قتل مهسا امینی؛ ده ها شهر در اعتصاب و اعتراض

بنابر گزارش‌ خبرگزاری ها و شبکه های اجتماعی، دامنه اعتصابات و تجمعات اعتراضی چند روز اخیر به قتل مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله‌ای که در بازداشت گشت ارشاد جان خود را از دست داد، روز دوشنبه ۲۸ شهریور گسترده‌تر شده و شهرهای بیشتری را دربر گرفته‌است. چندین نفر در اعتراضات توسط نیروهای امنیتی کشته شده اند.

از شهرهای سقز، سنندج، بانه و مریوان، ارومیه، مهاباد، بوکان، سردشت، بوکان، اشنویه، کرمانشاه،ارومیه، دیواندره و جوانرود و محمدشهر کرج در استان البرز خبر می‌رسد که بسیاری از کسبه این شهرها اکنون دست به اعتصاب زده و مغازه‌های خود را تعطیل کرده‌اند.

نیروهای یگان ویژه جمهوری اسلامی، با هدف جلوگیری از ادامه تظاهرات فراگیر در سقز، به سوی معترضان گاز اشک‌آور شلیک کردند.

نیروهای امنیتی همچنین تجمع به شهروندان در دیواندره یورش برده و با شلیک تیرهای ساچمه‌ای و پرتاب سنگ به سوی معترضان سعی کردند این تجمع را متفرق کنند.

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» خبر داد که ۱۰ نفر در اعتراضات دیواندره مجروح شده که یکی از آنان به دلیل وخامت اوضاع به بیمارستان سنندج منتقل شده است.

سایت خبری کوردپا نوشته است دستکم دو معترض در دیواندره در حمله نیروهای انتظامی کشته شده‌اند. به گزارش این منبع یکی از این دو نفر، «محسن محمدی فرزند خلیفه مسعود» که در تجمع اعتراضی امروز زخمی شده بود، «در بیمارستان سنندج جان خود را از دست داد.»

فضای شهر دیواندره کاملا نظامی توصیف شده است و گزارش شده که دستکم ۱۰ نفر مجروح شدند.

در پی فراخوان از پیش اعلام شده، کسبه و مغازه‌داران در شهر‌های مختلف ایران در اعتراض به کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی اعتصاب کرده و با بستن محل کسب خود، برخی بازار‌های کشور را تعطیل کردند.

از شهرهای سقز، سنندج، بانه و مریوان در استان کردستان و شهرهای ارومیه، مهاباد، بوکان، سردشت و اشنویه در استان آذربایجان غربی، کرمانشاه و جوانرود در استان کرمانشاه بسیاری از کسبه این شهرها اکنون دست به اعتصاب زده و مغازه‌های خود را تعطیل کرده‌اند.

احزاب کردستان ایران پیشتر در واکنش به قتل مهسا امینی، دوشنبه ۲۸ شهریور را روز اعتصاب عمومی اعلام کرده بودند.

این در حالی است که بنابر اطلاعات رسیده، مأموران امنیتی طی تماس‌های شبانه مغازه‌داران و کسبه مریوان و سقز را تهدید کرده‌ بودند که چنان‌چه روز دوشنبه مطابق معمول مغازه‌های خود را باز نکنند، محل کسب آنان پلمپ خواهد شد.

گزارش‌ها همچنین از حاکم شدن جو امنیتی در کرمانشاه و حضور گسترده نیروهای یگان ویژه در سطح این شهر حکایت دارد. بر اساس گزارش هه‌نگاو، بیشتر مغازه‌داران کرمانشاه از سوی نهادهای امنیتی تهدید شده‌اند که نباید در اعتصاب سراسری روز دوشنبه شرکت کنند.

در همین حال اکنون اینترنت همراه در شهرهای بانه، مریوان، سنندج و بسیاری از شهرهای شمال غرب ایران دچار اختلال شده یا کاملاً قطع است.

از سوی دیگر خبر می‌رسد که بهزاد رحیمی، نماینده سقز و بانه در مجلس قصد سخنرانی در مراسم فاتحه‌خوانی مهسا امینی را داشت اما با مخالفت حاضرین روبه‌رو شد و به وی این اجازه را ندادند.

خبرها از مهاباد حاکی از این است کە نیروهای امنیتی با هجوم بە بازاریان و مغازەداران سعی در بازگشایی بازار و مغازەها دارند اما با مقاومت مردم و بازاریان روبرو شدەاند.

تصاویری نیز از شکل گیری تجمع اعتراضی در رشت منتشر شده است. این تجمع شب گذشته ۲۷ شهریور صورت گرفته است و بنابر اخبار منتشرشده مورد یورش نیروهای گارد ویژه قرار ‌گرفته که معترضین را مورد ضرب و شتم قرار داده و تعدادی نیز بازداشت شده ‌اند.

همزمان با اعتصابات گسترده، دانشجویان دانشگاه امیرکبیر تهران، در اعتراض به قتل مهسا امینی توسط نیروهای گشت ارشاد با سر دادن شعارهایی از جمله «میکشم میکشم هر آنکه خواهرم کشت» در میدان این دانشگاه تجمع کرده و با معترضان کردستان اعلام همبستگی کردند.

طبق فراخوان قبلی دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک امیر کبیر، دانشگاه هنر تهران، دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه علامه طباطبایی دست به راهپیمایی و تجمع زدند.

دانشجویان دانشگاه امیرکبیر تهران در اعتراض به قتل مهسا امینی در محوطه دانشگاه تجمع کرده و با سر دادن شعار «کشتن برای روسری تا کی چنین خاک‌بر‌سری» دست به اعتراض زدند. تصاویر منتشره حکایت از درگیری بین نیروهای بسیجی و دانشجویان دارد. دانشجویان با شعار «می کشم می کشم هر آنکه خواهرم کشت » و « بسیجی برو گمشو » بسیجیان را پس راندند.

در دانشگاه تربیت مدرس نیز بسیج این دانشگاه با پخش صدای مداحی از بلندگوهای دانشگاه سعی در اختلال در اعتراض دانشجویان داشت که دانشجویان با شعارهایی از جمله « زن زندگی آزادی»، «ژن ژیان آزادی»، « کردستان کردستان گورستان فاشیستها»، «از کردستان تا تهران خونین تمام ایران» پاسخ دادند.

در دانشگاه هنر تهران دانشجویان شعار الله اکبر بسیجی‌ها را با شعارهای خود قطع کردند.

در ادامه این اعتراضات فراخوان های گوناکونی در شهرهای مختلف از سوی زنان و دانشجویان و سایر اقشار اجتماعی داده شده است که از جمله میتوان به تجمع امروز عصر زنان در تهران و فراخوانی برای تجمع در تبریز اشاره کرد. تجمع اعتراضی به قتل حکومتی ژینا ( مهسا ) امینی در روز دوشنبه ۲۸ شهریور ساعت ۶ عصر در دور استخر تاریخی شاهگلی و اطراف میدان شاهگلی برگزار خواهد شد.

گزارش‌ها و ویدئوهای دریافتی حاکی است که تظاهرات گروهی از معترضان در تهران در واکنش به مرگ مهسا امینی که در جریان بازداشت توسط گشت ارشاد جان خود را از دست داد، با یورش نیروهای سرکوب مواجه شده است.

درگیری شدیدی بین نیروهای ضد شورش و معترضان در میدان ولیعصر تهران گزارش شده که درجریان آن، معترضان اقدام به پرتاب سنگ به سوی یک خودرو آب‌پاش می‌کنند.

معترضان در بلوار کشاورز شعارهای «مرگ بر دیکتاتور»، «ایرانی بسه دیگه/ غیرتت را نشون بده» و «توپ، تانک، فشفشه/ آخوند باید گم بشه» سر می‌دهند.

تجمعی نیز در خیابان حجاب برگزار شد که معترضان در آن شعار «زن، زندگی و آزادی» سر دادند.

در تهران معترضان در تقاطع خیابان حجاب و بلوار کشاورز تجمع برگزار کردند. پیشتر اما نیروی انتظامی در ورودی‌های منتهی به محل تجمع مستقر شده بود و با حمله به تظاهرکنندگان کوشید از برگزاری اجتماع اعتراضی آنان جلوگیری کند.

با این حال، برغم حملات پلیس تظاهرکنندگان با شعار “اتحاد، اتحاد” موفق شدند تجمع خود را برگزار کنند و علیه رهبر حکومت اسلامی، علی خامنه‌ای، و دیکتاتوری در ایران شعار سر دهند. از جمله شعارهای مرکزی تظاهرکنندگان امروز در تهران، اصفهان و رشت عبارت بوده‌اند از : “زن، زندگی، آزادی”، “از کردستان تا تهران، ستم علیه زنان”…

بر اساس گزارش های شبکه های اجتماعی نیروهای نظامی و امنیتی در تهران برخی تظاهرکنندگان را دستگیر و به وسیلۀ آمبولانس‌ها به محل‌های نامعلوم منتقل کرده‌اند. تظاهرکنندگان نیز در میدان ولیعصر تهران به شماری از خودروهای پلیس حمله کردند و یک خودروی گشت ارشاد را به آتش کشیدند.

تصاویر دریافتی از تجمع‌های اعتراضی در دانشگاه‌های تهران، بهشتی و علامه حاکی است که گروهی از زنان روسری را از سر برداشته و آن را به نشانه مخالفت با حجاب اجباری در هوا تکان دادند.

در نزدیکی میدان ولیعصر معترضان همچنین شعار «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر جمهوری اسلامی»، «می‌کشم، می‌کشم/ هر آنکه خواهرم را کشت» و «ننگ ما، ننگ ما/ رهبر الدنگ ما» سر دادند.

گروهی از زنان حاضر در این تجمع نیز روسری‌های خود را از سر برداشته بودند.

در ویدئوهای دیگر، ماموران نیروی انتظامی دیده می‌شوند که با باتوم و موتور به معترضان حمله کرده و سعی دارند که آن‌ها را متفرق کنند. معترضان نیز در میدان ولیعصر با حمله به خودروهای نیروی انتظامی سعی کردند که آن‌ها را واژگون کنند.

معترضان در شهرهای مشهد، رشت، پاوه و تکاب نیز به خیابان‌ها ریختند و علیه مقام‌های جمهوری اسلامی و در اعتراض به مرگ مهسا امینی شعار سر دادند.

اخبارروز

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *