عبدالله رمضان‌زاده: ساختار قانونی سیاسی فعلی پاسخگو نبوده و دچار تناقض شده است

عبدالله رمضان زاده در گفت و گو با «اعتماد»

انتخابات مجلس یازدهم پیش روست؛ انتخاباتی که احتمالا سرنوشت یک دوره ۴ ساله پارلمان را تعیین کرده و در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نیز تاثیرگذار خواهد بود. با این حال بنا بر آخرین نظرسنجی ها بازار انتخابات چندان پر رونق نیست. در این شرایط شاید لازم است هر جریان سیاسی موثر در سیاستگذاری و سیاست ورزی به ارزیابی و خودانتقادی روی بیاورد و به این پرسش پاسخ دهد که کجای مسیر اشتباه بوده است. اگرچه جناح راست از پالایش جریانی و نقب زدن به گذشته برای ارزیابی عملکرد منتسبان به اصولگرایی همواره سر باز زده است و اغلب نگاهی غیرجریانی و جناحی را دنبال می کند، دست کم این چند سال گذشته، اصلاح طلبان علاوه بر برشمردن عوامل برون جریانی، به ضعف ها و کاستی های خود نیز پرداخته و می پردازند. از همین رو «اعتماد» سراغ عبدالله رمضان زاده رفته و این پرسش را مطرح کرده که باتوجه به شرایط امروز کشور، آیا اصلاح طلبی به عنوان یک کنش سیاسی به بن بست رسیده است؟!

از اصلاحات و اصلاح طلبان شروع کنیم. آیا اصلاح طلبی در ایران به بن بست رسیده است؟

ممکن است بگویید «اصلاح طلبان» به بن بست رسیده اند، اما اصلاح طلبی به بن بست نمی رسد. من برای نجات کشور راهی جز اصلاح طلبی سراغ ندارم. ممکن است عده ای بگویند که اصلاح طلبان «نتوانستند» یا عده ای دیگر هم بگویند که «نخواستند»، حق هم دارند. آنچه اهمیت دارد این است که مردم از اصلاح طلبان ناراضی اند و معتقدند اصلاح طلبان به وعده های شان عمل نکردند، حال یا نخواستند یا نتوانستند یا منافع شان ایجاب نکرد. می توان هر یک از این ۳ گزاره را در نظر گرفت. مهم این است که مردم، اصلاح طلبان را حامل پیامی جدید نمی بینند، اما این بدین معنا نیست که از اصلاح طلبی دست بکشیم یا بخواهیم آن را نفی کنیم؛ چراکه مقابل اصلاح طلبی تنها دو گزینه وجود دارد؛ «انفعال کامل» یا «انقلاب». اصلاحات یک مسیر است. عده ای در این مسیر حامل می شوند، ممکن است پس از مدتی نتوانند این پیام را به خوبی حمل کنند، پس زمین می گذارند و عده ای دیگر آن را برمی دارند. به هر روی، راهی برای نجات کشور وجود ندارد مگر اصلاحات. اما ممکن است شما بگویید که این اصلاح طلبان نمی توانند نجابت بخش باشند. این گزاره را به چالش نمی کشم.

اینکه اصلاح طلبی به عنوان مفهومی سیاسی به بن بست نمی رسد یا اصلاح طلبی به عنوان روش را می توان پذیرفت، اما به هر روی این روش کنشگرانی دارد که اصلاح طلبی بر مبنای کنش آنها مورد قضاوت بدنه اجتماعی قرار می گیرد و آنها هستند که این روش و منش را اعمال می کنند. به نظر می رسد این مسیر در حال حاضر دچار مشکل است.

قبول دارم. کنشگران به هر دلیلی یا بهانه ای، با هر دلیل واقعی یا توهمی و ساختگی نتوانستند بار اصلاح طلبی را به مقصد برسانند. بنابراین ممکن است حامل های اصلاح طلبی تغییر کنند.

اصلاح طلبان همواره عامل یا عوامل بیرونی را در محقق نشدن اصلاحات مقصر دانسته اند، این عوامل بیرونی گاهی دولت ها و گاهی حاکمیت در معنایی عام تر بوده است. اما به نظر شما چرا این حامل های اصلاح طلبی نتوانستند بار را به مقصد برسانند؟

یقین دارم که عامل یا عوامل بیرونی موثر بوده و هستند و نباید در این موضوع شک کرد.

آیا توان غلبه بر عامل یا عوامل بیرونی وجود داشت؟

به نظر من توان غلبه بر عامل یا عوامل بیرونی وجود داشته است. عدم جسارت، عدم وحدت رویه و هماهنگی، وجود منافع شخصی و جمعی و… در اصلاح طلبان نیز چون سایر جریان های سیاسی وجود دارد. باید همه دلایل اعم از دلایل روان شناختی، جامعه شناختی، اقتصادی و منافع شخصی را در نظر گرفت.

تجربه تاریخی نشان می دهد که اصلاح طلبان در چند دهه گذشته روی یک تیغ دو لبه قرار داشتند. زمانی که تندتر و به تعبیری رادیکال تر بودند، حضور در قدرت را از دست داده اند. وقتی کندتر و محافظه کار شده اند، بدنه اجتماعی شان را از دست داده اند. با این حال شما تاکید دارید که توان غلبه بر عوامل بیرونی محقق نشدن اصلاحات وجود داشته است. با این حساب اصلاح طلبان برای تحقق آرمان های اصلاح طلبانه باید تندتر شوند یا کندتر؟

اصلاح طلبان نبض جامعه را در دست ندارند و همه خواسته هایی که مطرح می کنند با جامعه و اقشار مختلف هماهنگی ندارد. خواسته های جامعه به صورت سینوسی تغییر می کند و هرگز ثابت نیست. یک روز خواسته های فرهنگی مقدم است یک روز خواسته های سیاسی و یک روز خواسته های اقتصادی و… که اصلاح طلبان باید خود را با آن تطبیق بدهند و البته نیازمند محیط امن، آزاد، مبتنی بر مذاکره و گفت وگوی جمعی، حتی بین اصلاح طلبان است. این محیط وجود ندارد. شما جای امنی برای نقد پیدا نمی کنید که مطمئن باشید دو روز بعد با همه برخورد نمی کنند. حتما عامل امنیتی و نبود و کمبود آزادی برای تشکیل تجمعات و برقراری ارتباط با مردم در شرایط امروز اصلاح طلبان موثر است. زمانی سعید حجاریان در مورد اصلاح طلبی گفته بود: «اصلاح طلبی بین العباسین است» که مقصود مرحوم عباس دوزدوزانی و عباس عبدی بود. آن زمان عباس عبدی در طیف رادیکال قرار داشت که البته امروز این گونه نیست. اصلاح طلبان باید به انسجام برسند که تاکنون در این زمینه موفق نبوده اند، هم نفوذی ها و دخالت امنیتی ها موثر بوده و هم کم کاری و کم توانی اندیشه ای اصلاح طلبان و اختلافات. همچنین تنوع و تکثر جامعه ایرانی نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. ما جامعه ای متکثر با خواسته های نامشخص داریم. یک نمونه آن در جریان کنشگری اصلاح طلبان در انتخابات قابل مشاهده است. اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری ۸۴ ائتلاف نکردند، محکومند، در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ هم ائتلاف کردند و باز هم محکومند. خب، چه باید کرد؟! راهش این است که با مردم گفت وگو کرده و با آنها ارتباط برقرار کنیم. این ارتباط برقرار نشده است. یک دلیل آن کم کاری اصلاح طلبان و دلیل دیگر هم نبود فضا به لحاظ امنیتی و شرایط خاص سیاسی کشور است.

منظورتان از ایجاد فضای امن چیست؟ مجرای این ارتباط باید چه باشد؟

از طریق رسانه ها، احزاب، میتینگ ها و… می توان این ارتباط را ایجاد کرد. برای نمونه یکی از نیازهای جامعه اعتراض به انهدام هواپیمای اوکراینی است. مردم اعتمادشان را به همه از دست دادند و اصلاح طلبان نتوانستند هیچ کاری انجام دهند. آنها حتی نتوانستند یک تجمع اعتراضی برگزار کنند. فکر می کنید اگر درخواست می کردند به آنها اجازه داده می شد؟

به هر حال درخواستی هم نبود.

اگر درخواست می شد، چون جو عدم اعتماد است، مردم می گفتند اینها با ما بازی می کنند و خودشان می دانند که به اصلاح طلبان مجوز برگزاری راهپیمایی و اجتماع اعتراضی نمی دهند اما درخواست داده اند. اگر درخواست نکنند باز هم محکوم هستند. اگر درخواست می دادند آیا می توانستند تجمع را هدایت کنند و بدون دردسر به آخر برسانند؟ قطعا نمی شود. بنابراین شرایط بیرونی موثر است.

در خلال صحبت های تان اشاره کردید که دخالت نفوذی ها در کم کاری و کم توانی اصلاح طلبان تاثیر داشته است. نفوذ در جریان اصلاحات و میان اصلاح طلبان وجود دارد؟

بله، قطعا در جریان اصلاح طلب هم نفوذ صورت گرفته است. هر کسی از راه می رسد خود را اصلاح طلب معرفی می کند. چه کسی را باید اصلاح طلب دانست و چه کسی را نباید اصلاح طلب دانست؟ مصطفی تاجزاده اصلاح طلب است؟ زارعی فومنی اصلاح طلب است یا عباس عبدی؟ کدام را اصلاح طلب می دانید؟ برای این سوالات جوابی نداریم. تا زمانی که اصلاحات یک جبهه است، احزاب قدرتمند نداریم، تابلوها و تریبون های روشن رسانه ای نداریم، این مشکلات وجود دارد. بنابراین می پذیرم که اصلاح طلبان کم کاری کرده اند، اما شرایط بیرونی را نیز نمی توان نادیده گرفت و خواسته های جامعه را نیز باید دید.

اصلاح طلبان در یک سیکل قرار دارند. اگر نگاهی تاریخی به اصلاح طلبی داشته باشیم، متوجه می شویم که مشکلاتی که از آن یاد کردید همواره وجود داشته است.آیا اساسا این جریان مانیفستی ندارد که بدانیم و بتوانیم متر و معیار اصلاح طلبی را بر مبنای آن مشخص کنیم؟ همواره اصلاح طلبان از مصایب سخن گفته اند. اگر قرار باشد ۲۰ سال آینده هم همین شرایط وجود داشته باشد این اصلاحات و اصلاح طلبی چه برآیندی برای مردم دارد؟

سیکل اصلاح طلبی در ایران معیوب است و نمی توان در این گزاره تردید کرد. منتها اصلاحات یک حزب نیست که مانیفست داشته باشد. ما چاره ای نداریم که سراغ احزاب برویم و خواسته های مان را در چارچوب احزاب جمع بندی کنیم و انباشت خواسته داشته باشیم و به مردم عرضه کنیم تا آنها در مورد برنامه های احزاب قضاوت کنند. با این حال حزب قدرتمندی وجود ندارد که دست به این اقدام بزند. وقتی حزب قوی نداریم و اجازه شکل گیری حزب قدرتمند را پیدا نمی کنیم، نه در ۲۰ سال آینده تا ۱۰۰ سال آینده ادامه پیدا خواهد کرد. به جبهه ملی اول و جبهه ملی دوم بازگردیم که ترکیبی از احزاب راست و چپ بودند منتها آنها در ابتدا خواسته مشخص استقلال و ملی شدن نفت را داشتند و همین باعث شد که دور هم جمع شوند. الان خواسته مشخص اصلاح طلبان مشخص نیست. به همین خاطر تاکید دارم گفت وگوی درون جریانی لازم است که شرایط آن هم به خاطر فضای امنیتی موجود نیست. البته بخش دیگری از آن به ناتوانی اصلاح طلبان از گفت وگو با یکدیگر باز می گردد. مردم درست فکر می کنند که اصلاح طلبان در یک سیکل معیوب گرفتار شده اند و همین باعث شده که اصلاح طلبی و اصلاح طلبان برای شان ارج و قربی نداشته باشند. خاطرتان هست که بعد از اصلاح نرخ بنزین، تعدادی از اصلاح طلبان در مجلس شورای اسلامی درخواست کردند دولت در این مورد توضیح دهد. بعد با یک پیام رهبری سکوت کردند. من نمی گویم که این کار درست یا غلط بوده اما باید به مردم توضیح دهند که چرا با یک پیام سکوت کردند؟ باید به مردم توضیح داده شود که مثلا رهبری مصالحی را دیده بودند که ما ندیده بودیم. آن وقت مردم از آنها می پرسند که پس شما چه کاره هستید که ما باز هم به شما رای بدهیم؟ باید به کسانی رای بدهیم که استقلال رای داشته باشند. اما این جرات و جسارت وجود ندارد که دلیل آن هم فضای امنیتی و قلع و قمع است. درست است که در مجلس دهم در حدود ۱۰۰ اصلاح طلب حضور داشتند اما آیا این افراد به واقع نیروهای اصلاح طلب بودند؟

خیر؛ زیرا نیروهای اصلی اصلاح طلب نبودند اما مساله این است که وقتی نیروهای اصلی اصلاح طلب در مجلس ششم هم حضور داشتند، باز هم به بن بست خوردند. همان زمان هم دلایلی که شما امروز از آن با عنوان دلایل ناکارآمدی بر می شمارید، وجود داشت و عملکرد اصلاح طلبان را تحت تاثیر قرار داد. در واقع به نظر می رسد، عوامل بیرونی آنقدر قدرتمند هستند که اساسا راهی برای کنشگری اصلاح طلبانه باقی نگذاشته است پس به تبع آن اصلاحی نیز صورت نمی پذیرد.

پس شما هم قبول دارید که عامل بیرونی موثر است.

قطعا عامل بیرونی موثر است اما از آن طرف شاهد وجود عامل یا عوامل قدرتمند بیرونی هستیم که باعث شده، اصلاحات عملا کارکرد خود را از دست بدهد. با این تفاسیر آیا طرح بحث احزاب قدرتمند بحثی ثانویه نیست؟

عامل بیرونی قدرتمند است؛ منتها عامل ناتوانی اصلاح طلبان جهت جلب پشتیبانی مردم را نیز باید به آن اضافه کرد. یعنی اگر قدرت پایین و بدنه اجتماعی بالا برده شود، عامل بیرونی نیز حتما تسلیم می شود. این کار صورت نگرفته و اصلاح طلبان روی بدنه اجتماعی شان کار نکرده اند که این نقص ماست. اصلاح طلبان باید حلقه های اعتمادساز ملی تشکیل دهند. نظرسنجی ها و نگرش سنجی ها نشان می دهد که ایرانی ها از نظر جلب اعتماد نسبت به هم در سطح پایینی قرار دارند. تقریبا می توان گفت که بالای ۷۰ درصد جامعه به یکدیگر اعتماد ندارند. تا زمانی که این شرایط وجود دارد امکان شکل گیری کار جمعی هم وجود ندارد. نگرش سنجی ها نشان می دهد بالغ بر ۷۰ درصد جامعه به یکدیگر بی اعتماد هستند، در چنین شرایطی هیچ سیاستمداری نمی تواند برنامه ای عرضه کند که از پشتیبانی جامعه یا اکثریت بهره مند باشد. راه حل چیست؟ برای اعتمادسازی از پایین باید راه حل طولانی مدت شکل دهیم اما نتوانستیم این کار را انجام دهیم. در این زمینه هم کم کاری اصلاح طلبان، شرایط اجتماعی کشور و شرایط فرهنگی جامعه نیز موثر بوده است.

مختصات کاری که باید انجام می شده اما نشده، چیست؟ این حلقه های اعتمادسازی چگونه تشکیل می شوند و کارایی آنها چیست؟

اصلاح طلبان باید در حوزه های کوچک تری که حساسیت کمتری نسبت به آنها وجود دارد حلقه های اعتمادساز درست کنند. در اقدامات پیشگیرانه برای اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر، در خیریه ها، تشکیلات محیط زیستی و… حلقه های کوچک درست کنیم و در طولانی مدت شبکه این حلقه ها می تواند جریان مثبت فعال اعتمادساز مورد اعتماد مردم را شکل دهد. اصلاح طلبان تا نتوانند اعتماد مردم را بازگردانند هر تلاشی به بن بست می خورد. این اعتمادسازی باید از پایین به بالا صورت گیرد.

وقتی به اعتماد عمومی خدشه وارد شده، آیا امکان ترمیم آن از پایین به بالا وجود دارد؟

راه چاره ای نداریم. متاسفانه داستان انهدام هواپیمای اوکراینی یا حتی ماجرای متهمان ترور دانشمندان هسته ای، نشان داد که اعتماد عمومی به شکل کلان وجود ندارد و حتی نمی توان به دستگاه های امنیتی اعتماد کرد؛ بنابراین راهی نداریم جز اینکه از پایین شروع کنیم. نکته دیگری هم وجود دارد و اینکه روند اصلاحات در هیچ جای دنیا با ۵، ۱۰ و ۲۰ سال به نتیجه نرسیده است.

این نکته مساله ای است که خیلی از اصلاح طلبان به آن اشاره می کنند و معتقدند باید گام به گام پیش رفت تا شاید نتیجه بخش باشد. اما مساله ای که وجود دارد این است که در این فرآیند اصلاحات گام به گام باید نتایجی حاصل شود که این گام ها معنا و مفهوم پیدا کند؛ وقتی نتایجی هر چند کوچک حاصل نمی شود یا اگر حاصل می شود به سرعت از سوی جریانی دیگر با تخریب و فشار مواجه می شود، چطور می توان امید داشت که اصلاحات گام به گام به سر منزل مقصود برسد؟

جلو رفتن حتما به معنی عدم عقب نشینی نیست. ممکن است ۴ گام جلو بروی اما وادار شوی که ۲ گام به عقب بازگردی. مهم این است که مسیر را درست تشخیص دهیم. باید برای هر حرکتی هزینه و فایده انجام داد. اگر بگوییم ما اصلاح طلب نیستیم، چه گزینه ای پیش رو داریم؟ یا باید مردم را دعوت کنیم یا منفعل شویم.

هیچ راه بینابینی وجود ندارد؟

در دنیا راه بینابینی عرضه نشده است.

فکر نمی کنید که شرایط امروز اصلاح طلبان هم ناشی از انفعال بیش از حدشان باشد؟ در واقع به نظر می رسد اصلاح طلبان بیشتر از آنکه بخواهند خود را به مردم ثابت کنند، تلاش دارند تا برادری شان را به حاکمیت به اثبات برسانند.

این گزاره را در نظر بگیرید که اگر نگاهی به حاکمیت نداشته باشیم باید قید حضور در مجلس و نمایندگی و تشکیل دولت را بزنیم.

الان هم که نگاه اصلاح طلبان معطوف به حاکمیت بوده با فرآیند طی شده دست کم در جریان احراز صلاحیت ها باید قید حضور در مجلس را بزنند.

اینگونه که شما می گویید، راه از درون حکومت نمی گذرد. اما وقتی ۷۰ درصد اقتصاد به دست حکومت است، شما می توانید، چه کنید؟ جز این مردم همچون ما آنقدر سیاسی فکر نمی کنند، آنها می خواهند وضعیت معیشتی شان را بهبود بخشند و نتایج آنی می خواهند و منتظر نتایج درازمدت نمی مانند. ما باید ۲ یا ۳ دوره دیگر تحمل کنیم تا به نتیجه برسیم این در حالی است که مردم منتظر نمی مانند علاوه بر اینکه به ما هم اعتماد ندارند. با خود می گویند ۲۰ سال دیگر صبر کنیم تا دروغ به ما ثابت شود؟ خب مشخص است که تحمل نمی کنند. فارغ از درست یا غلط بودن انتظارات در واقع انتظار جامعه بالاست. امکانات موجود کشور به هر دلیلی پایین است و رسیدن به خواسته ها با موانعی روبه رو است. وقایع آبان امسال چه نتیجه ای داد؟ نتیجه آن شورش کور بوده ، تعطیل شدن خیلی از کسب و کارها بوده، ترس از سرمایه گذاری افزایش پیدا کرده و این وضعیت، زندگی مردم را به مراتب بدتر کرده است. این هزینه ها را چه کسی باید تقبل کند؟ من به عنوان یک کنشگر سیاسی جرات نمی کنم از مردم بخواهم که هزینه بدهند که اصلاحات به اهدافش برسد. اما ممکن است یک نفر یا یک جریان با زندگی مردم ریسک کند و بخواهد به خیابان بیایند. ممکن است حرف های من برای خودم هزینه داشته باشد اما برای مردم هزینه ایجاد نمی کنم. این یکی از مشخصه های اصلاح طلبی است که حاضر نیست، هزینه ها را به مردم تحمیل کند. واقعیت این است که تعداد اصلاح طلبان اینچنینی کم است. اما در مورد نتیجه ندادن فرآیند اصلاح طلبی باید حافظه تاریخی مان را فعال کنیم. ۸ سال دوره اصلاحات بهترین دوره اقتصادی ۴۰ سال اخیر از لحاظ رشد اقتصادی، کاهش بیکاری، کاهش ضریب جینی، رشد صنعت، بهبود وضعیت سرمایه گذاری و در واقع نتایج ملموسی بوده که جریان اصلاحات کسب کرده است. دوران اصلاحات سالی ۷۰۰ هزار نفر اشتغال ایجاد شده در مقابل اما محمود احمدی نژاد، سالی ۱۴ هزار اشتغال ایجاد کرده و این نشان می دهد که اصلاح طلبی جواب داده است. اما جامعه انتظار سرعت بالاتری در تحقق خواسته هایش دارد و دایما شرایط کنونی را با کشورهای توسعه یافته، مقایسه می کند که البته به حق است اما آیا امکانات و موانع این اجازه را می دهد یا نه؟ هنوز نتوانستیم پاسخ این پرسش را برای جامعه روشن کنیم. علاوه بر اینکه ما اصلاح طلبان هم کاسب کاری کردیم، منفعت جویی های شخصی و گروهی داشته ایم و جایی که باید از منافع عمومی دفاع می کردیم به صراحت این کار را انجام ندادیم. اینها واقعیت هاست.

به اضافه اینکه دز محافظه کاری اصلاح طلبان هم هر روز بیشتر و تعداد کسانی که حرف مردم را به گوش حاکمیت برسانند، محدود می شود.

دلیل این افزایش محافظه کاری، هزینه های بالاست. تعداد افرادی که بتوانند حرف بزنند اما زندان نروند اندک است.

مساله ای مطرح است و آن اینکه همان طور که شما هم تاکید کردید اگر مردم دست به اعتراض بزنند با هزینه هایی مواجه می شوند. اگر فعالان سیاسی و سیاست ورزان حرف مردم را به گوش حاکمیت برسانند و اظهارات شان با قرائت موجود اندکی زاویه داشته باشد باید آماده هزینه دادن باشند. اگر رسانه ها و رسانه ای ها هم بتوانند به این حیطه ورود کنند قطعا برای شان هزینه دارد. بنابراین به نظر می رسد هر اکت سیاسی در شرایط امروز مستلزم هزینه کرد بالاست. بالاخره در این شرایط باید چگونه گام برداشت؟

هر منفعتی هزینه دارد. عده ای باید قبول کنند که هزینه بدهند اما این یک انتخاب شخصی است و من نمی توانم به فلان اصلاح طلب بگویم تو هم باید برای اصلاح طلبی هزینه بدهی؛ چون معتقد است تا جایی جلو می آیم و هر کجا هزینه داشت از آن جلوتر نمی آیم. البته هزینه دادن تنها زندان و برخورد قضایی و امنیتی نیست. هزینه دادن ممکن است از دست رفتن یک فرصت اقتصادی، سیاسی یا مشهور شدن و سلبریتی شدن باشد. به هر حال برخی نمی خواهند این فرصت ها را از دست بدهند و نمی توان مجبورشان کرد.

پس تکلیف انسجامی که برای رسیدن به یک یا دو حزب قدرتمند به آن نیاز است، چه می شود؟ برای رسیدن به این انسجام باید کسانی که برای مثال به دنبال فرصت اقتصادی یا مشهور شدن هستند، کنار گذاشته شوند. اصلاح طلبی یا اصلاح طلبان پالایش نشده به چه کار می آید؟

بله! قطعا باید در پالایشی که صورت می گیرد، کسانی که به دنبال فرصت اقتصادی و سلبریتی شدن و… هستند، کنار گذاشته شوند. من از اشخاص اسم نمی برم اما مثالی کلی را مطرح می کنم. اصلاح طلبان سال ۸۴ تصمیم گرفتند که پالایش شده رفتار کنند و تاکید داشتند که برای اداره اقتصاد کشور از مردم نظرخواهی و درنهایت برنامه مشخصی ارایه کنند بنابراین وارد ائتلاف نشدیم. چقدر اصلاح طلبان به خاطر اینکه ائتلاف نکردند، ناسزا شنیدند. در واقع اینکه ائتلاف نکردیم به این خاطر بود که پالایش شده، عمل کنیم و پیش برویم. بعد از آن در سال ۸۸، ۹۲ و ۹۴ عذرخواهی کردیم و تن به ائتلاف های سیاسی دادیم اما باز هم ناسزاها نثار اصلاح طلبان شد. نمی خواهم بر درست یا غلط بودن تصمیمات اصلاح طلبان در ۸۴ و ۹۲ تاکید کنم؛ بلکه می خواهم بگویم مساله ای که از آن صحبت می کنید، چالش انگیز است و تصمیم گیری در مورد آن ساده نیست. باید در مورد آن بسیار گفت وگو کرد تا به تصمیم رسید. با این حال فرصت گفت وگو فراهم نیست.

در خلال صحبت های تان به این اشاره کردید که اصلاح طلبی منش و روشی است که با بن بست مواجه نمی شود و تنها حاملان اصلاح طلبی هستند که تغییر کرده یا باید تغییر کنند. اگر دست کم نگاهی مقایسه ای به اصلاح طلبان مجلس ششم و دهم داشته باشیم، مشهود است که حاملان اصلاح طلبی تغییر کرده اند. در حال حاضر باز هم معتقدید که این تغییر حاملان باید اتفاق بیفتد و اگر اتفاق افتاد باید با چه کیفیت و کمیتی باشد؟

حتما تغییر اتفاق افتاده است. سن می تواند یکی از عواملی باشد که در تغییر حاملان اصلاح طلبی تاثیر بسزایی داشته باشد. باید بپذیریم برخی از ما پا به سن گذاشته و باید از صحنه سیاست کنار بکشیم. اما اصلاح طلبان به هر دلیل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی یا حتی از سر تنبلی توان بازتولید نیروهای جدید را نداشتند. ما نتوانستیم نیروهایی تربیت و بازتولید کنیم که مثل خودمان رفتار یا حداقل آماده هزینه دادن باشند. این کم کاری را می پذیرم. اما اگر اصلاح طلبی را مسیر تدریجی، مسالمت آمیز و به دور از خشونت بدانیم، جامعه هنوز به این خصلت ها و ویژگی ها واکنش نشان داده و از آن استقبال می کند. درست است که اعتراض های آبان ماه در بیش از ۱۰۰ شهر گسترش پیدا کرد اما گستره آن همه جامعه را در برنگرفت. ممکن است جامعه با معترضان همدلی نشان داده باشد اما حاضر به مشارکت نشده است؛ خصلت جامعه که می گوید دیگری برای من هزینه کند و من به نتیجه برسم. ما در مورد بازتولید و آموزش کادرهای جدید اصلاح طلبی ناموفق بوده ایم.

اصلاح طلبان پس از نسل شما باید تندتر باشند یا کندتر تا اصلاح طلبی نتیجه بخش باشد؟

هیچ نسخه کلی و اولیه ای وجود ندارد. باید شرایط جامعه را دید و میزان پذیرش جامعه نسبت به حرکت های اصلاح طلبانه را سنجید. باید بررسی کرد که جامعه حرکت های تندتر را می پذیرد یا کندتر، می خواهد ریسک کند یا نمی خواهد؟

تحلیل شما از خواست امروز بدنه اجتماعی اصلاح طلبان در این مورد چیست؟

به نظر من جامعه به دنبال تغییرات ساختاری قانونی است. باید پاسخی مناسب این خواست برای جامعه فراهم کرد. واقعیت این است که ساختار قانونی سیاسی فعلی پاسخگو نبوده و دچار تناقض شده است. هر رییس جمهوری روی کار می آید با رهبری تعارض پیدا می کند. نه مقصر روسای جمهوری هستند، نه رهبری؛ بلکه ساختار است که باعث ایجاد این تعارض می شود. بنابراین اصلاح طلبانی که همچنان به حرکت های مسالمت آمیز و تدریجی باور دارند باید پیشنهاد تغییر قانون اساسی را مطرح کنند. مثلا پیشنهاد بدهند اختیارات رهبری در قانون اساسی جدید افزایش پیدا کند و رییس جمهوری معاون اجرایی رهبری شود. در مقابل هم رهبری مسوولیت تصمیم هایی که اتخاذ می کند را بپذیرد. این شاید راه جدیدی باشد که بن بست فعلی ساختار قانونی کشور را بشکند. نمی شود هر رییس جمهوری که بر سر کار می آید با رهبری یا برخی نهادهای منصوب رهبری به تعارض و مشکل بربخورد. این نشان می دهد که ساختار قانونی معیوب است و سندرم بحرانی شدن شرایط را نشان می دهد. بنابراین اگر اصلاح طلبان می خواهند بر سر کار بیایند یا در معرض انتخاب مردم قرار گیرند باید پاسخگوی این نیاز باشند و پیشنهاداتی برای رفع این تناقض ها داشته باشند تا بتوان گفت با تکیه بر قانون می توان تغییر ایجاد کرد و نیاز به خشونت نیست. به نظر من بهبود شرایط امروز جامعه فراتر از توان اصلاح طلبان فعلی است.

اگر به شرایط امروز جامعه نیم نگاهی هم داشته باشیم، مشخص است که با رد صلاحیت های گسترده نامزدهای اصلاح طلبان در انتخابات پیش رو همچنین نزدیک شدن دولت روحانی به سال های پایانی عملا حضور اصلاح طلبان در قدرت آن قدر کم رنگ می شود که نتوان پیشنهاداتی چون اصلاح ساختاری را مطرح کرد و به سرانجام رساند. کما اینکه در دوران حضور در قدرت دست کم در ۶ سال گذشته هم کنشی در این راستا شاهد نبودیم.

تصمیمی که در مورد رد صلاحیت ها گرفته شد، نشان از بی تدبیری است. همه جای دنیا وقتی سیاست خارجی با مشکلات و بحران هایی مواجه می شود به ابزارهایی برای نشان دادن وحدت ملی بیشتر و بسیج گسترده تر جامعه در راستای این اهداف ملی متوسل می شوند. این در حالی است که این رفتار نظارتی، عاقلانه و از سر تدبیر نیست. اصلا فرض کنید که رفتار درستی است اما با تدبیر اجرا نمی شود بنابراین انتخابات مجلس یازدهم را باید فراموش کرد. مجلس از کار افتاده است. فرض کنید ۲۹۰ نماینده اصلاح طلب هم به مجلس راه پیدا کنند؛ وقتی تصمیم گیری در شورای عالی فضای مجازی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا و… اتفاق می افتد، مجلس چه کاره است؟ وقتی رییس قوه قضاییه به استناد اجازه شفاهی از رهبری بخشنامه می دهد یعنی قانون و مجلس را دور زده است. بنابراین، این ساختار کارآمدی ندارد. اصلاح طلبان تاکید دارند که ساختار را باید به گونه ای تغییر داد که پاسخگوی نیازهای جامعه باشد. اگر به واقع رئوس حاکمیت معتقدند باید حاکمیت یکپارچه تر از این شده و همه اختیارات یکجا متمرکز شود، قانون اساسی را تغییر داده و شکل قانونی به آن بدهند که مردم هم تکلیف خودشان را بدانند. این ناکارآمدی ساختاری که به وجود آمده شاید یکی از دلایلش این باشد که قانون اساسی ۴۰ سال پیش نوشته شده و باید تغییر کند تا اصلاح طلبان بتوانند از طریق مراجع قانونی، کاری انجام دهند در غیر این صورت از طریق مراجع قانونی، کاری از دست اصلاح طلبان ساخته نیست.

هر زمان صحبت از تغییر قانون اساسی به میان می آید برخی ناظران مطرح می کنند که همین قانون اساسی که ۴۰ سال پیش تهیه و تدوین شده به اندازه کافی مترقی است و در اجرایی کردن اصول آن با نقص هایی مواجه هستیم ضمن اینکه ترکیبی که در مجلس خبرگان قانون اساسی این اصول را تصویب کردند نیز بسیار مترقی تر از کسانی هستند که در صورت نیاز به اصلاح قانون اساسی احتمالا دست اندرکار خواهند بود. این گروه معتقدند اگر در این بازه زمانی دست به اصلاح قانون اساسی بزنیم احتمالا گامی رو به جلو نخواهد بود. ضمن اینکه شما در خلال اظهارات خود تاکید دارید اگر قرار است متمرکز شدن قدرت اتفاق افتداشکالی ندارد و همین که شکل قانونی داشته باشد، کافی است. آیا این خود به معنی فاصله گرفتن از جمهوریت نظام نیست؟ اساسا همین که روابط غیررسمی، شکل قانونی بگیرد کمک کننده است؟

شما تصور کنید منشور ملل متحد یا میثاق بین المللی حقوق مدنی، اقتصادی و سیاسی را به جای قانون اساسی ایران می گذاریم؛ وقتی در عمل پاسخگو نیست و اساسا به آن عمل نمی شود چه فایده ای دارد؟ قرآن را گذاشتیم گوشه خانه و هیچ کس به آن نگاه نمی کند، آیا فایده ای دارد؟! وقتی قانون اساسی مترقی تاثیری در زندگی مردم ندارد، فایده ای ندارد. معتقدم هر قانونی که تهیه و تدوین شود باید مقادیری نسبت به شرایط اجتماعی جدید پاسخگو باشد. اینکه الان قانون اساسی دور زده می شود و تصمیم گیری به شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران ۳ قوه محول می شود مثلا در مورد بنزین با عکس العمل جدی مردم روبه رو می شود، نشان از این دارد که فهم درستی از شرایط جامعه وجود ندارد بنابراین مکانیسم های فعلی برای دور زدن قانون جوابگو نیست.

من معتقد به تغییر قانون اساسی هستم به شکلی که مسوولیت های رهبری کاملا مشخص باشد. حتی اگر می خواهند اختیارات رهبری را افزایش دهند

این کار را انجام دهند ولی مسوولیت ها نیز مشخص باشد. این تغییرات تکلیف مردم را روشن می کند و اصلاح طلبی هم در چارچوب همان قانون مشخص می شود. الان اگر همه دولت یا مجلس هم در دست اصلاح طلبان باشد اما همه مصوبات ممکن است در نهادی به انتصاب رهبری رد شود، وقتی شورای نگهبان لایحه اقتصادی دولت را رد می کند؛ چون از جای دیگری تصمیم گرفته می شود چه فایده ای دارد. اصلاح طلبی در چارچوب قانون اساسی فعلی معنی ندارد یا شاید به بیانی دیگر اثر ندارد. اصلاح طلبان باید از نگاه به قدرت و حاکمیت دست بردارند و به جامعه رو بیاورند. همچنین حلقه های اعتمادساز را شکل دهند تا شاید در دوره های بلندمدت به خواسته های اصلاح طلبانه برسیم و شاید هم نرسیم.

وقتی شما می گویید شاید به خواسته های اصلاح طلبانه برسیم و شاید نرسیم، شرایط را آنچنان متزلزل تصور می کنید که اساسا شکل گیری حلقه های اعتمادساز هم با مشکل مواجه می شود. آنقدر این گام های اصلاح طلبانه کوتاه برد و مبتنی با اما و اگر صورت می گیرد که نمی توان به آن اعتماد کرد. در این میان مقوله مهمی به عنوان «امید» نادیده گرفته می شود. شاید شما به عنوان کنشگر سیاسی یا یک فعال رسانه ای خود را قانع کنید و به این گام های کوچک و طولانی مدت امیدوار باشید اما آیا توده مردم که بر این دو گروه غالب هستند را هم می توان این گونه اقناع کرد؟

حرف شما را می پذیرم و قبول دارم منتها من مسیری غیر از اصلاح طلبی نمی شناسم. مسیر اصلاح طلبی در چارچوب شرکت در نهادهای قانونی به بن بست رسیده است و اصلاح طلبان مجبور هستند به جامعه روی آورند. شما ممکن است بگویید این امیدآفرین نیست. من هم قبول می کنم که امیدآفرین نیست اما راه دیگری را بلد نیستم و توصیه نمی کنم مردم به خیابان بیایند و هزینه بدهند. درواقع ریسک ریخته شدن خون مردم را نمی پذیرم. ممکن است کسی بپذیرد و مردم را به خیابان دعوت کند. شاید اقتضای سن است که محافظه کار شده ایم.

شما به عنوان اصلاح طلب چقدر برای «اصلاح طلب، اصولگرا دیگه تمومه ماجرا» اعتبار قائل هستید؟

این تغییر شعارها قابل پیش بینی بود. زمانی مرحوم بازرگان در جلسه دادگاهش گفته بود ما آخرین کسانی هستیم که با زبان مسالمت آمیز با شما سخن می گوییم. بازرگان را بارها به خاطر همین جمله محکوم کردند، اما بعدها مشخص شد که ممکن است این برخوردها مسالمت آمیز نباشد. یک زمانی شاه گفت هر کس نمی خواهد به عضویت حزب رستاخیر دربیاید، پاسپورتش را بگیرد و برود. نتیجه این اظهارات، قیام مردم شد. نتیجه سرکوب ها پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ و نپذیرفتن یک رفتار مدنی و راهپیمایی مسالمت آمیز مردم این می شود که جنبش بی سر، بی هدف و تخریب چی راه می افتد و باعث ایجاد هزینه هم برای مردم و هم برای منافع ملی می شود و نتیجه ای هم ندارد. واقعیت این است که مردم از تغییرات قانونی مسالمت آمیز تا حدودی ناامید شده اند و باید راهی پیدا کنیم تا مردم دوباره به تغییرات قانونی مثبت امیدوار شوند.

علاوه بر این شعارها، شعارهای دیگری نیز شنیده می شد.

واقعیت این است که بخشی از جامعه این گونه فکر می کنند، اما نمی توانم بپذیرم که همه جامعه خواستار بازگشت به عقب است؛ چراکه فکت علمی برای آن وجود ندارد. بعضی مواقع کامنت هایی زیر پست های من می گذارند و می پرسند چرا انقلاب کردید اما اگر ضریب جینی سال های پایانی دوران پهلوی را ببینید که فاصله فقیر و غنی چقدر بوده، درک می کنید که چرا انقلاب اتفاق افتاد. درست است نرخ رشد اقتصادی بالا بوده اما چه کسانی از این رشد اقتصادی بهره مند می شدند؟! اگر به ضریب جینی یا نرخ توسعه منطقه ای یا نرخ تورم سال های آخر نگاهی بیندازید که فشار سنگینی به طبقه متوسط شهری وارد کرد، متوجه شرایط آن زمان می شوید. متاسفانه این مسائل از حافظه تاریخی ما کنار رفته و بخشی از جامعه فراموش کرده اند یا شاید هم نسل جوانی باشند که ندیده اند. بنابراین ممکن است شعارهایی هم مطرح شود اما نمی توان به فراگیری آن تکیه کرد. همچنین هیچ نظرسنجی علمی هم نداریم که به ما بگوید اگر عده ای شعار داده اند «رضاشاه روحت شاد» مورد قبول و پذیرش مثلا ۷۰ درصد جامعه هست یا نه و جامعه خواهان بازگشت به نظام شاهنشاهی است؟ من چنین تصور نمی کنم. ما مجبوریم که تغییرات ساختاری قانونی اعمال کنیم. امام خمینی(ره) سال ها پیش گفتند پدران ما چه حقی داشتند که برای ما قانون اساسی نوشتند. ما چه حقی داریم که برای فرزندان مان قانون اساسی نوشتیم. شاید فرزندان مان خواهان قانون اساسی دیگری باشند. بنابراین راه حل رجوع به افکار عمومی و آرای عمومی است.

تقریبا در چند ماه گذشته شدیدترین بحران های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و حتی روانی را جامعه از سر گذرانده است. فارغ از بحث تاثیر این بحران ها بر مشارکت سیاسی در انتخابات سرنوشت دولت مستقر را چگونه پیش بینی می کنید؟ آیا احتمال و امکان استیضاح برای دولت وجود دارد؟ شما آینده دولت را چگونه پیش بینی می کنید؟

یک کانال تلگرامی با عنوان «حافظه تاریخی» وجود دارد که اظهارات من در سال ۹۶ مبنی بر اینکه چرا دوباره به روحانی رای می دهیم را بازنشر داده و گفته بود که ببینید چقدر این فرد دچار اشتباه و خطا بوده است. من هنوز هم اگر به سال ۹۶ بازگردم، به همان دلایلی که پیش تر گفتم به روحانی رای می دهم. ممکن است اگر به عقب برگردیم، سال ۹۲ به روحانی رای ندهم اما سال ۹۶ حتما دوباره به روحانی رای می دهم. درواقع وضعیت اقتصادی و سیاسی و دیپلماسی بهبود پیدا کرده بود و برخی پارامترها که ما اصلاح طلبان بر آن تاکید داشتیم، روند خوبی را طی می کرد منتها بعد از آن دستاوردها از بین رفت. من که پیغمبر نیستم که پیش بینی کنم اما الان معتقدم شرایط به نحوی است که آقای روحانی باید صریح تر و سریع تر موضع خود را روشن کند و بگوید با چه اختیاراتی قرار است در ۲ سال آینده کشور را اداره کند. اگر روحانی نتواند این کار را انجام دهد روز به روز افول پیدا خواهد کرد.

ظرفیت چنین اقدامی را در روحانی می بینید؟

آقای روحانی اگر ذره ای به مصالح ملی اعتقاد داشته باشد، ناچار است که مقاومت کند.

البته سخنرانی ها و اظهارات در یکی، دو ماه اخیر صریح تر شده است.

دیر است! برای سخنرانی کردن و جلب مخاطب دیر است. آقای روحانی وقتی باید جلب مخاطب می کرد و سخنرانی می کرد که آنقدر دیر نشده بود. همان زمان پیش از انتخابات در مصاحبه ای مطرح کردم که آقای روحانی شعارهای تندی می دهد که برخی از آنها قابل اجرا نیست. معتقدم اعتماد مردم مهم تر از دستاوردهای دولت هاست. بنابراین اگر شعار تند و تیز سر داده شود و اجرایی نشود، اعتماد مردم را از دست داده و به روند درازمدت اصلاحات هم ضربه زده ایم. آقای روحانی شعارهای تندی در انتخابات داد که نباید می داد. بعد یک باره همه چیز را رها کرد. در پستویی نشست و با مردم سخن نگفت. یکی از مهم ترین مشکلات روحانی این بود که فراموش کرد، باید با مردم صحبت کند. بنابراین این شعارهای تند فایده ای ندارد و باید عملیاتی شود. برای نمونه روحانی باید به صورت عملیاتی به دنبال تغییر رفتار سیاسی صداوسیما باشد. می دانید همین قصه شیرهای آلوده در صداوسیما چه ضربه ای به اقتصاد ملی زده است؟ خیانتی از این بزرگ تر (سراغ داریم) که لازم باشد رییس صداوسیما را محاکمه کنند؟ هیچ کس نمی تواند پاسخگوی خیانتی که صداوسیما در حق صنایع لبنیاتی آن هم در چنین شرایط اقتصادی کرد، باشد و تنها راه آن محاکمه رییس صداوسیماست. آقای روحانی باید جلوی این روند بایستد و مردم این اقدامات را عینا ببینند. رییس جمهوری باید محکم بایستد و خواستار محاکمه کسانی باشد که درمورد انهدام هواپیمای اوکراینی به مردم دروغ گفتند. من شخصا در مورد انهدام هواپیما فریب خوردم. باور کردم که این هواپیما سقوط کرده است. چرا باور کردم؟ آقای حسام الدین آشنا که مورد اعتماد من است، مدعی شد که این جنگ روانی دشمن است. آقای علی ربیعی که در جایگاه سخنگویی دولت قرار دارد و من نیز سابقه حضور در این سمت را داشته و سازوکار آن را می دانم، انهدام هواپیما را تکذیب کرد. رییس سازمان هواپیمایی به ضرس قاطع گفت که شلیکی در کار نبوده است. یک خلبان مورد اعتماد من یعنی کاپیتان شهبازی احتمال انفجار را رد کرد. یک کانال عربی از یک نظامی عرب در این مورد پرسید و آن هم تکذیب کرد. همه این اظهارات را کنار هم گذاشتم و باور کردم که شلیک موشکی در کار نبوده است. اما بعد از ۳ روز گفتند که حرف دیگری زدند. من به لحاظ روانی از هم می پاشم. جامعه هم از لحاظ روانی از هم می پاشد. آقای روحانی باید محکم بایستد و نتیجه پیگیری ها را به مردم اطلاع دهد. رییس جمهوری باید به مردم بگوید، نیروهای امنیتی که به مردم دروغ گفتند قاتلان شهدای هسته ای را دستگیر کردیم، محاکمه می شوند. آقای روحانی بگوید که یعنی چه من صبح جمعه فهمیدم بنزین گران شده است و… اینها نیازهای مردم و در جریان اعتمادسازی موثر است وگرنه با سخنرانی در مورد انتخابات چیزی عوض نمی شود.

به نظر شما دولت چرا پس از گذشت یک ماه همچنان توضیح نمی دهد که چه کسی یا کسانی یا چه جریانی مانع رسیدن اطلاعات درست در زمینه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی به رییس جمهوری منتخب مردم شده است؟

این هم جزو مواردی است که تاکید دارم سخنرانی فایده ای ندارد و باید اقدام عملیاتی صورت گیرد. یک رژه نیروهای مسلح در مرقد امام خمینی (ره) برگزار می شود، آن روز منع پرواز اعلام می کنند؛ در حالی که مانور داخلی است و خطری هم ندارد اما پرواز هواپیمای مسافربری را ممنوع می کنند. در شرایطی که یک عملیات نیمه جنگی در حال اجرا است، چرا پرواز ممنوع اعلام نمی کنند؟! چرا این موضوعات را کسی به مردم توضیح نمی دهد.

باز هم به نظر نمی رسد ظرفیت چنین اقداماتی در دولت وجود داشته باشد. بیشتر به نظر می رسد که حسن روحانی تمایل دارد، کج دار و مریز این دو سال باقی مانده را بگذراند.

اینجا درست همان جایی است که تاکید دارم نیاز به تغییر ساختار قانونی داریم. رییس جمهوری، معاون اجرایی رهبری و زیرنظر او و رهبری پاسخگو باشد. الان رهبری اختیارات فراوانی دارند اما مسوولیت مستقیم متوجه ایشان نیست.

اگر تغییر اساسی ساختار را نیازمند زمان بدانیم؛ به نظر شما مثلا در مواجهه با عملکرد شورای نگهبان و رد صلاحیت های گسترده، رییس جمهوری می توانست به جای هشتگ اقدام دیگری کند.

من معتقدم اگر حسن روحانی می خواست انتخابات را غیرتشریفاتی برگزار کند، در درجه اول باید وزیر کشور را عزل می کرد؛ وزیر کشوری که هیات های اجرایی زیرنظر فرماندارانش بسیاری از افراد صاحب صلاحیت را ردصلاحیت کرد.

در مواجهه با شورای نگهبان باید چه عکس العملی نشان می داد؟

شورای نگهبان بحث متفاوتی است. مردم تکلیف شان را با این موضوع روشن می کنند ولی عزل وزیر کشور در توان و اختیار آقای روحانی بوده است. همچنین در مورد دستگیری قاتلان دانشمندان هسته ای، وزارت اطلاعات مسوولیت داشته است. چرا روحانی هیچ اقدامی نکرد؟! گرفتاری آنجاست که در برخی موارد رییس جمهوری اختیارات و توانایی هایی هم دارد اما از آن به درستی استفاده نمی کند. مساله ای که در افکار عمومی از آن این گونه یاد می کنند که «اصلاح طلبان خودشان هم نمی خواهند.» آقای روحانی کارهایی را می توانست انجام دهد که انجام نداد. با این وزیر کشور انتخاباتی بهتر از این برگزار نمی شود.

باتوجه به بحران های سیاسی ، اقتصادی، اجتماعی و روانی و همچنین عملکرد شورای نگهبان، به نظر شما میزان مشارکت چقدر خواهد بود؟

اگر بعد از مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی، انهدام هواپیمای اوکراینی اتفاق نمی افتاد یا درمورد آن اطلاع رسانی خلاف واقع به مردم صورت نمی گرفت، می شد امکان مشارکت بالاتری را تصور کرد.

کاهش اعتماد عمومی چقدر می تواند در آینده سیاسی نظام جمهوری اسلامی تاثیرگذار باشد؟

کاهش مشارکت در انتخابات پالسی به دشمن است که قطعا فشارها را افزایش دهد. یعنی برای کاهش فشار خارجی در شرایط فعلی باید انسجام ملی و وحدت ملی را نشان بدهیم، منتها با این رفتار در مورد انتخابات، تنها به تفرقه دامن زده می شود، بنابراین باید منتظر فشار بیشتری بود.

شما از مفاهیمی صحبت می کنید که مدت هاست درمورد آنها اتفاق نظری وجود ندارد. اگر از منظر شما به عنوان یک اصلاح طلب رفتار شورای نگهبان به جای ایجاد وحدت ملی، تفرقه ایجاد می کند، از منظر یک اصولگرا این رفتار نظارتی اتفاقا در راستای وحدت ملی و حتی منافع ملی است. به نظر شما این تعریف های متفاوت و گاهی متعارض میان جریان های سیاسی از چنین مفاهیم کلی، تحقق آنها را دشوارتر نمی کند؟

وقتی از مفاهیم ملی صحبت می کنیم؛ یعنی این مفاهیم باید با ملت نسبت داشته باشد. اگر میزان مشارکت سیاسی مثلا در انتخابات بالای ۷۰درصد باشد، نشان دهنده انسجام و وحدت ملی بالاست؛ همچون مشارکتی که در جریان انتخابات ریاست جمهوری آقای خاتمی اتفاق افتاد. اما مشارکت زیر ۳۰درصد در تهران برای انتخابات مجلس هفتم را نیز تجربه کردیم که مشخص است، در چنین شرایطی منافع ملی تحت تاثیر قرار می گیرد.

ممکن است برخی بگویند منافع اکثریت اساسا معنا ندارد، آن بحث دیگری است. اما در قانون اساسی ما جمهوریت قرار داده شده است و جمهوریت هم یعنی رای اکثریت پس منافع ملی آنجایی تحقق می یابد که رای اکثریت درنظر گرفته شود. الان رفتار شورای نگهبان خلاف قانون است. مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوبه ای دارد که براساس آن شورای نگهبان موظف است برای احراز عدم صلاحیت به مراجع چهارگانه یعنی نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، ثبت احوال و دادگستری مراجعه کند. قرار نیست سلیقه آقای جنتی یا کدخدایی اعمال شود؛ تشخیص آنها که ملاک نیست. اگر این رفتار فراقانونی را کنار بگذارند، تکلیف مردم برای رای دادن نیز مشخص می شود.

حال باتوجه به جمیع شرایط دولت روحانی به سلامت این دو سال را طی خواهد کرد یا باید منتظر اتفاق غیرمنتظره ای باشیم؟

تصور من این است که آقای روحانی دوران ریاست جمهوری را به پایان می رساند. شرایط کشور به گونه ای است که روحانی مجبور است که بماند. در واقع خودخواسته مجبور است که بماند.

پروژه توسعه سیاسی همواره برای اصلاح طلبان از اهمیت بسزایی برخوردار بوده. به نظر شما این پروژه نتیجه داده، در مسیر اصلی قرار دارد یا شکست خورده است؟

تا توسعه سیاسی را چگونه تعریف کنیم. اگر توسعه سیاسی را بهبود روابط حاکمیت و ملت جهت رسیدن به اهداف ملی تعریف کنیم، پروژه توسعه سیاسی با بن بست مواجه شده است، چراکه پروژه توسعه سیاسی جزیی از پروژه توسعه است که آن هم با بن بست روبه رو شده است. همه در اینکه پروژه توسعه سیاسی با بن بست مواجه شود، مقصر هستیم. اگر پروژه ای به سرانجام نرسد یا به دلیل موانع ایجاد شده بوده یا به دلیل کم کاری های صورت گرفته که الان هر دو با هم وجود دارد.

گفتگو: مرجان زهرانی

 

دیدگاه شما؟