سلطانیه: غنی‌سازی را یک ثانیه متوقف نمی‌کنیم

در حالی که آخرین دور مذاکرات میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موفقیت‌آمیز نبود، نماینده ایران در آژانس می‌گوید توافق این کشور و آژانس بستگی به توافقاتی دارد که میان کشورهای ۵+۱ و ایران حاصل شود.به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی اصغر سلطانیه، نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه هفتم شهریور (۲۸اوت) با اشاره به موضوع بازرسی از سایت نظامی پارچین تصریح کرد: «بازرسان تاکنون دو بار از این سایت بازدید کرده‌اند و ثابت شده است هیچ مواد هسته‌یی در آن وجود ندارد و این مسئله از اتهامات بی‌پایه و اساس است.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ماه‌ها پیش خواستار دسترسی فوری و بدون قید و شرط به تاسیسات پارچین شده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، در تازه‌ترین تصویرهای ماهواره‌ای پوشش صورتی‌رنگی پیداست که قسمت‌هایی از محوطه پایگاه پارچین را پوشانده است.
پس از انتشار این گزارش برخی دپیلمات‌های نزدیک به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز شنبه به فرانس پرس گفتند که با پاکسازی پارچین، بازدید از این مرکز بی‌معنا خواهد بود و حذف آن از دستور کار آژانس بعید نیست.سلطانیه همچنین با اشاره به اینکه مذاکرات ایران و آژانس درباره‌ی “مدالیته همکاری” ادامه دارد، گفت: «در مذاکرات با ۵+۱ گفته‌ایم که اجرای گام‌های مورد درخواست آژانس منوط به این است که ۵+۱ چه گام‌هایی بر می‌دارد.»

اختلاف نظر ایران و آژانس در مورد مذاکرات

نماینده ایران در آژانس مذاکرات اخیر این کشور با آژانس را “در مسیری درست” خواند و افزود: «این مذاکرات رو به جلو است و پیشرفت دارد. برخی اختلاف نظر‌ها رفع شده و برخی هنوز وجود دارد که باید درباره آن‌ها هم مذاکره شود.»

با این وجود پس از آخرین دور گفت‌وگوها، هرمان ناکارتس، رئیس هیات مذاکره‌کننده‌آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «اختلافات اساسی همچنان پابرجاست و مانع از توافق بر محوری مشخص می‌شود.»
وی با تاکید بر این‌که نشست “نتیجه‌بخش” نبود، اضافه کرد:«در حال حاضر برنامه‌ای برای دیدار بعدی نداریم و مشخص نیست این دور مذاکرات ادامه یابد.»

تاکید ایران بر ادامه غنی‌سازی بدون محدودیت

بان‌کی‌مون می‌گوید رهبران ایران باید برای حل پرونده‌ی هسته‌ای و وضعیت حقوق بشر در ایران اقدامات فوری انجام دهند

بان‌کی‌مون می‌گوید رهبران ایران باید برای حل پرونده‌ی هسته‌ای و وضعیت حقوق بشر در ایران اقدامات فوری انجام دهند

علی اصغر سلطانیه در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که ایران به هیچ وجه غنی‌سازی را حتی برای یک ثانیه تعلیق نمی‌کند. وی همچنین در مورد گزارش آینده آژانس که به زودی منتشر خواهد شد گفت: «این گزارش مانند گزارش‌های قبلی خواهد بود و هیچ نکته خاصی ندارد.»

نماینده ایران در آژانس همچنین با اشاره به اینکه در معاهده ان‌. پی‌. تی هیچ ممنوعیت و محدودیتی برای غنی‌سازی وجود ندارد گفت: «در اساسنامه آژانس هم به هیچ وجه محدودیتی برای این موضوع تعیین نشده و هیچ یک از اسناد بین‌المللی به این موضوع اشاره ندارد.»

غنی‌سازی اورانیوم یکی از موارد مهم مورد اختلاف ایران و جامعه بین‌المللی است. آژانس و کشورهای غربی از ایران می‌خواهد که غنی‌سازی را متوقف کند. اما ایران با اشاره به صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های اتمی خود، ادامه غنی‌سازی را در گامی در جهت تامین مواد اولیه مورد نیاز خود برای مصارف پزشکی و تولید انرژی عنوان می‌کند.

اهداف بان‌کی‌مون در سفر به تهران

پیش‌تر رسانه‌های ایران گفته بودند که بان کی مون قرار است از تاسیسات نطنز دیدار کند. با این حال مارتین نسریکی از سخنگویان دبیرکل سازمان ملل این گزارش‌ها را نادرست خواند.

وی گفت که اگر مقامات ایران می‌خواهند چنین اجازه‌ای را برای دیدار دیگران از این تاسیسات صادر کنند می‌توانند برای بازرسان آژانس انرژی اتمی امکان دسترسی کافی را فراهم کنند.

فرحان حق، یکی از سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد نیز روز سه‌شنبه (۷ شهریور/۲۸ اوت)به خبرنگاران گفت که بان‌کی مون در دیدار با رهبران ایران به آنها خواهد گفت که باید برای حل پرونده‌ی هسته‌ای و وضعیت حقوق بشر در ایران اقدامات فوری انجام دهند.

این سخنگوی بان کی مون تصریح کرد که دبیرکل سازمان ملل نگرانی‌‌‌ها و انتظارات جامعه بین‌المللی در مورد مسائلی که منجر به ثبات برای مردم منطقه و ایران شود با رهبر ایران در میان خواهد گذاشت. وی افزود که این موارد شامل تروریسم، برنامه هسته‌ای ایران، حقوق بشر و بحران سوریه خواهد بود.

دویچه وله     سه شنبه 28 اوت 2012 – 07 شهریور 1391

Print Friendly, PDF & Email