دختران خیابان انقلاب تکثیر می‌شوند

دختر خیابان انقلاب امروز تکثیر شد، ابتدا در تقاطع خیابان انقلاب و وصال و سپس در چند نقطه دیگر تهران. و به اصفهان سید.

۶ دختر انقلاب روز ۹ بهمن در تهران و اصفهان

تاکنون عکس ۶ تن از زنانی که امروز ۹ بهمن حجاب خود را برداشته‌اند در تهران و اصفهان در فضای مجازی منتشر شده است.

***

دختر خیابان انقلاب تنها نماند: اعتراض یک زن دیگر به حجاب اجباری

#ما_بیشماریم: دختر خیابان انقلاب تنها نماند. یک زن ایرانی دیگر هم در صبح برفی تهران، در تقاطع و انقلاب و وصال مقابل شیرینی فرانسه روی سکو ایستاد و حجابش را از سر برداشت. تصاویری از این حرکت اعتراضی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

تقاطع انقلاب با وصال، مقابل شیرینی فرانسه، محلی برای اعتراض به حجاب اجباری دختران انقلاب

روسری سفید بر سر یک چوب: نمادی از اعتراض به حجاب اجباری

ویدا موحد معروف به دختر خیابان انقلا ۶ دی‌ ۱۳۹۶ چند روز قبل از شروع اعتراضات ۱۳۹۶، در تقاطع خیابان انقلاب و وصال روسری سفیدرنگی را بر سر چوبی کرد و در اعتراض به حجاب اجباری آن را تکان داد. او به مدت دو هفته در زندان اوین بازداشت نسرین ستوده ۸ بهمن ۱۳۹۶ از آزادی او خبر داد و از مردم خواست که از پیگیری سرنوشت ویدا موحد غافل نمانند و مانع از پیگرد قضایی او شوند .

***

نسرین ستوده: دختر خیابان انقلاب آزاد شد

نسرین ستوده از آزادی ویدا موحد، دختر معترض خیابان انقلاب خبر داده و نوشته «در مراجعه‌ای که برای پیگیری پرونده‌ی دختر خیابان انقلاب به دادسرا داشتم، مدیر دفتر گفت که وی آزاد شده است.»

 

او این خبر را هشتم بهمن ماه در صفحه فیس‌بوکش اعلام کرده است.

دی‌ماه گذشته همزمان با شروع اعتراضات سراسری در ایران، زنی در خیابان انقلاب تهران روسری سفید خود را بر سر چوبی آویخت و بر بالای بلندی‌ای، به حجاب اجباری اعتراض کرد. تصویر این زن جوان، به سرعت به نمادی برای اعتراض به پوشش اجباری در ایران تبدیل شد و در اعتراضات سراسری ایران هم مورد استفاده قرار گرفت اما از سرنوشت او اطلاعی در دست نبود. چند روز پس از انتشار عکس‌ها و فیلم‌های او برخی از شاهدان در صحنه اعلام کردند که این دختر در همان محل دستگیر شده است.

بعدتر، نسرین ستوده، وکیل دادگستری در فیس بوک خود خبر بازداشت این زن جوان را تأیید کرده و نوشته بود: «امروز من و رضا به همان محلی رفتیم که دختر خیابان انقلاب با پرچم سفیدش بر بلندایی ایستاده بود، رفتیم تا از وضعیت‌اش مطلع شویم. تحقیق محلی ثابت کرد که دختر جوانی که هنوز نامش را نمی‌دانیم، همان روز بازداشت شده است.»

به نوشته نسرین ستوده، او بعد از بازداشت مدت کوتاهی آزاد شده بود اما دوباره دستگیر شد. بنا بر تحقیقاتی که این حقوق دان و وکیل دادگستری انجام داد «دختر خیابان انقلاب» کودک ۱۹ ماهه‌ای دارد و ۳۱ ساله است. همچنین، گفته شده که او پس از بازداشت به کلانتری ۱۴۸ خیابان انقلاب منتقل شده و سپس پرونده‌اش را به دادسرای خیابان خارک فرستاده بودند، دادسرایی که فعلا به خیابان شیرودی در مفتح منتقل شده است.

رادیوزمانه

اين قسمت در حال حاضر بسته است.