جمهوری اسلامی، حکومت اعدام

جمهوری اسلامی روز یک‌شنبه 14 آبان قاسم آبسته، هموطن زندانی عقیدتی کُرد را پس از 14 سال حبس اعدام کرد. قاسم آبسته در پرونده‌ای مشترک با شش شهروند دیگر و در پی «پرونده‌سازی اداره اطلاعات ارومیه» و «شکنجه و زندان انفرادی»، طی یک دادرسی که منابع حقوق بشری آن را روندی «ناعادلانه» خوانده‌اند، به اتهام «افساد فی‌الارض» به اعدام محکوم شده بود.

بنا بر گزارش‌ها، متهمین این پرونده، ۱۴ سال پیش در پی جان باختن فردی در یک درگیری در ارومیه به اتهام «قتل عمد» بازداشت شدند، اما «به دلیل نبود مستندات کافی درباره قتل عمد» پرونده آنها در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی با تغییر اتهام به «افساد فی‌الأرض» به حکم «اعدام» منجر شد. به گفته ا حمدرضا حائری، زندانی سیاسی به نقل از یکی از «هم‌پرونده‌ای‌های» قاسم آبسته: «کل دادگاه دو دقیقه طول نکشید». در آن جلسه قاضی مقیسه گفت: “اولا کُرد هستید، این یک اعدام! ثانیا اهل سنت هستید این دو اعدام و ثالثا تفکر سلفی دارید این سه اعدام … والسلام!”.

در بیدادگاههای جمهوری اسلامی کلیه استانداردهای حقوق بشری امروز زیر پا گذاشته میشود. حکومتی که خود حاکمانش غرق در فساد هستند، با مفاهیم گنگ و ناروشنی چون افساد فی الارض متهمان را به اعدام محکوم میکنند. ایران سالهاست که بالاترین شمار اعدام نسبت به جمعیت را در جهان دارا میباشد. بویژه پس از آغاز جنبش زن، زندگی، آزادی شمار اعدامها افزایش چشمگیری داشته، فقط در ده ماه نخست سال جاری 600 تن اعدام شده اند که نسبت به دوره زمانی مشابه در سال گذشته افزایشی 30 درصدی داشته است. رژیم از اوضاع متشنج منطقه نیز  استفاده کرده تا سرکوب و اعدام ها را تشدید کند.

همگامی برای جمهوری سکولار دموکرات در ایران به عنوان یکی از امضا کنندگان “میثاق حق زندگی” که 15 حزب و سازمان سیاسی بطور مستقل از آن پشتیبانی کرده اند، خواهان پایان یافتن اعدامها، حذف مجازات ضد انسانی اعدام از قوانین کشور است و از کلیه نهادهای حقوق بشری جهان میخواهد که تبعیض جمهوری اسلامی و نقض فاحش حقوق بشر در ایران را در مرکز توجه خویش قرار دهند.

همگامی برای جمهوری سکولاردمکرات در ایران

17 آبان ۱۴۰۲ برابر با 8 نوامبر ۲۰۲۳

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *