بیانیه مشترک: در استقبال از آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی

خواهان آزادی همه زندانیان سیاسی و پایان دادن فوری به حبس خانگی خانم رهنورد و آقایان موسوی و کروبی هستیم!

روز چهار شنبه ۲۷ شهریورماه برابر با ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۳ تعدادی از زندانیان سیاسی آزاد شدند. خانم نسرین ستوده وکیل مدافع و فعال حقوق بشر از جمله آزاد شدگان است. هم چنین نام خانم مهسا امرآبادی، روزنامه نگار و فعالان کمپین یک میلیون امضا، خانم ژیلا کرم زاده مکوندی از مادران پارک لاله، آقای فیض الله عرب سرخی و چند تن دیگر از زندانیان اصلاح طلب نیز در میان آزاد شدگان قرار دارند.آزادی زندانیان سیاسی یکی از خواست های اصلی نیروهای آزادیخواه در کشورمان بوده است. امیدواریم که اقدام حکومت فقط به آزادی چند تن از زندانیان سیاسی محدود نگردد و آغازی برای برداشتن یک گام جدی در جهت برچیدن فضای امنیتی حاکم بر جامعه، تبرئه محکومان سیاسی از اتهامات واهی دستگاه های امنیتی و نظامی نسبت به آن ها، لغو احکام دادگاه های انقلاب، ممنوعیت خروج از کشور، و محدودیت های دیگر در همه عرصه ها باشد. هنوز تعداد بسیاری از زندانیان عقیدتی، فعالان سیاسی، مدنی، فرهنگی، روزنامه نگاران و مدافعان حقوق بشر از جمله آقایان عبدالفتاح سلطانی و محمد سیف زاده از بنیانگذاران کانون مدافعان حقوق بشر در زندان به سر می برند. خانم زهرا رهنورد و آقایان موسوی و کروبی هم چنان در حبس خانگی هستند.

هم چنین طی روزهای اخیر همزمان با آزادی زندانیان سیاسی، ما شاهد برخی تغییرات در عرصه سیاست خارجی کشور و اعلام آمادگی دولت جدید برای حل مناقشه اتمی، توافق با آژانس و مذاکره با گروه ۵ به علاوه یک بوده ایم. حضور آقای روحانی و تیم او در نیویورک فرصت مغتنمی برای پیشرفت در زمینه حل بحران اتمی و حرکت در جهت لغو تحریم ها ست. امیدواریم که آزادی زندانیان سیاسی، نوید آزادی کشور از چنبره سیاست های تنش زا در عرصه بین المللی و نیز آغازی برای تعامل مثبت با مجامع بین المللی و کشورهای دیگر بر اساس منافع ملی کشور باشد.

جمهوریخواهان ایران، از آزادی زندانیان سیاسی استقبال می کنند و خواستار آزادی کلیه زندانیان سیاسی و رفع حصر از رهبران جنبش سبز و برچیدن فضای امنیتی در جامعه هستند. ما هم چنین همزمان با تغییرات در داخل، از هر گامی در جهت پایان دادن به بحران اتمی و تغییرات بنیادی در سیاست خارجی کشور پشتیبانی می کنیم.

اتحاد برای پیشبرد سکولار دمکراسی در ایران، سازمان جمهوریخواهان ایران، اتحاد جمهوریخواهان ایران

۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۲ – ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۳

اين قسمت در حال حاضر بسته است.