آخرین وضعیت هفت زندانی اعتصابی در اوین و رجایی شهر

 

رضا سمیعی منفرد، هنگامه شهیدی، آتنا دائمی و اسماعیل عبدی، چهار زندانی عقیدتی و امنیتی در زندان اوین از چهار تا ۵۹ روز پیش در اعتصاب غذا به سر می‌برند. همزمان، سید حسن حسینی، علی جهانگیری و حسین یحیایی، سه زندانی عادی در زندان رجایی شهر کرج که در اعتراض به نقض حقوق انسانی خود، از هفته اول اردی‌بهشت ماه ۹۶ دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده و در وضعیت نامناسبی بسر می برند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، رضا سمیعی منفرد، زندانی امنیتی بند هفت از تاریخ ۱۵ اسفند ۹۵، هنگامه شهیدی روزنامه‌نگار و فعال سیاسی از تاریخ ۱۹ اسفند ۹۵، آتنا دائمی مدافع حقوق بشر در بند زنان از تاریخ ۱۹ فروردین ۹۶ و اسماعیل عبدی معلم و فعال صنفی در بند ۳۵۰ از تاریخ ۱۰ اردی‌بهشت ۹۶ با مطالبات مختلفی در زندان اوین در اعتصاب غذا هستند.

رضا سمیعی منفرد، زندانی امنیتی بند هفت زندان اوین، طی نامه‌ای به رئیس اجرای احکام زندان اوین، ضمن شرح مشکلات جسمی خود تاکید کرده بود در گزارش بهداری این زندان، مشکلات پزشکی اصلی ناشی از اعتصاب غذای وی «مغفول» مانده.

در آخرین خبر، این زندانی در تاریخ دهم اردی‌بهشت ماه به دلیل وخامت حالش به بیمارستان منتقل شده است.

هنگامه شهیدی روزنامه نگار و فعال سیاسی شامگاه پنج شنبه ۱۹ اسفند ماه سال گذشته در منزل یکی از بستگانش در مشهد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. وی از لحظه بازداشت دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده است.

ناهید کرمانشاهی مادر هنگامه شهیدی ضمن درخواست آزادی دختر خود به خاطر وضعیت جسمی، گفت که آقای مصطفی ترک همدانی را به عنوان وکیل معرفی کرده‌ام ولی هنوز در دستگاه قضایی تایید نشده است.

وی افزود: “در روز معلم نامه‌ای به شعبه‌ی دو دادسرا نوشتم به دلیل روز معلم و اینکه معلم بازنشسته هستم خواستار ملاقات حضوری با هنگامه شدم. متعاقب آن، دیروز به همراه داماد و دختر هنگامه به زندان رفتیم و با هنگامه ملاقات حضوری داشتیم”. هنگامه بسیار عصبی بود. نزدیک دوماه است که در اعتصاب غذا قرار دارد اما به خاطر من اعتصاب غذای خشکش را شکسته و فقط مایعات می‌خورد. خیلی عصبی بود که من به خاطر شما اعتصاب غذایم را شکستم ولی هنوز وکیل ندارم و حرفم را کسی گوش نمی‌دهد.

خانم کرمانشاهی ادامه داد: «هنگامه در زمان ملاقات هم حالش بد شد. از قلب درد و کلیه درد ناراحت بود. کلا بهم ریخته بود و حتی به دلیل وضعیت وخیم از ملاقات ممانعت می‌کرد. البته بعد از ظهر همان روز وقتی از بهداری برگشت با من تماس گرفت و گفت حالش خوب است».

آتنا دائمی مدافع حقوق بشر محبوس در زندان اوین در اعتراض به “پرونده سازی” و محکومیت قضایی اعضای خانواده اش، در بیست‌وپنجمین روز از اعتصاب غذا به سر می‌برد. خانم دائمی از روزهای گذشته به طور مداوم دچار حالت تهوع بوده و هراش می کند. این زندانی در نامه ای سرگشاده به تاریخ ۱۰ اردی‌بهشت ۹۶ (بیست و سومین روز از اعتصاب غذا) ضمن تاکید بر تداوم اعتصاب غذا، از تداوم بی توجهی مسئولان مربوطه خبر داده بود.

یک منبع نزدیک به خانم دائمی در مورد آخرین وضعیت وی به گزارشگر هرانا گفت: “دو شب پیش آتنا در سرویس‌های بهداشتی بی‌حال افتاده بود و به دلیل افت شدید فشار و قند خون به بهداری منتقل شد اما از تزریق سرم خودداری کرد.”
اسماعیل عبدی معلم زندانی و عضو ارشد کانون صنفی معلمان در بند ۳۵۰ زندان اوین از روز دهم اردی‌بهشت ماه در اعتراض به عدم استقلال قوه قضاییه در «صدور احکام امنیتی» برای فعالان تشکل‌های صنفی معلمان و کارگران و با درخواست صریح «خروج روند پیگیری پرونده‌ خود از حالت امنیتی به عادی»، دست به اعتصاب غذا زده و چهارمین روز از این اعتراض خاموش را پشت سرگذاشته است.

هم‌چنین، سید حسن حسینی، علی جهانگیری و حسین یحیایی، سه زندانی عادی از سالن ۱۸ اندرزگاه ۶ زندان رجایی شهر کرج که به دستور حسن کرد، رئیس اندرزگاه در «سوئیت» (سلول چندنفره) به سر می‌برند، از هفته اول اردی‌بهشت ماه ۹۶ دست به اعتصاب غذای اعتراضی نسبت به وضعیت خود زده و اکنون در وضعیت نامناسبی به سر می برند.

به طور معمول دستگاه امنیتی ایران در مقابل زندانیان اعتصابی بی توجهی عمدی پیشه می کند. بی توجهی به زندانیان اعتصابی که عمدتا مطالباتی قانونی طرح می کنند تاکنون به ضایعات جبران ناپذیری از جمله مرگ زندانیان معترض منتهی شده است.

اخبارروز

***

مادر هنگامه شهیدیی: «دخترم نیاز به معالجه دارد، جانش در خطر است»

مادر هنگامه شهیدی، زندانی عقیدتی: «دخترم نیاز به معالجه دارد، جانش در خطر است، از همه خواهش می کنم کمک کنند»

ناهید کرمانشاهی، مادر هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار، که از شامگاه ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۵ در بازداشت به سر می‌برد در مصاحبه با کمپین حقوق بشردرایران از بیهوشی این روزنامه نگار در سالن ملاقات زندان اوین خبر داد و گفت که سلامتی دخترش به طور جدی در خطر است.

خانم کرمانشاهی گفت که هنگامه شهیدی همچنان در اعتصاب غذا به سر می برد و به بند ۲۴۱ زندان اوین که متعلق به حفاظت قوه قضائیه است منتقل شده اما او همچنان از اتهام یا اتهام‌های منتسب به دخترش بی خبر است و دادسرای رسانه، از تایید صلاحیت مصطفی ترک همدانی، وکیل هنگامه شهیدی خودداری کرده است.

هنگامه شهیدی، روزنامه نگار و فعال سیاسی اصلاح طلب که برای شرکت در مراسم ختم مادربزرگ خود از تهران به مشهد رفته بود شامگاه ۱۹ اسفند ماه از سوی ماموران امنیتی در مشهد و با پرواز هوایی به تهران منتقل شد و پس از آن به بند ۲۰۹ زندان اوین فرستاده شده است. این روزنامه نگار از زمان بازداشت در اعتراض به بازداشت غیرقانونی خود دست به اعتصاب غذا زده است. او در نامه‌ای که با دستخط خودش چند روز پس از بازداشتش منتشر شد نوشته بود که تا آزادی خود دست از اعتصاب برنمی‌دارد.

ناهید کرمانشاهی، مادر هنگامه شهیدی که روز چهارشنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ با او در زندان اوین ملاقات کرده در مصاحبه با کمپین گفت: «به خاطر روز معلم نامه ای به شعبه ۲ دادسرای رسانه نوشته بودم که من یک معلم بازنشسته هستم و یک ملاقات حضوری بدهید من بچه ام را ببینم. این ملاقات حضوری دیروز، چهارشنبه انجام شد من و خواهرش بهار و دخترش پارمیس و دامادش رفتیم ملاقات. وقتی هنگامه را آوردند خیلی عصبی بود از در که وارد شد شد مشخص بود که دگرگون است. خانم زندان بان آمد وسط ما نشست و هنگامه گفت شما اجازه ندارید وسط من و خانواده ام بنشینید. جر و بحث شروع شد و همین طور که من هنگامه را می‌بوسیدم و می گفتم قربانت بشوم آرام باش عیب ندارد. هنگامه همین طور که داد می زد، من وکیل ندارم شما وکیل من باشید از هوش رفت.»

مادر هنگامه شهیدی از انتقال او به بهداری زندان اوین خبر داد و گفت: «برانکارد هم نیاوردند. پارمیس و بهار و دامادش هنگامه را بغل کردند با خانم زندانبان تا او را سه چهار طبقه بیاورند بالا. من همین طور گریه می‌کردم و توی سر خودم می زدم. به بهداری منتقل کردند و ما آمدیم. غروب بود که زنگ زد فقط در حدی که حالم خوب است مامان.»

خانم کرمانشاهی به کمپین گفت: «نمی دانم چه باید بکنم. دختر من قلب اش مشکل دارد، کلیه‌هایش مشکل پیدا کرده و از همه خواهش می‌کنم از سازمان‌های حقوق بشر و همه کسانی که می توانند کمک کنند.از دیروز که بچه ام جلوی چشمانم بیهوش شد و افتاد دندان‌هایش کلید شد من دارم روانی می شوم. بچه ام گرسنه است بچه‌ام در اعتصاب است نمی دانم چه باید بکنم. بچه من جانش در خطر است. احتیاج به معالجه دارد.»

مادر هنگامه شهیدی درباره پی گیری‌هایش از دادسرای رسانه و دادستانی تهران گفت: «هر چی می‌روم دادسرا و می گویم جرم هنگامه چی است هیچ چیزی نمی‌گویند می گویند گردش کار هنوز نیامده. بازجویی های هنگامه تمام شده و می‌گویند باید تحقیقاتی انجام شود و گردش کار نیامده. هر روز می‌روم دادستانی و هیچ جوابی نمی‌گیرم. سلامتی این بچه در خطر است واقعا خیلی وضعیت‌اش حاد شده، عرصه بر او تنگ آمده دیروز از چهره اش می‌بارید که حال و روز خرابی دارد داغون بود. خیلی به هنگامه ظلم می‌شود.”

به گفته خانم کر مانشاهی، هنگامه شهیدی همچنان از داشتن وکیل محروم است. او به کمپین گفت: “هر متهمی وکیل دارد اما دختر من وکیل هم ندارد. آقای مصطفی ترک همدانی وکیل او است اما دادسرای رسانه از تایید صلاحیت او تاکنون خودداری کرده است. من هم رفتم دادستانی گفتم از وکلایی که خودتان قبول دارید بگویید ما انتخاب کنیم گفتند وکیل لازم ندارد. آخر چرا؟ این همه ظلم برای چی است؟”

تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری می‌گوید: «در جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی و همچنین جرائم سازمان یافته که مجازات آنها مشمول ماده ۳۰۲ این قانون است در مرحله تحقیقات مقدماتی طرفین دعوا وکیل با وکلای خود را از بین وکلای رسمی دادگستری که مورد تایید رییس قوه قضاییه باشد انتخاب می‌نماید. اسامی وکلای مذبور توسط رییس قوه اعلام می‌گردد.»

مادر هنگامه شهیدی گفت: «دقیقا نمی دانم چه روزی اما هنگامه را از بند ۲۰۹ به بند ۲۴۱ منتقل کرده اند که بند حفاظت قوه قضائیه است. خودش راضی بود می گفت رفتارها در این بند از بند وزارت اطلاعات بهتر است. کتاب در اختیارش می‌گذارند و خود را با کتاب خواندن سرگرم می‌کند اما حالا دیگر توان هیچ چیزی را ندارد.»

مادر هنگامه شهیدی، روز چهارشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۵ به کمپین گفته بود که این روزنامه نگار مشکل قلبی دارد دو سه ماه پیش به خاطر وضعیت قلبش، پزشکان او را حتی از فضای مجازی هم منع کرده بودند و همه گوشی‌هایش را قطع کرده بود و هیچ کاری نمی‌کرد.

هنگامه شهیدی در نامه‌ای «سرگشاده» خطاب به حسن روحانی، رییس جمهور ایران که در روزهای پیش از بازداشت خود نوشته و روز سه شنبه ۲۴ اسفند ماه در صفحه اینستاگرامش منتشر شده است، در اعتراض به عملکرد حسن روحانی و بازداشت مجدد روزنامه نگاران و فعالان سیاسی در ماه‌های نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری نوشته است: «شما قرار بود در روزهای پس از خفقان دوره احمدی نژاد راه نفس اصلاح طلبان باشید نه اینکه مانند احمدی نژاد برای رسیدن به ریاست جمهوری نفس آنها را نیز ببرید.”

این روزنامه نگار با اشاره به اینکه «این نامه سرگشاده» وقتی منتشر می‌شود که «به طور قطع اینجانب در یکی از بازداشتگاه‌های «وزارت اطلاعات یا سازمان اطلاعات سپاه تحت شدیدترین بازجویی‌ها هستم» از حسن روحانی به عنوان رییس جمهور و رییس قوه مجریه خواسته است تا در مقابل «پرونده سازی‌های بیهوده برای روزنامه نگاران و فعالان سیاسی و مدنی- اجتماعی این کشور بایستد.»

او همچنین با اشاره به اخراج خودش از دانشگاه آزاد رودهن به عنوان مدرس نوشته است: «کجای این منشور می گوید یک استاد دانشگاه را از حق تدریس محروم و تهدید به اسیدپاشی کنند و به علت پی گیری «حقوق شهروندی» از دست رفته اش از «کمیسیون امنیت ملی مجلس» و نهادهای ذی ربط، برایش حکم بازداشت صادر کنند تا صدایش خفه شود؟»

ناهید کرمانشاهی، مادر هنگامه کرمانشاهی روز چهارشنبه ۲۵ اسفند ماه به کمپین گفته بود: «هنگامه در دانشگاه ورامین تدریس میکرد که از سوی سپاه او را بیرون کردند و خیلی هم تهدید کردند انگار از ۴ – ۵ ماه پیش ماجرا شروع شده بود انگار نزدیک انتخابات است و می‌خواهند کاری بکنند. من که زیاد نمیدانم. من یک معلم بازنشسته هستم و خودم هم مشکل قلبی دارم که الان به خاطر هنگامه بدتر هم شده است.»

هنگامه شهیدی پیش از این در تاریخ ۱۹ مهرماه ۱۳۹۵ از سوی برخی از افراد تندرو از تدریس در دانشگاه آزاد واحد ورامین– پیشوا منع و اخراج شد. او از ترم زمستان (بهمن ماه ۱۳۹۴) به عنوان مدرس واحد حقوق بین الملل (۱) در دانشگاه آزاد واحدورامین- پیشوا مشغول به تدریس بود. او برای ترم پاییز سال ۱۳۹۵ به عنوان مدرس واحد حقوق بین الملل (۲) قرار بوده در این دانشگاه تدریس کند که در اولین روز تدریس، روز دوشنبه ۱۹ مهرماه، پس از اتمام دو کلاس، از دانشگاه اخراج شد.

پایگاه خبری ندای پیشوا ، از وب‌سایت‌های محلی شهرستان پیشوا، روز ۱۸ مهرماه سالجاری (۹۵)، یک روز قبل از اخراج هنگامه شهیدی از دانشگاه، در خبری با انتقاد از عملکرد دانشگاه آزاد واحد ورامین نوشت که این دانشگاه در «اقدامی تاسف برانگیز»، هنگامه شهیدی را که در «جریان فتنه سال ۸۸ دستگیر» و به شش سال حبس محکوم شده بود به عنوان «استاد برای آینده سازان ایران اسلامی» به کار گرفته است.

هنگامه شهیدی، روزنامه نگار، عضو حزب اعتماد ملی، مشاور مهدی کروبی درجریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ بود. او روز ۹ تیرماه ۸۸ و در جریان بازداشت‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت شد و به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام، اخلال در نظم عمومی و اهانت به ریاست جمهوری وقت(محمود احمدی نژاد) در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی به شش سال حبس» محکوم شد. این حکم در تاریخ شش اسفند ماه ۸۸ در دادگاه تجدید نظر تایید شد. خانم شهیدی اما به دلیل بیماری قلبی اواخر خرداد ماه ۱۳۹۱ با قرار وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی به مرخصی پزشکی آمد و در مهرماه ۱۳۹۲ با پذیرش آزادی مشروط توسط دادگاه، محکومیتش پایان یافت.پ

عصر نو

***

روز ۲۸ اعتصاب غذا: آتنا دائمی در بهداری اوین

آتنا دائمی که چند هفته اخیر را در اعتراض به صدور حکم برای خواهرانش در اعتصاب غذا به سر برده‌است، بر اثر وخامت حال به بهداری اوین منتقل شد.

آتنا دائمی شنبه ۱۶ اردیبهشت ۲۸امین روز اعتصاب غذای خود را در حالی آغاز کرده است که جمعه، در ۲۷ امین روز اعتصاب غذا به دلیل وخامت حال به بهداری اوین منتقل شد.

وب‌سایت خبری هرانا، وابسته به فعالان حقوق بشر ایران از قول یکی از نزدیکان دائمی خبر داده است که او پس از ۲۷ روز اعتصاب غذا ۱۲ کیلو کاهش وزن داشته، فشار خونش افت کرده است، ناخن‌هایش کبود و رنگ زبانش تیره شده‌است. کلیه‌های آتنا دائمی نیز دچار عفونت شده‌اند.

این منبع به هرانا توضیح داده که پزشک بهداری اوین «گفته بود احتمالاً عفونت وارد خون و دستگاه گوارشش نیز شده است.»

آتنا دائمی از شنبه ۱۹ فروردین در بند زنان زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده‌ است. این زندانی سیاسی در اعتراض به محکومیت خواهرانش انسیه و هانیه دائمی به حبس تعلیقی اعتصاب غذای خود را آغاز کرده و خواهان «اعلام و ابلاغ برائت» آنها و «استرداد کفالت ضبط‌شده» از خانواده ‌است.

بنابر این گزارش، آتنا دائمی از دوشنبه گذشته، ۱۴ فروردین در برابر نگهبانی بند زنان اوین دست به تحصن زده‌ بود و پس از آنکه پاسخی نگرفت، اعتصاب غذایش را آغاز کرد.

آتنا دائمی ساعت هشت صبح روز ششم آذر ۹۵، با خشونت و تهدید مأموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران، در خانه پدری‌اش بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

رادیو زمانه

اين قسمت در حال حاضر بسته است.