حمله نظامی روسیه به اوکراین آغاز شد

ارتش روسیه اعلام کرد که پایگاه‌های هوایی اوکراین و دیگر تأسیسات نظامی این کشور را هدف قرار داده است. انفجارهایی در اودسا و خارکف شنیده شده و کی‌یف نیز هدف حمله قرار گرفته است. در سراسر اوکراین وضعیت جنگی اعلام شده است.

کمی قبل از ساعت ۴ صبح روز پنج‌شنبه پنجم اسفند (۲۴ فوریه) به وقت اروپای مرکزی، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در یک سخنرانی از آغاز “عملیات نظامی” در اوکراین خبر داد. اندکی پس از آن، شاهدان عینی از صدای انفجار در شهرهای اودسا و خارکف گزارش دادند.

ارتش روسیه اعلام کرده این کشور با “سلاح‌هایی با دقت بالا” به زیرساخت های نظامی اوکراین حمله می‌کند. خبرگزاری روسی تاس به نقل از وزارت دفاع روسیه گزارش داده است: «زیرساخت‌های نظامی، فرودگاه‌های نظامی و تأسیسات نیروی هوایی اوکراین با تسلیحات با دقت بالا از کار می‌افتند».

به گفته مرزبانان اوکراین، در مرزهای روسیه و بلاروس به این کشور حمله شده است.

شبکه خبری “سی ان ان” نیز از حملات نیروهای روسی در چندین نقطه به اوکراین خبر داده است. گفته می‌شود کی‌یف نیز زیر آتش است. خبرها حاکی از آن است که بسیاری در حال خروج از کی‌یف هستند. خبرگزاری فرانسه از وقوع انفجارهایی در نزدیکی شهر بندری ماریوپول در شرق اوکراین خبر می‌دهد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در سراسر این کشور وضعیت جنگی اعلام کرد و از مردم خواست تا حد امکان در خانه بمانند.

بر پایه خبرهای منتشرشده، صدای انفجار در بسیاری از شهرها شنیده می شود. گفته می‌شود دو انفجار شدید در ماریوپل رخ داده است. شاهدان به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که انفجارها یکی پس از دیگری رخ داده. ماریوپل در منطقه دونتسک در شرق اوکراین واقع شده است.

به گفته وزارت امور خارجه در کی‌ف، حمله بزرگ روسیه به اوکراین با هدف “سرنگونی دولت اوکراین” انجام شده و روسیه می‌خواهد اوکراین را “اشغال” کند. کی‌یف از جامعه بین‌المللی خواست تا فورا برای توقف “تجاوز” به اوکراین با رویکرد “متحد و قوی” اقدام کند.

******

نیروهای روسیه در آستانه ورود به کی‌یف، تانک‌ها در خارکف

دود از چند ساختمان کی‌یف بر می‌خیزد.دبیرکل ناتو می‌گوید نیروهای ائتلاف در شرق اروپا تقویت می‌شوند اما اعزام سرباز به اوکراین منتفی است. مسکو و پکن آمریکا را مسئول بحران و ترغیب زلنسکی به ادامه مناقشه خواندند.

Ukraine russischer Militäreinsatz in Ostukraine | Kiew

● اوکراین: نیروهای روسی به منطقه چرنوبیل رسیدند

دولت اوکراین می‌گوید سربازان روسیه به چرنوبیل رسیده‌اند. یکی از مشاوران وزارت دفاع اوکراین اعلام کرده که نظامیان از سمت بلاروس وارد محدوده نزدیک به ویرانه‌های راکتور هسته‌ای شده‌اند. کی‌یف کمتر از ۷۰کیلومتر با منطقه ممنوعه اطراف نیروگاه چرنوبیل فاصله دارد. این نیروگاه هسته‌ای در سال ۱۹۸۶ دچار انفجار و آتش‌سوزی فاجعه‌باری شد که مواد رادیو اکتیو بخش بزرگی از شوروی سابق و غرب اروپا را آلوده کرد.

● توافق اتحادیه اروپا برای تحریم‌های تازه علیه روسیه

در نشست اضطراری مقامات اتحادیه اروپا، اعضا بر سر ویژگی‌ تحریم‌های سنگین و تازه علیه مسکو به توافق رسیدند. رسانه‌ها می‌نویسند این بسته تحریمی در زمینه‌های انرژی، حمل و نقل و حوزه‌های مالی و بانکی است. علاوه بر این، باید کنترل‌های سختگیرانه‌ای روی صادرات فناوری‌های پیشرفته اعمال شود و صدور ویزا برای مقامات روس نیز با محدودیت‌های خاص همراه باشد.

● مسکو نسبت به برگزاری هرگونه تظاهرات هشدار داد
دادستانی، وزارت کشور و کمیته تحقیق و تفحص روسیه، فعالان شبکه‌های اجتماعی را از فراخوان برای تجمعات اعتراضی  برحذر داشته‌اند. در اعلامیه این سه نهاد تاکید شده که هرگونه گردهمایی اعتراضی علیه حمله به اوکراین، به دلیل “شرایط متشنج” کنونی ممنوع است و پیگرد قانونی و خطر دستگیری دارد. این هشدار در حالی صادر شده که هنوز واکنش اعتراضی قابل توجهی از سوی شهروندان روسیه دیده نشده است. 

● روسیه: ده ها مواضع نظامی اوکراین منهدم شد
خبرگزاری اینترفاکس به نقل از سخنگوی وزارت دفاع روسیه می‌نویسد، ۷۴ تاسیسات زیرساختی اوکراین هدف حمله قرار گرفته‌اند که در میان انها ۱۱ فرودگاه، سه پست فرماندهی و یک پایگاه دریایی وجود داشت. ایگور کوناشنکوف گفته که دو سامانه پدافند موشکی و چند پهپاد جنگی نیز هدف قرار گرفته‌اند. این اطلاعات را نمی‌توان به طور مستقل تایید کرد.

Ukraine Konflikt | Ukrainische Streitkräfte

نظامیان اوکراین در راه مدافعه از لوهانسک

● آژیر حمله هوایی در کی‌یف
مدیریت شهری کی‌یف از مردم شهر خواسته به پناهنگاه‌ها بروند تا از حملات هوایی احتمالی در امان بمانند. آژیرهای هشدار که از صبح پنجشنبه به صورت آزمایشی پخش می‌شدند، اکنون جنبه واقعی یافته‌اند. شهر کی‌یف دو میلیون و ۳۰۰هزار نفر جمعیت دارد. از بامداد ۲۴ فوریه در سراسر اوکراین به مدت ۳۰ روز حالت فوق‌العاده جنگی برقرار شده است.

● سخنگوی کرملین: مذاکره پوتین و زلنسکی منتفی نیست
دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اعلام کرد اگر اوکراین برای مذاکره در باره نگرانی‌های امنیتی روسیه آماده باشد، هیچ مانعی برای گفت‌وگوی طرفین وجود ندارد.  پسکوف به خبرنگاران گفت عملیات نظامی روسیه را نباید “اشغال” نامید. او در توضیح این امر، عنوان کرد که نظامی کردن اکراین تهدیدی علیه امنیت روسیه و مردم آن است. او در باره مدت این عملیات چیزی نگفت و خبرنگاران را به منابع وزارت دفاع ارجاع داد. 

● پلیس اوکراین: سراسر کشور تحت حمله قرار دارد
مرزبانان اوکراینی از درگیری در حومه شهر سومی در شرق این کشور خبر می‌دهند و معاون وزیر دفاع اوکراین می‌گوید نظامیان روسی چند سرباز را در سومی به اسارت گرفته‌اند. پلیس اوکراین نیز اعلام کرده که کل کشور درگیر تهاجم نیروهای روسیه است. اهداف مورد حمله تا ساعت ۱۵ به وقت اروپای مرکزی، ۲۰۳ مورد عنوان شده‌اند. 

Ukraine Konflikt | Russischer Militärangriff

بالگردها در مناطق حومه کی‌یف

● کمیسیون اروپا: شهروندان نسبت به تامین گاز نگران نباشند
اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا می‌گوید هیچکس نباید از مضیقه گاز روسیه در بیم باشد. او اعلام کرده که اعضا، طی هفته‌ها تلاش، به مرحله‌ای رسیده‌اند که آمادگی کامل برای مستقل بودن از گاز روسیه را دارند. آذربایجان، مصر، نیجریه و نروژ از جمله کشورهایی هستند که گفته‌اند صادرات گاز مایع خود به اروپا را افزایش خواهند داد. 
به گفته کمیسیون، تا همین اواخر، اتحادیه اروپا ۲۴درصد انرژی مورد نیاز خود را با گاز تامین می‌کرد که ۹۰درصد آن وارداتی بود و شرکت روسی گازپروم از این میزان واردات، ۴۰درصد سهم داشت.

● میزبانی فینال لیگ قهرمانان اروپا از سن‌پترزبورگ سلب می‌شود
اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) در واکنش به حمله روسیه به اوکراین، نشستی اضطراری در روز جمعه ۲۵ فوریه برگزار می‌کند تا در باره لغو میزبانی سن‌پترزبورگ تصمیم‌گیری شود. فینال لیگ قهرمانان قرار بود ۲۸ ماه مه در این شهر برگزار شود که زادگاه پوتین است. هنوز مشخص نیست یوفا چه شهری را میزبان این فینال خواهد کرد.

● کمیسیون اروپا: آماده استقبال از پناهندگان احتمالی اوکراین هستیم
اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا از آمادگی اعضا برای پروازهای احتمالی از اوکراین خبر داد و گفت: «امیدواریم تا حد امکان پناهندگان کمتری وجود داشته باشند اما برای پذیرش آنها کاملا آماده‌ایم و از آنها استقبال می‌کنیم.» این سیاستمدار آلمانی تاکید کرد که اتحادیه برنامه‌های اضطراری برای پذیرش و اسکان پناهنجویان دارد و به آوارگان داخلی اوکراین نیز کمک خواهد کرد. او افزود کمک‌های مالی به اوکراین نیز افزایش خواهد یافت.

Ukraine Konflikt | Russischer Militäreinsatz

کاروان خودروهای نظامی روسیه شهر آرمیانسک در شمال کریمه را برای کمک به نیروهای مستقر در دونتسک ترک می‌کنند

● مسکو: ذخایر کافی برای ثبات سیستم مالی داریم
خبرگزاری اینترفاکس می‌گوید دولت روسیه در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند پیامدهای تحریم‌های غرب را کاهش دهد. به گزارش این خبرگزاری، کرملین با تاکید بر کافی بودن ذخایر تضمین‌کننده ثبات سیستم مالی، شرکت‌ها را مطمئن کرده که از تحریم‌ها و تهدیدهای غرب کمترین آسیب را خواهند دید.

● ۵ کشته در سقوط هواپیمای نظامی در نزدیکی کی‌یف
سقوط هواپیمای باری ارتش اوکراین از نوع Antonov An-26 در جنوب کی‌یف پنج کشته بر جا گذاشته است. سازمان دفاع غیرنظامی اوکراین می‌گوید مجموعا ۱۴ نفر سرنشین این هواپیما بودند.علت سقوط هنوز مشخص نیست. طبق گزارش‌ها نیروهای روسیه اهدافی را در حومه کی‌یف مورد حمله قرار داده‌اند. 

Ukraine Konflikt | Einwohner verlassen Kiew

ساکنان کی‌یف با هر وسیله در حال ترک شهر هستند

● مکرون: آزادی اوکراین آزادی ماست
رئیس جمهور فرانسه ضمن محکومیت شدید حمله روسیه به اوکراین، اعلام کرد که کشورش در کنار اوکراین ایستاده است. امانوئل مکرون گفت، پوتین تصمیم گرفته صلح اروپا را به خطر بیندازد و مسکو باید در برابر سازمان ملل پاسخگو باشد. او تهاجم به اوکراین را “بازگشت به گذشته” در تاریخ اروپا خواند و تهدید کرد که تحریم‌های سختی علیه روسیه به جریان خواهد افتاد که بخش انرژی این کشور را تحت تاثیر جدی قرار می‌دهند.

Ukraine russischer Militäreinsatz in Ostukraine | Kiew

دود از چند نقطه کی‌یف بر می‌خیزد

● نیروهای روسیه به نزدیکی کی‌یف رسیده‌اند
گارد مرزی اوکراین می‌گوید نظامیان روسی به سمت شمال کی‌یف پیشروی کرده‌اند و هلی‌کوپترها نیز در حال نزدیک شدن به حومه شهر هستند. خبرگزاری فرانسه هم از پرواز چند بالگرد در ارتفاع نزدیک بر فراز کی‌یف خبر داده است. رسانه‌ها از شنیده شدن صدای انفجار در ادوسا، خارکیف و حوالی کی‌یف گزارش می‌دهند. تانک‌های روسی پیش‌تر وارد خارکیف شده بودند. 

Ukraine Kiew Verteidigungsministerium Rauch Feuer

آتش و دود در مقابل ساختمان وزارت دفاع اوکراین


● جنگنده‌های یوروفایتر به رومانی منتقل می‌شوند
ارتش آلمان در تدارک جابجایی و نقل و انتقال جنگنده‌های پیشرفته و چندمنظوره “یوروفایتر” به رومانی است. تایفون جنگنده‌ای بسیار چالاک است که از توانایی بالایی برای عملیات هوایی نزدیک برخوردار است.

● دبیرکل ناتو: برنامه‌ای برای اعزام سرباز به اوکراین نداریم
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو می‌گوید نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی در شرق اروپا افزایش خواهند یافت و برنامه‌های دفاعی برای تحرک نیروها در روزهای آتی فعال‌تر خواهند شد. او در عین حال تاکید کرد که هیچ نیرویی از ناتو در اوکراین وجود ندارد و اعزام سرباز به آنجا نیز منتفی است.

● روسیه و چین: آمریکا مسئول تشدید تنش در اوکراین است
سرگئی لاوروف و وانگ یی، وزیران خارجه روسیه و چین، مشترکا واشنگتن را عامل گسترش تنش در اوکراین معرفی کردند. این دو گفته‌اند که امتناع کی‌یف از اجرایی کردن توافق مینسک، با ترغیب ایالات متحده و متحدانش صورت گرفته است. پکن و مسکو تاکید کرده‌اند که همه باید اصل “امنیت تقسیم ناپذیر” کشورها را رعایت کنند. 

● اسرائیل اقدام روسیه را محکوم کرد
یاییر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل در بیانیه‌ای تلویزیونی، حمله مسکو به اوکراین را “نقض جدی نظم بین‌الملل” خواند و از جامعه جهانی خواست برای حل بحران موجود دست به کار شود. سکوت اسرائیل در روزهای گذشته در قبال مناقشه اوکراین بحث‌برانگیز شده بود. 


● ناتو: نیروهایمان در شرق را تقویت می‌کنیم
مقامات پیمان آتلانتیک شمالی در تکاپویی تازه از تصمیم برای تقویت نیروهای هوایی، دریایی و زمینی در شرق اروپا خبر دادند. 

● اولاف شولتس: با اوکراین همبستگی کامل داریم
صدراعظم آلمان در پایان نشست کابینه امنیتی اعلام کرد که دولت در روز یکشنبه ۲۷ فوریه، در جلسه ویژه مجلس سراسری در باره مسائل اوکراین اعلام موضع می‌کند. اولاف شولتس گفت برلین با کی‌یف همبستگی کامل خواهد داشت و عصر پنجشنبه در نشست اتحادیه اروپا، در باره تحریم‌های بیشتر علیه مسکو تصمیم‌گیری خواهد کرد

● اعلام آمادگی لهستان برای درمان مجروحان اوکراینی 
بیمارستان‌های لهستان در تدارک پذیرش مجروحان اوکراینی هستند. وزارت بهداشت لهستان می‌گوید مراکز پزشکی این کشور امکانات و تخت‌های لازم برای بستری کردن و مداوای مصدومان احتمالی را فراهم کرده‌اند. 

● فنلاند آماده پذیرش آوارگان اوکراینی
دولت هلسینکی هم‌زمان با محکوم کردن حمله روسیه به اوکراین، برای پذیرش آوارگان اوکراینی اعلام آمادگی رسمی کرد. نخست وزیر فنلاند گفت ما جنگزدگان اوکراینی را با آغوش باز می‌پذیریم. پیش‌بینی می‌شود که در صورت تشدید درگیری‌ها، پنج میلیون نفر از شهروندان اوکراینی آواره شوند.

● پیشروی نیروهای جدایی‌طلب در شرق اوکراین
ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در تلویزیون این کشور اعلام کرد که جدایی‌طلبان شرق اوکراین سه کیلومتر در دونتسک پیشروی کرده‌ و ارتش اوکراین را در لوهانسک را نیز یک کیلومتر و نیم عقب رانده‌اند. این ژنرال روسی گفت، مسکو شهرهای اوکراین را هدف نمی‌گیرد اما از سلاح‌های دقیق علیه زیرساخت‌های نظامی، تاسیسات پدافند هوایی و فرودگاه‌ها استفاده می‌کند. کوناشنکوف اطمینان خاطر داد که غیرنظامیان در امان هستند و کسی به انها کاری ندارد.


● حمله به اهداف نظامی در کی‌یف  
بنا بر اعلام وزارت کشور اوکراین، مراکز فرماندهی نظامی در چند شهر مورد حمله واقع شده‌اند و کی‌یف نیز از این امر مستثنی نبوده است. رویترز پیش‌تر از وقوع یک انفجار در کی‌یف خبر داده بود. جزییات مشخص نیست. 

● ایران: اقدامات تحریک‌آمیز ناتو باعث بحران شد
سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت تهران با نگرانی عمیق تحولات اوکراین را رصد می‌کند و توسل به جنگ را راه‌حل نمی‌داند. حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه نیز در توییتی نوشت: «بحران اوکراین ریشه در اقدامات تحریک‌آمیز ناتو دارد. ما توسل به جنگ را راه حل نمی‌دانیم. برقراری آتش بس و تمرکز بر راه حل سیاسی و دموکراتیک یک ضرورت است.» سفارت ایران در کی‌یف  از کلیه ایرانیان و دانشجویان مقیم اوکراین خواسته  که از هر امکان برای خروج از این کشور استفاده کنند. تهران می‌گوید در حال تدارک چند پرواز اختصاصی برای جابجایی این شهروندان است.

● دولت اوکراین: مردم مسلح شوند 
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین  و للکسی رزنیکوف، وزیر دفاع این کشور خطاب به شهروندان گفته‌اند هر کس بخواهد می‌تواند اسلحه دریافت کند. قرار شده کی‌یف در درجه اول، کهنه‌سربازان را مسلح کند. زلنسکی از جامعه جهانی خواست برای دفاع از کشورش و حراست از حریم هوایی آن به حمایت برخیزند. 

Freiwillige stehen Schlange um sich für die Ukrainische Armee rekrutieren zu lassen

صف داوطلبان دریافت سلاح در کی‌یف

● نشست کابینه امنیتی آلمان
از ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی، جلسه ویژه کابینه امنیتی آلمان با حضور اولاف شولتس، صدراعظم و وزیران دفاع، کشور تشکیل شده است. قرار است علاوه بر نمایندگان وزارت خارجه، با روسای سرویس اطلاعاتی آلمان، اداره پلیس آگاهی و اداره حفاظت از قانون اساسی، وضعیت امنیتی فعلی بین نهادهای امنیت داخلی و خارجی ارزیابی و هماهنگ شود. تصمیم‌گیری‌های احتمالی در کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست اعلام خواهد شد. 

شولتس و وزرای کشور و دفاع آلمان


● خروج آخرین دیپلمات‌های آلمانی‌ از کی‌یف 
آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان اعلام کرد که کلیه دیپلمات‌های این کشور بنا بر تصمیمی که چهارشنبه ۲۳ فوریه گرفته شد، کی‌یف را ترک کردهاند. بربوک گفت وزارت خارجه “بنا بر شرایط” تصمیم خواهد گرفت که برلین در یکی دیگر از شهرهای اوکراین از جمله lwiw در غرب، نمایندگی سیاسی دایر کند یا نه.

● لیتوانی وضعیت فوق‌العاده برقرار می‌کند
رئیس جمهور لیتوانی خواستار برقراری وضعیت فوق‌العاده در کشورش شد و از پارلمان خواست در این باره تصمیم قطعی بگیرد. لیتوانی همچنین در صدد وضع تحریم‌هایی علیه همسایه خود، بلاروس برآمده و علت امر را آغاز حمله به اوکراین از قلمرو این کشور دانسته است.  

● لوکاشنکو پیشنهاد مذاکره طرفین را داد
الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس گفته که نظامیان کشورش در عملیات مسکو مشارکت ندارند و پیشنهاد کرده که نمایندگانی از روسیه و اوکراین در مینسک ملاقات و مذاکره کنند.

● اوکراین: ۵۰ سرباز روس کشته شده‌اند
ارتش اوکراین می‌گوید نزدیک ۵۰ نظامی روسیه در شرق این کشور کشته شده‌اند و شش فروند هواپیمای روسی نیز منهدم شده‌اند. مسکو این اخبار را تکذیب کرده است

Ukraine Soldaten in Mariupol

سربازان اوکراینی در ماریوپول

● ژاپن حمله روسیه به اوکراین را محکوم کرد
فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن با تقبیح تهاجم روسیه به اوکراین گفت: «حمله مسکو اساس نظم بین‌المللی را متزلزل می‌کند و تغییر وضع موجود با زور به هیچ وجه نباید تحمل شود.» توکیو اعلام کرده که برای مقابله با بحران، از نزدیک با شریک خود، آمریکا و سایر کشورها همکاری خواهد کرد. ژاپن خودش بر سر جزایر کوریل جنوبی در اقیانوس آرام، مناقشه‌ای ارضی با روسیه دارد و پیش‌تر به جرگه کشورهای تحریم‌کننده مسکو پیوسته بود

● ورود از همه جهات

گارد مرزی اوکراین می‌گوید تانک‌های روسی در حال حرکت به سمت شرق هستند. منابع کی‌یف اعلام کرده‌اند که هفت سرباز در پی عملیات هوایی مسکو کشته و ۱۵ نفر زخمی شده‌اند. گارد مرزی تصویری را منتشر کرده که ورود کاروان نظامی روسیه از شبه جزیره کریمه به سمت جنوب اوکراین را نشان می‌دهد. 

● وحشت‌زدگی مردم کی‌یف

ساکنان کی‌یف سراسیمه در حال ترک شهر هستند و تعدادی به ایستگاه‌های مترو پناه برده‌اند. ترافیک شدیدی در مسیرهای خروجی ایجاد شده است. در برابر بانک‌ها صف طویلی برای دریافت پول تشکیل شده است. با وجود آمادگی قبلی نسبت به حمله، مردم بسیار وحشت‌زده شده‌اند. 

 ● کی‌یف: آنکارا اجازه عبور کشتی‌های روسی از تنگه بسفر را ندهد

اوکراین از ترکیه خواست تنگه بسفر و داردانل را به روی کشتی‌های روسی ببندد. این دو تنگه، مسیر مهم کشتیرانی برای گذر از دریای اژه و دریای سیاه هستند. ترکیه عضو ناتوست و با کشورهای همسایه اوکراین و روسیه مرز دریایی دارد. طبق معاهده ۱۹۳۶، کنترل تنگه‌ها در اختیار ترکیه است و آنکارا می‌تواند عبور کشتی‌های جنگی را در زمان درگیری یا تهدید، محدود کند.

● بازار سهام مسکو سقوط کرد

با شروع حمله روسیه به اوکراین، هجوم سرمایه‌گذاران برای خروج از بازار سهام روسیه شتاب گرفت. شاخص RTS با یک پنجم سقوط به ۹۶۶ واحد رسید. ظرف شش روز معاملاتی، زیان به بیش از یک سوم می رسد. معاملات ابتدا از صبح به حالت تعلیق درآمد و سپس با تاخیر آغاز شد. در همین حال بانک مرکزی روسیه اعلام کرده است که در بازار ارز مداخله خواهد کرد. روبل روسیه در برابر دلار تحت فشار قابل توجهی قرار دارد.

Ukraine Menschen stehen Schlange vor einer Bank, um Bargeld abzuheben

هجوم اوکراینی‌ها به بانک‌ها

● لوفت‌هانزا پروازهای خود به مقصد اوکراین را متوقف کرد

هواپیمایی لوفت‌هانزا پرواز برنامه ریزی شده از فرانکفورت به شهر لویو در غرب اوکراین را به دلایل امنیتی معلق کرد. مدیران لوفت‌هانزا گفته‌اند که خدمه خود را از اوکراین خارج می‌کنند و وضعیت را برای تصمیم گیری‌های بعدی در دست بررسی دارند. لوفت‌هانزا پیش‌تر هم نقل و انتقال با اودسا و کی‌یف را لغو کرده بود. 

● بانک مرکزی روسیه: بازارهای مالی را تثبیت می‌کنیم

در پی تحریم‌های غرب، نرخ برابری روبل با ۹درصد تنزل، به پایین‌ترین سطح خود رسیده است. بانک مرکزی روسیه اعلام کرده که تماس ابزارها را برای تضمین ثبات مالی کشور و مبادلات موسسات  و شرکت‌ها به کار خواهد گرفت و “راهکار‌های مشخصی برای هر سناریو” آماده کرده است. عنوان شده که تامین نقدینگی بانک‌های روسی اولویت اصلی است.

Ukraine Region Donezk Archivbild 22.2.2022 | Panzer

● بنادر دریای سیاه به کار ادامه می‌دهند

خبرگزاری ریا به نقل از منابع آگاه می‌گوید گردش امور در بنادر دریای سیاه به روال معمول جریان دارد. خبرگزاری اینترفاکس نیز از قول یک مقام مسئول روسیه گزارش داد که مسکو حمل و نقل تجاری در دریای آزوف را تا اطلاع ثانوی قطع کرده است. شهر بندری ماریوپول در اوکراین در حاشیه این دریا قرار دارد.

دویچه وله

******

اوباما: حمله روسیه به اوکراین، تهدید دموکراسی است

باراک اوباما در بیانیه‌ای جدید، حمله روسیه به اوکراین را محکوم کرد و اقدامات نظامی مسکو را خطری برای دموکراسی در سراسر جهان دانست.

به گزارش ایسنا به نقل از وبسایت روزنامه گاردین، باراک اوباما – رئیس جمهوری سابق آمریکا – گفت: روسیه در شب گذشته حمله‌ای بی‌شرمانه علیه مردم اوکراین انجام داده و قوانین بین‌المللی و اصول اولیه منزلت انسانی را زیر پا گذاشت.

او در ادامه گفت: اوکراینی‌ها بخاطر عمل کردن به حقوقی که باید در دسترس همه مردم و ملت‌ها باشد، اکنون با حمله‌ای وحشیانه روبرو هستند که به کشته شدن افراد بی‌گناه و آوارگی مردان، زنان و کودکان بی‌شماری منجر شده است.

اوباما هشدار داد که تهاجم به اوکراین «بنیان نظم و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند» و تاکید کرد که «نیروهای تفرقه و اقتدارگرایی» در حال تهاجم به ارزش‌های دموکراتیک جهانی هستند.

وی گفت: حمله روسیه به اوکراین نشان می‌دهد که این جریان‌های خطرناک به کجا منتهی می‌شوند و به چه دلیل نمی‌توان آن‌ها را بی‌پاسخ گذاشت یا نادیده گرفت. همه انسان‌های باوجدان در سراسر جهان باید اقدامات روسیه را به صراحت و با صدای بلند محکوم و از مردم اوکراین حمایت کنند.

باراک اوباما از همه مردم آمریکا – فارغ از تمایلات حزبی‌شان – خواست از تحریم‌های جدید دولت جو بایدن (رئیس جمهوری فعلی آمریکا) حمایت کنند؛ تحریم‌هایی که برخی از بزرگترین بانک‌های روسیه و خانواده‌های صاحب نفوذ این کشور را هدف قرار می‌دهند.

اوباما اذعان کرد که «با توجه به نقش چشمگیر روسیه در بازارهای جهانی انرژی، اقدامات (متقابل) از این دست، عواقبی اقتصادی خواهند داشت» اما تاکید کرد که «این هزینه‌ای است که باید با کمال میل برای ایستادن در کنار آزادی پرداخت کنیم.»

ایران امروز

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *