فاجعه‌ی سرنگونی هواپیمای مسافربری، و رسوائی و بی کفایتی حکومتگران جمهوری اسلامی!

اعتراف به سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سپاه پاسداران که طی آن ۱۷۶ تن جان باختند، سران جمهوری اسلامی را در تنگنای جدیدی قرار داده‌است. بعد از سه روز تلاش رسمی برای کتمان واقعیت، تهدید روزنامه نگاران و معترضان، خود حکومت به این واقعیت تلخ اعتراف کرده‌است، اما هم چنان به دنبال توجیه شلیک به هواپیمای مسافربری و سخیف‌تر از آن کتمان آن است.

جمهوری اسلامی مدعی است که پدافند هوائی به اشتباه به هواپیمائی که از فرودگاه تهران برخاسته بود، شلیک کرده‌است. جدا از این که چگونه می شود تفاوت یک هواپیمای مسافربری را با «موشک کروز» تشخیص نداد، همین امر نشان می دهد که چه بلبشوئی بر این کشور حاکم است که رهبر جمهوری اسلامی و فرماندهان تحت امر او دستور موشک باران پایگاه‌های آمریکا در عراق را صادر می کنند، اما فراموش می کند که پرواز هواپیماهای مسافربری را در این شرائط جنگی متوقف کنند.

خامنه‌ای و سرداران تحت فرمان او، به دولت عراق و چه بسا به آمریکا، اطلاع می دهند که قصد حمله به فلان پایگاه را دارند، اما به فرودگاه تهران اطلاع نمی دهند که پروازها را متوقف کند. از درایت سران رژیم همین بس که موشک باران آن‌ها در عراق تلفاتی نداشته، اما پدافند آن‌ها در تهران جان ۱۷۶ تن را گرفته است و به یک فاجعه‌ی غیرقابل گذشت انسانی دامن زده‌است.

فاجعه‌بارتر، کتمان واقعیت و خاک پاشیدن بر چشم مردم بود. فرمانده سپاه می گوید همان روز صبح به مسئولان بالا موضوع را اطلاع داده است، اما سران حکومت از خامنه‌ای تا روحانی مدعی هستند که تا روز شنبه اطلاع نداشته‌اند. ولی همه‌ی شواهد نشان می دهد که سران رژیم جمهوری اسلامی تصمیم داشتند طبق معمول با دروغ موضوع را خاتمه دهند. به همین دلیل هم بلافاصله اعلام کردند که علت سقوط هوا پیما نقص فنی بوده است و تاکید کردند که بحث احتمال سرنگونی از طرف پدافند هوائی «جنگ روانی» است. اما بالاخره بعد از انتشار شواهد کافی، زیر فشار بین‌المللی پذیرفتند که «اشتباه» صورت گرفته‌است.

در هر کشور دیگری چنین اشتباهی، دروغ و لاپوشانی آن به استعفای مسئولان آن استباه منجر می شد، اما در کشور ما آب از آب تکان نمی خورد. هیچ کس پاسخگوی این فاجعه‌ی انسانی و دروغ به مردم ایران و جهانیان نیست. هیچ کس مسئولیت تلاش برای قلب واقعیت در مورد این اتفاق تاسف‌بار را به عهده نمی‌گیرد. امری که طی چهل سال گذشته به یک رویه‌ی معمول در جمهوری اسلامی تبدیل شده‌است و تنها به حادثه‌ی سرنگونی هواپیمای اکراین محدود نمی‌شود. مصلحت نظام جمهوری اسلامی برای سران آن انجام هر کاری را مجاز می کند، اعم از سرکوب، کشتار و دروغ را.

مسئولیت شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراین و قتل ۱۷۶ تن سرنشنین و خدمه‌ی ‌آن بر عهده‌ی سران رژیم و در راس آن‌ها خامنه ای رهبر رژیم و فرمانده کل نیروهای مسلح است. مردم معترض ایران به‌حق خواستار استعفای خامنه‌ای و برکناری او هستند.

اجبار رژیم به اعتراف بر اشتباه و عقب نشینی از دروغ آشکار خود، اولین گام مهم در اعلام بی کفایتی این حکومت و سردمداران آن در اداره‌ی کشور و تامین مصالح ان است.

اتحاد جمهوریخواهان ایران جنایت ساقط نمودن هواپیمای مسافربری توسط حکومت را شدیدا محکوم می کند؛ با بازماندگان و خانواده‌های قربانیان این فاجعه اعلام همدردی می کند و خواستار شناسائی آمران و عاملان این جنایت، کتمان آن و دروغ به مردم ایران و جهانیان است. ان چه رخ داده است تنها یک خطا و سهو انسانی نیست، بلکه بازتاب ساختار معیوب حکمرانی جمهوری اسلامی در کشور است که مصالح حلقه‌ی قدرت را بر مصالح کشور و مردم ارجح می داند و از قربانی کردن جان انسان ها و انتشار اخبار دروغ ابائی ندارد. ما از اعتراضات مردم در سراسر کشور علیه این بی کفایتی حکومت و حکومتگران پشتیبانی می‌کنیم.

هیات سیاسی اجرائی
اتحاد جمهوریخواهان ایران
۲۳ دی ۱۳۹۸ – ۱۳ ژانويه ۲۰۲۰

Leave a Reply

Your email address will not be published.