوید که بیشترین نرخ بیکاری در رشته‌‌های علوم کامپیوتر، کشاورزی، محیط‌ زیست و شیلات است. نزدیک به ۲۷درصد از فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها بیکار هستند.

به گفته این مقام دولتی، چهار و نیم میلیون دانشجو در مراکز دانشگاهی مختلف در ایران در حال تحصیل هستند که بیش از یک و نیم میلیون نفر از آنها فقط در ۲۱ رشته متمرکز شده‌اند.

نه تنها ورود این تعداد دانشجو به بازار کار در سال‌های آینده می‌تواند مشکلات مضاعفی را در پی داشته باشد‌، بلکه معاون وزیر کار معتقد است که رشته‌‌های دانشگاهی متناسب با نیاز کشور نیست و بازار کار با مشکل عدم وجود تکنسین حرفه‌‌ای روبرو است.

بیشتر بخوانید: بیکاری زنان؛ معضلی که اولویت اصلی دولت نیست

خبرگزاری مهر در بخشی از گزارش خود به نقل از کارشناسان بازار کار در مورد علل نرخ بالای بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی می‌نویسد: «آنچه که امروز در دانشگاه‌ها به جوانان آموزش داده می‌شود دقیقا منطبق بر نیازهای بازار کار نیست. »

این گزارش می‌افزاید: «دانش‌آموختگان از آمادگی لازم برای ورود به بازار کار برخوردار نیستند و نیازهای روز این بازار را نمی‌شناسند.»

کوروش پرند می‌گوید که برای حل این مشکل دولت در صدد است تا با ایجاد کارآموزی نوین زمینه‌ای پدید آورد تا دانشجویان با استفاده از امکانات آموزشی، فنی ‌و حرفه‌‌ای در مراکز دولتی‌ آموزش‌های خاصی ببینند.

دویچه وله

دیدگاه شما؟

Your email address will not be published.