بنیان​گذار مکتب عرفان حلقه در ایران به اعدام محکوم شد

خبرگزاری رسمی قوه قضاییه ایران به نقل از یک منبع آگاه خبر داد، محمد علی طاهری بنیان​گذار مکتب “عرفان حلقه” به اعدام محکوم شده است. به نوشته این خبرگزاری حکم اعدام طاهری به وکیل وی ابلاغ شده است.

mohammad_ali_taheri

یک منبع آگاه در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی و قضایی “میزان” (۷ مرداد/ ۲۹ژوئیه) با اعلام خبر تائید حکم اعدام محمد علی طاهری گفته است که این حکم به وکیل آقای محمد طاهری ابلاغ شده و مدت قانونی جهت اعتراض یا تجدیدنظر خواهی خواهد داشت.

علاوه بر طاهری تعدادی از افراد مرتبط با عرفان حلقه از جمله زیبا محمدیان، همسر محمدعلی طاهری نیز محاکمه شده‌اند. زمستان سال گذشته ۱۶ نفر از “مربیان” این مکتب عرفانی در ایران در مجموع به ۳۷ سال حبس محکوم شدند.

بیشتر بخوانید: از فرادرمانگری تا ارتداد

خبرگزاری رسمی قوه قضاییه نوشته است: «محمد‌علی طاهری سرکرده فرقه انحرافی عرفان کیهانی یا حلقه در ایران است که ۱۴ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰ بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب به‌اتهام توهین به مقدسات، مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و درمان بیماران، ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع، استفاده غیرمجاز از عناوین علمی (دکتر و مهندس)، ضاله بودن کتب و آثار، به ۵ سال حبس، پرداخت ۹۰۰میلیون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.»

در اردیبهشت امسال دادگاه به اتهام “افساد فی‌الارض” او نیز رسیدگی کرده است.

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل محمدعلی طاهری در خرداد ماه گفته بود که از حکم اعدام موکلش مطلع شده اما این حکم هنوز ابلاغ نشده است، اما یک روز پس از آن قوه قضاییه صدور چنین حکمی را تکذیب کرد.

دستگیری​ها بعد از صدور فتوای مراجع تقلید

بازداشت‌محمد علی طاهری و مربیان مرتبط با مکتب عرفان حلقه از زمانی آغاز شد که فتواهایی از سوی روحانیان و مراجع تقلید ایران علیه این گروه و فعالیت‌های آنان صادر شد.

بیشتر بخوانید: هفت سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق برای موسس گروه فرادرمانگران

در یکی از این فتواها، آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی درباره کلاس‌های برگزارشده توسط این گروه گفته است: «از شرکت در این گونه جلسات و هرگونه عملی که باعث ترویج این گونه افراد و این گونه کلاس‌ها شود اجتناب گردد.»

تظاهرات هواداران بنیانگذار عرفان حلقه تظاهرات هواداران بنیانگذار “عرفان حلقه”

مکارم شیرازی نیز گفته: «این گونه فرقه‌ها هیچگونه اعتبار شرعی ندارند و اعتقادات مذکور انحراف آشکار است و هدف آنها سودجویی است».

اعمال فشار و شکنجه روانی بازجویان سپاه

در سال‌های اخیر هواداران بنیانگذار “عرفان حلقه” چندین بار در اعتراض به وضعیت او در ایران دست به تجمع زدند.

تلویزیون جمهوری اسلامی در اوت ۲۰۱۱ “اعترافات” محمدعلی طاهری را پخش کرد که او در آن به نفی تعلیمات خود پرداخت. طاهری از طرفدارانش خواست که از گوش دادن به نوارهای صوتی‌اش و خواندن نوشته‌های‌اش خودداری کنند.

اما محمدعلی طاهری سال پیش در نامه‌ای خطاب به احمد شهید، نماینده ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران در این باره توضیح داده است که بازجویان سپاه با “اعمال فشار و شکنجه روانی” او را وادار به “اعترافات ساختگی” کردند.

او گفته بود به خاطر تهدید به اعدام و همچنین تهدید به “صدمه رسانیدن به همسرش و در نتیجه بی‌سرپرست شدن فرزندانش” به “مصاحبه ساختگی” تن داده، و این مصاحبه از تلویزیون سراسری پخش و همچنین ضمیمه پرونده او شده است.

پیش​تر سازمان عفو بین‌الملل نسبت به خطر اعدام محمدعلی طاهری هشدار داده بود. طاهری که ۴ سال از دوره پنج‌ساله محکومیت خود را گذرانده، متهم به “افساد فی الارض” شده که مجازات آن اعدام است. طاهری از زمان دستگیری خود در سلول انفرادی به سر برده است

بیشتر بخوانید: عفو بین‌الملل نسبت به خطر اعدام محمدعلی طاهری هشدار داد

سازمان عفو بین‌الملل محمدعلی طاهری را زندانی عقیدتی دانسته که به طور صلح‌آمیز از حق بیان خود بهره گرفته است. این سازمان یادآور شده که بنا بر قانون بین‌المللی حقوق بشر، مجازات اعدام تنها در مورد “جنایت‌های بسیار جدی” مثل قتل عمد اعمال می‌شود.

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email