تجمع در چند شهر ایران در اعتراض ها به “دروغ‌گویی” و “پنهانکاری” مسئولان حکومت

  گاز اشک‌آور و شعار علیه رهبر و سپاه در تهران

عصر و شب شنبه ۲۱ دی صدها نفر در تهران، اصفهان، رشت، کرمان، شیراز، همدان و بروجرد برای اعتراض به عدم شفافیت درباره علت سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی و انکار اصابت موشک به آن تجمع کردند.

در مقابل دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه صنعتی شریف علیه رهبر و سپاه شعار دادند و خواهان محاکمه و مجازات عاملان این حادثه شدند. آنها با روشن کردن شمع یاد قربانیان را گرامی داشتند.

در خیابان‌های مرکز تهران انبوهی از ماموران ضدشورش مستقر شده‌اند و از گاز اشک‌آور و باتوم برای پراکنده کردن تجمع‌ها استفاده کردند .

یک شاهد عینی درباره برخورد ماموران به بی‌بی‌سی فارسی گفت: “تا وقتی شعارها خیلی تند نبود هیچی نگفتند، ولی وقتی اسم خامنه‌ای آمد اشک‌آور زدند.”

تجمع‌کنندگان امیرکبیر شعار می‌دادند: “استعفا کافی نیست، محاکمه لازم است” و “مرگ بر دروغگو” .

آنها علیه آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: “کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل رو ستایش کنیم”، “این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت” و “مرگ بر دیکتاتور”.

معترضان علیه سپاه هم شعار دادند و از جمله گفتند: “سپاه جنایت می‌کنه، رهبر حمایت می‌کنه”.

در تجمعی دیگر در دانشگاه شریف معترضان شعار دادند: “فرمانده کل قوا، استعفا، استعفا”. آیت‌الله خامنه‌ای فرماندهی کل نیروهای مسلح را در ایران به عهده دارد.

در این دانشگاه همچنین شعار “سلیمانی قاتله، رهبرش هم جاهله” سر داده شد.

تجمعات اعتراضی مشابهی در سی‌و‌سه پل همدان، در رشت و کرمان و همچنین در دانشگاه شیراز و دانشگاه بوعلی همدان برگزار شد. همچنین از تجمع در دانشگاه نوشیروانی بابل خبر می رسد.

تجمع

با وجود آنکه نخست وزیر کانادا و مقام‌های کشورهای دیگر از وجود شواهدی مبنی بر اصابت موشک به این هواپیما خبر دادند، مقام‌های ایرانی بر “نقص فنی” اصرار داشتند و بیش از سه روز طول کشید تا به واقعیت سرنگونی هواپیما بر اثر شلیک پدافند ایران اذعان کنند.

در این مدت مقام‌ها و رسانه‌های رسمی به ستایش و ابراز خشنودی از “انتقام سخت” با حمله موشکی به پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق پرداختند.

یکی از شعارهای دانشجویانی که داخل محوطه دانشگاه امیرکبیر بودند این بود: “این انتقام سخت رو، از من و تو می‌گیرن”.

ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، گزارش کرده: ” جمعیت بسیاری از تقاطع خیابان طالقانی و حافظ تا تقاطع انقلاب‌ حافظ و به سمت چهارراه ولیعصر حضور دارند و هر لحظه بر تعداد آنان افزوده می شود.”

شبکه خبر تلویزیون ایران هم گزارش داد که برنامه یادبود قربانیان “به تدریج به شعارهای ضدنظام کشیده شد و عده‌ای با شعارهای هنجارشکنانه مراسم را به خشونت کشاندند. متاسفانه عکس سردار ملی شهید حاج قاسم سلیمانی مورد جسارت قرار گرفت.”

همزمان با شکل‌گیری تجمع‌های اعتراضی، برخی گزارش‌ها حاکی از اختلال در اینترنت در ایران است.

تجمع‌کنندگان در مقابل دانشگاه امیرکبیر تهران به یاد قربانیان حادثه سقوط هواپیما شمع روشن کرده و سرود خوانده‌اند.

یک شعار دیگر معترضان این بود: “به من نگو فتنه‌گر، فتنه تویی ستمگر”. عبارت فتنه‌گر را رهبر ایران و هوادارانش برای ارجاع به منتقدان و مخالفان حکومت به کار می‌برند.

یک خبرنگار ایرانی در تهران شعارهای تجمع شنبه شب را “رادیکال‌ترین شعارهایی که تاکنون شنیده‌اید” توصیف کرده است.

دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف به یاد قربانیان حادثه شمع روشن کردند

در دانشگاه تهران هم ده‌ها دانشجو با شمع روشن کردن مقابل تصاویر جان‌باختگان حادثه و سرود خواندن یاد آنها را گرامی داشتند.

دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در تهران هم به طور مشابهی به قربانیان ادای احترام کردند.

بسیاری از جان‌باختگان حادثه از جامعه دانشگاهی ایران بودند که برای ادامه تحصیل یا تدریس در کانادا زندگی می‌کردند.

صبح چهارشنبه هواپیمای اوکراینی با ۱۷۶ سرنشین از فرودگاه امام خمینی در تهران برخاست و دقایقی بعد سقوط کرد و همه سرنشینان آن کشته شدند.

این حادثه چند ساعت پس از حمله موشکی به پایگاه عین الاسد عراق، محل حضور نظامیان آمریکایی، انجام شد که پاسخی به کشتن قاسم سلیمانی بود.

بنا به گزارش‌ها برنامه ایران برای حمله موشکی از پیش به نظامیان مستقر در عین الاسد اطلاع داده شده بود و نه نیروهای آمریکایی و نه دیگر ملیت‌های حاضر در این پایگاه تلفاتی نداشتند.

بی بی سی

*****

پرتاب گاز اشک‌آور به معترضان حمله موشکی سپاه به هواپیمای اوکراینی در تهران

بر اساس گزارش‌ها و ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، در برخی دانشگاهای ایران، از جمله صنعتی شریف، تهران و امیرکبیر تجمع‌ها و تظاهراتی در اعتراض به سرنگونی هواپیمای اوکراین با آتش پدافند موشکی سپاه بر پا شد.

روز شنبه ۲۱ دی‌ماه  (۱۱ ژانویه) ساعاتی پس از اعتراف مسئولان و مقام‌های سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی به هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری اوکراین در آسمان جنوب تهران، اعتراض‌های خودجوش در داخل و مقابل دانشگاه تهران و دانشگاه امیرکبیر شکل گرفت و معترضان علیه “دروغ‌گویی” و “پنهانکاری” مسئولان حکومت شعار دادند.

براساس ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی با پرتاب گاز اشک‌آور به برخورد با معترضان پرداخته‌اند.

تجمع‌ها و تظاهرات در دو نقطه یاد شده تهران به تدریج گسترش پیدا کرده و شمار معترضان بیشتر شد. تصاویری از تجمع‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

بر اساس ویدیو منتشر شده توسط وب‌سایت انصاف‌نیوز، معترضان مقابل دانشگاه امیرکبیر از دانشجویان تجمع ‌کننده در داخل دانشگاه برای پیوستن به اعتراض‌شان دعوت می‌کنند.
اعتراف سپاه به شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراینی در تهران اعتراض‌های زیادی را به دنبال داشته است.

Embedded video

نگرانی از قطع دوباره اینترنت در ایران

در پی اعتراض‌های روز شنبه در پایتخت ایران به شلیک پدافند نیروهای مسلح ایران به یک هواپیمای مسافربری اوکراینی، برخی مخاطبان دویچه‌وله فارسی از بروز اختلالاتی در ارتباطات اینترنتی در شهر تهران خبر می‌دهند.

ایران در آبان ماه گذشته و در پی افزایش قیمت بنزین شاهاد اعتراضات خونینی بود. در این مدت حکومت با قطع اینترنت تلاش کرد مانع اطلاع‌رسانی در مورد خشونت‌ها و همچنین گسترش اعتراض‌ها شود.

این نگرانی وجود دارد که شهروندان ایران بار دیگر قطعی اینترنت را تجربه کنند.

خبرگزاری دولتی ایرنا نوشته که جمعیت معترضان در حال افزایش است. به نوشته این خبرگزاری حضور زیاد معترضان در تهران موجب شده تا جمعیت به سمت چها راه ولیعصر حرکت کنند. این گزارش اضافه می‌کند: «جمعیت از تقاطع خیابان طالقانی و حافظ تا تقاطع انقلاب حافظ و به سمت چهارراه ولیعصر در حرکت است و هر لحظه بر تعداد آنان افزوده می‌شود.»

بر اساس تصاویر ویدیویی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی درگیری‌هایی میان تجمع کنندگان در تهران و نیروهای انتظامی رخ داده است.

بر اساس تصاویر ویدیویی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی درگیری‌هایی میان تجمع کنندگان در تهران و نیروهای انتظامی منتشر شده است.
دویچه‌وله مستقلا نمی‌تواند زمان و مکان ضبط این ویدیوها را تایید کند.

تصاویری از تجمع معترضان مقابل دانشگاه شریف تهران. تجمع کنندگان علیه سپاه پاسداران و رهبر جمهوری اسلامی شعار می‌دهند.

تصاویری از تجمع معترضان مقابل دانشگاه شریف تهران منتشر شده است. تجمع کنندگان علیه سپاه پاسداران و رهبر جمهوری اسلامی شعار می‌دهند.
اعتراف سپاه به شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراینی در تهران اعتراض‌های زیادی را به دنبال داشته است.

ویدیو دیگری از تجمع امروز مقابل دانشگاه امیرکبیر در اعتراض به خطای جمهوری اسلامی در سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران.

در دانشگاه صنعتی شریف دانشجویان پلاکاردی به دست گرفته و اعلام کردند: «غلط کردید اشتباه کردید». مخاطب این شعار مسئولان جمهوری اسلامی و اشاره‌ای به اظهارات علی خامنه‌ای رهبری جمهوری اسلامی در سال ۱۳۷۰ در واکنش به هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران از سوی ناو جنگی آمریکا در آسمان خلیج فارس است.

در ویدئوهایی از این تجمع‌ها و تظاهرات منتشر شده شعارهای زیر به گوش می‌خورند:

«کشته ندادیم که سازش کنیم/ رهبر قاتل رو ستایش کنیم»
«مرگ بر دروغگو»
«این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت»
«به من نگو فتنه‌گر، فتنه تویی ستمگر»
«فرمانده کل قوا، استعفا استعفا»
«دیکتاتور سپاهی، داعش ما شمایی»
«رفراندوم، رفراندوم، این است شعار مردم»
«‏سپاه جنایت می‌کند، رهبر حمایت می‌کند»
«بترسید بترسید ما همه با هم هستیم»

خبرگزاری “رکنا” از تهران گزارش داده عصر روز شنبه ۲۱ دی ماه، جمعی از مردم تهران، اعم از دانشجویان و هنرمندان و شهروندان ، مقابل دانشگاه امیرکبیر تجمع کردند تا مراسم یادبودی برای جانباختگان انی حادثه برگزار کنند.

بنابر گزارش این خبرگزاری، تجمع کنندگان که به شدت از مرگ تلخ هموطنان خود غمگین بودند وخواستار استعفا مسئولانی شدند که در وقوع این حادثه سهم داشته و مقصر بودند.

تهدید هنرمندان دعوت کننده به تجمع توسط نهادهای امنیتی

رخشان بنی‌اعتماد، کارگردان سینمای ایران در پی توئیتی که امروز منتشر کرد و در آن مردم را برای تجمع در میدان آزادی دعوت کرده بود، نوشت، “دعوت اینجانب لغوشده اعلام می‌شود.”

این کارگردان سینمای ایران نوشته است: «مردم داغدار ایران، دعوت هنرمندان به عزاداری برای جگرگوشه‌هامان که قرار بود فردا، یکشنبه ۲۲ دی‌ماه در میادین آزادی شهرهای ایران برگزار شود؛ با هشدار جدی نهادهای امنیتی مواجه شد. برای پیش‌گیری از هر بهانه‌جویی و برای حفظ امنیت و جان مردم داغدار، دعوت اینجانب لغوشده اعلام می‌گردد.»

جمع دیگری از هنرمندان از سید علی صالحی، نیکی کریمی، منیژه حکمت، بهمن فرمان‌آرا، پرویز پرستویی، تهمینه میلانی، شهره سلطانی، ماهایا پتروسیان از فراخوان خانم بنی‌اعتماد پشتیبانی کرده بودند.

دادخواست شیرین عبادی برای استعفای رهبران جمهوری اسلامی

شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه نوبل صلح روز شنبه ۲۱ دی‌ماه (۱۱ ژانویه) در دادخواستی  خواستار استعفای تمامی افرادی شده  که نقش تصمیم گیرنده و مجری در شلیک به هواپیمای مسافری اوکراین شد. دادخواست خانم عبادی برای جمع‌آوری امضا در وبسایت “دادخواست” منتشر شده است.

در این دادخواست آمده است: «بیان “خطای انسانی” و “اشتباه غیرعمدی” موجب بسته شدن پرونده و خاتمه درد کسانی نمی‌شود که خانواده و عزیزانشان را در میان مسافران از دست داده‌اند.»

شیرین عبادی در گفت‌وگو با ئویچه‌وله فارسی در همین باره گفت:« در دادخواستی که به صورت آنلاین منتشر کرده‌ام، با توجه به تجربیات دردناکی از بیش از چهل سال حکومت جمهوری اسلامی دارند و با عنایت به اتفاقی که افتاده و عدم صداقت و شفافیت حکومت که باعث شده این همه بلا بر ما نازل شود که آخرینش از دست دادن فرزندان عزیر ما بود که برای زندگی و تحصیل، کشور مصیبت زده ایران را ترک می کردند، من از تمامی هموطنان درخواست کردم که این درخواست را امضا کنند.»

او گفت که این درخواست برای استعفای رهبر، رییس جمهوری، فرمانده نیروی هوایی سپاه و تمامی افرادی است که دست اندر این فاجعه انسانی بوده‌اند.

شیرین عبادی گفت :«امضای بیشتر این دادخواست به منزله رایی است که مردم در انتخاباتی که سالیان سال است حکومت است با نظارت استصوابی مضایقه کرده است. حکومت همواره هر تجمعی را به نفع خود مصادره می‌کند. امضای بیشتر این دادخواست باعث می‌شود که از جمله دنیای آزاد و سازمان ملل متحد متوجه شود که مردم ایران این حکومت را نمی‌خواهند. مردم یا باید در خیابان باید فریاد بزنند که بارها دیده‌ایم نتیجه‌اش، کشتن و دستگیری مردم بی‌دفاع بوده یا اینکه باید به طرق دیگری خواسته خود را اعلام کنند.»

وی افزود:«از این رو، من  با استفاده از ابتکار رادیو زمانه دادخواستی گذاشتم تا کسانی که معتقد هستند با این رژیم دیگر نمی‌شود ادامه داد و ادامه حکومت این رژیم باعث سقوط ایران خواهد شد، آن را امضا کنند.»

شیرین عبادی گفت:«تعداد بیشتر امضاها باعث می‌شود که سازمان ملل متحد در تصمیماتی که م‌ گیرد حرف مردم بهتر شنیده شود. اگر مایل هستید شرایط ایران به طریق مسالمت‌آمیز بهتر شود، لطفا این دادخواست را امضا کنید تا وقتی حداقل به یک میلیون نفر رسید، ما بتوانیم آن را به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و سایر ارگان های تصمیم‌گیرنده از جمله شورای امنیت ارایه دهیم؛ هرچند طبق اساسنامه مردم نمی‌توانند مستقیما به شورای امنیت مراجعه کنند، اما ما می‌توانیم از یک کشور بی‌طرف درخواست کنیم که از طرف مردم ایران، پرونده جنایات این رژیم را مطرح کنند.»

دویچه وله

دیدگاه شما؟

Your email address will not be published.