جلوگیری از بزرگداشت دوم خرداد در دولت اعتدال

دوم خرداد سالروز پیروزی محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری ۷۶ است که در پیروزی سال گذشته حسن روحانی نقشی مهم داشت. با این همه گروه‌های فشار مانع برگزاری مراسم بزرگداشت این روز در اغلب شهرها شده‌اند.

حسن روحانی پس از پیروزی در انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ در نخستین اظهار نظر رسمی خود گفت: «بی‌شک نقش امیدآفرین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی که از چهره‌های درخشان نظام در این خیزش خروش بودند شایسته قدرشناسی است.»

به رغم این سخنان و وعده‌های روحانی برای استفاده از مدیران جناح‌های مختلف، نمایندگان اصولگرای مجلس شورای اسلامی در این راه سنگ‌اندازی می‌کنند و مقام‌های محلی در شهرستان‌ها مانع فعالیت اصلاح‌طلبان می‌شوند.

تازه‌ترین نمونه از این اقدام‌ها لغو مراسم بزرگداشت دوم خرداد در ساری، یاسوج و بوشهر و به تعویق انداختن یا ایجاد اختلال در برگزاری مراسمی مشابه در چند شهر دیگر است.

«سربازان ولایت علیه دولت و اصلاح‌طلبان»

سایت خبری “خلیج فارس”، شنبه سوم خرداد، به نقل از یکی از فعالان اصلاح‌طلب استان بوشهر گزارش داد که با وجود آنکه استاندار و فرماندار، مجوز لازم را برای برگزاری گردهمایی دوم خرداد داده بودند، اما در پی تهدید گروه‌های تندرو در نهایت شورای تامین، اجازه برگزاری مراسم را نداد.

نوشاد نوشادی، رئیس شورای هیات‌های مذهبی استان بوشهر به خبرگزاری تسنیم گفته بود: «به فتنه‌گران اجازه نمی‌دهیم در قالب برنامه دوم خرداد فتنه‌های خود را اجرایی کنند چرا که هیات‌های مذهبی استان بوشهر تمامی برنامه‌های این روز را رصد و با متخلفان برخورد قانونی می‌کنند و ولایت‌مداران و سربازان ولایت در استان بوشهر اجازه هیچ‌گونه تحرکی که انقلاب اسلامی را زیر سوال ببرند، نمی‌دهند.»

“فتنه” عنوانی است که حامیان رهبر جمهوری اسلامی به معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات سال ۸۸ و اصلاح طلبان می‌دهند.

بنابر گزارش‌ها، جعفر پورکبگانی فرماندار بوشهر در دولت محمود احمدی‌نژاد و رئیس هیئت امنای مسجد قرآن نیز دو شب قبل از مراسم بزرگداشت گفت: «اجازه برگزاری این مراسم را نخواهیم داد.»

مسجد قرآن پنج‌شنبه شب محل برگزاری اجتماعی از “دلواپسان” توافق ژنو بود که دولت حسن روحانی و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران را سازشکار می‌خوانند.

فرمانداران احمدی‌نژاد علیه استانداران روحانی

جمعی از جوانان اصلاح‌طلب مازندران نیز با انتشار بیانیه‌ای خبر از لغو مراسم دوم خرداد در ساری دادند و علت آن را دستور فرماندار ساری، جواد واحدی عنوان کرده‌اند. واحدی نیز از مدیران دولت احمدی‌نژاد بوده است.

در این بیانیه تاکید شده که دستور لغو مراسم به رغم داشتن مجوز رسمی از استانداری و فرمانداری صادر شده و ملاقات با واحدی نیز راه به جایی نبرد.

روز آغاز ریاست جمهوری محمد خاتمی، تهران، مرداد ۱۳۷۶ روز آغاز ریاست جمهوری محمد خاتمی، تهران، مرداد ۱۳۷۶

اصلاح‌طلبان مازندرانی درباره ملاقات با واحدی نوشته‌اند: «آقای فرماندار محترم در توجیه اقدام خود دلائلی عنوان نمودند که به تعبیر معروف، عذر بدتر از گناهی بیش نبود. ایشان یکبار انگیزه لغو مراسم را هشدارهای نهادهای امنیتی استان، یکبار مخالفت معاونت سیاسی استانداری، بار دیگر بیانیه های گروه‌های مخالف (همان دلواپسان ) و …ذکر کرد.»

در شهر یاسوج نیز قرار بود مراسم بزرگداشت هفدهمین سالروز دوم خرداد با حضور محمدرضا خاتمی، برادر رئیس جمهور پیشین برگزار شود که به رغم داشتن مجوز ظاهرا به دلیل فشار و تهدید گروه‌های افراطی لغو شده است.

افزایش انتقاد از وزیر کشور

روزنامه شرق در گزارشی زیر عنوان “بزرگداشت دوم خرداد شاید وقتی دیگر” به نقل از یکی از اصلاح‌طلبان یاسوج نوشت: «مسئولان استانی یعنی فرماندار و معاونت سیاسی – امنیتی به ستاد برگزار‌کننده توصیه کردند که برای جلوگیری از ملتهب‌شدن فضا، مراسم به زمان دیگری موکول شود.»

شرق علت لغو مراسم در ساری را “اختلافات درونی اصلاح‌طلبان” ذکر کرده و می‌نویسد، در شهرهای قم، زاهدان، سنندج، گرگان و استان‌های اردبیل و لرستان نیز این همایش‌ها به تعویق افتاده است.

گروه‌های فشار یک هفته پیش نیز مانع برگزاری یک کنسرت موسیقی در یاسوج و چند روز قبل عامل لغو سخنرانی حسن خمینی در بروجرد شدند. این ماجرا به برکناری یا استعفای فرماندار بروجرد منجر شد.

كمال علیپور، نماینده قائم‌شهر، اول خرداد با انتقاد از اینکه “فرمانداری از سخنرانی یك آقا جلوگیری می‌كند وادارش می‌كنند استعفا دهد” از تلاش خود و جمع دیگری از نمایندگان برای استیضاح وزیر کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی خبر داد.

این اعتراض به رحمانی ‌فضلی در حالی انجام می‌شود که شماری از نمایندگان و اصلاح‌طلبان وزارت کشور را به خاطر کوتاهی در برخورد با گروه‌های افراطی، به ویژه در شهرستان‌ها سرزنش می‌کنند.

محمد میرلوحی، معاون پارلمانی وزارت کشور در دولت محمد خاتمی چندی پیش به سایت “سلام نو” گفت که در دوره احمدی‌نژاد ۸۰ درصد صندلی‌های وزارت کشور به اشغال نظامیان درآمد و اصلاح‌طلبان به ادامه این وضعیت انتقاد دارند.

میرلوحی همچنین گفته است: «هم اکنون نیرو‌های اصلاح‌طلب در برخی استان‌ها اجازه ندارند که جلسه‌ای برگزار کنند. در صورتی که مخالفان دولت می‌گویند دولت در دست اصلاح‌طلبان است.»

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email