قطع همکاری موسسه رده‌بندی چین با ایران

موسسه رده‌بندی چین صدور جواز سلامتی فنی برای کشتی‌های ایرانی را متوقف کرد. این موسسه یکی از ۱۳ موسسه بزرگ جهان است که جواز فنی و استاندارد‌های زیست محیطی می‌دهد.

به گزارش رویترز موسسه رده‌بندی چین «سی سی اس»، (China Calssification Society) از این پس همکاری خود را با کشتی‌های ایران قطع خواهد کرد. این موسسه آخرین شرکت از مجموع ۱۳ موسسه‌ بزرگی است که به همکاری خود با ایران پایان می‌دهد. این ۱۳ موسسه اعضای (International Association of Calssification Societies) یا همان انجمن بین‌المللی موسسات رده‌بندی هستند که در مجموع ۵۰ عضو دارد.

رویترز به نقل از یکی از کارشناسان صعنت کشتی‌رانی نوشته است که «شرکت‌هایی که عضو IACS نیستند، فاقد شبکه‌های بین‌المللی هستند که بتواند کشتی‌ها را در هر نقطه دنیا در صورت بروز حادثه حمایت کند.»

اهمیت قطع این همکاری در این است که بدون گواهینامه‌‌ای که این شرکت‌ها برای سلامتی فنی کشتی‌ها صادر می‌کنند، هیچ نفتکشی اجازه پهلو گرفتن در بنادر بین‌المللی را ندارد. برای شرکت‌های بیمه نیز بیمه‌کردن کشتی‌هایی که گواهینامه یاد شده را ندارند، ریسک بزرگی است که حاضر به پذیرفتن آن نیستند.

با وجود قطع همکاری موسسات رده‌بندی، کشورهای ‌آسیای شرقی از جمله کره جنوبی و چین، هنوز به واردات نفت خود از ایران ادامه می‌دهند ولی نداشتن گواهینامه فنی، نگرانی‌هایی را در رابطه با بیمه کشتی‌های ایرانی به وجود آورده است.

گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای»

خبرگزاری رویترز به نامه‌ای به تاریخ ۱۵ نوامبر اشاره کرده است. نامه‌ای از مرکز موسسه رده‌بندی چین در پکن که در

آن تصریح شده از تاریخ ۲۸ ژوئن به این سو مجوز فنی به کشتی‌های ایرانی داده نشده است. قطع همکاری با ایران به نوشته رویترز، به خاطر فشار گروه آمریکایی «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» بوده است که خواستار روشن شدن موضع این موسسه شده بود.

سان لی شنگ، رئیس موسسه رده‌بندی چین در نامه یاد شده به گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» نوشته‌است که این موسسه اخیرا جواز فنی هیچ کشتی در مالکیت ایران یا با پرچم ایران را بررسی نکرده است.

از جمله اعضای گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» گروهی از سفرای سابق آمریکا، روسای پیشین سیا و اینتلیجنت سرویس هستند که صدور جواز فنی و استانداردهای زیست محیطی را برای کشتی‌های ایرانی هدف قرار دادند. مارک والاس، رئیس این گروه از اقدام موسسه رده‌بندی چین استقبال کرد و گفت که همه موسسات رده‌بندی بزرگ جهان همکاری خود را کشتی‌های ایرانی قطع کرده‌اند. او خواهان تشدید تحریم‌ها شد و گفت «هر کشتی که در اسکله‌های ایران پهلو بگیرد، یا محموله‌های ایران را حمل کند، باید از دسترسی به بنادر آمریکا، اروپا و یا هرجای دیگر دنیا محروم شود.»

دویچه وله

اين قسمت در حال حاضر بسته است.