تحصیل در رشته‌‌ انرژی‌های تجدیدپذیر در دانشگاه‌های آلمان

دویچه وله  ۱۳۹۱/۰۴/۱۲

تحصیل در رشته‌ی انرژی‌های تجدیدپذیر در آلمان گرایش‌های متنوعی را شامل می‌شود. تحصیل در این رشته در دانشگاه‌های آلمان در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ ارشد و به زبان‌های آلمانی و انگلیسی امکان‌پذیر است.

اهمیت پرداختن به موضوع انرژی‌های تجدیدپذیر در آلمان نه تنها در سطح سیاست‌های کلان این کشور، بلکه در توجه مسئولان آموزش عالی آلمان به این موضوع نیز قابل مشاهده است.

چهار دانشگاه برای انرژی‌های تجدیدپذیر

امکان تحصیل در رشته‌های زیرمجموعه انرژی‌های تجدیدپذیر محض در آلمان در چهار دانشگاه وجود دارد: دانشگاه مارتین لوتر (Martin-Luther-Universität) در شرق آلمان که در ایالت زاکسن آنهالت (Sachsen-Anhalt) واقع شده است، رشته‌ی انرژی‌های تجدیدپذیر را در مقطع کارشناسی‌ارشد و در طول چهار ترم تحصیلی ارائه می‌کند.

دانشگاه علمی کاربردی هامبورگ نیز در همین مقطع اقدام به ارائه رشته‌ی انرژی‌های تجدیدپذیر کرده است.

امکان تحصیل در رشته‌های انرژی‌های تجدیدپذیر در آلمان در مقطع کارشناسی نیز وجود دارد. دانشگاه اشتوتگارت از جمله‌ی دانشگاه‌هائی است که این رشته را دارد. علاوه بر این، مرکز آموزش عالی آمبرگ-وایدن نیز اقدام به ارائه این رشته در مقطع کارشناسی کرده است.

مهندسی انرژی‌های تجدیدپذیر

در این میان توجه به رشته‌ی مهندسی انرژی‌های تجدیدپذیر نیز می‌تواند برای علاقه‌مندان به گرایش‌های فنی و مهندسی در این رشته مفید باشد.

دو دانشگاه آشافنبورگ و رگنسبورگ از ترم زمستانی سال تحصیلی ۲۰۰۹، اقدام به ارائه رشته‌ی مهندسی انرژی‌های تجدیدپذیر کرده‌اند. این دو دانشگاه رشته‌ی یادشده را در مقطع کارشناسی و به مدت هفت ترم نیم ساله ارائه می‌کنند.

تحصیل در رشته انرژی بادی

رشته‌ی مهندسی باد با گرایش انرژی‌های تجدیدپذیر نیز که پیش‌تر در انحصار دانشگاه کپنهاگ بود، از دو سال پیش در شش دانشگاه ایالت شلسویگ-هولشتاین، در مقطع کارشناسی و به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

وب سایت دانشکده‌ی انرژی باد و انرژی‌های تجدیدپذیر در دانشگاه فلنزبورگوب سایت دانشکده‌ی انرژی باد و انرژی‌های تجدیدپذیر در دانشگاه فلنزبورگ

بیش از ۳۰ درصد از تولید برق در این شمالی‌ترین ایالت آلمان، ازطریق انرژی باد صورت می‌گیرد و از این رو این ایالت آلمان تجربه طولانی در این بخش از تولید انرژی دارد.

مسئولان دانشگاه‌های ارائه کننده رشته‌ی مهندسی باد در آلمان علت توجه به ایالت اشلسویگ-هولشتاین را ظرفیت‌های موجود در همین ایالت در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر عنوان کرده‌اند.

۳۵۰ رشته محیط‌ زیست

علاوه بر رشته‌های یادشده می‌توان به رشته‌های زیرمجموعه‌ی محیط زیست در آلمان نیز اشاره کرد که تعداد ۳۵۰ رشته‌ی دانشگاهی را شامل می‌شود.

در میان گرایش‌های مرتبط با بخش انرژی‌های تجدیدپذیر می‌توان در مجموع به این موارد اشاره کرد: مدیریت آب و انرژی (دانشگاه مولهایم)، انرژی و تامین مواد خام (دانشگاه صنعتی کلاوستال) مدیریت انرژی و محیط زیست (دانشگاه و مرکز آموزش عالی در فلنسبورگ) مدیریت انرژی محض (دانشگاه کوبلنس و دانشگاه زارلند).

به طور خلاصه می‌توان یادآور شد که تحصیل در رشته‌ی انرژی‌های تجدیدپذیر در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد و به زبان‌های آلمانی و انگلیسی امکان‌پذیر است. از سوی دیگر غالب دانشگاه‌های ارائه‌کننده‌ی این رشته در ایالت‌های شمالی آلمان واقع شده‌اند.

اين قسمت در حال حاضر بسته است.