گسترش بیماری کرونا؛ مسئولان پرده پوشی و سهل انگاری می کنند

براساس آمار رسمی شمار مبتلایان به کرونا تا نیمروز شنبه به ۲۸ نفر رسیده و ۵ نفر نیز کشته شده اند. از دیروز تا ظهر شنبه ۱۰ مورد جدید و قطعی ابتلا به کرونا شناسایی شده است. این آمار با آنچه شاهدان عینی و بستگان افراد مبتلا به کرونا می گویند بسیار فاصله دارد

براساس آمار رسمی شمار مبتلایان به کرونا تا نیمروز شنبه به ۲۸ نفر رسیده و ۵ نفر نیز کشته شده اند. بنابرهمین گزارشات، از دیروز تا ظهر شنبه ۱۰ مورد جدید و قطعی ابتلا به کرونا شناسایی شده است. این آمار با آنچه شاهدان عینی و بستگان افراد مبتلا به کرونا می گویند بسیار فاصله دارد. مسئولان بر انتشار دقیق آمار، پیگیری و قرنطینه ی افراد مبتلا تاکید دارند اما شاهدان می گویند آنچه رخ می دهد گسترش کرونا، پرده پوشی و سهل انگاری مسئولان در برخورد با مبتلایان و بستگان آنان است.

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت با هشدار نسبت به شتاب گسترش کرونا در ایران، مرگ چهار نفر ظرف ۴۸ ساعت را بسیار نگران‌کننده خوانده است. کشوری که تا چند روز پیش مقامات حکومتی وجود هر گونه ابتلا به کرونا را قاطعانه رد می کردند، حالا دومین کشور جهان از لحاظ تلفات مبتلا به کرونا است.

ویروس مرموز کرونا چندین هفته پس از ورود به ووهان چین و شیوع آن در این کشور و کشورهای مختلف از قاره‌های گوناگون، به ایران رسیده و دست‌کم افرادی در چهار استان را مبتلا کرده ‌است؛ استان های قم، مرکزی، تهران و گیلان. آخرین آمار وزارت بهداشت تا لحظه تنظیم این گزارش ابتلای قطعی ۲۸ نفر و مرگ پنج نفر است؛ هرچند به نظر می‌آید تعداد مبتلایان در حال افزایش است و نتایج آزمایش افراد مشکوک به ابتلا، در ساعات و روزهای آینده مشخص خواهد شد.

در روزنامه ها و رسانه های مجاز داخل کشور گزارش هایی درچارچوب محدویت های از طرف شورای امنیت تعیین شده منتشر می شود. روزنامه ی شرق در گزارشی با عنوان «میهمان ناخوانده در انتظار قربانیان تازه» به اظهارات مسئولان وزارت بهداشت، پرده پوشی و سهل انگاری آنان، سخنان خانواده ی افراد مبتلا، و بی توجهی به آموزش عمومی به نحوه گسترش کرونا پرداخته است. در این گزارش شرق نوشته است:

خانواده یکی از جان‌باختگان می‌گوید که متوفی نه‌تنها سفری به چین نداشته که حتی با افراد بازگشته از این کشور هم رابطه‌ای نداشته است که معنای این خبر، ابتلای قطعی افرادی دیگر در ایران است. علاوه‌براین مقامات دو کشور لبنان و کانادا هم از رسیدن ویروس به کشور خود آن‌هم براثر ورود فردی از ایران خبر داد‌ه‌اند. در سمت دیگر ماجرا اما وزارت بهداشت ایران می‌گوید که برای مقابله آماده است و مقامات دولتی هم از آمادگی تمام دستگاه‌ها برای مبارزه با شیوع این ویروس می‌گویند. نگرانی درباره دسترسی به ماسک یا گران‌شدن قیمت آن در داروخانه‌های کشور هم موضوع دیگری است که به نظر می‌آید تمهیداتی برای این مسئله هم لحاظ شده یا انتظار می‌رود در روزهای آینده شرایط بهتر شود.

در قم چه می‌گذرد؟

کرونا برای اولین بار در ایران سراغ شهروندان قم رفت و دو نفر را هدف قرار داد؛ دو نفری که در روز انتشار خبر ابتلای آنها و تنها ساعاتی پس از انتشار رسمی آن، خبر جان‌باختن‌شان هم تأیید شد. آن‌طورکه مسئولان می‌گویند در این شهر اقدامات مهم انجام شده و بیمارستان کامکار به‌عنوان مرکزی برای بستری‌کردن افراد مبتلا به ویروس آماده شده است. مسئولانی از دانشگاه علوم پزشکی هم به «شرق» می‌گویند که اجازه انتشار آخرین آمار ابتلا و مرگ را ندارند اما شرایط متناسب با پروتکل‌های سازمان بهداشت جهانی در حال انجام است. علاوه‌براین یکی از جان‌باختگان بر اثر این ویروس در شهر قم، از بستگان «حسین‌ نورانی‌نژاد»، فعال سیاسی است که در این زمینه و در توضیحاتی به «شرق»، نحوه رسیدگی را مناسب نمی‌داند. او پیش از این در صفحه توییتر خود نوشته بود: «دیگر اعضای خانواده بستگانم که دیروز یک فرزندشان را بر اثر ابتلای احتمالی به کرونا از دست دادند نیز علائم بیماری نشان داده‌اند و یکی‌شان تب کرده است. متأسفانه رسیدگی خوبی هم به‌رغم اطلاع‌رسانی مستمر ما انجام نمی‌شود. خانواده عزادار به‌شدت مستأصل و نگران هم هستند و متأسفانه کمترین کاری از سوی مسئولان برای آموزش و مراقبت از آنها انجام نمی‌شود. خود آنها البته خودشان را در این شرایط تراژیک قرنطینه کرده‌اند اما باید هرچه سریع‌تر به آنها رسیدگی شود و از آنها آزمایش بگیرند و با آنها حرف بزنند و آموزششان بدهند و آرامشان کنند و هر کار دیگری که بابتش مسئول‌اند». او البته ساعتی بعد نوشت که «هم اینک با خانواده تماس گرفتند که دیگر عضو بیمار خانواده برای آزمایش به بیمارستان کامکار مراجعه کند. تشکر اما دیر و کم است. خانواده به کمک و مشاوره‌های بیشتری نیاز دارد. حتی نمی‌دانند فردا با جنازه چه کنند. لطفا با درک شرایط سخت این خانواده‌ها تلاش مؤثرتری کنید. گفتند که هر اقدامی از جمله قرنطینه تابع پروتکل‌هایی است. اگر پروتکل‌ها همینی است که ما دیدیم، بیش از حد سهل‌گیرانه است. خانواده‌ای مشکوک به ابتلاست و قاعدتا باید ‌پیشگیری و مراقبت بیشتری شوند، نه اینکه به حال خود رها باشند. این تازه شامل مایی است که دو تا شماره تماس پیدا می‌کنیم». نورانی‌نژاد در توضیح این موضوع به «شرق» می‌گوید: «از یکی از افراد این خانواده متوفی که تب کرده بود، خواستند که بیمارستان برود که رفت و بعد هم برگشت خانه. پیکر جان‌باخته را هم گفتند فردا تحویل می‌دهند». این رفتار با یک فرد مشکوک به دریافت ویروس، در حالی است که اگر او هم به ویروس مبتلا شده‌ باشد، در مسیر رفت‌وبرگشت بیمارستان ممکن است چندین انسان دیگر را هم در معرض این ویروس قرار دهد و از مسئولان انتظار می‌‌رود که در این موارد بررسی‌ها با دقت بیشتر و شرایط‌ امن‌تری انجام شود. نورانی‌نژاد دراین‌باره می‌گوید: «الان یک هراسی در نزدیکان ایجاد شده و خانواده متوفی تنها و مستأصل‌اند که آدم را یاد رمان کوری ساراماگو می‌اندازد. واقعیت این است که خانواده نیاز به دلجویی و راهنمایی دارد و الان در شرایط ریسک هستند اما به نظر می‌آید یا تمهیداتی از قبل اندیشیده نشده است یا اینکه امکانات در این زمینه مناسب نیست». نورانی‌نژاد می‌گوید که پیگیری مسئولان وزارت بهداشت زیاد است اما واقعیت این است که در این مورد خروجی مناسب نیست.

 پرسش‌هایی بدون پاسخ درباره نحوه مقابله دولت با کرونا

«شرق» حدود هفته پیش و در گزارشی درباره کم‌توجهی وزارت بهداشت به برخی دستورات ایمنی هشدار داده بود اما پاسخ این وزارتخانه به این صورت بود که «ما دستورات و پروتکل‌های سازمان جهانی بهداشت را انجام می‌دهیم». حدود دو تا سه هفته پیش ایرانیان ساکن در چین به ایران وارد می‌شدند و در فرودگاه امام خمینی پس از عبور از یک دوربین حرارت‌سنج به حال خود رها می‌شدند. یکی از این افراد دانشجوی ساکن در نانجینگ چین بود که از طریق فرودگاه شانگهای به تهران برگشت و در فرودگاه هم پس از عبور از دوربین و عادی‌بودن درجه تب، به حال خود رها شد. این دانشجو به «شرق» گفته بود: «دوره نهفتگی این ویروس سه تا ۱۴ روز است و ممکن است من که امروز دمای بدنم عادی بود چند روز دیگر علائم کرونا پیدا کنم؛ یعنی در مرحله نهفتگی باشم، ولی من را به حال خودم رها کردند و مجبورم خودم کارهای قرنطینه را انجام دهم و چند روز با خانواده ارتباط نگیرم». این انتقاد بارها مطرح شد و ممکن است عامل انتشار این ویروس در ایران یکی از همین افرادی باشد که در لحظه ورود به فرودگاه در مرحله نهفتگی این ویروس بوده باشند. علاوه‌ بر این درباره موارد متوفی در قم، نه تنها بستگان و خانواده‌ای که با افراد جان‌باخته در ارتباط بودند، قرنطینه نشدند که حتی در پاسخ به اصرار خود برای بررسی شرایط سلامت آنها، فقط بیمارستانی به آنها برای حضور و بررسی سلامتشان معرفی شد؛ این در حالی است که ممکن است این افراد در مسیر رفت‌و‌آمد به بیمارستان و درصورت ابتلای قطعی، افراد دیگری را به این بیماری مبتلا کرده باشند. نورانی‌نژاد این پرسش‌های منطقی را با مسئولان مطرح کرده و پاسخ دقیقی دریافت نکرده است: «پیگیری کردم چون برایم سؤال بود که چرا این خانواده‌ها را قرنطینه نکردند و گفتند ما داریم براساس پروتکل‌ها عمل می‌کنیم ولی نمی‌دانم این پروتکل‌ها چیست که این همه سهل‌گیری می‌کنند. من خبر درگذشت را از طریق مسئولان شنیدم؛ یعنی این‌قدر دسترسی داشتم. ما با این دسترسی احساس ضعف و بی‌پناهی می‌کنیم و وای به حال مردم عادی. این‌همه سرپوش‌گذاشتن و سهل‌گرفتن عجیب است». این توضیحات در حالی است که دست‌کم در حال حاضر چهار خانواده ایرانی از یک طرف عزادار جان‌باختن عزیزان خود هستند و از طرفی نگران سلامتی خود. به نظر می‌آید در این شرایط باید این خانواده‌ها هم از لحاظ سلامت و ایمنی مراقبت شوند و همه زمینه آرامش روانی آنها فراهم شود که در حال حاضر چنین اتفاقی رخ نداده است.

  اماکن عمومی قم چه وضعیتی دارند؟

یکی از بستگان افراد جان‌باخته در قم به «شرق» می‌گوید فرد متوفی در روزهای گذشته تنها به چندین محل عمومی مذهبی و مکان عمومی شهر رفت‌و‌آمد داشته و هیچ ارتباطی با افراد بازگشته از چین نداشته است. این توضیحات نشان می‌دهد که افراد جان‌باخته خود از مبتلایان دیگر یا از مکان‌های عمومی به این ویروس مبتلا شدند که مراقبت‌های بیشتری را می‌طلبد. با این توضیحات اما همچنان رفت‌وآمد به اماکن عمومی و مذهبی قم با تفاوت اندکی نسبت به دیگر روزهای عادی در جریان است. دراین‌باره حتی «عباس صالحی» وزیر ارشاد در توییتی نوشت: «از مراجع، مدیران حوزه و تولیت‌های مراکز مذهبی خاضعانه می‌خواهم که در مواجهه با کرونا در مراکز تحت تدبیر، توصیه‌های وزارت بهداشت و درمان و علوم پزشکی را مبنا قرار دهند و از هرگونه تصمیم اختصاصی پرهیز کنند. مباد بهانه دیگری برای دین‌گریزی و دین‌ستیزی پدید آوریم». دراین‌باره همچنین «کیانوش جهان‌پور» مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت در توییتی از کم‌توجهی در این زمینه گفت و با انتشار تصویری از حرم حضرت معصومه (س) نوشت که این کارها تأثیری در مقابله با این ویروس ندارد و باید رفت‌وآمد ممنوع شود.

برای مقابله چقدر امکانات داریم؟

اگرچه اخباری از کمبود ابزار تشخیص این ویروس یا کمبود ماسک منتشر می‌شود اما وزارت بهداشت ایران این اخبار را رد می‌کند. بر اساس آخرین اخبار، دیروز با پیگیری نماینده سازمان جهانی بهداشت  چهارمین محموله کیت‌های ویژه آزمایشگاهی کووید۱۹ به ایران تحویل داده شد. وزارت بهداشت دراین‌باره نوشت: «با پیگیری دکتر کریستف هملمن نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران، کیت‌های ویژه آزمایشگاهی کووید۱۹ به ایران تحویل داده شد. صبح دیروز (جمعه ۲ اسفند ۹۸) او در سفری فوری به دوبی، چهارمین محموله کیت‌های ویژه آزمایشگاهی بیماری کووید۱۹ را از انبار دارو و تجهیزات پزشکی سازمان جهانی بهداشت در امارات تحویل گرفت و به انستیتو پاستور ایران تحویل داد. وزیر بهداشت نیز در روزهای اخیر از همکاری مناسب نماینده سازمان جهانی بهداشت با وزارت بهداشت، تقدیر و تشکر کرده بود».

نگران ماسک باشیم؟

در روزهای گذشته افراد زیادی از مراجعه خود به داروخانه‌ها در شهرهای مختلف نوشتند که یا ماسک نداشتند یا اینکه قیمت آن بالاتر از حد معمول بود. دراین‌باره مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو از مراجعه پرتعداد مردم برای تهیه ماسک و ژل ضدعفونی خبر داد؛ البته مدعی شد در این زمینه به اندازه کافی ماسک وجود دارد. «غلامحسین مهرعلیان» دراین‌باره گفت: «در روزهای اخیر شاهد مراجعه پرتعداد مردم برای تهیه ماسک، ژل ضدعفونی‌کننده دست و سطوح، الکل، پد الکلی و مکمل‌های دارویی به داروخانه‌ها هستیم که البته متأسفانه در مواردی شاهد اعتراض به همکاران نیز بوده‌ایم». او ادامه داد: «در سرکشی به تعداد زیادی از داروخانه‌های سطح شهر تهران و شهرستان‌ها، خوشبختانه همکاران ما با رعایت اخلاق حرفه‌ای اقلام مورد نیاز مردم (ماسک، ژل ضدعفونی‌کننده دست و…) را به نرخ متعارف عرضه می‌کردند». او توضیح داد که در روزهای آینده شرایط کشور در این زمینه بهتر خواهد شد: «با هماهنگی‌های صورت‌گرفته با تأمین‌کنندگان، از ابتدای هفته نیز توزیع مناسبی از اقلام مذکور صورت خواهد گرفت و نگرانی برای تأمین وجود ندارد. مردم در صورت مشاهده تخلف و گران‌فروشی، موارد را از طریق سامانه ۱۹۰ یا اپلیکیشن تیتک اطلاع‌رسانی کنند تا در اسرع وقت به آن رسیدگی شود». دراین‌باره همچنین مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی از تأمین روزانه یک‌میلیون‌و ۵۰۰ هزار ماسک در کشور خبر داد. «حسین صفوی» گفت: «قیمت عرضه ماسک‌ها نیز به تمام واحدهای تولید اعلام شده و نظارت‌های لازم بر تمام مراحل تولید تا عرضه انجام می‌شود. هیچ‌گونه کمبودی در زمینه تأمین ماسک وجود ندارد. مردم هیچ‌گونه نگرانی‌ای برای تأمین ماسک نداشته باشند». بر اساس توضیحات صفوی، بهتر است تنها افرادی که در معرض افراد مبتلا هستند، از ماسک استفاده کنند.

کدام آمار معتبر است؟
آخرین آمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در ایران تا لحظه تنظیم این گزارش، به این صورت است که «نتایج تست کرونای چهار بیمار مشکوک در تهران مثبت بود. هفت مورد مثبت جدید هم در قم و دو مورد هم در رشت تأیید شده است. متأسفانه دو نفر از مبتلایان جدید هم فوت کردند». به عبارت دیگر تا لحظه تنظیم این گزارش و بر اساس توضیحات وزارت بهداشت، «در مجموع ۱۸مورد ابتلای قطعی به کرونا ثبت شده که چهار نفر از آنان فوت کردند. تعداد موارد مشکوک بستری و تحت مراقبت هستند». این آمار وزارت بهداشت در حالی است که پزشکانی از آمار بیشتر خبر می‌دهند و حتی یک خبرگزاری رسمی هم آمار جان‌باختگان ایرانی را پنج نفر می‌داند. دراین‌باره روز گذشته خبرگزاری آناتولی ترکیه نوشت: «فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه، با انتشار توییتی اعلام کرد: در یک تماس تلفنی با سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، درباره شیوع ویروس کرونا (کووید -۱۹) در این کشور گفت‌وگو و تبادل نظر کردیم. در این گفت‌وگوی تلفنی بر اتخاذ تدابیر فوری و اجرای آنها در راستای جلوگیری از شیوع کروناویروس در دو کشور تأکید شد. ما در کنار همسایه‌مان ایران هستیم. در گفت‌وگو با سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام شد که از ۷۵۸ مورد مشکوک ۱۸ مورد آن مثبت بوده و از این شمار پنج نفر جان باخته‌اند. از روز یکشنبه ارائه گواهی سلامت پزشکی مسافران ایران اجباری خواهد شد». در این توضیحات، وزیر بهداشت ترکیه می‌گوید وزیر بهداشت ایران آمار جان‌باختگان را پنج نفر اعلام کرده و این در حالی است که همچنان وزارت بهداشت ایران از مرگ چهار نفر می‌گوید. کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز از ابتلای افرادی به ویروس کرونا در شهرهای ساری، بابل، مشهد و تهران خبر داده‌اند که به نظر می‌آید باید منتظر تأیید رسمی این اخبار در روزهای آینده باشیم.

  برای مقابله چه باید کرد؟

درحالی‌‌‌که ویروس کرونا به ایران رسیده، به نظر می‌آید افراد همچنان آن را جدی نگرفته‌اند که دراین‌باره توصیه‌های بهداشتی مختلفی از سوی مراجع رسمی منتشر شده است. معاون درمان وزارت بهداشت درمان و آموزشی پزشکی با بیان اینکه کرونا کشنده‌تر از آنفلوانزا نیست، گفت: «از مردم می‌خواهیم نگران نباشند و نسبت به رعایت بهداشت فردی توجه کرده و ترجیحا از حضور در مراکز شلوغ پرهیز و از ماسک استفاده کنند». علاوه‌ بر این، پیش از این رئیس مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت درباره راه‌های مقابله به مردم گفته بود: «توصیه‌های عمومی مبنی بر رعایت نکات بهداشت فردی و شست‌وشوی مداوم دست‌ها با آب و صابون مایع، ضد‌عفونی‌کردن سطوح تماس، رعایت بهداشت تنفس، پرهیز در استفاده از وسایل مشترک و ضدعفونی‌کردن آنها قبل از استفاده، پرهیز از استفاده از دخانیات با ادوات مشترک از‌جمله قلیان در این مورد کمک شایانی به پیشگیری، کاهش شیوع و قطع زنجیره انتقال کرونا‌ویروس جدید خواهد کرد».

اخبار روز

*****

افزایش آمار مبتلایان کرونا در ایران؛‌ تعطیلی کلیه کنسرت‌ها، سینماها و رویدادهای ورزشی

با افزایش تعداد مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در ایران به ۲۸ نفر و مرگ ۵ نفر،‌ وزارت ارشاد ایران در اطلاعیه ای اعلام کرد که تمام برنامه‌های هنری و سینمایی در سراسر ایران از فردا، یکشنبه ۴ اسفند ماه به مدت یک هفته تعطیل است.

 

اجرای تمام تئاترها و همچنین اکران فیلم‌های سینمایی متوقف می‌شود.

آموزش و پرورش هم از تعطیلی مدارس شهر تهران در روزهای یکشنبه و دوشنبه خبر داده است.

خبرگزاری های ایران به نقل از مسعود ثقفی، سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران علت این تصمیم را “آماده سازی مدارس” و رعایت تمهیدات بهداشتی مانند ضدعفونی کردن آنها عنوان کرده اند.

همزمان، مدارس و مراکز آموزشی استان قم نیز که شنبه تعطیل بودند، برای دو روز دیگر هم تعطیل شده اند.

استان مرکزی که یک مورد مرگ در اثر کرونا در شهر اراک داشته است، کلیه مدارس را به مدت یک هفته تعطیل کرده است. چند استان دیگر نیز مدارس را تعطیل کردند.

همزمان، بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، تمامی دانشگاه‌هاو موسسات آموزش عالی استان‌های تهران، البرز، قزوین، مرکزی، قم، همدان، اصفهان، گیلان، مازندران، مرکزی تا آخر هفته تعطیل است.

“ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش” نیز اعلام کرد که “از روز دوشنبه پنجم اسفندماه ۱۳۹۸ تمام مسابقات ورزشی سراسر ایران و لیگ‌های دسته اول و دوم در تمام رده های سنی به مدت ۱۰ روز لغو می‌شود”

این در حالی است که در چارچوب مسابقات لیگ فوتبال فردا بازی استقلال با ذوب‌آهن اصفهان در تهران بدون حضور تماشاگران برگزار خواهد شد.

به جز این بازی، سپاهان-پرسپولیس در اصفهان مسابقه می‌دهند و در مشهد قرار است شهرخودرو با نفت مسجدسلیمان بازی کند. اما هنوز مشخص نیست که این بازی ها بدون تماشاگر یا با تماشاگر برگزار خواهد شد.

به گزارش وزارت بهداشت ایران، تا ظهر روز شنبه ۱۹ نفر در قم، ۶ نفر در تهران، ۲ نفر در گیلان و یک نفر در اراک به ویروس کرونا مبتلا شدند.

رییس “هیات امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران” اعلام کرد که این سازمان “تمام تولیدات ماسک‌های شرکت‌های ایرانی را خریداری می‌کند و آن را برای توزیع رایگان آن را به وزارت بهداشت تحویل می‌دهد.

مهدی یوسفی، مدیر این سازمان گفت که به زودی با هماهنگی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو، دستورالعمل ممنوعیت خرید و فروش ماسک در داروخانه‌ها ابلاغ می‌شود.

شمار قربانیان کرونا در ایران به ۵ نفر رسید، مبتلایان به ۲۸ نفر

صبح روز شنبه ۳ اسفند، ۲۲ فوریه، کیانوش جهانپور، رئیس روابط عمومی وزارت بهداشت ایران در یک برنامه تلویزیونی گفت که در فاصله دیروز ظهر تا پیش از ظهر امروز ۱۰ مورد قطعی جدید ابتلا به ویروس کرونا شناسایی شده است.

او همچنین از مرگ یکی دیگر از بیماران مبتلا به کرونا خبر داد، به این ترتیب شمار رسمی افرادی که در اثر کرونا در ایران درگذشتند به ۵ نفر رسید.

به گفته آقای جهانپور، ۸ نفر از این افراد از بیماران شهر قم و دو نفر از آنها از میان بیمارانی بودند که در تهران از آنها آزمایش کرونا گرفته شد.

ایران روز گذشته تایید کرد که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در آن کشور به ۱۸ نفر رسیده و ۴ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت امروز در توییتر خود نوشت: “بر اساس آخرین گزارش های آزمایشگاهی، ابتلای ۱۳ نفر دیگر از جمله ۷ نفر در قم، ۴ نفر در تهران، ۲ نفر در گیلان تایید شده است”.

بر اساس آخرین آمار تعداد مبتلایان در چین ۷۶ هزار و ۲۸۸ مورد است که از میان آنها ۲۳۴۵ نفر در چین جان خود را از دست دادند.

این در حالی است که بیش از ۱۲۰۰ مورد از ابتلا به ویروس کرونا در ۲۶ کشور جهان شناسایی شده است، که هشت بیمار جان خود را از دست دادند.

دیروز یک مورد در لبنان و یک مورد در اسرائیل شناسایی شده است.

اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در لبنان هم فردی است که به ایران سفر کرده بود. فرد مبتلا یک زن ۴۵ ساله لبنانی است که پس از بازگشت از سفر به قم، در ایران، در بیمارستانی در لبنان بستری شده است.

دوشب پیش هم مسئول امور بهداشتی استان بریتیش کلمبیا در کانادا گفت که یک زن سی ساله که از ایران به کانادا آمده مبتلا به ویروس کرونا تشخیص داده شده و تحت مراقبت قرار گرفته است.

اولین موارد ابتلا به ویروس کرونا در شهر قم شناسایی شد و به گفته وزارت بهداشت “اغلب” مبتلایان به کرونا، در شهر قم بوده اند یا به این شهر سفر کرده بودند.

‘به جمع بندی برای قرنطینه قم نرسیده‌ایم’

غلامرضا جلالی، رئیس پدافند غیرعامل ایران در یک برنامه تلویزیونی درباره قرنطیه کردن قم گفت: “فعلا به جمع‌بندی برای قرنطینه نرسیدیم.”

پس از شناسایی اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در قم، درخواست‌هایی برای اعمال محدودیت‌های ترددی در قم از جمله در اماکن مذهبی مطرح شد اما یک مقام وزارت بهداشت ایران به خبرگزاری ایلنا گفته است “تصمیم‌گیری درباره قرنطینه قم با وزرات بهداشت نیست و ارگان‌های دیگر باید این کار انجام دهند.”

مینو محرز، عضو کمیته بیماری‌های عفونی وزارت بهداشت ایران گفته است این وزارتخانه تنها می‌تواند چنین درخواستی ارائه دهد.

حوزه‌های علمیه و مدارس و مراکز آموزشی استان قم امروز تعطیل بوده است. به گفته معاون آموزشی حوزه های علمیه تمامی دروس حوزه علمیه قم در همه سطوح اعم از مدارس علمیه، مراکز تخصصی و دروس سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم فردا یکشنبه ۴ اسفند تعطیل است.

ماموران بهداشتی عراق در حال کنترل مسافران ورودی از ایران در مرز شلمچه

ماموران بهداشتی عراق در حال کنترل مسافران ورودی از ایران در مرز شلمچه در روز جمعه دوم اسفند

افزایش کنترل بهداشتی در مرز ایران و ارمنستان

خبرگزاری ارمنستان گزارش داد که در پی شناسایی مواردی از کرونا در ایران این کشور اقدامات پیشگیرانه بیشتری را در گذرگاه مرزی مقری، مرز ایران و ارمنستان برقرار کرده است.

بر اساس گزارش این خبرگزاری، این اقدام به درخواست وزارت بهداشت ارمنستان و به منظور کنترل و جلوگیری از ورود این بیماری به کشورشان است.

همچنین گزارش شده که در گرجستان، دو ایرانی که گفته می‌شود اهل شهر قم هستند با در حالیکه تب دارند در بیمارستانی در شهر تفلیس بستری هستند، قرار است از بابت ویروس کرونا آزمایش شوند.

خبرگزاری امارات متحده عربی به نقل از وزارت بهداشت این کشور گزارش کرده که یک مسافر ایرانی در امارات مبتلا به کرونا تشخیص داده شده است.

وضعیت این بیمار هفتاد ساله ناپایدار گزارش شده و او در بخش مراقبت‌های ویژه است. همسر او نیز مبتلا به ویروس کرونا است. ملیت همسر این شخص هنوز گزارش نشده است.

دیروز تصاویری از کنترل مسافرانی که از ایران به شهرهای مختلف عراق سفر کردند منتشر شده بود. همچنین ترکیه از افزایش کنترل در مرز زمینی وان با ایران خبر داده است.

پیشتر سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران شمار افراد مشکوک به داشتن ویروس کرونا را ۲۸۵ نفر خوانده و از مردم کشورش خواسته تا مسایل پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس را رعایت کنند.

به دنبال مطرح شدن انتقادهایی از نحوه برخورد مقام‌های جمهوری اسلامی با ویروس کرونا و آماده نبودن آنها، وزیر بهداشت ایرانگفت “توصیه می‌کنم مردم نهراسند، همه نیرو‌های ما در راه مقابله با این ویروس بسیج شده‌اند.”

یک مقام وزارت بهداشت ایران دیروز گفته بود “بیش از ۷۳۵ مورد، با علائم شبه‌آنفلوآنزا تحت نظر قرار گرفته و بستری شده‌اند”.

وزیر بهداشت ایران گفته است “همزمانی” ویروس آنفلوآنزا و کرونا در ایران باعث شده تا در شرایط فعلی همه بیماران با پروتکل ویروس کرونا بررسی شوند.

او گفته است رسیدگی به مبتلایان و افراد مشکوک به کرونا “رایگان” خواهد بود.

آقای نمکی، شست‌و‌شوی دست‌ها، پرهیز از روبوسی، پرهیز از دست دادن و عدم تردد در اماکن شلوغ را الزامی خوانده و توصیه کرده برگزاری برخی نشست‌ها در کشور لغو شوند.

اما به نظر نمی‌رسد تصمیم‌گیری در این مسایل با وزارت بهداشت ایران باشد.

وزارت بهداشت ایران در زمان شیوع ویروس در چین خواهان توقف پروازها به این کشور شد اما این پروازها همچنان ادامه داشته است.

آقای نمکی گفته است بسیاری از مبتلایان به کرونا در قم “رو به بهبودی و ترخیص از بیمارستان هستند.”

نحوه اطلاع‌رسانی مقام‌های ایران در باره ویروس کرونا هم با انتقادهای رو‌به‌رو بوده و وزیر بهداشت ایران در پاسخ گفته است “اگر مورد جدیدی مثبت اعلام شود، روزانه اطلاع رسانی خواهیم کرد.”

مقام‌های دولت ایران به پنهان‌کاری درباره شیوع این ویروس در کشور متهم شده‌اند. محمود صادقی، نماینده تهران که صلاحیتش برای این دور انتخابات مجلس تائید نشد، این پنهان‌کاری را شبیه پنهان‌کاری درباره شلیک موشک سپاه به هواپیمای مسافربری اوکراین دانسته است.

بی بی سی

دیدگاه شما؟